kapllu kapllu komentáře u knih

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Takhle vypadají lidé, co si umí užívat života.
Ale přece jen - vymyslet 10 příběhů na stejné téma dá zabrat a autor se nevyhnul opakování, tudíž já jsem jako čtenář místy ztrácela pozornost. Ale jsou to fajn příběhy.

04.01.2012 4 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Kdybych měla citovat, musela bych sem opsat celou knížečku.
Všichni hledáme a hledáme, ale kolika se opravdu podaří nalézt, když mnozí ani netuší, co hledají?

04.01.2012 5 z 5

Milostné hry zajíců na Jizerských lukách Milostné hry zajíců na Jizerských lukách Vítězslava Klimtová

Jak autorka sama poznamenala, tyto povídky psalo několik různých žen. Logicky je tedy i jejich čtivost proměnlivá. To nic nemění na tom, že tohle dílko za přečtení určitě stojí (i když pochybuji, že mužské části čtenářské obce by se to nějak obzvlášť zamlouvalo). Otevřela jsem si knížku na seznamu povídek a chtěla vybrat tu nejlepší, ale jak tak na ně koukám, u každé se mi něco vybaví - občas úsměv, jindy zamyšlení. Všechny mají něco do sebe. Ale Ježidědek by to asi vyhrál :).

30.12.2011 3 z 5

Gösta Berling Gösta Berling Selma Lagerlöf

Úžasně poutavý styl psaní vás ihned vtáhne do děje. Autorka skvěle spojuje reálné události a trochu toho nadpřirozena a divů přírody v jeden celek.

27.12.2011 4 z 5

Dohra Dohra Mika Waltari

Příliš ambiciózní náčelník chce vražednici pokořit za každou cenu, přitom ani nepřemýšlí nad jejími motivy, a tak by to přeci neměl být - každá mince má dvě strany.

27.12.2011 3 z 5

Narcis a Goldmund Narcis a Goldmund Hermann Hesse

Neuvěřitelně čtivá a zajímavá knížka. Narcis, myslitel, nebo Goldmund, umělec? Nebo snad něco mezi? Těžko říct, každý si asi musí najít tu svou rovnováhu a snažit se být v životě šťastný.

25.11.2011 5 z 5

Staří parťáci Staří parťáci Kingsley Amis

Já nevím, jestli mám ještě něco od Amise číst. Stejně jako v Jimovi, i v parťácích je spoustu vět tak nějak zbytečně, jen aby zaplnily stránku. Také se mi občas míchaly postavy dohromady - moc jmen na jedné kupě. Na druhou stranu autorovi nechybí cynismus -situace, když Alun zemře - což je velmi vítaná součást knihy :)

10.11.2011 2 z 5

Liljecronův domov Liljecronův domov Selma Lagerlöf

Tahle kniha mě velmi překvapila. Ještě jsem snad nečetla nic podobného! Maja Lisa se chová velmi statečně, takových lidí se mnoho nenajde.

10.11.2011 4 z 5

Mně to přišlo takové nijaké, vždycky po pár stránkách jsem ji radši odložila, protože jsem se zkrátka nudila.

29.10.2011 2 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Přiznám se, že ze začátku se mi nečetla právě lehce. Kdybych měla v zásobě jinou četbu, nejspíš bych ji ani nedokončila. Nakonec se z toho vyklubalo vcelku příjemné počtení. Dixon má štěstí a Paní Štěstěna musí mít s Dixonem moc a moc práce, když ho pořád vyhrabává z jeho trablů.

24.10.2011 2 z 5

Carriina válka Carriina válka Nina Bawden

Ani nevím, čím mě tak chytla, ale četla se úplně sama. Skvělá knížka.

09.10.2011 4 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Já zkrátka nevím, ten styl života by mi nikdy nesedl. Neuznávám alkohol ani drogy ani volný sex a vztahy, takže bylo takřka nemožné se vcítit do Sala nebo Deana. Na druhou stranu - kdo má takovou odvahu, dělat si, co se mu zlíbí, říkat si, co si myslí? Všichni v životě něco hledáme, něčeho chceme dosáhnout, i kdyby to něco bylo vlastně obyčejné nic.

15.09.2011 2 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Skvělý nápad a příjemné provedení, ale přesto jsem trpěla pocitem, že jen tak pluji po povrchu. Jako kdyby mi ten příběh vyprávěl známý během čekání na autobus. Prostě mi nesedlo zpracování jako hra, tohle téma by vydalo na román. I tak doporučuji.

15.09.2011 3 z 5

Za všechno může kapitán Za všechno může kapitán Achille Campanile

Milá a vtipná knížečka. Několikrát mě ty absurdity tak překvapily, že jsem se opravdu od srdce zasmála :).

24.07.2011 3 z 5

Hodně podobné Zápiskům z mrtvého domu. Ivana jsem četla až potom a přesto mě zaujala.

15.07.2011 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Vůbec na mě neudělala dojem. Film jsem neviděla, ale všichni na něj pěli chválu, tak jsem si říkala, že kniha bude určitě ještě lepší. Buď musí být film příšerný anebo se honosí tou velkou výjimkou, že film je lepší než kniha :)

15.07.2011 2 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Překvapilo mě takové množství kladných hodnocení. No, holt to není můj šálek čaje.

26.06.2011 odpad!

Zlomená žena Zlomená žena Simone de Beauvoir

Kvalita povídek je velmi rozdílná. První představuje průměr, druhá dle mého propadák a třetí zase skvělou četbu. Třetí povídka mě trochu děsí, protože ničí tu jedinou věc, kterou si byla manželka jistá - lásku svého chotě.

26.06.2011 3 z 5

Rozvedená paní Rozvedená paní Hervé Bazin

Skvělá knížka! Dokumentární forma mi naprosto vyhovovala, autor přitom dokázal být hodně osobní. Bohužel takových Alin je v tom našem světě mnoho...

06.06.2011 4 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

První díl jsem nečetla, jen jsem shlédla film. Těšila jsem se na pokračování v podobném duchu a zatím jsem se dočkala až příliš mnoha vulgarismů. Také se mi nelíbilo, že Forrestovi autor nadává, že ho uráží - idiot, debil atd. - a to docela hrubě.

06.06.2011 2 z 5