JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Mizející lžíce, růžový sníh a jiskřící bonbóny Mizející lžíce, růžový sníh a jiskřící bonbóny Sam Kean

Z knihy mám rozporuplné pocity. Jednak mi nesedl autorův styl, jednak některé události svým popisem méně či více ohýbal, tak aby vyhovovala autorově prvoplánované pointě. Samozřejmě toto lze napsat o každém autorovi popscience, ale zde toho bylo příliš. Na druhou stranu je to stále hodnotný a dobře pochopitelný příspěvek pro velmi širokou veřejnost.

09.10.2018 3 z 5

Město slávy Město slávy Beverly Swerling

Za mě zklamání. Oproti dvou předchozím dílům je Město slávy román o ligu níž. Druhá polovina knihy byla velmi levná a dočetl jsem jen proto, abych měl základ pro čtení čtvrtého dílu, který jak doufám bude lepší. Na konci se autorka přiznala, že inspirací ji je dílo James Clevella a celý třetí díl se odehrával během deseti dnů. Možná toto je příčina, že se nepovedl, protože předchozí dva díly se odehrávaly v rámci několika let a první dokonce celé století.

29.09.2018 2 z 5

Jasnější než tisíc sluncí Jasnější než tisíc sluncí Robert Jungk

Rozhodně důvěryhodnější čtení než Atom v plném světle. Bylo by asi těžké nebýt u toho, i Sacharov nejdříve bombu postavil, než byl proti ni.

21.09.2018 5 z 5

Periodické království Periodické království Peter Atkins

Orientace v periodické tabulce prvků je zde krásně podána, ale stále mi připadá, že je to spíše pro vysokoškoláky. U této knihy jsem si uvědomil, že nemá smysl učit význam tabulky už na ZŠ, stačí vědět, že prvky existují.

11.09.2018 5 z 5

Město snů Město snů Beverly Swerling

K této sérii mě dovedla četba knihy Plantáž Shadowbrook a musím říct, že Město snů mě nezklamalo. Opět čtení pro lidi co zajímá historický podtext románu.

04.09.2018 5 z 5

Část a celek Část a celek Werner Heisenberg

Překvapilo mě, že taková kniha vůbec existuje. Nečekal jsem ani, že tvůrci kvantové teorie atomu jako Bohr, Planck, Heisenberg, Schrodinger, Pauli, Dirac a další se tak dobře znali, že se navzájem zvali na společné dovolené, výlety a procházky, na kterých myšlenkově tvořili. Jediné co mi v knize nesedělo byly některé filozofické úvahy, které se někdy vlekly a opakovaly.

15.08.2018 4 z 5

Vesmír z ničeho Vesmír z ničeho Lawrence M. Krauss

Krauss píše neskutečně srozumitelně především o virtuálních částicích. Co se týká teologických otázek, tak mi kniha připadá mnohem lepší než třeba Největší show pod Sluncem od Dawkinse (mimo jiné napsal doslov k Vesmír z ničeho). Kniha je také plná odkazů na knihy o fyzice atomu, které vyšly v češtině, což je skvěle doplňuje. Dovolím si ale ubrat hvězdu za to, že v poslední třetině knihy se autor už spíše jen opakoval, jinak mohu jen doporučit.

14.08.2018 4 z 5

Mezi rakví a Araratem Mezi rakví a Araratem Werner Steinberg

Jakou cenu jsou ochotní zaplatit za nepatrnou naději žít životem obyčejných lidí? Líbila se mi autorova filozofie zdětinštění druhé generace. Umí dokonale zacházet s přístroji, ale to je vše. Připomíná mí to současnost. První polovina knihy je skvělá, v té druhé jsem měl pocit jako by byl autor omezen počtem povolených stran.

30.07.2018 4 z 5

Poslední německá mise do Japonska - Tajemství ponorky U-234 Poslední německá mise do Japonska - Tajemství ponorky U-234 Joseph Mark Scalia

Zajímavý příběh z konce války. Myslím, že mínusem knihy jsou velmi hluboké souvislosti, které někdy směřovly do absurdních detailů hodně vzdálených od samotného příběhu, které navíc každý, kdo se zajímá o 2SV zná.

