kaja9825 kaja9825 komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Rutu jsem nikdy nečetla, ale všimla jsem si, jaký je kolem ní hype. Díkybohu za #bingovýzva, která mě přiměla si přečíst jednu z knih a byla to teda jízda.

Všichni jsme četli a nebo viděli spoustu knih a filmů na téma holocaustu. Neskutečná zvěrstva, která se děla za druhé světové války. Sama toto téma moc nevyhledávám a přijde mi, že už autoři už z toho tlačí co se dá. Je to samozřejmě důležité upozornit na to, co se dělo (protože do dnes existují lidé, kteří popírají, že se něco takového dělo), ale je také skvělé se zaměřit na jiné události, jako třeba Ruta v této knize.

Když se řekne rok 1941, tak Vás určitě napadne, že se jedná o další knihu na výše zmíněné téma. Opak je ale pravdou. Naše hlavní hrdinka Lina není židovka a žije v Litvě. Její poklidný život s rodinou naruší sovětská tajná policie, která Linu, její matku a malého bratra odvlečou a spolu s dalšíma nacpou do přeplněného vagónu pro prasata. Takhle započne cesta na Sibiř a především cesta o přežití.

Tahle kniha se četla sama a opět mi vyrazilo dech, že takováto část historie Litvy, Estonska, Finska a Lotyšska, která probíhá zároveň s druhou světovou válkou se nevyučuje. Spousta rodin přišla o svůj domov i o život a přitom neudělali nic tak hrozného. Jen se postavili komunistickému režimu za vlády Stalina.
Tuto knihu by si měli přečíst opravdu všichni a ideálně bych jí zařadila do seznamu povinné četby k maturitě.
5/5⭐️

03.02.2023 5 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Broučci
Tuto knihu jsem jako malá milovala a díky čtenářské výzvě jsem se k ní opět „na stará kolena“ vrátila. Mamka mi jí v dětství musela stále dokola číst a já si knížku ráda prohlížela díky krásným ilustracím. Doma stále máme to staré vydání a já přemýšlela, že bych nechala knížku po těch letech opravit, protože ty léta jsou na ní znát. Samozřejmě bych mohla pořídit nové vydání, ale nějak beru tuhle knihu jako takové rodinné dědictví.
Každopádně jsem si nakonec stáhla e-knihu ze zdejších stránek, kde je zdarma k dostání a začala jsem jí před spaním číst. Taková neskutečná nostalgie.
Myslím, že tu není třeba se dlouhosáhle rozepisovat o ději protože jí určitě mnoho z Vás zná, ale myslím, že i v dnešní době je to krásná knížka pro děti, která zaznamenává i smrt broučků a tím připravuje děti na to, co nevyhnutelně přijde pro každého z nás.
Doporučuju každému, aby se jednou za čas vrátil ke své dětské knížce, protože v nich bývají moudra, které jako děti moc nevnímáme a to je škoda.

21.06.2022 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Tento příběh mám ráda už od dětství a fascinoval mě. Viděla jsem samozřejmě různé filmové zpracování, ale teda kniha mě opravdu nadchla. Jsem ráda, že jsem po ní sáhla v rámci mého rozhodnutí zabřednout i do klasik, které by měl každý aspoň trochu znát.

04.03.2022 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

První jsem viděla film a říkala jsem si, že to bude jedna velká romantická a přeslazená kravina, který nemám moc v lásce. Každopádně film mě nadchl a to díky hlavním postavám. Knížka mě nemohla minout a musím uznat, že se film držel velmi dobře předlohy, ale ta kniha přeci jen chytí člověka za srdce více.
Četla se mi opravdu dobře a svižně. Plánuju si přečíst i další díla od Jojo

13.02.2022 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Hodnocení: 4/5

Naprostá klasika, kterou hodně lidí čte k maturitě, protože má málo stránek a přitom je to zároveň krásné čtení.

Sledujeme příběh rybáře, který má prostě smůlu. Už několik měsíců nechytil žádný pořádný úlovek a tak se vydává na dlouho a dalekou cestu na moře. Tam mu nakonec na návnadu zabere úlovek jeho života a to obrovský merlin. Tady však jeho souboj s přírodou teprve začíná.

