kacaabba kacaabba komentáře u knih

Strakatý pás Strakatý pás Arthur Conan Doyle

Nečteno, slyšeno jako rozhlasová dramatizace s Hrušínským a Kopeckým. Obecně detektivky nemusím a superborec Holmes mě nudí. Takže od tohoto žánru musím pryč - pro mne je to ztráta času a nemíním zbytečně psát komentáře tohoto typu.

09.09.2014 3 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Na tuhle knihu mi nestačí ani těch pět hvězdiček. Pro mne mimořádný duchovní i duševní zážitek. Když zmiňuji i duchovní, uvádím to s plným vědomím, že nemám s Masarykem plný zákryt toho, co chápe ve víře a skrze víru v Boha on a co já. Nicméně dle biblického: strom se pozná podle svého ovoce. A já zde vidím ovoce dobré; ale stejně to bude Bůh sám, kdo bude soudit každého člověka.

06.09.2014 5 z 5

Porozumět Evropě Porozumět Evropě Christopher Dawson

Hvězdičky jsou jedna věc, ale druhá věc je čtivost. Pan Dawson psal náročné knihy.

08.08.2014 4 z 5

Otec a syn Otec a syn Earl R. Henslin

Pro mne velké zklamání. Čekal jsem právě to, co nabízí podtitul na obalu - "tajemství silného pouta mezi otcem a synem". A je u toho fotka táty a malého kluka. Ale o tom ta kniha vůbec není. Řeší vpodstatě již prohrané možnosti z dob dětství, a nabízí způsoby pokusu o obnovu vztahu. Kromě toho, jak se dozvíte na zadní části obalu, řeší kniha další vztahy - mezi muži jako přáteli, mezi mladým mužem a již "zavedenými" dospělými muži, či vztah mezi mužem a rádcem. Není to nezajímavé, ale důvod, proč jsem sáhl po této knize to nesplnilo ani na 1 %.

20.07.2014 2 z 5

Požehnání až do špiček bot Požehnání až do špiček bot Reinhard Bonnke

Čteno s dětmi. Pro dospěláky skvělé, ale překvapilo mne, že to tak zaujalo i děti!

18.06.2014 5 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Čteno s dětmi. Příběhy jsou hezké, veselé, jemné a inteligentní. Takže to bylo fajn. Jen škoda, že jsme se do četby pustili až v době, kdy už z toho naše děti vyrůstali...

18.06.2014 3 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Četl jsem jen několik příběhů. Už to nebylo k vydržení. Považuji to za pokleslou literaturu, že by se červenala i červená knihovna. Ztráta času.

10.06.2014 odpad!

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Pokud jsou tam úžasné pravdy a nazření, pak mne to do značné míry minulo. Něco se mi líbilo, něco mi přišlo jen jako výklad Božích tajemství ve své době.

16.05.2014 3 z 5

Cvoci Cvoci Miloš Zapletal

Čteno s dětmi. Klasické čtení od Zapletala. Parta skautů, tentokrát při přejezdu českých hor na běžkách.

29.04.2014 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

V čem tkví kvalita této knihy? Že po jejím přečtení budete znechucení, vystrašení, očekávajíce ránu z týla? Že si s tím dal práci. je jasné, že je to kvalitně napsané taktéž, ale co dál? Co vám kniha dá pro váš život? Čím vás naplní? Ne, nezlobte se, ale tohle není kniha, kterou bych byl ochoten jakkoli dál propagovat.

29.03.2014 5 z 5

Za trochu lásky Za trochu lásky František Kožík

Jak zaznělo od maryzky: "pokud se zajímáte o Vrchlického...". Pak to pro vás může být zajímavé čtení, pokud ale to tak není, ničím kniha neoslní. Trochu mi bylo Vrchlického líto. Z jedné náruče do druhé a vůbec ne proto, že by byl sukničkář, jak podotkla má žena. Ale něco mu v životě zoufale scházelo a on to hledal vždy znovu a znovu u žen. Myslím, že marně. A to rozhodně nemám nic proti ženám :-) Domnívám se, že vím co, resp. kdo Vrchlickému tolik zcházel, ale to by už vypadalo, že se tady naparuju.

