Jonny Jonny komentáře u knih

Autobus sebevrahů Autobus sebevrahů Arto Paasilinna

Spotřební literatura. Sem tam sem se bavil, sem tam jsem byl překvapený.

11.01.2023 3 z 5

Svět změny Civilizace na prahu nové éry Svět změny Civilizace na prahu nové éry Bruno Maçães

Nepodařilo se mi do knihy ponořit. Několikrát jsem listoval o pár stránek dál a stejně jsem se nezačetl.

02.12.2022 2 z 5

Forbidden Forbidden Tino Hrnčiar

Váhám, kam si knihu zařadit.

Při čtení jsem často vzpomínal na Restart, asi díky členitosti knihy, kdy na sebe jednotlivé kapitoly navazují jen volně.

Dost jsem se pobavil u "zrcadlové" kapitoly.

Značce Life is porno jsem se doteď obloukem vyhýbal. - Prostě jsem ji odsoudil "na první název". Po přečtení téhle knihy, jsem ji spolu s Tinem vzal na milost - konečně jsem prohlédl, že to není jen o "pornu, skejťácích a feťácích".
Následně jsem si poslechl i podcast na protiproudu.net (Jsem pravidelný posluchač - ale kvůli názvu "Life is porno" jsem kapitolu s Tinem přeskočil :-D)

Kniha je inspirační, ale stejně jako ostatní knihy z tohohle žánru, z vás úspěšné pány svého života neudělá.

Když nic jiného, knize vděčím za návrat k otužování. A potvrzuji funkčnost pravidla, že nové návyky se nejlépe zavádějí tak, že se přidají k už zavedené činnosti.
Otužuji se vždy po běhu (v bazénu na zahradě) a jde to samo.

07.11.2022 3 z 5

Hrrr na ně! / Poslední kontinent Hrrr na ně! / Poslední kontinent Terry Pratchett

Tenhle Pratchett byl prostě slabý. Čtení se vleklo, a to jsou Elánius a Mrakoplaš jedni z mých oblíbených.
Nechápu, myslel jsem, že jdu na jistotu.

07.11.2022 2 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Hezké, čtivé. Na druhou stranu, je to spíš takové spotřební, bez kdovíjaké hloubky. Celou dobu je víceméně jasné, k čemu se schyluje. Nějaké překvapení se koná, ale nakonec se stejně zahladí...

Nejvíc jsem si oblíbil "pana dabléra", tak je mi líto, že se s ním, nejspíš, znovu nesetkáme.

25.08.2022 3 z 5

Včelařit jako včela Včelařit jako včela Roman Linhart

Stejně jako první díl, je kniha prodchnuta adorací termosolárních úlů. Tady je navíc propagován i modulový systém včelaření.

Přesto jsem nadšený. V té knize totiž není jen tupá metodika, všechny úkony jsou zdůvodněny.

Taková spousta věcí na, které bych se pana Linharta rád doptal... škoda, že to už není možné.

25.08.2022 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Dobrej čtivej průměr.

22.06.2022 3 z 5

Pár kroků vpřed Pár kroků vpřed Graeme Simsion

Průměrná oddechovka. Leccos je předvídatelné a z toho nepředvídatelného je máloco uvěřitelné.

Autoři v knize zmiňují všechno to, co jsem si sliboval od vlastní pouti (Řím - Assisi), akorát, že na mojí cestě se nic z toho nesplnilo. Když jsem na konci dočetl, že mají s poutí do Santiaga osobní zkušenost, tak bylo moje překvapení nezměrné.

17.05.2022 3 z 5

Poustevník Poustevník Jørn Lier Horst

Asi by nebylo na místě, rozčilovat se nad detektivkou že je to detektivka. (Člověk se něčeho domnívá a pak se "diví", že je všechno jinak. Těžko si ale všimnout něčeho, co autor nezmiňuje...)

Ehm. Zkrátka, na to, že to je detektivka je to dost dobré počtení.

