OnlineJiříŠkorpík

Přečtené 418Banzai! – Paměti kapitána japonské ponorky
? - květen 2021
Banzai! – Paměti kapitána japonské ponorky 2020, Zendži Orita

Japonských autobiografických knih z pacifického bojiště druhé světové války v češtině je jako šafránu, a o to více jsem titul o japonských ponorkářích ocenil. Kniha obsahuje spoustu nových informací a svérázných autorových pohledů na věc. České vydání sráží překlad, jazyková korektura a chyby v datech, a že jich tam je – ale i tak, díky za ni nakladateli. Autorský styl nedosahuje kvality Nepotopitelného kapitána Hara Tameichiho a už vůbec ne skvěle sepsaných vzpomínek Saburo Sakaie Zera nad pacifikem.


Honba za démonem: Příběh o překonání zvukové bariéry
prosinec 2020 - květen 2021
Honba za démonem: Příběh o překonání zvukové bariéry 2019, Dan Hampton


Zajatci tmy
prosinec 2020 - květen 2021
Zajatci tmy 1958, Jean Paul Clébert

Příběh ze světa, který je jen o něco větší než vaše já. Svět tak malý, že v něm nelze důstojně žít, ani důstojně spáchat sebevraždu. Příběh na který se nezapomíná. Překvapuje mě, že má knihu v přečtených doposud jen osm lidí, každopádně pět plných hvězd.


Letecké katastrofy a jejich vyšetřování 2
prosinec 2020 - duben 2021
Letecké katastrofy a jejich vyšetřování 2 2019, Lukáš Musil

Stejný názor jako na první díl. Často jsem se nedozvěděl to co jsem u konkrétního případu čekal, ale beru to jako daň za množství popsaných případů.


Psaní jako posedlost
březen - duben 2021
Psaní jako posedlost 2021, Karel Pacner

Knížku jsem si po přečtení schoval, pro případ, že bych někdy hledal elán do práce. Řekl bych, že se jedná o hodně otevřenou zpověď starce (K.P. má toto slovo raději než senior), takže se o jeho životě, a o tom jak píše knihy dozvíte mnoho.


Šikmý kostel
březen 2021 (05.-22.)
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Na knize je vidět hodně autorčiny práce, zvláště na dnešní dobu, ale za mě v příběhu chybí ten pocit opravdovosti, který bych chtěl při čtení prožít. Možná to také způsobila současná situace (úplná uzávěra) a na čtení jsem měl pouze drobné chvilky mezi hlídáním dětí.


Cimarron
prosinec 2020 - březen 2021
Cimarron 1968, Edna Ferber

Kniha je pěkně napsaná, ale hlavní hrdina je dost nerealistický. Sice v úvodu je napsáno, že se jedná o osobu složenou s osudů několika skutečných postav, takže jsem čekal trochu romantizovanou zápletku a docela to fungovalo, až do první přestřelky, kdy jsem čtení vzdal.


Křižovatky vědy
prosinec 2020 - únor 2021
Křižovatky vědy 1979, Michail Vasiljevič Volkenštejn

Moje první podrobnější seznámení s molekulární biologií. Jedná se sice o pop knihu ze Sovětského svazu vydanou v roce 1970 (české vydání 1979), takže některé novinky tam nejsou, ale četla se velmi dobře. Zajímavé jsou pasáže z filozofie vědy a příběhy nejen ze sovětské vědy.


Navzdory
leden 2021 (07.-13.)
Navzdory 2013, Hans-Ulrich Rudel

Knížka je plně ve shodě hlavní ideologické linky německého fašismu., zvláště témat týkajících SSSR, tj je profašistická. Na druhou stranu je kniha velmi silná ve výpovědi jednotlivce a jeho role ve válce. Zvlášť jedinečný je popis postupně rostoucích schopností ovládat svou zbraň.