Já si knihu k maturitě nevybrala, ale nyní jsem po ní sáhla ve formě audioknížky a bylo to dobré. Sice trochu zdlouhavé (i když to je opravdu kratičká knížka), ale perfektně popisuje souboj člověka s přírodou o kterém nám říkala ještě češtinářka na střední škole.

Pokud zrovna vybíráte knížky k maturitě na příští rok, tak rozhodně doporučuju, protože se Vám bude krásně číst nebo i poslouchat.

12.12.2023 4 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Jako malá jsem ráda koukala na detektivky. Většinou to byli Vraždy v Midsomeru a nebo právě Hercule Poirot. Strašně se mi líbil jeho vzhled a způsob, jakým odhaluje vraha. Tudíž mě tato kniha nemohla minout a bylo to úžasný. Každou chvíli jsem podezírala někoho jiného, podle toho, jak se vyvíjelo vyšetřování. A teda to rozuzlení?
Naprosté detektivní nebe. Skvělá zápletka, na kterou ma Poirot jasné rozuzlení, které mi vzalo vítr z plachet. Samozřejmě vše odkryl, před celou společností, kde byl podezřelí úplně každý.
Určitě potřebuju i další příběhy, jako Orient Express.

22.05.2022 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Tak tohle mi vzalo dech.
Jako první jsem viděla seriál, do kterého jsem se ihned zamilovala. Ten pocit, že by se tohle mohlo dít v moderní době, vyvolává husí kůži. Každopádně si myslím, že seriál i kniha reflektují dnešní společnost a bohužel by to mohl být jeden ze scénářů do budoucna.
Kniha je od seriálu trochu jiná a i styl jakým je psaná je odlišný od toho, na který jsem zvyklá. Soustředí se na pocity jedné služebnice. Fredova celou knihu neprozradí své skutečné jméno a její vyprávění mě vtáhlo do děje tak, že jsem měla knihu přečtenou za tři dny a to jsem se chtěla soustředit na školu
Rozhodně stojí za přečtení a doporučuji i seriál.

07.06.2022 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Už jsem párkrát viděla doporučení na Chrise Cartera a jelikož se mi kniha hodila do Čtenářské výzvy, tak jsem se rozhodla tomu dát šanci.
Takže moje díky patří všem, co se vyskytují na fb skupině Knižní závisláci, protože tohle byla teda jízda.
Detektiv Hunter mi byl od prvních stránek neskutečně sympatický a na rozdíl od jiných knih tohoto žánru, zde byli scény, které odlehčovali atmosféru a kdy jsem se i usmála.
Série vražd se nakonec vyřešila až téměř na konci knihy, kdy už jsem skoro brečela, jen abych zjistila kdo je vrah.
Každopádně jsem malinko zklamaná co se týká popisu těch vražd a detailů. Z recenzí a ohlasů jsem čekala nějakou naprostou nechutnost, na kterou jsem se těšila, ale to se nakonec nekonalo.
I přes tenhle malý nedostatek rozhodně plánuji další díly s detektivem Hunterem

17.06.2022 4 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Rozum a cit
Rozhodně doporučuju. Místy jsem cítila tu nespravedlnost vůči Elinor a říkala jsem si, jak jen může být tak klidná a rozvážná. Naopak Marianna, která se nechala zaslepit a stále věřila ve svou lásku se mi podobá rozhodně více, ale samozřejmě dle mého byli její reakce stále mírně. Já bych už běsnila
Každopádně je to krásný vhled do toho, jak to ještě ne až tak dávno fungovalo. Nedej bože, když se mladá dívka dlouze zadívala na muže - to už byla skoro ruka v rukávě.
Krásně něžný příběh a rozhodně si potřebuju přečíst i Pýchu a předsudek.

11.05.2022 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Hodnocení: 5/5

Naše společné čtení nás zavedlo do Orlických hor. Viděla jsem na knížku rozporuplný recenze, ale šla jsem do toho a dobře jsem udělala, protože mi kniha neskutečně sedla.

Petr je novinář, který se nakonec vrátí do své rodné vsi a to přímo k Orlickým horám. Návrat mu ale připomene tragédii z dětství od které utekl a rozhodne se zkoumat hlouběji co se stalo jeho kamarádovy v roce 1993.
Jeho domovská oblast ale skrývá hrozivé tajemství.

