karaliene karaliene komentáře u knih

Taktne o tráviacom trakte Taktne o tráviacom trakte Giulia Enders

Jednoduché, jednoznačné, nabité informacemi i vtipem.
Z každé kapitoly prýští autorčina fascinace tématem a - jako jednu z mála populárně naučných knih - tuto vnímám jako vydanou nikoliv za účelem sebeprezentace autorky, nýbrž s upřímnou snahou o osvětu.

07.07.2021 5 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Proplétání příběhu s životem Charlese Baudelaira a jeho Fleurs du mal, sexuální perverze, střídání literárních stylů (poezie, próza, divadelní scénáře), psychické narušení obou hlavních postav... zpracování tolika vzájemně souvisejících úrovní ve spojení s autorovým uměním psát a probouzet ve čtenáři emoce činí z této knihy unikát, který ráda doporučím všem.

29.06.2020 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Myšlenka dobrá, podání špatné. Kniha mě nevtáhla, dočetla jsem ji ve zcela apatickém stavu, kdy mi bylo úplně jedno, jak příběh dopadne (a snad i s úlevou, že už je konec a že budu moct sáhnout po něčem dalším - od jiného autora).

13.05.2020 1 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Jo, tohle můžu. Goffa nenahání body šokující morbiditou ani zbytnělým protahováním příběhu. Jeho detektivky mají realistické zápletky, jeho postavy lidskost s jejími slabostmi i ctnostmi a jeho literární um výjimečnost skrytou v obyčejnosti.

06.04.2024 4 z 5

Skutečné zločiny na Plzeňsku Skutečné zločiny na Plzeňsku František Müller

Líbí se mi, jak kniha kloubí faktografii s lidskostí. Je příjemné vidět, že ne všichni kriminalisté nasákli cynickým odstupem.

11.03.2024 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Tento díl mě nevtáhl tak jako předchozí, nemůžu ze sebe setřást pocit upadající kvality a tendenci k průměru (vše pregnantně popsali předchozí hodnotící).
A teď ryze subjektivní postesk:
na "pojď, Mio, pojď," už jsem začala alergizovat.

28.09.2023 3 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

V pubertálních letech nihilistického hloubání nad smyslem vlastní existence mě oslovila mnohem více. Jedna z mála položek povinné středoškolské četby, která do ní opravdu patří (narozdíl od mnoha těch, které adolescent pochopit, natož vstřebat ještě nedokáže).

10.09.2023 3 z 5

Když Nietzsche plakal Když Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Knihu čtu potřetí a při každém čtení je lepší a lepší. Yalomův meisterstück.
...je jako dobře odehraná šachová partie - oba dva hlavní protagonisté by byli spokojeni. ;)

20.04.2023 5 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Každá věta je symfonie. Celek pak slovy nepopsatelná dokonalost, která bere dech.

11.04.2023 5 z 5

Hlava 22 Hlava 22 Joseph Heller

Ani po dočtení se nemůžu rozhodnout, zda kniha byla spíš smutná nebo vtipná. A právě v tom je její síla...

23.12.2022 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Příběh je pěkný, dobře promyšlený, dobře napsaný...ale asi jsem cynik, toho sladkého tam na mě bylo příliš.

14.08.2022 4 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

(SPOILER) Ve vícero ohledech přitažené za vlasy. Knihy, ve kterých muž alogicky a bezhlavě touží po dokonalé a nedostupné ženě (anebo žena po muži), mi vždy připadají jako projekce přání autorek (autorů). Ani tato kniha není výjimka. Bohužel.

18.11.2021 4 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Čím dál, tím lepší...

18.11.2021 5 z 5

Nevinný Nevinný Ian McEwan

Propracovaný popis křehkosti geo/politické situace i lidských vztahů. Místy mě až mrazilo.

19.07.2020 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Poctivá práce snoubící se s literárním talentem ústí v mistrovská díla Jodi Picoult. Není knihy, která by neobsahovala řadu velmi detailních faktografických informací, není knihy, která by nebyla strhující, čtenářsky i emočně, není knihy, která by nebyla dokonalá po stylistické stránce.
Tato není výjimkou.
(Ano, ani já jsem se neubránila slzám, a to opravdu nejsem plačka...)

04.04.2020 5 z 5

Oni Oni Mark E. Pocha (p)

Směs explicitní morbidity a prvoplánového perverzního sexu. Nic víc, nic míň. Nechutné.

16.02.2020 odpad!

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Příběh se mi líbil, ale na čtivosti ubírá autorčino literární nadání, květnatost a bohatost písemného projevu. Některá slova jsem si musela dohledávat ve slovníku a to se nepovažuji za češtinářského negramotu.
Na druhou stranu poetická detailnost (zejména přírodních) popisů ve mně probudila emocionální odezvu a při čtení jsem ke kraji, do kterého je příběh vsazený (a který vůbec neznám), i k místním obyvatelům pocítila nejen soucit, ale i náklonnost.

25.04.2024 4 z 5

Ženská na odstřel Ženská na odstřel Martin Goffa

Goffa a Terenc si mě získali před pár týdny a opět dokázali, že zcela oprávněně.

04.03.2024 5 z 5

Sekta Sekta Martin Goffa

Hodně dobré! Takový autor mi na poli české literatury chyběl!
Oceňuji průhledy do budoucnosti.

06.02.2024 4 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Napětí a atmosféra se příběhu upřít nedají, ale protože jsem během četby zvyklá rozvíjet vlastní hypotézy, vždycky se cítím podvedená, když je vrah po většinu vyprávění totálně upozadněný a nastupuje na scénu až v samém závěru.

21.01.2024 4 z 5