Cíl života
? - prosinec 2020
Cíl života 1978, Alexandr Sergejevič Jakovlev

Kniha má skoro 600 stran, ale nic se v ní nedozvíte. O konstrukci letadel v ní nic není. V podstatě obsahuje prázdná slova. Obsahuje sice i několik informací, které jsou uvedeny v knize Konstruktéři (Arlazorov), ale to jsou obecné typu Stalin moudře rozhodl stíhačky budu mít kanón 20 mm... a pod. O popisu geopolitických událostech, raději pomlčet – Jakovlev je velkým sympatizantem Stalina a v životě je mu za hodně vděčný, mnohem střízlivější pohled na leteckou válku pohledem sovětů nabízí kniha Křídla v boji (Pokryškin). Jednu hvězdu dávám za to, že jsem se dozvěděl proč se začaly Sovětské letouny označovat příjmením vedoucího konstrukční kanceláře. Z knihovny knihu odstraňuji.


Robinzoni želvích ostrovů
srpen - prosinec 2020
Robinzoni želvích ostrovů 1965, František Běhounek

Kniha obsahuje tři příběhy a obecnou kapitolu o robinzonech od K. Friedricha. Nevím, zda si příběhy autor vymyslel, nebo se staly doopravdy, kažadopádně jsou krásné a lidem s dobrodružnou povahou se budou dobře číst. Ilustrace této knize dodávají punc výjimečnosti, které dnešním knihám chybí. Navíc výtisk, který mám obsahuje věnovaní od F.B.


Němečtí parašutisté ve II. světové válce
prosinec 2020 (12.-14.)
Němečtí parašutisté ve II. světové válce 1995, Volkmar Kühn

Vadilo mi, že se autor vůbec nesnažil o nějaký odstup. Například stěžovat si na "nefér" civilní obyvatelstvo, které na parašutisty střílelo, nebo na to, že město, které se jim vzdalo vzápětí dobyli Britové zpět mi připadá už fanatické.


Svět vodních cest
září - prosinec 2020
Svět vodních cest 1988, Jaroslav Kubec

Kniha neohromí pouze informacemi, ale především doprovodnými fotografiemi, které jsou vybrány velmi citlivě.


Poslední člověk
září - prosinec 2020
Poslední člověk 1987, Péter Bogáti

No, čekal jsem, že v knize autor hledal příležitost vyjádřit své úvahy a člověku a lidství, ale bylo toho hodně, co mě neoslovilo. Navíc mi hlavní hrdina nepřirostl k srdci, a bylo mně fuk, co se sním stane. To co jsem čekal, že udělá snad hned první týden, udělal až po půl roce blouznění a filozofování a ještě navíc bez plánu.


Technik píše česky
říjen - listopad 2020
Technik píše česky 1966, A. Nor (pseudonym)

Existence této knihy mě příjemně překvapila. Věděl jsem, že redakce již dávno zaniklého nakladatelství SNTL byla velmi kvalitní, ale nevěděl jsem, že tam pracoval i spisovatel beletrií. Pokud se bude řídit radami v této knize, pak se vaše texty, mimo jiné, budou mnohem snáze překládat do jiných jazyků.


Slovník českých synonym
? - listopad 2020
Slovník českých synonym 1996, Karel Pala

Stal se pro mě nepostradatelným pomocníkem.


Král Krysa
září - říjen 2020
Král Krysa 2003, James Clavell

Těžko jsem se loučil s Petrem a Králem, s jejich mikrosvětem a životem v něm. Možná mě přirostli k srdci, protože jsem knihu četl velmi rozvláčně (netrávil jsem tolik času v MHD a byl na HO v rámci opatření proti cov-19) , každopádně jsem ji nečetl naposled.


Skunčí dílny firmy Lockheed
září 2020 (10.-25.)
Skunčí dílny firmy Lockheed 1999, Jay Miller

Další ultra podrobná kniha z oboru, přičemž mě zejména potěšily informace o struktuře organizace i řízení, projektů ve S. dílnách. Překvapily mě výpisky z prototypových deníků, které měly podobnou koncepci, jako ty, které používáme v práci, navíc je trochu uklidňující, že z nich plynou podobné chyby jakých se dopouštíme sami při stavbách prototypů. Co se týká vydání, tak mě nepotěšilo velmi malé písmo, jehož čtení velmi unavovalo.


