kasavubu kasavubu komentáře u knih

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Tentokrát mě zápletka vyšetřování zase až tolik nezaujala, byla na můj vkus zbytečně překombinovaná a ne moc uvěřitelná. O to zajímavější ale byly osudy Sayer plné nečekaných zvratů. Bylo to pěkné, napínavé počtení. Předchozí díly byly ale o něco lepší.

01.07.2021 4 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

Nezbývá než souhlasit s předchozími komentáři. Opravdu to byl skvělý, neuvěřitelně čtivý příběh. Autorka zde velice bravurně vylíčila průběh španělské chřipky. V porovnání s covidem, to muselo být něco naprosto šíleného. Představa, že kolem mě padají mrtví lidé s fialovými obličeji a teče jim krev z očí a nosu, brr z toho mi jde doslova mráz po zádech. Můj obdiv si nezasloužila jen Pia pro svou nezdolnost, ale i rodina Hudsonových za to, jak se k Pie chovala. Naštěstí i takoví lidé se našli. Docela jsem si oddechla, když jsem se v doslovu dočetla, že postava sestry Wallisové byla smyšlená a nezakládala se na skutečnosti. I když, kdo ví, i takové klidně mohly být.

25.06.2021 5 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Opravdu velkolepý historický román. Nelze než souhlasit s předchozími komentáři. Skvěle vystavěný příběh, s perfektně vykreslenými postavami, které si buď zamilujete nebo je nesnášíte. Jedinou výhradu bych asi měla, že některé pasáže v první polovině knihy byly trochu zdlouhavější, od poloviny už jsem ale četla doslova jedním dechem. Škoda, že 2. díl už nepojednává o Tugumirovi, i tak si ho ale určitě ráda přečtu.

18.06.2021 5 z 5

Starostlivá veverka Starostlivá veverka Zuzana Pospíšilová

Další hezké pokračování příběhů o zvířátkách. Dětem se moc líbilo, i když i zde platí, že mohlo být více informací o veverkách.

28.05.2021 4 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Ještě, že se jedná o poměrně útlou knížku. Více popisu zvěrstev a hnusu bych už asi nezvládla. Vše ještě pěkně kontrastuje s vypsáním kulturních událostí uvedených vždy na začátku kapitoly k příslušnému roku vězení hlavního hrdiny. Z představy, že zrovna někde v lágru ubíjejí člověka a zároveň se ve stejnou dobu někdo doma kouká v klidu v obýváku na Arabelu, mi je opravdu poněkud šouflo. Je neuvěřitelné, čeho všeho se dopouštěli dozorci a že jim to takhle mohlo procházet. Sice už knih na podobné téma vzniklo dost, ale je dobře, že se stále připomíná a nezapomíná na to, jaké hrůzy se v zase ne tak dávné minulosti děly.

26.05.2021 4 z 5

Spící nymfa Spící nymfa Ilaria Tuti

Teresa ani na po druhé nezklamala. Mám ji čím dál tím raději. Pro někoho bude možna kniha příliš popisná, ale právě takové detektivky mám já osobně ráda. Jediné, co mě zamrzelo, bylo vlastní rozuzlení. Postava vraha mi přišla poněkud nevěrohodná. Jinak nemám výtky. Teresa a Massimo se stávaji mými velkými oblíbenci. Už se těším na jejich další případ.

24.05.2021 4 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Oproti Historii včel pro mě byla kniha trochu zklamáním. Očekávala jsem hlavně více děje. V knize se v podstatě nic zásadního neděje, jen volně plyne a o to větší skepse na mě při jejím čtení padala. Otevřený konec u obou příběhů mi tentokrát nesedl ani trochu. Hvězdičku navíc dávám jen za to, že je zde poměrně dobře nastíněno, jak to může na naší Zemi za pár let vypadat. Z toho mi bylo opravdu hodně smutně na duši...

17.05.2021 3 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Chápu, že se autorka snaží o zpestření příběhů změnou prostředí, kde se vyšetřování odehrává, ale přece jen se mi asi více zamlouvají osudy Josefa Bergmana na jeho domácí půdě. Jinak ale nemám žádnou výhradu, zajímavý děj, postav možná na můj vkus až přespříliš, ale když se člověk po pár desítkách stran zorientoval, už to nemělo chybu. Těším se na další pokračování, tentokrát zase v Čechách:-)

12.05.2021 4 z 5

Samota Christlhof Samota Christlhof Veronika Rubínková

Vůbec to nebylo špatné, jen asi na můj vkus trochu zamotané. Kdo tedy nakonec ležel v oné hrobce? Linie ze současnosti vraha Roubala byla podána jen hodně okrajově, a působila spíše rušivě. Klidně v knize vůbec nemusela být. Jinak to bylo moc zajímavé a kniha se velmi dobře četla.

08.05.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Styl alternativní historie mi zde úplně nesedl. Kdyby autorka zůstala jen u příběhu z minulého režimu, asi by mi to sedlo lépe. Ale to je samozřejmě věc názoru. Nechci jednotlivé knihy aurorky porovnávat, to se asi ani nedá, a proto budu nakonec hodnotit poměrně vysoko. Nevím, čím to bylo, ale tentokrát mě nezaujala žádná z postav, jako by autorka jen klouzala po povrchu. Na druhou stranu budu o téhle knize ještě asi dlouho přemýšlet... Co by bylo, kdyby...

08.05.2021 4 z 5

Zvědavá lištička Zvědavá lištička Michal Belšán

Knihu jsem četla s dětmi, kterým se moc líbila. Měly v podstatě jen jedinou výtku, a to že tam mohlo být více prostoru věnováno zachráněné lišce. Bylo tam o ní pojednáno hodně okrajově. Určitě si přečteme další pokračování příběhů.