22.07.2018 4 z 5

Neobyčejná teorie světla a látky Neobyčejná teorie světla a látky Richard P. Feynman

Myslím, že přesně takto by se měla kvantová elektrodynamika vyučovat. Jinak studenti budou stále říkat, že foton cestuje po vlnové dráze.

17.07.2018 5 z 5

Chemické a analytické tabulky Chemické a analytické tabulky Jiří Vohlídal

Používám často. Oproti jiným tabulkám v češtině jsou pokrokem.

16.07.2018 5 z 5

Blitzkrieg v tanku Tiger Blitzkrieg v tanku Tiger Richard Freiherr von Rosen

Skvělá kniha pokud se chcete dozvědět o způsobu bojového nasazení německých tanků za druhé světové války proti jednotlivým spojencům. Co mně někdy vadilo byla autorova dvojakost. Na jednu stranu kritizoval "nefér" jednání spojenců, na straně druhé zapomíná na to, že všichni se jen bránili německé agresi.

10.07.2018 4 z 5

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

Divím se, že román nebyl ještě zfilmován. Je v něm všechno záhadná planeta, zaniklá mimozemská civilizace, nukleární bitva a psychohra. Lem román dopsal v roce 1963, ale i dnes by zněl velmi moderně, skoro se nechce věřit, že vznikl ve východním bloku.

02.07.2018 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Pro mě zklamání. Asi jsem si hodně sliboval od reakcí jiných čtenářů. Příběh na postapokalyptické téma musí být víc než jen příběhem. V této knize si autor dělal co chtěl. Kdyby si o problematice, kterou využívá pro svůj příběh aspoň něco nastudoval. Takto to vypadá, že využívá znalosti sociální problematiky a techniky na úrovni základky, takže celé to působí dost nevěrohodně, i když začátek je pěkně napínavý.

23.06.2018 2 z 5

Od atomu k vesmíru Od atomu k vesmíru František Běhounek

Slabší popka od Běhounka, snad nejslabší kniha, kterou jsem od něj dosud četl. Jedná se o celkem zdařilou fyziku pro střední školy, žel s politickými narážkami, které bych u Běhounka nehledal. Doba si žádala své oběti i u takových děl.

20.06.2018 3 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Musím říct, že čtení jsem si užíval. Na druhou stranu: štěstí, že jsem neznal filmovou podobu nebo konec, jinak bych to nečetl. Konec knihy, která má takové napětí a technické popisy je poněkud neuspokojivý.

20.06.2018 5 z 5

Svět nejmenších rozměrů Svět nejmenších rozměrů František Běhounek

Autor jako odborník s literárním talentem mě překvapil, i když znám velkou část jeho díla. O podstatě radioaktivních dějů jsem lepší knihu nečetl. Zaujme i slovo vydavatele na obálce o populárně naučné literatuře i autorův doslov, v té době, k aktuálnímu použití jaderných zbraní.

16.06.2018 5 z 5

Atom v plném světle Atom v plném světle Percy Stulz

První třetina je plná souvislostí počátku projektu Manhattan, které nejsou moc známe, i když vyplněná propagandou Sovětského systému. Propaganda je jednoznačně oddělitelná, protože je doplněná zřejmě dodatečně v celých odstavcích. Další část knihy obsahuje žel už jen propagandu a lži.

07.06.2018 2 z 5

Svit vzdálených dní Svit vzdálených dní Arthur Charles Clarke

Clarke mě překvapil svou vizí blízké budoucnosti, kdy se trefil s odchodem VB z EU. Navíc vize budoucnosti ve formě ztráty soukromí a sdílení životů se taky trochu naplňuje, i když pomocí jiných technologií, než autor v románu stvořil.

24.05.2018 4 z 5

Vzpomínky na kapalné hélium Vzpomínky na kapalné hélium Elefter Luarsabovič Andronikašvili

Už dlouho jsem si neudělal při četení tolik poznámek jako u této knihy. Určitě bych ji doporuči všem postgraduálním studentům. Je nejen o kapalném héliu, ale také o vědecké práci.

12.05.2018 5 z 5