Výstřel odnikud: Historie vojenských odstřelovačů
září 2020 (04.-18.)
Výstřel odnikud: Historie vojenských odstřelovačů 2013, Martin Pegler

Pokud máte nějaké romantické představy o odstřelovačích, pak vás těchto představ tato kniha zbaví. Představa, že na frontě je pravděpodobnost, že vás zabije kulka nepřítele cca 1:25 000, ale když se na vás zaměří odstřelovač, tak je to 1:1,3, mě děsí a dělá z odstřelovačů na frontě vrahy (pokud nejste sám odstřelovač). Kniha je nesmírně podrobná, asi je tam skutečně vše podstatné o vývoji ráží, munice i pušek, ale někdy jsem nechápal význam vět a musel jsem je číst několikrát - předpokládám, že je to překladem.


Tajemný Etrusk
srpen - září 2020
Tajemný Etrusk 2004, Mika Waltari

V tomto případě jsem sáhl vedle. Forma ani příběh sám mě nenadchl. Je to taková Odyssea bez legend a bájí, kde se střídají místa bez pořádného příběhu.


Neobyčejné materiály
červen - srpen 2020
Neobyčejné materiály 2016, Mark Miodownik

Nezbývá než pogratulovat redakci za podařený výběr titulu pro české vydání. Knížka dává odpovědi na hodně otázek o struktuře různých látek čtivou formou. Nevzpomínám si, kdy naposled jsem si udělal takové množství poznámek. Ke konci mě poněkud nudily autorovy "eseje" o materiálech kolem nás, ale na ty měl plné právo.


Volání divočiny
červen - srpen 2020
Volání divočiny 1984, Joy Adamson

V knize jsou především osobní autorčiny zážitky, zkušenosti a poznatky, které byly pro mě zajímavé, protože si všímala věcí, které ostatní "cestovatelé" pomíjí. Na druhou stranu vše je psáno jako by bez emocí, což je asi tím, že se jedná o poskládané střípky, které nebyly na samostatnou knihu. Každopádně je to jen má domněnka, protože jiné autorčiny knihy jsem nečetl.


Midway
srpen 2020 (01.-05.)
Midway 2001, Micuo Fučida

Tato kniha se četla sama, jelikož se o tuto tématiku zajímám a v dokumentárních filmech se vše soustředí jen na potopení letadlových lodí. V této knize je ale vše zařazeno do kontextu námořních operací JP a navíc o osudy autora v průběhu bitvy. Jedna autorova rada: nečekejte co nepřítel pravděpodobně udělá, ale to co by mohl udělat nebo je schopen udělat.


Svět mikronautů
červenec 2020 (28.-30.)
Svět mikronautů 1993, Gordon Williams

Ihned po přečtení prvního dílu jsem sáhl po Světě mikronautů a zklamal jsem se. Připadá mi, že autor už vyčerpal v prvním dílu vše co ho v této souvislosti napadlo a pouze vykrádá své nápady z dílu předchozího. Těšil jsem se na staré známé z prvního dílu, kteří tam sice jsou, ale role, které v tomto dílu mají jim nesedí. Po přečtení šedesáti stran knihu odkládám.


Mikronauti
červen - červenec 2020
Mikronauti 1993, Gordon Williams

Myslel jsem si, že jde o béčkové scifi, ale opak je pravdou. Je to více příběh než scifi. Skutečné char. postav někdy odkrýváme šokujícím způsobem. Velmi se mi líbila i ta část související s politikou a paranoiu na nejvyšších stupních politického žebříčku a zcela mě dostala forma zmenšování lidí – je to ten nejuvěřitelnější příběh o možnostech zmenšování lidí a jejich dobrodružství. Těším se na další díl.


