Kakiko Kakiko komentáře u knih

Dračí město Dračí město Petra Machová

Jsem krátce za polovinou a už nejsem schopná číst dál. Na knihu jsem se těšila, protože jsem ji znala z dřívějška, ale bohužel je pro mě velkým zklamáním.
Začala bych asi jmény, pro které mám vzhledem k tomu, kde se příběh odehrává, pochopení. Ale výběr oslovení jako 'Jaroslave, Kateřino, Jano' mi nepřijde zrovna šťastný. Celkově jsem mi dělalo problém si na ta jména zvyknout.
Samotné postavy jsou dost plytké a na Janě a Ondrovi jsem v podstatě nenašla nic zajímavého. No a když je Jana řekněme tou hlavní hrdinkou, tak by vás něčím zaujmout měla. Lia a její bratr byli o něco sympatičtější, ale ani ti ve mě neprobudili žádnou empatii. Díky tomu jsem se do příběhu nedokázala moc začíst, protože mi na postavách vůbec nezáleželo a jejich osud mi byl celkem lhostejný.
Klasická YA literatura musí mít romanci a ani tady se jí nevyhneme. Na můj vkus je jí tam celkem dost. Ondra je otravný, žárlivý a majetnický. Jana naivní a nadržená. Za mě jedno velké ne.
Mytologie ještěrů byla bezpochyby zajímavá a asi to nejlepší, čím knížka oplývá, ačkoliv jí je tam bohužel celkem pomálu.
Samotná psychologie ještěrů mě trochu zklamala. Neuškodilo by proto na ní ještě o něco víc zapracovat. V jednu chvíli se totiž dozvídám, že jsou to v podstatě zvířata, a tak se musí chodit vybít do arény, ale přitom v jejich chovní nacházím málo rozdílů ve srovnání s lidmi. Kdyby jejich charakter nesl více zvířecích rysů, bylo by tu určitě plus.
Kniha není napsaná úplně špatně, tempo má svižné, ale čtenář s vyššími nároky, za kterého se považuji, nebude uspokojen.
Kniha dle mého názoru je čistá YA fantasy, které nemá s vysokou fantasy bohužel nic společného, proto bych řekla, že si své příznivce najde spíše v řadách mladších čtenářů.
Tady své hodnocení ukončuji, protože bych už jen opakovala to, co bylo napsané zde nebo na goodreads.

21.09.2018 1 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Začátek byl super, ale se stránkami se ve mně vytrácelo počáteční nadšení. Kámenem úrazu je Toňa, mladá, dokonalá - ovládá několik jazyků, sice není na všechno odbornice, ale dokáže svým méně znalým společníkům hezky vysvětlit vše, s čím se setkají, kterou si čtenář podle mě jen tak nezamiluje, protože na ní jednoduše nenajdete žádné chyby. Ostatní charaktery jsou už mnohem lepší, ale žádného jsem si vyloženě neoblíbila.
Oceňuji dobrý nápad, ale dle mého názoru by příběhu neuškodilo, kdyby byl rozebrán trochu víc dopodrobna, z románku bych taky trochu ubrala, protože, jak tu už někdo psal, se to podobalo spíš červené knihovně. Celkově průměr, ještě uvidím, zda se pustím do dalšího dílu.

19.08.2018 2 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

Kniha mi nesedla. Není bohužel napsaná nijak zajímavě, a pokud jste viděli film, bude vás to nejspíš místy nudit, protože děj se věrně drží filmu. Kniha hezky objasní vše nevyřčené z natočeného snímku, ale to je vše.

07.08.2018 2 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Musím říct, že v našem malém českém rybníčku fantastiky se najdou opravdu nadaní autoři a Bareš je zaručeně jedním z nich. Jsem tedy hlavně čtenář fantasy, takže pro mě byl děj této knihy zajímavý a neotřelý a užila jsem si ho od začátku do konce. V ději se někdy člověk špatně orientuje kvůli velkým či menším časovým skokům, což beru jako menší mínus, ale v celkovém hodnocení to nenadělá žádnou škodu. Teď už jenom zbývá trpělivě čekat, dokud nevyjde další díl, který snad (prosím) vyjde brzy, protože tolik otázek, které po dočtení mám, přece nemůže zůstat nezodpovězených.

