Jirkass89 Jirkass89 komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Autorka i ve druhém díle pokračuje rozsáhlým líčením osudů jedné rozvětvené rodiny. Děj se tentokrát odehrává v letech 1921 až 1945, takže jsme svědky rozvoje Československa, Mnichovské dohody a hrůz druhé světové války. K srdci mi nejvíce přirostla Ženka, kapitoly o ní jsem vyloženě hltal. A ten konec mě naprosto odrovnal a už teď nedočkavě vyhlížím třetí díl.

29.01.2021 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Deset hvězdiček z pěti! Přesně to vystihuje mé pocity z této knihy. Celým příběhem prostupuje optimismus a naděje, což se hodí zvláště v dnešní době. Kniha je sice primárně určena dětskému čtenáři, ale i dospělému vykouzlí úsměv na tváři. Hlavní hrdinka je velice osobitá, má bohatou představivost a dokáže se radovat z maličkostí. Rozhodně si přečtu další díly.

16.01.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Věděl jsem, že život v KLDR nebude žádný med, ale realita předčila všechna má očekávání. U některých faktů jsem byl až v šoku. Líbilo se mi, že autorka jako formu vyprávění zvolila rozhovory a měla tam lidi napříč společností a různého věku. Možná to bude znít jako klišé, ale měli bychom si vážit, v jaké zemi žijeme. Očividně může být mnohem hůře.

19.01.2021 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Jedná se o mé první setkání s Petrou Soukupovou a musím přiznat, že si odnáším smíšené pocity. Zpočátku jsem bojoval se stylem psaní, místy mě rozčilovala absence přímé řeči s uvozovkami. To byl možná i jeden z důvodů, proč jsem se nemohl začíst. Asi v půlce se to zlomilo a najednou jsem se nemohl odtrhnout a zajímalo mě, jak to dopadne s trojlístkem hlavních postav. Z nich jsem měl nejblíž k Haně, které jsem, aby se dočkala šťastného konce. Přesně na opačné straně stál její bratr Adámek, ten mě rozčiloval pokaždé, když se objevil na scéně. Autorka bravurně popsala charaktery zastupující tři generace a ukázala jak jejich konflikty, tak i radosti a naděje. Nechybí štěstí ani smutek.

16.01.2021 3 z 5

Sněhulčiny Vánoce Sněhulčiny Vánoce Kristen McKanagh

Příjemná oddechovka, která člověka naladí na vánoční svátky. Příběh pohladí po duši a kočička Sněhulka je takovou třešničkou na dortu. :)

26.12.2020 4 z 5

Dvacet jedna pravd o lásce Dvacet jedna pravd o lásce Matthew Dicks

Tak nevím, od knihy jsem čekal tak trochu (nebo spíše více) jiného. Místo toho jsem měl tu čest seznámit se s hlavním hrdinou, který se ve svých čtyřiceti choval jako ufňukané, sebelitující a místy neschopné dítě. Slibovaný humor se také nedostavil a ta část s loupeží, kdy k ní opravdu došlo, mi přišla odfláknutá na to, jak ji pořád plánoval. Pro mě zklamání a jediné plus bylo, že toho textu nebylo moc a uteklo to.

16.01.2021 2 z 5

Anna z Avonlea Anna z Avonlea Lucy Maud Montgomery

Anna o něco zestárla a zmoudřela, ale stále je tím snílkem z prvního dílu a fantazii má také bohatou. V neposlední řadě se stále dostává do prekérních situací, ze kterých ale vždy vybruslí. Spolu s ní se vrací jak známé postavy z prvního dílu, také se seznamujeme s novými. Pro mě byl druhý díl o malý chloupek horší než první, ale těším se na další dva.

18.01.2021

Na kraj světa Na kraj světa Theo Addair (p)

Od autora jsem četl knihu Muffin a čaj, která mě úplně nadchla a tak jsem byl zvědavý, jak se mu povede na poli odlišného žánru. Kniha je sice zařazená jako fantasy, ale toho mi tam chybělo tak nějak víc. Co naopak nechybí jsou prokreslené charaktery hlavních postav a interakce mezi trojlístkem. Zatímco Anastázii jsem si oblíbil (doufám, že dostane ve druhém díle více prostoru), tak oba mužští hrdinové mi nesedli. Na Kirovi mi vadila jeho uťáplost a zaslepenost vůči Dariovi. A ten mě zase rozčiloval svým přístupem „všechno znám, všude jsem byl, jsem neomylný“. Oba bych je nejraději propleskl.

17.01.2021 3 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

Autorka stvořila v knize originální a vskutku neotřelý svět plný démonů / bohů a magie. Zpočátku jsem měl problém zorientovat se ve všech postavách, ale po pár stránkách už to bylo v pohodě. Navíc každá z postav mě zaujala a s každou stránkou jsem čekal, jak se budou jejich osudy dál vyvíjet. Akci střídala akce a nebyla žádný hluchá místa. Teď už jen nedočkavě vyhlížet další díl. Pro milovníky české fantasy by měla být kniha nutností. :)

24.01.2021 5 z 5

Pán čarodějů Pán čarodějů Petra Slováková

Těch 500 stran uteklo jako voda a najednou tu byl konec. Zajisté k tomu přispěl styl autorky a fakt, že příběh se odehrává v domácím prostředí. Během čtení jsem měl chuť udělat si výlet do Ostravy a projít si autorkou zmiňovaná místa. Pro mě osobně o úroveň lepší než první díl a doufám, že se dočkáme dalšího pokračování. Hlavní postavy Petr i Jana skvěle popsány, i když ani jeden z nich mi k srdci nepřirostl. Naopak jsem si oblíbil spíše vedlejší postavy, mezi nimi vede čarodějka Kat. Milovníci české fantasy si přijdou určitě na své.

03.01.2021 5 z 5

January a Deset tisíc dveří January a Deset tisíc dveří Alix E. Harrow

Kniha mě zaujala na první pohled svou obálkou, po přečtení anotace jsem byl z námětu nadšený. Teď přijde bohužel velké ALE. Přibližně do poloviny knihy jsem se nemohl začíst, spíše jsem se do čtení nutil. Od jistého okamžiku došlo ke zlepšení, přesto jsem knihu dočetl, aby neskončila na hromádce nedočtených kolegyň. Možnou roli v tom hrál i styl autorky, který mi nesedl.

06.01.2021 2 z 5

Neandertálec otevírá dveře do vesmíru Neandertálec otevírá dveře do vesmíru Preston Norton

Další kniha, která se veze na populární vlně LGBT+ tematiky a bohužel ničím nevyčnívá, takže zapadne. Nápad se seznamem od Boha byl poměrně originální, udělat přátele z největšího outsidera střední školy a největší hvězdy už tolik ne. V půlce knihy se už dá tušit, kam celý příběh směřuje a jak vyvrcholí. Plusem je autorův styl psaní, kniha se četla lehce.

04.01.2021 2 z 5