Krása a velikost technické chemie
červen - červenec 2020
Krása a velikost technické chemie 1962, Zdeněk Šimek

Téměř šedesát let stará kniha, její kapitoly o zemědělství a vodním hospodářství jakoby byly napsány pro současné čtenáře. Autor kritizuje melioraci, respektive ji považuje pouze za část opatření, které je nutné doplnit řízeným zavlažováním, což se už v té době nedělo. Dále kritizuje narovnávání toků, tvorbu příliš velkých zemědělských lánů a upozorňuje, že chemie půdy je u nás tristní. Co se týká aplikací chemie, tak je tam snad všechno co vás napadne spojovat s technickou chemií. Kniha musela být v té době pecka, opravdová popscience té doby.


Ostrov
červen - červenec 2020
Ostrov 2019, Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Skvělý inteligentní příběh. Je jen dobře, že se autorka nepouští do popisu toho, co asi izolaci Islandu způsobilo, protože pak by román spadl zcela do sci-fi a zanikl by skvělý prožitek a příběh o tom jaký je člověk, jací jsou asi vaši sousedi, vaše vláda, když jde opravdu do tuhýho. Nepřipadalo mi, že by román obsahoval vyloženě sympatického hrdinu, ale protože sám mám malé děti, tak jejich osudy jsem dost těžko prožíval. Na tento příběh asi jen tak nezapomenu.


Návrat deseti tisíc
červen 2020 (19.-29.)
Návrat deseti tisíc 1975, Jaroslav Šonka

Pochopil jsem proč Anabaze od Xenofónta patří mezi nesmrtelná díla a nejen to. Tuto knihu jsem si vyhledal po přečtení knihy Řecký zázrak od p. Zamarovského, abych lépe pochopil tu revoluci v myšlení, který v antickém světě vznikl. V Anabazi si to prožijete – není to jen o technologické převaze, ale právě i o myšlení, které Řekům umožnilo se probít. V knize je popsána obrana proti všem možným formám závisti a zrady (a to dost často i od osob blízkých) – prostě se od Xenofónta v této knize hodně naučíte. Předpokládám, že je to povinná četba pro budoucí velitele a vedoucí pracovníky. Mé pocity z knihy v podstatě shrnul i Doslov knihy od L. Windmanna [Doslov ve vydání s názvem Návrat deseti tisíc]. Je to velký příběh plný bitev, promýšlení taktik k vítěství a také o tom, kam až od té doby postoupilo lidství, protože ne všechny činy této armády by dnes byly považovány za morální.


Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě
červen 2020 (19.-20.)
Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě 2020, Maryanne Wolf

Zase si čtení a knih vážím o něco víc – je to jedinečná záležitost. Měli by si to přečíst a případně okomentovat ti, kteří se snaží přenést výuku na tablety. Spousta informací i pro učitele, kteří učí děti číst. Vadilo mi ovšem, opakování již řečeného.


Kniha Haithabu
leden - červen 2020
Kniha Haithabu 2004, Claus-Peter Lieckfeld

Souhlasím, že kniha je napsána pěkným jazykem, ale příběh mě nezaujal a jeho kulisy mi přišly na tu dobu dost nereálné.


Vzor v kameni
leden - červen 2020
Vzor v kameni 2003, William Daniel Hillis

Přesně to co jsem od knihy očekával, jsem dostal. Dobrý autor i překlad.


Pronásledování bitevní lodi Bismarck
květen 2020 (22.-27.)
Pronásledování bitevní lodi Bismarck 1987, Ludovic Kennedy

Nedávno jsem četl knihu Bitevní loď Bismarck, kterou napsal člen posádky. Téma mě natolik zaujalo, že jsem si sehnal i britský pohled na tuto akci od Kennedyho. Samozřejmě, že v knize od Kennedyho není tolik detailů z paluby Bismarcka, ale přesto víc než jsem čekal – dokonce dost informací čerpá právě od autora knihy Bitevní loď Bismarck. Kniha od Kennedyho je mnohem komplexnější, kontextovější a čtivější.


