JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Nadace Nadace Isaac Asimov

Velmi povedený popis systematického budování nové civilizace založené na vědění. V některých částech jsou i narážky na politickou situaci ve 40 letech 20. století. Následující dva díly jsou také bravurní a udivuje mě v jaké době vznikly. Asimov byl očividně člověk s velkou fantazií.

20.08.2013 5 z 5

Taiko Taiko Eidži Jošikawa

Na rozdíl od románových příběhů Jamese Clevella reálný pohled do středověkého Japonska od prostých problémů až po mocenské intriky. Úchvatné jsou popisy bitevních scén a obléhání hradů, popis taktik velmi odlišné od těch evropských.

Musaši Musaši Eidži Jošikawa

Musašiho jsem četl už před pěti lety, ale dojem zůstává. Po přečtení jsem si říkal, že jsem si ji měl přečíst někdy v patnácti, abych pochopil co může dokázat člověk, když má svůj cíl a v hlavě jasno. Druhá strana mince je, že ta kniha s tímto záměrem byla psána pro vojáky japonské armády ve třicátých letech.

Magellanova cesta kolem světa Magellanova cesta kolem světa Herbert Wotte

Zatím nejzdařilejší románové zpracování první cesty kolem světa, které jsem četl. Autor na konci odpovídá na otázky, které si během čtení čtenář položí. Zajímavě je popisováno i první setkání s domorodými obyvateli indonéských ostrovů, které mají úplně jiné hodnoty než evropané z čehož pramení mnoho nedorozumění a linie příběhu.