JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Poslední den stvoření Poslední den stvoření Wolfgang Jeschke

Skvělá dobrodružná sci-fi. Velmi dobře jsem se bavil a v tomto ohledu to byla dobrá volba pro letní čtení. Co se týká zpracování tématu cest časem, tak tato kniha spadá určitě do té lepší poloviny.

12.07.2023 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

První kniha od Čapka, kterou jsem dočetl, snad to bylo tím jemným humorem. Nicméně ty přívlastky na půl stránky stále považuji za zbytečné a nudné.

08.07.2023 3 z 5

Pouto Pouto Mervyn Jones

Prvních cca 50 stran, respektive do doby než hlavnímu hrdinovi bylo 14 let, se mi kniha četla velmi špatně. Dokonce tak špatně, že jsem ji chtěl odložit. Jenže pak se začaly rozvíjet osobnosti jednotlivých postav a jejich "obyčejný" život mě začal velmi zajímat. Ke konci jsem knihu jen velmi nerad odkládal.

27.06.2023 5 z 5

Radost z vědy Radost z vědy Jim Al-Khalili

Tak, tahle kniha o radosti z vědy mi radost neudělala. Čekal jsem něco z vývoje vědecké metody a její budoucnost. Jediná užitečná stránka je ta s názvem Obsah, zbytek pod nadpisy jednotlivých kapitol mi už připadal spíše jako "výplň".

14.06.2023 2 z 5

Můj život s abc - abíčkem Můj život s abc - abíčkem Vlastislav Toman

Jsem rád, že jsem si tuto vzpomínkovou knihu mohl přečíst a musím říci, že se mi oživily spousty vzpomínek i zájem o ábíčko. Na druhou stranu pan Toman byl členem KSČ a to i po roku 1989, takže mi povzdechy pana Tomana nad některými nespravedlnostmi systému připadaly cynické.

02.06.2023 4 z 5

Hermeneutika a metaforika čísel Hermeneutika a metaforika čísel Bedřich Velický

Knihu bych ocenil, když jsem studoval, dnes už nemám čas se ponořit do takové abstrakce. Co mi v ní chybělo, bylo řešení úloh s číselnými výsledky. Na druhou stranu cílovou skupinu, což jsou studenti matematiky na matematických oborech, by to asi zatěžovalo. Navíc by úlohy prodloužily čas do vydání, protože předpokládám, že by mnohé z nich napoprvé nevyšly, tak jak by se očekávalo-muselo by se ladit zadání i postup. Na české poměry je kniha psána už méně německým stylem a autoři se snaží jít téměř populárně naučnou formou čtenáři naproti.

19.01.2023 4 z 5

Osada Osada Kir Bulyčov (p)

Námět, který mělo smysl realizovat jako sci-fi. Rozhodně jedno z nejlepších sci-fi naspané za železnou oponou, které jsem doposud četl. Jediné mínus vidím v tom, že autor byl očividně humanitně vzdělán, a do technika měl asi daleko, takže budoucí technika v jeho podání zní dnes spíše usměvavě, ale o tom tento román naštěstí není.

25.12.2022 5 z 5

Kronika mojí velké války Kronika mojí velké války Zdeněk Vybíral

Pohled obyčejného vojáka, respektive později vojáka nižších hodností, je nový pohled k pochopení existence legií, i když chybí mezinárodní pohled. Důležitá pro mě byla i časová osa, protože jsem o legiích nikdy nečetl ucelenou knihu popisující celé období. Graficky kniha nemá chybu, a kéž by takových knih vycházelo víc, krásné kresby a papír, který se neleskne.

01.12.2022 5 z 5

Ponorka Ponorka Lothar-Günther Buchheim

Autor přináší nejen dokonalý technický popis, jak to na ponorce chodilo, ale i své zážitky, pocity i úniky od reality, které prožívali námořnici na německých ponorkách. Dlouhé nudné dny si námořníci vyplňují vyprávěním neuvěřitelných i oplzlých historek, náhle přijde nebezpečí a z vlků moře se stává bezmocná bublina života čekající jak to dopadne. Euforie z potopených lodí vnímají jako důvod proč žijí i jako odplatu za prožité utrpení. A nakonec přichází něco jako halucinace, hluboko na dně oceánu, kde snad čekají už jen na smrt ve smradu, kapající vodě a vlastních výkalech.
Čtenář by se měl připravit na to, že třetina knihy se neodehrává na ponorce, ale někde ve vzpomínkách a představách.