Mladí lvi
leden - květen 2020
Mladí lvi 2006, Irwin Shaw

Kombinace literárního talentu a prožitků z front druhé světové války dala vzniknout této jedinečné reportáži o duši a životě obyčejných vojáků. Prokreslení charakterů hlavních postav je tak dokonalé, že si člověk říká, že u toho autor musel být. O to více mě zklamal film, člověk má při jeho sledování neustále chuť vykřikovat "tak to přeci v knize nebylo". Odpustil bych mu, že nepostihl všechny scény, které jsou v knize i ten hollywoodský závěr, ve kterém chybí poslední sarkastická slova četaře Diestl "Welcome to Germany", ale nedokážu pochopit jak autor mohl souhlasit se změnou postavy četaře Diestla, který je přesně charakterově opačný k Diestelovi v knize a to i jeho vztah k poručíkovi Hardenburgovi. Skvělá kniha, tečka.


Dolů k Zemi
leden - duben 2020
Dolů k Zemi 1995, Robert Silverberg

Určitě jedno z nejlepších sci-fi příběhů jaké jsem četl. Ke komentářům níže: Nemyslím si, že kniha je o tom, že na vyšší level bytí se může dostat jen civilizace bez technologií – to se v té knize nevylučuje. Dokonce i hlavnímu hrdinovi zůstala fyzická podoba, se sexuálními pudy, tělo, které potřebuje hýčkat prací i odpočinkem – a k tomu potřebuje vědomosti a technologie. Takto jsem ten závěr pochopil já.


Řeka zmrtvýchvstání
duben 2020 (16.-24.)
Řeka zmrtvýchvstání 1993, Philip José Farmer

Kniha se čte vážně dobře, ale při čtení ve mě stále sílil pocit, že děj vlastně nikam nemíří. Téma je to úžasné, ale připadalo mi to tak, že i sám autor nevěděl na začátku psaní jak to dopadne. Jako dobrodružné čtení o putování po řece na jejiž břehu žijí promícháni všichni lidé, kteří kdy na Zemi žili to bylo fajn, pokud se zajímát o historii. Také mě na knize zaujalo, že ani jeden hlavní rdina mi nebyl sympatický.


Kybernetika
leden - duben 2020
Kybernetika 1961, William Ross Ashby

Tuto knihu jsem spíše systematicky prolistoval než přečetl, jedná se o knihu vyloženě formalistickou, což plyne z doby jejího vydání. Dnes se spousta věcí vnímá jako samozřejmá a trochu vzdělaný člověk v matematice a programování, by často postupoval stejně, jak je v knize napsáno, anichž by si uvědomil, že k tomu existuje nějaká obecná pravidla. Každopádně na svou dobu to musela být dost náročná kniha i na překlad, klobouk dolů.


Bitevní loď Bismarck: Příběh lodě a přeživšího člena posádky
březen 2020 (11.-30.)
Bitevní loď Bismarck: Příběh lodě a přeživšího člena posádky 2019, Burkard Freiherr von Müllenheim-Rechberg

Popis posledního boje bitevní lodě je nepopsatelný zážitek. Je to současně fascinující i absurdní. Fascinující co všechno lze postavit, a absurdní při představě, že uvnitř chrastí lidská těla.


Zázračné zbraně – Jak se Izrael stal vyspělou vojenskou supervelmocí
leden - březen 2020
Zázračné zbraně – Jak se Izrael stal vyspělou vojenskou supervelmocí 2018, Yaakov Katz

Solidní přehled o vývojové portfoliu Izraele. Otázka je co je pravda a co ne, jak naznačují sami autoři v úvodu knihy – kniha je příspěvkem k mystifikaci a odstrašení nepřátel Izraele.


Můj život
leden - únor 2020
Můj život 1970, Norbert Wiener

Biografie hodná pěti hvězd. Jedná se dokonalé sladění profesního i životního osudu i se sledovostí a kontextem k objevům, které učinil. Cením si obsah knihy podobně vysoko jako biografie Gottlieb Daimler.


Poklady na dně moří
? - únor 2020
Poklady na dně moří 1980, Aleksander Grobicki


1 ...