04.08.2018 5 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Snažím se vždy psát komentáře ke knihám hned, ale tady jsem si musela nechat uležet myšlenky. Celkově bych knihu zhodnotila jako velmi povedenou a čtivou.
To, co se dočtete v komentářích tady, najdete i jinde. A tím něčím je to, že je kniha kontroverzní a zvrácená. A ono tomu tak skutečně je, protože čtete knihu o dívce, která odmalička vyrůstá v nevhodném prostředí plného drog a násilí a která ve svých osmi letech potká chlápka, který jí ukáže, že na světě existuje něco hezkého, ale z toho hezkého se bohužel vyklube něco zvráceného. Protože se do sebe s postupem času zamilují. A Wavy chce bohužel tu lásku se vším všudy, protože vyrůstala v prostředí, kde byla nejednou svědkem toho, co se děje mezi mužem a ženou (časopisy u Kellena jí taky dodaly nějakou tu představu), a kde viděla, jak se holky chovají a oblékají, aby se zalíbily.
Takže nemůžete čekat, že to třináctiletou holku nijak neovlivní. A taky jí asi jen tak nevymluvíte, že to, co chce dělat, je hodně špatně. V tuhle chvíli měl zasáhnout Kellen a neříkám, že se nesnažil, ale neudržel se. A teď je nutné něco říct - vztah mezi skoro třicetiletým chlapem a třináctiletou holkou není, není a není v pořádku. Tohle není srovnatelné například s Leonem a Mathildou, protože v této knize dochází k intimnostem mezi dítětem a dospělým člověkem.
Takže shrnuto podtrženo, pokud hledáte knihu, kterou si buď zamilujete, nebo vás znechutí, nebo nebudete vědět, co si o ní myslet, přečtěte si ji. Já ji i přesto, že mám dost smíšené pocity, hodnotím kladně, protože je napsaná dobře a příběh, ať je jaký chce, dokáže vehnat slzy do očí a zaujmout.

30.07.2018 4 z 5

Město schodů Město schodů Robert Jackson Bennett

Běžně urban fantasy nečtu, protože nikdy nedokázalo zaujmout, ale téhle knize se to podařilo. Má skvělé charaktery a zápletka, která se na začátku jeví jakou pouhé vyšetřování vraždy, se vyvine v něco mnohem většího a zajímavějšího. Ukončený děj mě překvapil, vzhledem k tomu, že mám před sebou ještě dva díly, takže jsem zvědavá, co mě čeká dál.

25.07.2018 4 z 5

Letopisy Vukogvazdské družiny – svazek prvý Letopisy Vukogvazdské družiny – svazek prvý Jan Kravčík

Celkem příjemná oddechová fantasy. Líbilo se mi střídání charakterů, kdy nám byla jedna situace často ukázána z několika pohledů. Také dávám plus humoru a velké úmrtnosti postav, protože ta by v takovém světě měla být sakra namístě. Přečtením této knihy člověk rozhodně nešlápne vedle.

21.07.2018 3 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Po přečtení druhého dílu jsem věděla, že už mě nemůže nic překvapit a taky že nepřekvapilo. Hirka opět vládne všem a všichni ji poslouchají včetně tisíce let starých Umpiri, k tomu se během chvíle naučí nový jazyk, holt asi talent. Do toho neustále myslí na Rimeho, Rime myslí na ni. Děj je někde rozvleklý, jinde by zase bylo skvělé, kdyby autorka napsala více stránek, aby byl čtenář víc v obraze, takhle mi unikla spousta motivací postav, protože autorka naznačuje velmi poskrovnu. Celá kniha byla obecně dost předvídatelná, z konce jsem tudíž nebyla vůbec překvapená. Celkově mě kniha nenadchla, ale ani úplně nezklamala.

19.07.2018 3 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Kniha obsahuje velmi málo kladů - zajímavý konec a celkově zápletku a nápad. To ostatní je velký průměr. Postavy jsou strašné - nudné, plytké, bez charakteru. Všichni jsou krásní, holky všude obdařené. Není tam vysvětlena spousta motivací jednotlivých postav. Zároveň bych od člověka, co dělá literárního korektora, má vystudovanou žurnalistiku, čekala lepší jazyk. Kniha je napsaná jednoduše a bohužel i nezajímavě, nic moc se tam neděje a já bych osobně tak půlku knihy proškrtala.

