jprst jprst komentáře u knih

Město děsu Město děsu Samuel Dashiell Hammett

Čtivé povídky z prostředí zločinu plné děje a napětí, ale jak již to bývá u povídkových knih, je úroveň jednotlivých povídek dosti kolísavá. Ale je to Hammett, jehož tvorbu mám rád natolik, že mi asi chybí dostatečně kritický pohled, takže za mne plný počet hvězd.

24.05.2023 5 z 5

Syn celerového krále Syn celerového krále Ota Pavel

Parádních 16 povídek ze sportovního prostředí, ve kterých autor předvedl, že tento žánr prostě ovládá, jeho schopnost vžít se a popsat příběhy sportovců, které nekončily vždy úspěchem, byla prostě mimořádná. Problém u povídkových knih bývá často v rozlišné úrovni povídek (horší x lepší), v tomto výběru povídek to nehrozí, tady jsou jen ty výborné (např. Sedm deka zlata, Poslední zápas Františka Kloze, Salto nazad) a ty další = hodně dobré.

11.05.2023 5 z 5

Čenž Čenž Jaroslav Velinský

Dobře vystižená atmosféra té doby pohledem mladého soustružníka, svižný děj, humor, kterému se daří vyhýbat se trapnosti, detektivní linka nic moc, ale jako náhled do minulých let podaný neotřelým vypravěčem prostě parádní.

06.05.2023 5 z 5

Hrdelní pře Hrdelní pře Jiří Procházka

Pokud z příběhů vypustím tu ideologickou náplň, která zas až tak moc děj neruší, tak musím připustit, že se jedná o perfektní kriminální povídky, které za přečtení stojí.

25.02.2023 5 z 5

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Autorovi se daří udržet ve většině svých knih vysoké tempo, napětí, ale i humor, takže i tohle je další povedený příběh přímo lákající k přečtení na jeden zátah.

15.10.2022 5 z 5

Smrt na druhém břehu Smrt na druhém břehu Dominik Dán

Tohle prostě nemá chybu, autor dokáže naservírovat slušnou dávku napětí, dokáže ho vystupňovat, ale i okořenit přiměřenou dávkou humoru. Tohle má autor dobře zmáknuté, takže opět dobré čtení.

03.06.2022 5 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Kolikrát jsem tohoto prvního kpt. Exnera přečetl ani nevím, ale co vím zcela jistě, vždycky jsem si to parádně užil a po každé jsem tam našel něco, co mi při předchozí četbě uniklo. Tím nemyslím vyšetřování, ale Exnerův způsob humoru.

04.11.2020 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Dost dlouho jsem četbu tohoto románu odkládal, což byla chyba, protože jsem se šidil o parádní čtenářský zážitek. Obvykle knihy k četbě nedoporučuji, pouze hodnotím, nechť si každý vybere podle svého, ale četbu této knihy prostě doporučit musím.

16.07.2020 5 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Politicky laděná detektivka s jasnou kostrou - korupce, podsvětí a sympatická parta z oddělení vražd. K tomu autorem bravurně zvládnuté spisovatelské "řemeslo" a výsledkem poutavý a čtivý příběh.

28.11.2023 4 z 5

Risk Risk Dick Francis (p)

V autorově tvorbě spíše průměr, ale i tak jde o poutavý a čtivý příběh, napětí mu nechybí a rozhodně neotráví.

15.06.2023 3 z 5

Kar Kar Miloš Urban

Tahle autorova kniha mé očekávání nenaplnila, naopak pro mne byla výrazným zklamáním. Mysteriózní urbanovský příběh se poměrně brzy mění v něco poskládaného bez ladu a skladu, těžko uvěřitelné postavy a jejich chování doplněné často nesmyslnými dialogy jen celkový pocit umocňují. A napětí...? Také nic moc.

07.06.2023 2 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Tom Clancy

Slušně vyfabulovaný příběh, autor opět prokazuje, že se v dané problematice vyzná a má více než dobrý přehled, což se snaží maximálně využít, ale v tomto případě se dá říci, že autorova snad až posedlost vše rozebrat a vysvětlit do samého detailu spíše příběhu škodí a může dost čtenářů odradit. Ale i tak pro příznivce tohoto žánru literatury lze doporučit.

21.04.2023 4 z 5

Záhada žlutého pokoje Záhada žlutého pokoje Gaston Leroux

Klasika mezi detektivními příběhy, které se zabývají záhadou zamčeného pokoje a podle příběhů s tímto námětem, které jsem dosud přečetl, nebyl zatím překonán.

11.04.2023 5 z 5

Hořící pokoj Hořící pokoj Michael Connelly

Další parádní detektivka s Harry Boschem, ale přiznávám, že při hodnocení Connellyho knih jsem asi dost neobjektivní, prostě mě baví a Harry je typ detektiva, kterému se prostě nedá nefandit.

29.08.2022 5 z 5

Pohyblivý svátek Pohyblivý svátek Ernest Hemingway

Po několika letech opět opáčko a opět příjemný zážitek z četby, prostě to chce ten správný čas a náladu a výsledek se dostaví.

16.09.2021 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Zajímavý námět, promyšlená zápletka a dobře dávkované detaily dokážou čtenáře udržet v patřičném napětí až do samého konce.

04.06.2021 4 z 5

Ze života hmyzu Ze života hmyzu Karel Čapek

Ten čas opravdu letí, tuhle divadelní hru jsem četl při přípravě na maturitu, což je již více než 50 let (no to je děs). Od té doby jsem ji zažil i jako divadelní představení, patří mezi ty, na které nezapomínám.

04.05.2021 5 z 5

Blackstoneovy úklady Blackstoneovy úklady Quintin Jardine

Slušná a zábavná detektivka nic moc přehnaného, prostě dobrá kniha na období, kdy není chuť na nějakou tu "těžší" literaturu.

29.03.2024 4 z 5

Záhada sedmi ciferníků Záhada sedmi ciferníků Agatha Christie

Svižná detektivka s prvky humoru a řadou svérázných postav, pro autorčinu tvorbu poněkud netypická, což jí ale vůbec neubírá na čtivosti a příjemně pobaví.

15.12.2023 4 z 5

Spousta malých darebáků Spousta malých darebáků Evan Hunter (p)

Detektivka plná humoru, ironie, nadsázky, autor předvedl, že i tohle dokáže zvládnout tak, aby čtenáře pobavil, mne tedy rozhodně...dobrá oddechovka.

28.01.2023 4 z 5