Rozum a cit

Rozum a cit je jedním z nejslavnějších románů anglické literatury a první vydanou kniha Jane Austenové. Příběh sester Marianny a Elinor Dashwoodových se odehrává v prostředí a atmosféře staroanglického venkova a svým vtipem a půvabem okouzluje čtenáře už více než dvě století. Dvě hlavní hrdinky se po smrti svého otce musejí vyrovnat i se ztrátou společenského postavení a jako všechny nemajetné dívky v té době mají šanci se z obtížné situace dostat nejspíš jen výhodnýmu sňatkem. Marianna podlehne kouzlu mladíka jménem Willoughby a zdá se, že jejich náklonnost je vzájemná. To sleduje se znepokojením plukovník Brandon, rodinný přítel, který se sám láskou k Marianně trápí. Willoughbymu navíc vůbec nedůvěřuje a podle všeho ví něco špatného o jeho minulosti. Staší sestra Elinor naváže vztah s Edwardem Ferrarsem, jeho rodina si však pro něj přeje zámožnější partii a snaží se vztah s Elinor překazit. Edward se zdá být charakterním a poctivým mužem, přesto se od jisté chvíle začne chovat k Elinor odtažitě. Kromě toho, že dívky narážejí na tuhé konvence ve svém okolí, bojují i se svými tolik rozdílnými povahami. Citově založená Marianna se dokáže spontánně a vášnivě poddat emocím a totéž očekává i od ostatních, rezervovanější Elinor se snaží své city skrývat ve snaze neobtěžovat jimi nijak své okolí. Obě musí své postoje časem pod vlivem událostí změnit…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473832/big_rozum-a-cit-coV-473832.png 4.22091

Vydáno: , 1400

Sense and Sensibility, 1811

Kniha Rozum a cit

lucie5636

Rozum a cit rozhodně zařazuji jako druhou nejoblíbenější knihu od Jane Austenové - hned za Pýcha a předsudek. Charaktery postav opět skvěle popsány a děj se mi také zamlouval. Pro srovnání jsem si pustila i filmové zpracování, a i když byly herecké výkony skvělé, kniha byla z mého pohledu desetkrát lepší.

Martina852

Jakož to velká čtenářka fantasy a sci-fi, jsem dokonce i já vzala do ruky nějakou tu klasiku, která mi nemusela být zadána povinnou četbou.

Příběh Jane Austen jsem viděla jako filmové zpracování z roku 1995. Protože plukovník Brandon v podání Alana Rickmana, to jsem si nemohla nechat ujít. Tak přirozeně jsem doufala, že v knize bude toho o něm a Marianne více. Bohužel v tomto směru jsem zůstala neukojena a bylo tam skoro o nich nic jako ve filmu. Pro mě je trochu těžké si tu dobu představit, kde jediné na čem záleží jsou peníze a vysoké postavení, ale přesto Jane Austen se nám snaží vylíčit tu dobu a hlavně silné ženy, které v ní museli žít a přes strasti si jdou za svými sny.

Asi se nestanu skálopevnou fanynkou tvorby paní Austenové, ale ráda bych ze zvědavosti přečetla pár jejich dalších děl a to Pýchu a předsudek a Emmu.

maminaOlina

Mě se zamlouvala víc Pýcha a předsudek, i když jsem ráda, že nemusím v tom období žít.

kaja9825

Rozum a cit
Rozhodně doporučuju. Místy jsem cítila tu nespravedlnost vůči Elinor a říkala jsem si, jak jen může být tak klidná a rozvážná. Naopak Marianna, která se nechala zaslepit a stále věřila ve svou lásku se mi podobá rozhodně více, ale samozřejmě dle mého byli její reakce stále mírně. Já bych už běsnila
Každopádně je to krásný vhled do toho, jak to ještě ne až tak dávno fungovalo. Nedej bože, když se mladá dívka dlouze zadívala na muže - to už byla skoro ruka v rukávě.
Krásně něžný příběh a rozhodně si potřebuju přečíst i Pýchu a předsudek.

baty

Krásná kniha, ráda se k ní budu vracet.

katka134

Pěkný romantický příběh s dobrým koncem a mnoha postavami, které mají velmi rozdílné charaktery. To děj hodně obohatilo.

DenisaMue

Ke knize se ráda a pravidelně vracím, je to hodně dívčí četba, trochu staře napsaná, tedy alespoň podle mě, mám radši modernější jazyk, ale ty myšlenky a určitá něha je občas potřeba.

Rapeh

Kniha se mi líbila. Byla to moje první audiokniha a nejsem schopna hodnotit psaní ale jako mluvené slovo to bylo úžasné a mohla jsem poslouchat v práci