15.07.2018 2 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Kniha rozhodně patří mezi ty náročnější, protože vás autorka vpustí do svého do detailu promyšleného světa, který není zrovna snadný na pochopení, já sama jsem s několika pojmy měla trošku problém po celou dobu knihy, plus jsem si je musela dohledat, protože z popisu v knize jsem toho moc nepochytila. Děj není přehlcen akcí, spíš je jí tam dost málo, ale mně osobně pomalá tempa knih nevadí, je také nutno brát v potaz, že je tohle teprve první díl, takže je velká šance, že další díly budou mít větší spád, alespoň v to doufám. Dávám tak 3,5*

13.07.2018 4 z 5

Bílí Havrani Bílí Havrani Luisa Nováková

Moc pěkná kniha, po slohové stránce bych řekla, že je až bezchybná. Pomalé tempo mě po asi polovině knihy začínalo unavovat, naštěstí se to pak znovu rozjelo a člověk četl, aby se dozvěděl, jak to skončí. Nečekejte nějaké velkolepé fantasy, je to krásně napsaný příběh s dobře vykreslenými postavami, jejichž osud sledujeme v době války mezi právoplatným králem a regentem. Možná právě proto, že jsem neměla žádná očekávání, mě kniha až příjemně překvapila. Když člověk umí psát, může i jednoduchý příběh přesahovat obsahově mnohem rozsáhlejší a dějově atraktivnější díla fantasy.

09.07.2018 4 z 5

Pán ledové zahrady 4 Pán ledové zahrady 4 Jarosław Grzędowicz

Konečně dočteno. Ta kniha má vše, co jako čtenář vyžaduju. Je dobře napsaná, jsou v ní akce, zvraty, přátelství, láska ve zdravé míře, vtip, skvělé charaktery a konec, který opět dokáže šokovat. Celá série mě bavila, teď na ni ještě najít místo v knihovně.

01.07.2018 5 z 5

Adaptace Adaptace Miroslava Varáčková

Na první pohled se knížka jeví hodně dobře, první stránky dokonce dobré jsou, pak se to ale zvrtne v romantickou dystopii, kterých jsem se načetla až až, když mi bylo tak patnáct a tyto knihy už opravdu nevyhledávám, nicméně jsem si řekla, že to dočtu.
Rozhodně to tedy není kniha pro starší čtenáře, věková hranice je maximálně osmnáct let.
Děj se točí hlavně okolo "chci ho/nechci ho" a nespokojenosti lidí v dystopickém světě. Chybí mi popis okolí, zajímavé charaktery a trochu originálnější zápletka, která se zabývá taky trochu něčím jiným než city mladý holky. Příběh by sám o sobě nebyl špatný, kdyby byl napsaný trochu jinak a uvěřitelněji. Mě by třeba zajímala Simonova minulost, předem říkám, že na tohle nejsem žádný specialista, ale rozhodně by bylo zajímavější, kdyby si po své zkušenosti z války nesl nějaké posttraumatické problémy, on ale místo toho v klidu řekne, že zabíjel lidi a tím to hasne. Holt jsem náročný čtenář, který musí pořád nad něčím přemýšlet a tyhle nesrovnalosti a díry v ději mi vadí. Zároveň mám pocit, že vůbec nebyl zmíněn důvod, proč vlastně došlo k likvidaci lidstva, což je vzhledem k tomu, že se okolo toho točí celý děj, celkem podstatné.
Knihu tedy doporučuji spíše mladším, kterým nevadí, že je děj převážně o zmatený holce, která neví, co chce.

21.06.2018 2 z 5

Pán ledové zahrady 3 Pán ledové zahrady 3 Jarosław Grzędowicz

Druhý díl mě bavil podstatně více, ale tím nechci říct, že by trojka byla špatná, vůbec ne, ale něco tomu zkrátka chybělo. Konec opět naprosto skvělý, ještě že je kniha už dávno vydaná a já nemusím čekat, to bych se totiž asi zbláznila.

10.05.2018 4 z 5

Pán ledové zahrady 2 Pán ledové zahrady 2 Jarosław Grzędowicz

Tenhle díl rozhodně překonal jedničku, každá kapitola mě bavila, ale linka nástupce Tygřího trůnu přece jenom vedla - podivná zvířata, nové rasy lidí, putování do neznáma - tohle se mi na fantasy líbí nejvíc, a když má autor ještě ke všemu skvělé nápady a do toho mu jde psaní, tak si nejde na nic stěžovat.

22.04.2018 5 z 5

Pán ledové zahrady Pán ledové zahrady Jarosław Grzędowicz

Ačkoliv nevím, co autora vedlo k tomu, aby knihu napsal nejdříve z pohledu první a pak třetí osoby, musím, říct, že jsem si na to nakonec zvykla a neměla s tím problém. Příběh hodnotím velmi kladně. V knize jsem snad nenarazila na nic, co by mě nudilo. Jednoduše mě to bavilo, a Vuko ještě ke všemu dokázal rozesmát, za což palec nahoru. Poslední stránky byly jedno velké wtf, pořádně jsem nevěděla, co se děje, ale úplný konec byl skvělý, to jsem nečekala. Takže doporučuji.

