Ledová odysea

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V novele A. Mironova Ledová odysea znovu ožívají pohnuté události osudné plavby sovětského parníku Čeljuskin, který se v létech 1933-1934 vydal na cestu podél severního pobřeží SSSR s úkolem prozkoumat severní mořskou cestu a pobřežní oblasti v průběhu jediného navigačního období. Expedici vedl vědec a polární badatel O. J. Šmidt a námořní kapitán V. I. Voronin. Oba muži podnikli společně už jednu úspěšnou plavbu po severní mořské cestě, a to v roce 1932 na ledoborci Sibirjakov, a ještě o dva roky dříve výzkumnou výpravu do Karského moře, tehdy na ledoborci Georgij Sedov. Osud parníku Čeljuskin a jeho posádky patří k nejdramatičtějším kapitolám sovětské historie polárních výzkumných plaveb. Statečná plavba Čeljuskinu, jeho ztroskotání uprostřed ker v Čukotském moři, dvouměsíční pobyt ztroskotané posádky v ledovém táboře na plující kře a konečně záchrana čeljuskinců za pomoci sovětských letců, kdy sedmi nejstatečnějším byly uděleny první tituly hrdinů Sovětského svazu v historii země - všechny tyto události tvoří dějovou osnovu dokumentární novely, kterou na základě vlastních zápisků napsal jeden z nejmladších účastníků expedice. Přiblížil nám dny plné nebezpečí, těžké práce za nesnesitelných podmínek, ale i neutuchající víry v záchranu. Vytvořil tak napínavý, dějem a nečekanými zvraty nabitý příběh, který nepostrádá ani příklady přátelství, obětavosti, odvahy i naděje. Když v roce 1984 chystal A. Mironov svoji prózu k jubilejnímu vydání, mohl v epilogu konstatovat, že tam, kde Čeljuskin před padesáti lety klestil budoucí plavební dráhu velké arktické námořní magistrály, vodí dnes atomové ledoborce konvoje dopravních lodí téměř po celý rok. Ani dnes však nikdo nezapomíná na průkopníky této cesty. Pro čtenáře od 12 let. První vydání. Z ruského originálu Ledovaja odiseja, vydaného nakladatelstvím Junactva v Minsku roku 1984 přeložila Eva Dolejšová. Verše přeložil Jaroslav Kabíček....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17093/ledova-odysea-Mur-17093.png 3.112
Žánr
Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno, Albatros (ČR)
Orig. název

Ledovaja odiseja, 1984

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Ledová odysea

Přidat komentář
kilometr
29. ledna

"Chládečkem nás vítá svítání,slunce se nad obzorem naklání,čeljuskinci,tak proč každodenně,tváříte se takhle zachmuřeně." 60%.

Adapa
17. ledna

Velmi zajímavý příběh podle skutečné události. Knížka začíná celkem slibně, jen od počátku ruší neustálé zdůrazňování toho, jak kapitalistický svět je špatný, jak lidé v SSSR se mají dobře apod. Jak již bylo zmíněno níže, prolínání politiky do příběhu odrazuje a škodí. Postavy jsou dost ploché, od počátku dokonalé a nemají žádné chyby, nepochybují o ničem a jen vidí potřebu sloužit straně a sovětské vládě. Knihu vypráví sám Alexandr Mironov, který byl účastníkem osudné plavby. Cesta Arktidou je dobře popsána, dobře se čte. Ve chvíli, kdy parník Čeljuskin ztroskotá a polárníci si musí založit tábor na ledové kře, promění se to v nudnou politickou agitaci dokonalosti sovětských letců. Ve skutečnosti to byl úžasný čin „čeljuskinovců“, bylo to skutečné drama, boj o život. To napětí ale v knížce chybí.


kokrokr
01.10.2020

Průměrně napsaný příběh o zajímavé události a lidech. On to byl od strany a vlády SSSR v třicátých letech zvláštní nápad poslat obyčejný parník mezi ledová pole Čukotského moře. Skončilo to málem smrtí celé posádky Čeljuskinu na ledové kře. Ti lidé dali v sázku svůj život a letecký most je zachránil v posledních hodinách před katastrofou. Hrdinství Čeljuskinců a polárních letců vláda SSSR bohatě využila k propagandě doma i ve světě. Dle autora knihy za úspěchy při hledání severní mořské cesty může strana, vláda a lid, jednotlivci jen plní jejich zadání.

Prateri
29.01.2018

Ledová odysea je dramatický osud posádky parníku Čeljuskin, napsaná jedním z účastníků této plavby. Nemyslela jsem si ani náhodou, že mě tato kniha tak zaujme.
Její velkou chybou je prolínání politiky do příběhu, to odradí.