17.05.2022 3 z 5

Včely jinak Včely jinak Radomil Hradil

Kniha mi dobře posloužila jako rozcestník, natrefil jsem díky ní na další informační zdroje.
Rozhodně doporučuji knihou listovat, zběžně si pročíst prvních pár odstavců a až pak věnovat vybraným textům více času.

06.05.2022 3 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Hmm. K hodnocení stačí jediné slovo, a sice: tuctové. Oceňuji TEN zvrat a náběh k dojemnému závěru. Kdyby si autorka odpustila pohádkový závěr, tak bych byl pohnutější a v důsledku spokojenější.

A velikost písma, kterou se patrně nahání objem knihy, mi přijde trapná.

18.12.2021 2 z 5

Trnový král Trnový král Mark Lawrence

Stále čtivé. Vyvíjející se charakter hrdiny je sympatický.

Nejvíc wtf byly rádoby filosofické úvahy kolem "dech beroucích hor".
Vůbec se mi nelíbí názvy jednotlivých oblastí světa, to jak jsou to vlastně současné názvy ale trochu zkomolené.

16.08.2021 3 z 5

Osudy a lásky Matyáše Brauna Osudy a lásky Matyáše Brauna Jana Janusová

Samotný román je čtivě napsaný. O čem pochybuji je jeho historická pravdivost. Autorka popisuje, jak osobně tvořil sochy, které jsou připisovány Branunově dílně, nikoliv jemu samotnému.
A obdobných smyšlenek bude v knize asi víc.

03.08.2021 2 z 5

Urozený podivín Špork Urozený podivín Špork Jiří Svetozar Kupka

Čtivé, zajímavé, místy možná i napínavé :-). Jen si lámu hlavu s tím, co všechno je domyšlené a co je dokladem skutečnosti.

27.07.2021 4 z 5

Kuks Kuks Josef Prošek

Ohledně Kuksu, Šporka a Brauna není tahle kniha žádnou perlou. Bohatá fotografická příloha je dnes, v období internetu již překonána - krom těch pár historických kreseb/rytin.
Samotný text stojí za pročtení, avšak, nejde moc do hloubky ani šířky.

30.04.2021 3 z 5

Poustevník Poustevník Michael Finkel

Fascinující. Zajímavé. Čtivé a místy i trochu neuvěřitelné.

Určitě se vyplatí zkusit to s touhle knihou alespoň na prvních 10 stránek a pak uvidíte. Mě si získala možná už na třetí stránce.

08.11.2020 4 z 5

Nahý král Nahý král Jevgenij Lvovič Švarc

Místy jsem se i bavil.

08.09.2020 3 z 5

Lev není králem zvířat Lev není králem zvířat Josef Vágner

Nejhlubší dojem si odnáším hlavně ze samotného Josefa Vágnera. Vyrazilo mi dech jaké všechny role na expedicích zastával.
Znervózňovalo mě uspořádání textů – hlavní text a nesouvisející příběhy v postranních sloupcích mě vyváděly ze soustředění.
Škoda, že bohatě zastoupené fotografie vyobrazují zejména africkou faunu! Mě by totiž dost zajímaly i fotky loveckých kempů, aut i vybavení.

27.07.2020 3 z 5

Starověký Řím Starověký Řím Fabio Bourbon

Kniha oplývá spoustou obrazového materiálu. Je v ní pravděpodobně dostatek faktických informací.
Ale způsob, jak jsou informace seřazeny/předávány mě zklamal. Chtěl bych se nechat starověkým Římem provést, ale bohužel... Byl mi předložen seznam encyklopedických informací a bez toho "příběhu" jsem se ztrácel.

03.03.2020 2 z 5

Města zdí. Život a smrt obchodních center Města zdí. Život a smrt obchodních center Anna Beata Háblová

Tahle kniha se autorce povedla.
Je krásná. Dobře se čte. A ta srozumitelná forma jakou je předkládán vhled do světa architektury!
Navíc je autorka Češka, díky tomu jsou zmiňována česká (resp pražská) nákupní centra a já tak byl aspoň občas v obraze o jaké budově je řeč.

15.01.2020 4 z 5