23.03.2014 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Kdo zažil socialismus, kdo sleduje dění v Severní Korei, nemá k tomu co říci. Ale silně to prožívá. Většinu věcí ve vzpomínkách. Naštěstí.

06.03.2014 5 z 5

Knihy džunglí Knihy džunglí Rudyard Kipling

Kniha, kterou jsem četl jen kvůli dětem ve škole, které jí mají jako "povinnou" četbu. Přesto jsem postupem času načichnul jazykem této knihy a vychutnal jsem si jí. Kromě známých příběhů chlapce Mauglího se mi hodně líbily takové příběhy jako Riki-Tiki-Tavi, nebo Bílý lachtan. Pokud jde o Mauglího, asi nejvíc se mi líbil předposlední příběh - Ryšavý pes. Hodně jsem se nasmál, abych vzápětí zvážněl.

03.03.2014 5 z 5

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Kniha se mi nelíbila. Dokončil jsem ji jen s vypětím sil.
Vidím to stejně jako Dáma s hranostajem.

07.02.2014 1 z 5

Kavkazský zajatec Kavkazský zajatec Lev Nikolajevič Tolstoj

Četl jsem pouze Hadži Murat a Kavkazský zajatec. Téma muslimského světa mne bere, tak proto to nadšení. A k tomu Tolstoj, můj oblíbený spisovatel.
Maximálně ještě v budoucnu přečtu Kozáky, víc z tohoto souboru povídek neplánuji.
Mimochodem, četl jsem Kavkazského zajatce i z pera Puškina - podobné téma, podobný příběh (jen jednoznačně v hávu romantismu), až jsem si říkal, zda Tolstoj neopisoval... :-)

05.02.2014 5 z 5

Nebe opravdu je... Nebe opravdu je... Todd Burpo

Pro mne naprosto skvělé. Výpověď malého kluka má sílu v tom, že ještě neumí kalkulovat s tím, co by rodiče chtěli nebo nechtěli slyšet.

30.01.2014 5 z 5

Hadži Murat Hadži Murat Lev Nikolajevič Tolstoj

Mám rád příběhy z muslimského prostředí. Tolik lásky, tolik krutosti, tolik věrnosti i zrady! Jako by vše měli do krajnosti. Příběh, který se v knize vypráví je starý více než 100 let a přece, pokud posloucháte zprávy, jako by byl z dnešních dnů. Na Kavkaze se bojuje stále...

09.01.2014 5 z 5

Luisa a Lotka Luisa a Lotka Erich Kästner

Čteno s dětmi. Bravo! Tak krásnou dětskou knihu jsem nečetl ani nepamatuji!!!

01.01.2014 5 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Ohledně Verenovek bych se už jen opakoval, takže se kdyžtak mrkněte na můj komentář ke knize Tajemství Ocelového města. Pan Verne tak věřil člověku a jeho schopnostem, že mu to vzalo vidění hloubky, výšky a šířky života...
Knihu jsem si četl proto, abych ji mohl porovnat s filmovou parodovanou verzí. Zajímavé pro mne bylo hledat přes Google Earth místo domnělého hradu. A řekl bych, že ač jsem byl blízko místa, které měl autor na mysli, nejsem si jist zcela. Některé geografické údaje v knize mi zcela nekorespondovaly s reáliemi. Zajímavé také bylo udělat si obrázek o vynálezech Orfanika s tím, kdy byly objeveny skutečně.

30.12.2013 3 z 5

Poklady pod sněhem Poklady pod sněhem Patricia St. John

Čteno s dětmi. Docela obyčejný příběh chudších lidí ve švýcarských Alpách. O vině, nenávisti, odpuštění. Důležitou součástí života obyvatel je víra v Boha.

15.12.2013 5 z 5