Od začátku do konce jsem se bavila. Postavy jsou vykreslené takovým způsobem, že jsem měla pocit jako bychom se znali už x let. Petr je strašný sympaťák a i když potom nastává temná atmosféra, tak je často odlehčena nějakým dialogem u kterýho jsem se vážně musela zasmát.
Někomu může knížka připadat zdlouhavá, ale mně to sedlo úplně se vším všudy.

Úplně nesouzním s tím, že by to měl být horor, je to spíše z mého pohledu mysteriózní pátrání a potírání zla jako ve filmu Indiana Jones.
Objevuje se zde téma obětování a sekty nebo kultu a vlastně si dovedu představit, že by se tohle někde mohlo dít s tím, že člověk uposlechl nějakou vyšší moc která k němu promlouvá, protože on je ten vyvolený co chrání ostatní pomocí krvavých obětí.
Zapojená je slovanská mytologie a konec má naprosto skvělé rozuzlení a zakončení. Dokonce byl konec natolik dojemný, že jsem doma na gauči zaháněla slzy.

Doporučuju každému, kdo má rád mytologii (nejen slovanskou), záhady a pátrání po příčinách a padouchovy, který nemusí být jen z masa a krve.

20.12.2023 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Hodnocení: 4/5

Druhý díl této série a Geralt s Marigoldem opět nezklamali.

Myslím, že je tato série opravdu hodně známá a spousta z Vás určitě viděla i seriál.
Knížky jsou naprosto skvělé, dokážou vtáhnout do děje a ani na okamžik nemůžu věřit tvrzení, že by Geralt neměl city. Jeho vztah s Yennefer je naprostá bomba a neskutečně se mi líbí, že v tomto dílů byl opravdu velký prostor abychom je mohli sledovat. Bylo mi smutno jak od sebe pořád odchází, ale konec to zachránil.

Taky se tu pořádně setkáváme s Geraltovým dítětem osudu. Ciri je skvělá a hubatá.
Trošku mě mrzí, že se tyto povídky už dost odlišují od seriálového zpracování, ale to se asi nedá nic dělat.

Bohužel nevím proč, ale tahle knížka pro mě byla občas zmatečná a nevěděla jsem, jestli se děj odehrává teď a tady, nebo to jsou vzpomínky a nebo snad i budoucnost. Taky se mi četla hůře než první díl, ale i tak se moc těším na další pokračování.

17.12.2023 4 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Hodnocení: 5/5

Díky společnému čtení jsem se opět dostala ke knize, kterou bych si sama nikdy nevybrala a přitom je skvělá a poodkrývá část našich dějin o kterých se podle mého tolik nemluví.

Kniha sleduje dvě časové linky a to moderní dobu, kdy se Katka vydává z Polska pracovně do Ostravy a dobu z roku 1944, kdy sledujeme osudy několika postav, ale ústřední postavou je převážně Marta.
Katka o mládí své tchýně moc neví, ale to co ví je, že dříve žila na Těšínsku, kde se teď nachází pracovně a začne pátrat.
To co ale zjišťuje jí obrátí pohled o 360 stupňů.

Líbí se mi, jak je děj svižný, člověk se ani na moment nenudí a autorka se s tím prostě necrcá a nenudí nás. Mě osobně to takto skvěle vyhovuje, protože tohle historické období není úplně moje hobby. Bála jsem se trochu toho, že mě jedna z linek bude nudit, ale teda obě jsem hltala jedním dechem a nebýt společného čtení, tak bych knihu slupla jako malinu.

Knížku doporučuju lidem, co se zajímají o trochu opomenuté zákoutí naší historie a chtějí se dovědět o tragédii v Životicích.

12.11.2023 5 z 5

Jeho balík Jeho balík Penelope Bloom

Tohle je pro mě taková oddechovka, kterou spolknu za dva dny. Miluju dvojsmysly a Lilith je prostě moje krevní skupina. Tato série je prostě skvělá.

14.02.2022 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Tohle byla moje druhá kniha od Kinga. K první (To) jsem se musela několikrát vracet, než jsem jí opravdu přečetla, ale přisuzuju to stylu, jakým knihy píše.
Povídky mě neskutečně pohltily a musím říct, že jsem se až styděla, že zanedbávám práci na úkor knihy, ale nedala se odložit.
Bohužel - pro mé knihomolské já spíše bohudík - na mě v knihovně čeká ještě jeden kousek a to Řbitov zvířátek.
Můžu jedině doporučit k přečtení. Sama jsem se zamyslela, co bych udělala a jestli znám člověka se kterým žiju tak dobře, jak si myslím.

