kasavubu kasavubu komentáře u knih

Ďábel se neptá Ďábel se neptá Václav Matějka

Kniha mi hodně připomínala Mlýn od M. Vaněčka. A i v tomto případě to byl velice pěkně napsaný a smutný příběh. Podobných osudů mlynářských rodin (a nejen těch) bylo bohužel v 50. letech více než dost. Jak málo stačilo k tomu zničit jednotlivce i celé rodiny... zvláště těch, kteří se nechtěli dobrovolně svého rodového majetku vzdát. Z toho doslova mrazí. Snad se už nikdy nic podobného nebude opakovat. Je dobře, že vznikají knihy, které popisují to, co se v zase v ne tak dávné minulosti dělo. Mlýn od Vaněčka se mi sice líbil trochu více, ale i tohle byla hodně poučná kniha, která se navíc velmi dobře četla. Hodnotím ji velice kladně.

21.02.2021 4 z 5

Anglická zahrada Anglická zahrada Petra Klabouchová

Tak tenhle příběh to tedy byla síla. Neumím si snad představit horší smrt než zažili oni dva chlapci, resp. ten mladší, který byl při plném vědomí prakticky až do své smrti. Bylo mi ale moc líto i obou rodičů, ze kterých se stali obětní beránci. Někdy si říkám, kde se v lidech, zejména těch mocných a bohatých, bere to zlo, lhostejnost a oprávnění rozhodovat o životě druhých (zejména těch ze spodiny společnosti). Nejhorší na celém příběhu bylo ale dle mého soudu to, že viníky byli i úplně obyčejní lidé, kteří byli jednoduše zastrašeni a báli se vypovídat pravdu. Oba chlapci by určitě přežili, kdyby se všechno neututlalo. To, že se příběh opravdu stal, byť ne v našich končinách, je pro mě jako pro matku šílená představa.

17.02.2021 4 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Taková jednohubka, velice rychle přečtená. Zápletka byla hodně zajímavá, ale dle mého soudu mohla být klidně více rozvedena. Asi jsem holt zvykla na větší bichle:-) Určitě by to byl perfektní námět na televizní detektivku.

11.02.2021 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Nestárnoucí klasika, které není co vytknout. Napínavé, do detailu propracované. Jen ten konec mě trochu zklamal, byl zbytečně unáhlený, čekala jsem, že bude Dracula přece jen klást větší odpor.

09.02.2021 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Velice vydařená kniha, navíc perfektně napínavá. Na některé scény asi jen tak nezapomenu. Nejobdivuhodnější postavou pro mě byla Ellen, škoda jen jejího dalšího osudu, z něho mě doslova mrazí. Místy na mě byl příběh možná až moc překombinovaný, jinak ale nemám sebemenší výhrady.

04.02.2021 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Opět velmi zdařilý díl série, i když české prostředí mi u autorky přijde autentičtější. Ale nevadí, bylo to zase něco trochu jiného.

01.02.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Opět skvělé a jak tu už padlo, snad ještě lepší než první díl. Za ty dva dny, co jsem knihu četla, jsem nedokázala myslet na nic jiného. Osudy rodin obou sester se vám tak zažerou pod kůži, že nemůžete přestat číst, dokud nejste na konci. Ještě, že takových knih není víc, jinak by to bylo doma brzo na rozvod☺

26.01.2021 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Tentokrát mě kniha příliš nezaujala, přitom téma skvělé, v české literatuře hodně opomíjené. Možná kdyby linie z minulosti byla zpracovaná více jako román, tak by to bylo lepší. Takhle to na mě působilo hrozně neosobně a peripetie vztahů Pavla a Daniela ta to zazdila úplně...

22.01.2021

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Opět perfektní počtení, zajímavá zápletka i rozuzlení, to vše navíc neskutečně čtivé. Jen si říkám, že Jude je úplný superman v sukni. Je neuvěřitelné, co všechno přežije☺

19.01.2021 5 z 5

Alžbětina linie se mi líbila, i když jsem asi očekávala více zvratů vzhledem k době, v níž se odehrávala. Mohly být také podrobněji rozvedeny osudy Františka a jeho rodiny, i když chápu, že Alžběta žila střídavě ve městě a na venkově. Osudy Niny ze současnosti mě moc nezaujaly, naopak mě její postava místy rozčilovala, přece jen bych od třicetileté ženy očekávala, že už bude vědět, co chce od života. Jinak se to moc pěkně četlo, za to dávám o hvězdičku více.

