JiříŠkorpík

Banzai! – Paměti kapitána japonské ponorkyBanzai! – Paměti kapitána japonské ponorkyZendži Orita

Japonských autobiografických knih z pacifického bojiště druhé světové války v češtině je jako šafránu, a o to více jsem titul o japonských ponorkářích ocenil. Kniha obsahuje spoustu nových informací a svérázných autorových pohledů na věc. České vydání sráží překlad, jazyková korektura a chyby v datech, a že jich tam je – ale i tak, díky za ni nakladateli. Autorský styl nedosahuje kvality Nepotopitelného kapitána Hara Tameichiho a už vůbec ne skvěle sepsaných vzpomínek Saburo Sakaie Zera nad pacifikem.

Zajatci tmyZajatci tmyJean Paul Clébert

Příběh ze světa, který je jen o něco větší než vaše já. Svět tak malý, že v něm nelze důstojně žít, ani důstojně spáchat sebevraždu. Příběh na který se nezapomíná. Překvapuje mě, že má knihu v přečtených doposud jen osm lidí, každopádně pět plných hvězd.

Letecké katastrofy a jejich vyšetřování 2Letecké katastrofy a jejich vyšetřování 2Lukáš Musil

Stejný názor jako na první díl. Často jsem se nedozvěděl to co jsem u konkrétního případu čekal, ale beru to jako daň za množství popsaných případů.

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Na knize je vidět hodně autorčiny práce, zvláště na dnešní dobu, ale za mě v příběhu chybí ten pocit opravdovosti, který bych chtěl při čtení prožít. Možná to také způsobila současná situace (úplná uzávěra) a na čtení jsem měl pouze drobné chvilky mezi hlídáním dětí.

Psaní jako posedlostPsaní jako posedlostKarel Pacner

Knížku jsem si po přečtení schoval, pro případ, že bych někdy hledal elán do práce. Řekl bych, že se jedná o hodně otevřenou zpověď starce (K.P. má toto slovo raději než senior), takže se o jeho životě, a o tom jak píše knihy dozvíte mnoho.

CimarronCimarronEdna Ferber

Kniha je pěkně napsaná, ale hlavní hrdina je dost nerealistický. Sice v úvodu je napsáno, že se jedná o osobu složenou s osudů několika skutečných postav, takže jsem čekal trochu romantizovanou zápletku a docela to fungovalo, až do první přestřelky, kdy jsem čtení vzdal.

Křižovatky vědyKřižovatky vědyMichail Vasiljevič Volkenštejn

Moje první podrobnější seznámení s molekulární biologií. Jedná se sice o pop knihu ze Sovětského svazu vydanou v roce 1970 (české vydání 1979), takže některé novinky tam nejsou, ale četla se velmi dobře. Zajímavé jsou pasáže z filozofie vědy a příběhy nejen ze sovětské vědy.

NavzdoryNavzdoryHans-Ulrich Rudel

Knížka je plně ve shodě hlavní ideologické linky německého fašismu., zvláště témat týkajících SSSR, tj je profašistická. Na druhou stranu je kniha velmi silná ve výpovědi jednotlivce a jeho role ve válce. Zvlášť jedinečný je popis postupně rostoucích schopností ovládat svou zbraň.

Cíl životaCíl životaAlexandr Sergejevič Jakovlev

Kniha má skoro 600 stran, ale nic se v ní nedozvíte. O konstrukci letadel v ní nic není. V podstatě obsahuje prázdná slova. Obsahuje sice i několik informací, které jsou uvedeny v knize Konstruktéři (Arlazorov), ale to jsou obecné typu Stalin moudře rozhodl stíhačky budu mít kanón 20 mm... a pod. O popisu geopolitických událostech, raději pomlčet – Jakovlev je velkým sympatizantem Stalina a v životě je mu za hodně vděčný, mnohem střízlivější pohled na leteckou válku pohledem sovětů nabízí kniha Křídla v boji (Pokryškin). Jednu hvězdu dávám za to, že jsem se dozvěděl proč se začaly Sovětské letouny označovat příjmením vedoucího konstrukční kanceláře. Z knihovny knihu odstraňuji.

27.12.2020

Robinzoni želvích ostrovůRobinzoni želvích ostrovůFrantišek Běhounek

Kniha obsahuje tři příběhy a obecnou kapitolu o robinzonech od K. Friedricha. Nevím, zda si příběhy autor vymyslel, nebo se staly doopravdy, kažadopádně jsou krásné a lidem s dobrodružnou povahou se budou dobře číst. Ilustrace této knize dodávají punc výjimečnosti, které dnešním knihám chybí. Navíc výtisk, který mám obsahuje věnovaní od F.B.