04.01.2022 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Hodnocení: 5/5

Tuhle knihu jsem se rozhodla poslechnout jako audioknihu a dobře jsem udělala, protože je to vážně bichle, ale stojí to za to.

Historický román z Anglie ve 12. století. Celý děj se točí kolem stavby katedrály.
Děj sleduje především rodinu Toma stavitele a převora Philipa a jeho mnichy z Kingsbridge.
Osudy bohatých, chudých, pracujících a urozených a to všechno na pozadí bojů o trůn Anglie.

Ze začátku jsem se nemohla tolik soustředit. Spousta postav, nové prostředí a hodně architektonických termínů. Nakonec jsem se do toho zažrala úplně neskutečným způsobem. Od začátku až do konce jsem nesnášela Williama a přesně jako ve skutečném světě se takový parchanti dožívají stáří a přežívají úplně všechno. Spisovatel dokázal člověka přenést do 12. století, kdy se řeší kdo má kolik půdy, děvečky se znásilňují a převorové, biskupové a arcibiskupové tahají za nitky historického dění.

Nikdy bych vlastně neřekla, že mě takovýto román bude bavit. Jedná se v podstatě o kroniku jednoho města a jeho obyvatel.
Rozhodně doporučuji pro milovníky historických románů, které jdou opravdu do hloubky. Rozhodně se chystám i na další díly z této série.

06.02.2024 5 z 5

Kill Creek Kill Creek Scott Thomas

Jestli chcete číst horor, u kterého se zamotáte, nebudete vědět která bije a zároveň vám bude běhat mráz po zádech, tak je tohle to pravé pro vás.
Děkuju za možnost si knížku přečíst v rámci štafety od @ctenarka_wendy

4 současní slavní spisovatelé hororu se setkávají v údajně strašidelném domě. Naláká je sem podivný zbohatlický synek, který má svůj web a rozhodne se s nimi udělat interview. Při odchodu z domu a návratu do jejich životů začnou zjišťovat, že z domu neodešli tak úplně sami.

Nejsympatičtější postavou pro mě za celou dobu byla rozhodně T. C. Moorová. Ženská jak břitva, co si prožila svoje.
Jinak tedy k ději musím říct, že mě kniha strašně bavila tak cca do půlky. Od té chvíle začal děj trošičku pokulhávat. Dost jsem se ztrácela v tom, co nám vlastně autor chce sdělit a atmosféra se vytrácela. Nehledě na to, že nejakčnější část knihy byla jak vystřižená z filmu Ve 3:15 zemřeš. Každopádně posledních pár stránek mě zase přesunulo na tu správnou vlnu až jsem cítila mravenčení na zátylku.
Pro milovníky strašidelných domů a Darcy Coates jak vyšitý.

24.10.2023 4 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Předpokládám, že nikoho z Vás neminul seriál Bridgertonovi na Netflixu.
Já seriálu naprosto propadla a hned jsem potřebovala přečíst i předlohu, ale bohužel jak to tak každý z nás zná, tak nebyl až do teď čas. Ale teď jsem si přečetla první díl a neskutečně se mi líbil. Tím teď myslím už někdy v únoru, ale já se snad polepším.

Daphne je nejstarší dcera Viktorie Bridgertonové a je tak akorát zralá na vdávání. Bohužel jí okolní nápadníci vnímají spíše jako dobrou kamarádku než jako vhodnou partii. Ve městě se ale naštěstí objeví nový vévoda z Hastingsu Simon. Daphne by pro něj neměla být ta pravá. Je to sestra jeho nejlepšího přítele a kromě toho se nechce nikdy ženit ani mít děti. Bohužel jejich přitažlivost je čím dál tím větší a tak se stane to, čemu se oba ze začátku brání.