29.04.2021 4 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Nenapadá mě, co více ke knize napsat, abych se zbytečně neopakovala. Bylo to něco neuvěřitelně krásného, co člověka úplně pohladí po duši. Místy sice hodně smutného, ale takový už je život. Autorka má neuvěřitelnou schopnost popsat postavy tak, že s nimi vše prožíváte, jako byste byli jednou z nich. A ta čeština, jedním slovem krása. Už dlouho jsem nečetla nic tak krásně košatého.

22.04.2021 5 z 5

Nutné lži Nutné lži Diane Chamberlain

Už mi trochu vadí ty happy endy u románů tohoto typu. Bohužel to platí i v tomto případě. Jinak to byl ale moc hezký, i když smutný příběh. Hlavní hrdinka mi sice přišla trochu naivní a dopustila se, řekněme hned několika zbytečných "přešlapů", ale myslím, že její kolegyně v práci Charlotte to vystihla celkem přesně: "Jane, jsi dobrý člověk, ale špatný sociální pracovník". A to bylo velice trefné. Za největší přínos románu považuju, že se člověk dozvěděl něco více o době nařízených sterilizací v USA v období 60. let. To jsem vůbec nevěděla, že se to týkalo i tak velkého množství "bílých" občanů. Vždy jsem si myslela, že se nuceně sterilizovali hlavně černoši. Představa, že se děla i takováto zvěrstva, je opravdu hrozná...

15.04.2021 4 z 5

Dům plný temnoty Dům plný temnoty D. M. Pulley

Zcela souhlasím s předchozím hodnocením, od thrilleru, popř. hororu bych rozhodně čekala daleko více napětí. Klidně zde mohlo být více duchařiny. Škoda, že nebyla více rozpracovaná linie sekty shakerů. Osudy jednotlivých rodin mi hodně splývaly a nebyla zde v podstatě žádná postava, která by nějak vybočovala a k níž bych si vytvořila vztah, ať už kladný nebo záporný. Byl to prostě takový slušný průměr. Kniha která neurazí, ale ani nějak zásadně nenadchne.

06.04.2021 3 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Moc smutný příběh. Klobouk dolů před tím, s jakými problémy se musel potýkat jedenáctiletý až patnáctiletý kluk. Bohužel dětí, které se musí stát takto předčasně "dospělými", je v naší společnosti víc než dost. Největší vztek jsem měla na otce. Zařídil si novou rodinu a syna v podstatě odstavil na vedlejší kolej (i když je otázka, jestli byl v novém vztahu vůbec šťastný, zrovna dvakrát to tak na mě nepůsobilo). Asi největší sympaťák z celého příběhu pro mě byl děda. Líbil se mi jeho vztah k životu, který asi taky neměl úplně jednoduchý. Navíc ho hodně trápil nedořešený vztah s dcerou, Štěpánovou matkou. Na knihu jen tak nezapomenu a vřele ji všem doporučuju.

30.03.2021 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Úplně souhlasím s komentářem níže, kdyby to všechno neskončilo v podstatě happy endem, neměla bych ke knize sebemenší výhrady. Takhle to bohužel v životě moc často nedopadá. Jinak to ale byl moc hezký, i když smutný příběh (přiznávám, že i já slzu uronila:-))

22.03.2021 4 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Už jak tu padlo, nejedná se o detektivku v pravém slova smyslu a tomu i odpovídá, že děj plynul spíše pozvolna a místy byl trochu nudný. Ze
začátku mi dělalo problémy rozlišovat mezi oběma vypravěči (obě linie jsou v ichformě a nejsou odděleny kapitolami, ale pouze odstavci, což působí poněkud chaoticky). V průběhu děje jsem si na to ale zvykla a už v tom problém nebyl. Moc se mi líbilo závěrečné vyústění příběhu i motivy obou vražd. Opět ukázka toho, že zvěrstva se za války a po válce děly na obou stranách. Trochu jsem nepochopila návaznost autorových knih. V této knize jsem několikrát narazila na zmínku o již proběhlém případu s Polednicí, přitom Polednice je v v pořadí v sérii až druhá, tak nevím, jak to chápat.

11.03.2021 3 z 5

Malenčí Malenčí Hana Kavurová

Příběh s velmi zajímavou zápletkou, který se parádně četl a místy jsem se opravdu dost bála. Našlo by se zde pár nelogičností, ale nic zásadního, co by zkazilo celkový dojem. Jen jsem tedy trochu nepochopila postoj matky, když se stejné věci začaly dít i u mladší dcery, proč prostě neutekla i s dětmi z domu (a od manžela) pryč. Ale asi už na tom byla psychicky tak špatně, že už toho nebyla schopná.

07.03.2021 4 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Byl to moc pěkný příběh, i když se člověk musel prokousat poněkud nudnější první čtvrtinou, kdy se nic moc nedělo. Pak se ale příběh rozjel a doslova mě pohltil. Zajímalo by mě, jak to doopravdy s Grace bylo, to se bohužel z příběhu jednoznačně nedozvíme. Jednu hvězdičku ubírám za linii doktora Simona, zejména za jeho peripetie s postarší bytnou. To už bylo vyloženě mimo mísu.

05.03.2021 4 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Co víc napsat, abych se neopakovala, než že to bylo setsakra dobré. Kauza LTO šla mimo mě, v té době jsem byla ještě dítě školou povinné. Autorovi se ale povedlo pro mě neznalou kauzu perfektně popsat. Jen by mě zajímalo, jestli v knize uvedená jména osob jsou všechna pouze fiktivní nebo je na nich i něco pravdy☺

23.02.2021 5 z 5