21.12.2020

Němečtí parašutisté ve II. světové válceNěmečtí parašutisté ve II. světové válceVolkmar Kühn

Vadilo mi, že se autor vůbec nesnažil o nějaký odstup. Například stěžovat si na "nefér" civilní obyvatelstvo, které na parašutisty střílelo, nebo na to, že město, které se jim vzdalo vzápětí dobyli Britové zpět mi připadá už fanatické.

14.12.2020

Svět vodních cestSvět vodních cestJaroslav Kubec

Kniha neohromí pouze informacemi, ale především doprovodnými fotografiemi, které jsou vybrány velmi citlivě.

12.12.2020

Poslední člověkPoslední člověkPéter Bogáti

No, čekal jsem, že v knize autor hledal příležitost vyjádřit své úvahy a člověku a lidství, ale bylo toho hodně, co mě neoslovilo. Navíc mi hlavní hrdina nepřirostl k srdci, a bylo mně fuk, co se sním stane. To co jsem čekal, že udělá snad hned první týden, udělal až po půl roce blouznění a filozofování a ještě navíc bez plánu.

02.12.2020

Technik píše českyTechnik píše českyA. Nor (pseudonym)

Existence této knihy mě příjemně překvapila. Věděl jsem, že redakce již dávno zaniklého nakladatelství SNTL byla velmi kvalitní, ale nevěděl jsem, že tam pracoval i spisovatel beletrií. Pokud se bude řídit radami v této knize, pak se vaše texty, mimo jiné, budou mnohem snáze překládat do jiných jazyků.

08.11.2020

Slovník českých synonymSlovník českých synonymKarel Pala

Stal se pro mě nepostradatelným pomocníkem.

06.11.2020

Král KrysaKrál KrysaJames Clavell

Těžko jsem se loučil s Petrem a Králem, s jejich mikrosvětem a životem v něm. Možná mě přirostli k srdci, protože jsem knihu četl velmi rozvláčně (netrávil jsem tolik času v MHD a byl na HO v rámci opatření proti cov-19) , každopádně jsem ji nečetl naposled.

16.10.2020

Skunčí dílny firmy LockheedSkunčí dílny firmy LockheedJay Miller

Další ultra podrobná kniha z oboru, přičemž mě zejména potěšily informace o struktuře organizace i řízení, projektů ve S. dílnách. Překvapily mě výpisky z prototypových deníků, které měly podobnou koncepci, jako ty, které používáme v práci, navíc je trochu uklidňující, že z nich plynou podobné chyby jakých se dopouštíme sami při stavbách prototypů.
Co se týká vydání, tak mě nepotěšilo velmi malé písmo, jehož čtení velmi unavovalo.

25.09.2020

Výstřel odnikud: Historie vojenských odstřelovačůVýstřel odnikud: Historie vojenských odstřelovačůMartin Pegler

Pokud máte nějaké romantické představy o odstřelovačích, pak vás těchto představ tato kniha zbaví. Představa, že na frontě je pravděpodobnost, že vás zabije kulka nepřítele cca 1:25 000, ale když se na vás zaměří odstřelovač, tak je to 1:1,3, mě děsí a dělá z odstřelovačů na frontě vrahy (pokud nejste sám odstřelovač). Kniha je nesmírně podrobná, asi je tam skutečně vše podstatné o vývoji ráží, munice i pušek, ale někdy jsem nechápal význam vět a musel jsem je číst několikrát - předpokládám, že je to překladem.

18.09.2020

Tajemný EtruskTajemný EtruskMika Waltari

V tomto případě jsem sáhl vedle. Forma ani příběh sám mě nenadchl. Je to taková Odyssea bez legend a bájí, kde se střídají místa bez pořádného příběhu.

07.09.2020

Neobyčejné materiályNeobyčejné materiályMark Miodownik

Nezbývá než pogratulovat redakci za podařený výběr titulu pro české vydání. Knížka dává odpovědi na hodně otázek o struktuře různých látek čtivou formou. Nevzpomínám si, kdy naposled jsem si udělal takové množství poznámek.
Ke konci mě poněkud nudily autorovy "eseje" o materiálech kolem nás, ale na ty měl plné právo.

31.08.2020

Volání divočinyVolání divočinyJoy Adamson

V knize jsou především osobní autorčiny zážitky, zkušenosti a poznatky, které byly pro mě zajímavé, protože si všímala věcí, které ostatní "cestovatelé" pomíjí. Na druhou stranu vše je psáno jako by bez emocí, což je asi tím, že se jedná o poskládané střípky, které nebyly na samostatnou knihu. Každopádně je to jen má domněnka, protože jiné autorčiny knihy jsem nečetl.