Kniha je svižná a miluju slovní přestřelky mezi Simonem a Anthonym.
Taky teda musím říct, že jiskření mezi vévodou a mladou Bridgertonovou je naprosto elektrizující a hned bylo jasné, že se k sobě hodí.
Pokud tedy hledáte oddechovku z prostředí aristokracie a jak probíhali jejich námluvy, tak tohle je kniha přesně pro vás. Taky bych to doporučila někomu, kdo má rád Jane Austenovou, i když tady je to již brané trochu uvolněně.
4/5

23.08.2023 4 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Další kniha do #bingovýzva a opět pro mě další milé a příjemné překvapení.
Autora jsem samozřejmě zaregistrovala, ale vždy jsem od něj očekávala takovou tu klasickou přeslazenost a kýč za kýčem. Vlastně jsem nikdy neviděla ani film (já vím, jsem ostuda a plánuju napravit).

Příběh se soustředí na jeden pár, který si podle všeho byl souzen.
Nechci moc zabýhat do detailů, protože předpokládám, že spousta z Vás viděla film a pokud zase ne, tak nechci zbytečně spoilerovat. Každopádně mně kniha dohnala k slzám a uvědomila jsem si, že naše životy jsou pomíjivé a co hůř, že se budeme ve stáří muset potýkat se smrtí našeho partnera/partnerky. Do téhle doby jsem nad tím vlastně nikdy nepřemýšlela a teď se z toho stal jeden z mých strachů.
Každému (včetně sebe) bych přála zažít takovou lásku jako Allie a Noah v knize.
5/5

31.05.2023 5 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

V rámci výzvy #sccestiautori jsem měla možnost si přečíst další skvělou knihu od české autorky a začíná mě to bavit daleko víc, protože zjišťuju, jaké poklady se u nás schovávají.

Zde se setkáváme se Simonou, které každý říká Símka. Prožíváme s ní vlastně všechny převratné chvíle jejího života od narození, po úmrtí blízkého člena rodiny.

Už od začátku mi bylo Símky hodně líto. Rodiče ulítli a vzešel z toho malý uzlíček. Její matka na ní nebyla očividně vůbec připravená a odráželo se to i na nedostatku projevované lásky. Nepochopila jsem, jak může chudáka malou holku každý odkazovat na to, že nemá dělat kraviny a jít dělat něco užitečného. Kdo z nás dělal ve školce doma něco užitečného?
Celkově bych řekla, že Símka měla smůlu na domácí prostředí a vynahrazovala jí to vlastně jen babička, která jí učila péct.
Bylo tam hodně ošklivých momentů, kdy jsem cítila tu nespravedlnost, až nakonec pohár mé lítosti přetekl a v tu chvíli jsem už téměř dospělou Símku nechápala.
Z mého pohledu zahodila celý svůj život a neměla žádné seběvědomí a vlastní názor. Doslova přišla o všechny, kteří se o ní zajímali na úkor člověka, který jí skutečně nedokázal dostatečně milovat a projevovat hlubší city.

Celkově tedy velice zajímavá kniha s pohledem na klasický obyčejný život rodiny. Ale na konci jsem byla spíš už jen naštvaná.
3,5/5

25.05.2023 3 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Od této autorky jsem viděla samé kladné recenze a vím, že i často jezdi do České republiky, kde má silnou základnu fanoušků. Já jsem se k ní dostala až díky #bingovýzva, kde jsme měli jako další políčko Vánoční romanci. Tak jsem si to vzala trochu jako výmluvu pro nákup knížky od Julie a to rovnou její novinky u nás.

Čekala jsem romantiku, ale dostala jsem k tomu krásný popis Skotska v době Vánoc a ještě k tomu na hradě. No kdo by nechtěl zdědit hrad a žít si jako princezna? ️

Izzy mi byla ihned sympatická a naproti tomu Ross na mě působil jako pěkný bručoun. ALE jejich postupné poznávání a odkrývání jejich slabin bylo tak přirozené a pozvolné.
Moc jsem si celý příběh užívala a to od začátku až do konce. Trochu mě štvala Izzyna mamka Xanthe. Nakonec jsem si oblíbila celkem i jí, ale občas jsem se divila, jak může Izzy zvládat ty její výlevy.

Takže ač samozřejmě zápletka je celkem dopředu jasná a nejedná se o nějaký přelom, tak je knížka neskutečně čtivá a odpočinková a můžu jí jen doporučit. Už se těším na další knížky.
5/5⭐️

08.01.2023 5 z 5