jprst jprst komentáře u knih

Hadí ostrov Hadí ostrov Alberto Vojtěch Frič

Tuhle knihu jsem poprvé četl před více než padesáti lety a jako kluk jsem si ji užíval. I mé děti dokázala zaujmout, ale u vnoučat už nezabodovala a mám důvodné pochyby, že se k ní někdo mladší z rodiny ještě někdy vrátí.

15.12.2023 4 z 5

Záhada sedmi ciferníků Záhada sedmi ciferníků Agatha Christie

Svižná detektivka s prvky humoru a řadou svérázných postav, pro autorčinu tvorbu poněkud netypická, což jí ale vůbec neubírá na čtivosti a příjemně pobaví.

15.12.2023 4 z 5

Vražda v tříčtvrtečním taktu Vražda v tříčtvrtečním taktu Zora Beráková

Nic poutavého, vhodné tak na nudnou cestu vlakem a po dojezdu "zapomenout" ve vlaku nebo odložit do nádražní knihobudky. Ostatně tam jsem ji také našel, takže jsem nebyl první, koho to napadlo.

15.12.2023 1 z 5

Hostinec U Nožičků Hostinec U Nožičků Ivan Fučík

Dvě, s přivřením oka tři povídky mají ucházející úroveň, ostatní působí víceméně trapně nebo nudně. Tohle za přečtení nestálo, snad jen jako seznámení s autorovou tvorbou, takže jedna hvězda za obsah, jedna - jde o českého autora a další tvorbě se obloukem vyhnu.

13.12.2023 2 z 5

Tři krvavé historie: Rudá žeň / Maltézský sokol / Hubený muž Tři krvavé historie: Rudá žeň / Maltézský sokol / Hubený muž Samuel Dashiell Hammett

Tři klasické detektivky americké drsné školy, pro příznivce tohoto žánru takřka povinnost. Občas se k nim docela rád vracím.

13.12.2023 5 z 5

V lesích V lesích Tana French

Psychologická krimi s temnou atmosférou a dobře vykreslenou psychologií postav. Děj plyne poměrně zvolna, autorka čtenáři dávkuje v přiměřeném množství klamné stopy a slepé uličky, čímž ho udržuje v patřičném napětí. Jen ten závěr mi připadl tak trochu ošizený, měl jsem z něho rozporuplné pocity, ale i tak se to číst dalo.

13.12.2023 4 z 5

V podezření V podezření Michael Robotham

Povedený příběh, sice pomalejší rozjezd, ale pak už to začalo nabírat spád a gradující napětí, které přímo nutí číst dál a dál. Zápletka není překombinovaná, motivace vraha je uvěřitelná. Jen té omáčky kolem konfliktu uvnitř rodiny hlavního hrdiny je na můj vkus snad až příliš, k ústřední zápletce nemá zásadní vztah a spíše ruší a zdržuje.

11.12.2023 4 z 5

Podíl na smrti Podíl na smrti Deborah Crombie

Příběh vyšetřování vražd v soukromém penzionu, kde je na dovolené policista Kincaid ze Scotland Yardu, je spíše čtením na dobu kdy není po ruce nic vhodnějšího. Rozvláčná detektivka, poměrně dost nepřesností či nelogičností, neuvěřitelný závěr a výsledkem je nepříliš záživná detektivka, která mě k dalším kouskům této série zatím nenalákala.

09.12.2023 2 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Politicky laděná detektivka s jasnou kostrou - korupce, podsvětí a sympatická parta z oddělení vražd. K tomu autorem bravurně zvládnuté spisovatelské "řemeslo" a výsledkem poutavý a čtivý příběh.

28.11.2023 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Poměrně vydařená česká detektivka s až zbytečně rozvleklými popisy a charakteristikami krajiny, a to na úkor napětí a spádu celého příběhu. Ale nakonec proč ne, jako četba na dlouhé zimní večery docela dobré.