20.08.2020

MidwayMidwayMicuo Fučida

Tato kniha se četla sama, jelikož se o tuto tématiku zajímám a v dokumentárních filmech se vše soustředí jen na potopení letadlových lodí. V této knize je ale vše zařazeno do kontextu námořních operací JP a navíc o osudy autora v průběhu bitvy. Jedna autorova rada: nečekejte co nepřítel pravděpodobně udělá, ale to co by mohl udělat nebo je schopen udělat.

05.08.2020

Svět mikronautůSvět mikronautůGordon Williams

Ihned po přečtení prvního dílu jsem sáhl po Světě mikronautů a zklamal jsem se. Připadá mi, že autor už vyčerpal v prvním dílu vše co ho v této souvislosti napadlo a pouze vykrádá své nápady z dílu předchozího. Těšil jsem se na staré známé z prvního dílu, kteří tam sice jsou, ale role, které v tomto dílu mají jim nesedí. Po přečtení šedesáti stran knihu odkládám.

30.07.2020

MikronautiMikronautiGordon Williams

Myslel jsem si, že jde o béčkové scifi, ale opak je pravdou. Je to více příběh než scifi. Skutečné char. postav někdy odkrýváme šokujícím způsobem. Velmi se mi líbila i ta část související s politikou a paranoiu na nejvyšších stupních politického žebříčku a zcela mě dostala forma zmenšování lidí – je to ten nejuvěřitelnější příběh o možnostech zmenšování lidí a jejich dobrodružství. Těším se na další díl.

28.07.2020

Krása a velikost technické chemieKrása a velikost technické chemieZdeněk Šimek

Téměř šedesát let stará kniha, její kapitoly o zemědělství a vodním hospodářství jakoby byly napsány pro současné čtenáře. Autor kritizuje melioraci, respektive ji považuje pouze za část opatření, které je nutné doplnit řízeným zavlažováním, což se už v té době nedělo. Dále kritizuje narovnávání toků, tvorbu příliš velkých zemědělských lánů a upozorňuje, že chemie půdy je u nás tristní.
Co se týká aplikací chemie, tak je tam snad všechno co vás napadne spojovat s technickou chemií.
Kniha musela být v té době pecka, opravdová popscience té doby.

18.07.2020

OstrovOstrovSigríður Hagalín Björnsdóttir

Skvělý inteligentní příběh. Je jen dobře, že se autorka nepouští do popisu toho, co asi izolaci Islandu způsobilo, protože pak by román spadl zcela do sci-fi a zanikl by skvělý prožitek a příběh o tom jaký je člověk, jací jsou asi vaši sousedi, vaše vláda, když jde opravdu do tuhýho.
Nepřipadalo mi, že by román obsahoval vyloženě sympatického hrdinu, ale protože sám mám malé děti, tak jejich osudy jsem dost těžko prožíval. Na tento příběh asi jen tak nezapomenu.

03.07.2020

AnabazeAnabaze Xenofón

Pochopil jsem proč Anabaze od Xenofónta patří mezi nesmrtelná díla a nejen to.
Tuto knihu jsem si vyhledal po přečtení knihy Řecký zázrak od p. Zamarovského, abych lépe pochopil tu revoluci v myšlení, který v antickém světě vznikl. V Anabazi si to prožijete – není to jen o technologické převaze, ale právě i o myšlení, které Řekům umožnilo se probít. V knize je popsána obrana proti všem možným formám závisti a zrady (a to dost často i od osob blízkých) – prostě se od Xenofónta v této knize hodně naučíte. Předpokládám, že je to povinná četba pro budoucí velitele a vedoucí pracovníky.
Mé pocity z knihy v podstatě shrnul i Doslov knihy od L. Windmanna [Doslov ve vydání s názvem Návrat deseti tisíc].
Je to velký příběh plný bitev, promýšlení taktik k vítěství a také o tom, kam až od té doby postoupilo lidství, protože ne všechny činy této armády by dnes byly považovány za morální.

29.06.2020

Návrat deseti tisícNávrat deseti tisícJaroslav Šonka

Pochopil jsem proč Anabaze od Xenofónta patří mezi nesmrtelná díla a nejen to.

29.06.2020

Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světěČtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světěMaryanne Wolf

Zase si čtení a knih vážím o něco víc – je to jedinečná záležitost. Měli by si to přečíst a případně okomentovat ti, kteří se snaží přenést výuku na tablety. Spousta informací i pro učitele, kteří učí děti číst. Vadilo mi ovšem, opakování již řečeného.

20.06.2020

Kniha HaithabuKniha HaithabuClaus-Peter Lieckfeld

Souhlasím, že kniha je napsána pěkným jazykem, ale příběh mě nezaujal a jeho kulisy mi přišly na tu dobu dost nereálné.

19.06.2020