09.04.2018 4 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

No, co k tomu říct. Na jednu stranu se mi vážně líbí, jak autorka píše, dokáže udržet moji pozornost a čtení mě jednoduše baví, ale pak jsou zde věci, které se mi na příběhu nelíbily.
Na lidský svět jsem si chvíli zvykala, ale ve finále se mi ten nápad zalíbil, akorát mi tam něco nesedělo. Třeba to, že se Hirka dokázala za tak krátkou dobu naučit jazyk, že neviděla žádné zvíře a že se moc lidí nepozastavilo nad tím, že holka je jednoduše dost mimo, protože je z jiného světa.
S novým dílem přišly samozřejmě i nové postavy. Stefan byl nešťastná postava a vůbec netuším, jak se někdo takový mohl živit jako lovec. Chováním vůbec neodpovídal svému údajnému věku. Spíš mi přišel jako puberťák, kterému dal někdo do ruky zbraň a učinil ho svou loutkou, což nezvládal. Graal a Naeill, dva bratři, staří tisíce let, o kterých by si člověk myslel, že už pobrali trochu toho rozumu, ale je to Hirka, kdo je navádí na správnou cestu nebo si s nimi hraje, aniž by jim něco došlo. Kdyby autorka ubrala trochu Hirce a naopak přidala něco málo jiným postavám, příběh by působil věrohodněji. Pak to totiž dopadne tak, že Hirka je ta nejlepší, ta, co všechny, všechno vždycky zachrání a má plány a nápady, které ostatní nejsou schopni vymyslet.
Nejvíc se mi líbila Rimeho linka, ta mě vážně bavila do té doby, než začal s otravnými kecy, které si neodpustila ani Hirka, aneb: Ublížíš jí a zabiju tě. Jednoduše řečeno, láska v téhle knize hory (nebo lépe řečeno světy?) přenáší.
Ale i přesto knihu hodnotím celkem kladně a na další díl jsem zvědavá.

31.03.2018 3 z 5

Levá ruka boží Levá ruka boží Paul Hoffman

Začátek byl slibný, ale postupně se to zhoršovalo a zhoršovalo, až jsem v sobě ke konci už nenašla sílu knihu dočíst. Právě konec knihy obsahoval snad ten nejnudnější popis ze všech, dílo tím nejspíš mělo vyvrcholit, ale já jsem díky němu knihu vymazala ze čtečky.
Hlavní hrdina Cale byl na začátku celkem fajn, ale v podstatě jakmile se dostal do té do města, tak mi začal být čím dál protivnějším. Zajímavé je, že byl také polovinu svého života neporazitelným - tudíž v sedmi letech, hahaha, doufám, že to byl vtip - stejně jako další děj v knize (romance s Arbell, porady s těmi ostatními charaktery) Fakt bych chtěla vidět dospělýho člověka, který si chodí pro rady k nevyzrálýmu a nafoukanýmu dítěti. Proč autor nemohl udělat hlavního hrdinu starším nebo ho alespoň nechat chovat se trochu dospěle? Hned by všechno bylo uvěřitelnější. No a pak by se taky musel Hoffman naučil lépe psát. Dávám 2 hvězdy za ten slibný začátek.

25.03.2018 2 z 5

Zelený skřítek a děvčátko jménem Diana Zelený skřítek a děvčátko jménem Diana Ondřej Netík

Kniha se mi moc líbila, jsem ráda, když mi do ruky dostane kvalitní knížka českého autora. Pokud hledáte temnou fantasy pohádku pro dospělé, pak sáhněte po Zeleném skřítkovi. Další díly si určitě přečtu.

23.03.2018 4 z 5

Královské spiknutí Královské spiknutí Michael J. Sullivan

Kniha mě zklamala, je napsaná jednoduše, postavy nejsou dobře vykreslené, neoblíbila jsem si bohužel ani jednu, což je asi to nejhorší, s čím se v knize mohu setkat - s nijakými charaktery. Je mi jedno, že kniha postrádá originalitu, je inspirována několika již vydanými díly, pokud autor umí psát a zahrne do příběhu dobré postavy, které v čtenáři vzbuzují empatii, je radost takovou knihu číst. S lítostí musím říct, že Královské spiknutí toto postrádá.

12.03.2018 2 z 5