Záhada žlutého pokoje

Záhada žlutého pokoje

Záhada žlutého pokoje (popř. Tajemství žluté komnaty) z roku 1907 je klasická detektivka líčící záhadný pokus o vraždu v uzamčeném pokoji starého zámku a nevysvětlitelné zmizení pachatele.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29986/zahada-zluteho-pokoje-29986.jpg 3.822

Rouletabille (1.)

Le mystére de la chambre jaune (1907)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Mladá fronta

A je tu další kniha, která mne doprovázela na dovolenou ;-). Opět jsem ji poslouchala jako audioknihu z KTN a byla jsem velice spokojená. Podle mého názoru je to skvělá klasika, ve stylu těch nejlepších detektivek, které byly kdy napsány. V příběhu autor postupně rozplétá komplikovanou zápletku, jakou jen může záhada zamčeného pokoje nabídnout. Brilantně vymyšlené i zpracované! :-)

Naias

Prečítala som si Případ pro tři detektivy o záhade zamknutej izby a naslepo siahla po ďalšej detektívke, z ktorej sa vykľula záhada zamknutej izby s dvoma detektívmi. Ale podobnosť je čisto náhodná, Tajomstvo žltej izby je z úplne iného súdka. Je písané štýlom, ktorý je viac než byľku kvetnatý a melodramatický, nuž ale kedysi sa to tak patrilo. Každopádne je to plnokrvná detektívka, už to nie je mix so senzačným románom, hoci dozvuky sú ešte stále zrejmé. Najviac to vidno na rozuzlení, odhalenie vraha je predsa len dosť bombastické a motív je šestákový. Tunajší VD, reportér Joseph Joséphin, zvaný Rouletabille, je nadpriemerne bystrý, všímavý a veľmi tajnostkársky, čo sa jeho dedukcií týka, proste ako sa na správneho detektíva patrí. Nie je mu cudzia ani joie de vivre, ako sa patrí na správneho Francúza. A je tak trošku fanfarón, hoci jeho watson, advokát Sainclair, sa čitateľa snaží presvedčiť o jeho skromnosti. Ale záhadu nad záhady, ktorá dokonale zmiatla, koho len mohla, vyriešil comme il faut!

pajonek
20.08.2015

Tajemství žluté komnaty je „nejlepší detektivní román, co byl kdy napsán“ (J. D. Carr), se záhadou zamčeného pokoje sice přišel už Poe (Vraždy v Rue Morgue z roku 1841 situoval do Paříže), ale až Leroux ji dotáhl k brilanci.

Gaston Leroux

Gaston Leroux