17.01.2021 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Opět velmi povedená Klevisová. Jen ten závěr mě trochu zklamal. Rozuzlení, kdo byl Kadeřníkem, bylo zbytečně uspěchané, mohlo to být klidně více rozvedené. Rovněž byla škoda, že jsme se nedozvěděli, co se vlastně stalo s Radimem, jako by už na to najednou nebyl v knize prostor a autorka to předčasně utnula. Přitom je dost pravděpodobné, že to byl někdo z vesnice. Jinak nemám žádnou další výtku a těším se, že se brzy pustím do dalšího pokračování série.

13.01.2021 4 z 5

Bezcitnost Bezcitnost Martyna Bunda

Abych řekla pravdu, mám z téhle knihy hodně zvláštní pocit. Zpočátku bylo hrozně těžké zvyknout si na jednotlivé postavy sester, které se mi pletly. Brzy mě ale příběh pohltil. Zvláštní je, že ani nevím čím přesně. Nejsou zde žádné velké zvraty, děj plyne pomalu, místy se vlastně neděje vůbec nic. Přitom je ale kniha neuvěřitelně čtivá a nutí vás číst dál a dál až do poslední strany. Donutí vás zamyslet se nad životem jako takovým, nad fungováním vztahů v rodině i proč je někdy tak těžké svůj život do základů změnit. Velmi povedený román.

06.01.2021 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Opět skvělá Klevisová, oproti prvnímu dílu uvěřitelnější rozuzlení i pachatel.

30.12.2020 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Moc vydařená detektivka s perfektně vykreslenými postavami. Konec a rozuzlení mě trochu zklamaly. To, jak to dopadlo, mi přišlo ze všech možností asi nejméně pravděpodobné, ne však nemožné. Chválím dobře namluvenou audioknihu.

17.12.2020 4 z 5

Dům na Hrabivém vrchu Dům na Hrabivém vrchu Mikki Lish

Moc hezký příběh nejen pro děti. Četly jsme s dcerami (7 a 9 let) a ty byly nadšené. Napínavé a strašidelné to bylo tak akorát. Já osobně nejvíce oceňuju postavy Douga a Stana, jejich věčné pošťuchování mě neskutečně bavilo:-) Mohu jen doporučit.

14.12.2020 5 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Zajímavý, neotřelý příběh, který vás doslova pohltí. Celou druhou půli jsem musela přečíst na jeden zátah. Asi nejlépe byla vykreslena postava Jense. Je neuvěřitelné, kam až může sběratelská mánie vést a jak hluboko člověk dokáže klesnout. I když Jens sám vlastně věřil, že nic špatného nedělá... Myslím, že některé pasáže z hlavy jen tak nevypustím.

08.12.2020 4 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

První tři povídky byly skvělé, ty další by si klidně zasloužily delší rozvedení. Bylo to hodně smutné a leckdy jsem bezvýchodnost situace a její řešení v podobě sebevraždy i docela chápala. Hanišová opět předvedla, jak perfektně umí nahlédnout do lidského nitra a popsat, co přesně se v člověku odehrává.

25.11.2020 4 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Zajímavý námět, který by si určitě zasloužil větší rozpracování. Dle mého soudu trochu škoda nevyužitého potenciálu. Závěr, myšlený zřejmě jako pomsta, byl také zbytečně zkratkovitý.

17.11.2020 3 z 5

Porodní bábou navždy Porodní bábou navždy Patricia Harman

Nebylo to špatné, ale o proti předchozím dílům výrazně slabší. I těch popisů porodů, které se mi vždy tak líbily, ubylo. Uvidíme, jakým směrem se hlavní postavy vydají příště.

14.11.2020 4 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Opět moc pěkné počtení, i když mi přišlo, že téměř do poloviny se toho moc nedělo a vraha jsem uhodla už skoro na začátku. Jednička se mi líbila o trochu víc.

01.11.2020 4 z 5