27.11.2023 4 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Průměrný thriller, který nijak nevybočuje z řady jemu podobných, prostě nenáročné, i když v závěrečné části docela napínavé čtivo. Vyzkoušel jsem ještě pár dalších dílů a ty bych označil za zdařilejší.

09.11.2023 3 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Tento díl mi připadl přece jen proti předchozím poněkud slabší, ale takové výkyvy nejsou u delších sérií nic neobvyklého. Nicméně si autorka udržuje svůj spisovatelský styl, který zaručuje čtivost jejích příběhů.

03.11.2023 5 z 5

Volání odnikud Volání odnikud Jaroslav Velinský

Tento trampský příběh se autorovi opravdu povedl. Nápadité situace, vtipné a nenásilné dialogy, kombinace trampové a vojáci, plukovník Hlomoza s jeho důstojnickým česko-slovenským jazykem charakteristickým pro celou řadu důstojníků tehdejší doby, svižné tempo příběhu bez zbytečné vaty a výsledkem je prima počtení, které jsem si skutečně užil. Za mne naprostá spokojenost.

03.11.2023 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Dobré zakončení celé série, i když podle mého mínění jde o nejméně poutavý díl. Možná proto, že mi přičtení chyběl patřičný pocit z něčeho zcela nového a neotřelého, který bych asi měl, kdybych nečetl předchozí díly. Ale i tak jde o vydařený příběh, který je dalším potvrzením autorova vypravěčského umu.

30.10.2023 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Po Skále jsem předpokládal, že vím, do čeho jdu, ale byl jsem trochu zklamán. Autor se tak nějak drží osvědčeného stylu z prvního dílu, opět návraty do minulosti, neutěšené dětství, vřesoviště, tísnivá atmosféra a k tomu ještě navíc stále prší. To ovšem neznamená, že by to bylo příběhu na škodu. Naopak autor dokáže využít svých vypravěčských kvalit a výsledkem je opět poutavá a čtivá kniha.

29.10.2023 4 z 5

Skála Skála Peter May

Vydařený kriminální příběh s řadou vedlejších dějových linek, postupně se ale do popředí dostává spíše psychologická složka, kde autor naznačuje, jak se člověk může (nemůže ?) změnit od dětství, či jak ho dokáže ovlivnit prostředí, ve kterém žije. Detektivní linie jako by se místy vytrácela, ale v závěru dostává příběh patřičný zvrat, na kterém si autor dal záležet. I přesto, kdo hledá klasickou detektivku, bude asi zklamán, ale jinak je to skvělá četba.

29.10.2023 5 z 5

Dobrodinec Dobrodinec Ridley Pearson

Slušný thriller z lékařského prostředí, který má patřičně nadávkované a stupňující se napětí, takže se těžko odkládá i pozdě večer, pak je noc krátká a vstávání ráno dosti nepříjemné, ale ta kniha za to stála.

28.10.2023 3 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Autorka pokračuje ve vysokém standardu své tvorby. Opět výborně promyšlený příběh, jednotlivé dějové linky ho dostatečně oživují, jejich spojení v překvapivý závěr celý příběh patřičně korunuje, prostě parádní počtení.

24.10.2023 5 z 5

Já, porota Já, porota Mickey Spillane

Prima počtení, nenáročná detektivka s detektivem drsňákem - týpkem, což my fandové knih R. Chandlera a jeho hrdinů můžeme číst takřka kdykoliv.

17.10.2023 4 z 5

Ostrý řez Ostrý řez Jeffery Deaver

Předchozí díl série (Poslední hodina) byl dost nevydařený, tak jsem předpokládal, že další příběh by měl být, jak už to u zkušených autorů bývá, opět vydařený. Předpoklad se s přivřením očí potvrdil. Zápletka poněkud překombinovaná, darebáků víc než dost, děj se občas zpomalí, ale chytré a překvapivé Rhymovy (a vlastně i Ameliiny) dedukce a úsudky to dostatečně a poutavě vyvažují. Podle mne slušné počtení.

17.10.2023 4 z 5