28.09.2022 5 z 5

Poručík Hornblower Poručík Hornblower Cecil Louis Troughton Smith

Sledování Hornblowera pohledem staršího poručíka umožnilo autorovi čtenářům více přiblížit povahu a strategie Hornblowera. Navíc není čtenář stále jen s Hornblowerem, takže se můžeme jen domnívat, kdo může za kapitánův pád.

29.06.2022 5 z 5

Jak postavit monopost F1 Jak postavit monopost F1 Adrian Newey

Autor je sympatický technik, a velmi mě zaujaly i jeho drobné postřehy o jednání a chování lidí. Samozřejmě popisy aerodynamických návrhů monopostů jsou inspirativní, pokud aerodynamik jste.

29.05.2022 5 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Jednotlivé medicínské příhody a vyznění lékařské profese se mi líbilo. Šlo poznat, že autor/ lékař toho hodně zažil a slyšel, takže vyznění příhod bylo propracované a stálo za zamyšlení. Nicméně příběhové linky mi připadaly často dost nepravděpodobně – zvlášť vztah Laura/ Barney a Bennův život.

07.05.2022 4 z 5

Rezervace goblinů Rezervace goblinů Clifford D. Simak

Sci-fi s prvky fantasy mi nějak nesedlo. Navíc, o hlavním hrdinovi nevím co si mám myslet. Na to co se s ním na začátku stalo se chová divně. Vzhledem k tomu, že mám na čtení velmi málo času jsem knihu nedočetl a vrhám se na jinou.

12.04.2022

Hirošima a zrod atomového věku Hirošima a zrod atomového věku Zdeněk Dienstbier

Problém u této knihy vidím v tom, že většina obsahu nepatří do žánru pop-science a v edici Kolumbus bych ji nečekal. Jednotlivé kapitoly jsou navíc psány jako zprávy, či jejich stručný výtah. Kromě osobních autorových vzpomínek, cca 20 stran, lze heslovitě dohledat popisovaná témata na internetu a v knižní podobě bych je nehledal – z důvodu, že se jedná o zprávy, nebo o nějaký sborník muzea či instituce.

12.04.2022 3 z 5

Academic English – Akademická angličtina Academic English – Akademická angličtina kolektiv autorů

Velmi užitečné informace, které pomohou pochopit a. English. Nicméně mi nesedl autorův humor a někdy jsem nevěděl, jestli to myslí vážně, nebo si jen dělá srandu.

14.03.2022 5 z 5

Arrowsmith Arrowsmith Sinclair Lewis

První pocity po přečtení: Moje TOP 10 kniha. Charaktery postav, i to jak to ve vědě chodí lze přenést do dnešní doby. Neznám originál, ale tipnul bych si, že překlad a redakční úprava by mohly být lepší – čtení to stěžovalo.

11.02.2022 5 z 5

Člověk v zrcadle teorie her Člověk v zrcadle teorie her Jaroslav Peregrin

Mám pocit, že o tom, že člověk je tvor společenský, jsem slyšel snad už na základce, (cca před skoro 40 lety) a že vždycky má zájem, aby i lidi kolem něj nabyli určité úrovně štěstí, a proto se nechová ve výsledku jako čistý sobec. No, každopádně je fajn, že s tím souhlasí i matematika.

27.12.2021 3 z 5

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Radovan Šimáček

Má první detektivka a hned historická. Kniha je jedna z mých KODovek, které mám v knihovně a přesto ještě nečetl. Děj mi připadal na tu dobu, ve které se odehrával věrohodný, dobrodružný a výpravný a navíc echt český. Od poloviny knihy bylo cítit i napětí a od knihy jsem se jen těžko vzdaloval. Hvězdička dolů za dost nepravděpodobný životní příběh vraha. Na film se určitě podívám.

23.12.2021 4 z 5

Černobyl 01:23:40 Černobyl 01:23:40 Andrew Leatherbarrow

Ze začátku jsem byl z knihy nadšen, ale mé nadšení postupně opadalo tak, jak přibývalo autorovo subjektivní hodnocení a nepřesnosti a dokonce chybná fakta (to nevím jestli vzniklo překladem nebo už je obsahoval originál).

17.12.2021 3 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Při čtení jsem se skvěle bavil a něco i dozvěděl. Co víc si od knihy přát? Oproti filmu více odpovědí, detailů i odlišný závěr, respektive řádně vysvětlen.

16.12.2021 5 z 5