JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Kolumbové vesmíru 2. - Souboj o stanice Kolumbové vesmíru 2. - Souboj o stanice Karel Pacner

Karel Pacner dvoudílem Kolumbové vesmíru nasadil laťku pěkně vysoko. Využil zde i osobní kontakty se specialisty, kteří byli přímo u toho a výsledek je úchvatný a plný detailů, které v češtině v jiných dílech nejsou. Velmi za toto dílo panu Pacnerovi děkuji.

21.10.2017 5 z 5

Tajný závod o Měsíc Tajný závod o Měsíc Karel Pacner

Četl jsem jak první tak druhé vydání. Při prvním pohledu na druhé vydání jsem byl nejprve zklamán, že tam není tolik fotografických příloh jako v prvním vydání, ale při čtení jsem změnil názor. ČB fotografie jsou totiž přímo v textu a čtení zpříjemňují. Druhé vydání tedy hodnotím lépe než to první.

06.10.2017 5 z 5

Kolumbové vesmíru 1. - Souboj o Měsíc Kolumbové vesmíru 1. - Souboj o Měsíc Karel Pacner

Naprosto unikátní dílo, které vyniká především souvislostmi rozvoje kosmonautiky na Sovětské straně. Mnohem lepší než kniha Hlavní konstruktér. Těším se na druhý díl.

27.09.2017 5 z 5

Hlavní konstruktér Hlavní konstruktér Karel Pacner

Životopis poplatný době. Třetina knihy se hodí na životopis jakéhokoliv sovětského člověka, tak jak se psali. Paralelně
jsem četl i knihu Kolumbové vesmíru I souboj o měsíc, kde je Koroljovovi věnováno méně stran, ale zato obsahující více informací. V této knize je podrobněji pojednáno snad jen o Korolovově dovolené v Československu.

10.09.2017 2 z 5

Z Peenemünde na mys Canaveral Z Peenemünde na mys Canaveral Dieter K. Huzel

V knize je překvapivě několik technických detailů vývoje balistických raket ve fašistickém Německu. Zaujme putování Německem během posledních týdnů války. Nicméně některé drobnosti například, že při kobercovém bombardování navíc spojenci z bombardéru odstřelovali utíkající civilisty, mi připadá neproveditelné apod.

22.08.2017 4 z 5

Doktor Vesmír Doktor Vesmír Bob Ward

Skvěle napsaná kniha, na konci máte pocit, že umírá někdo koho znáte. Mimo jiné čtenář nahlédne do řízení velkých projektů.

14.08.2017 5 z 5

Toto rameno hvězd Toto rameno hvězd John Brunner

Prvních 20...30 stran bylo hrozných kvůli překladu i obsahu, ale dále se obsah i překlad zlepšoval až do impozantního finále. Děj knihy i vypravěčský styl skutečně gradoval. Děj je velmi originální, a i když kniha má 400 stran , tak si na konci řeknete, že chcete pokračování. Snad jen k doplnění anotace, už na začátku knihy je zmíněno, že tato loď nejprve rozvezla kolonisty po jednotlivých planetách. Jednou za několik století se vrací a kontroluje vývoj....jenže i on Loď se vyvíjí...

05.08.2017 5 z 5

Schneiderův pohár Schneiderův pohár Lubomír Koutný

Krásný závod, krásná kniha.

22.06.2017 5 z 5

Polární konvoj Polární konvoj John Edmund Taylor

Jedná se o podobný příběh jako Křižník Artemis, ale odehrávající se v severní moři. Kvalit Křižníku Artemis tento příběh rozhodně nedosahuje a už vůbec románu Kruté moře. Příběh je bez napětí a emaocí, což je asi dáno i tím, že se autor zaměřuje na popis různých námořnických historek a nikoliv na aktuální operaci torpédoborce doprovázející konvoj do Murmanska. Například na objevení, i útok na ponorku a její potopení stačilo autorovi jen jedna stránka. na sestřelení letounu odstavec apod. Připomíná mi to ruské příběhy té doby.

16.06.2017 3 z 5

Diesel - osobnost, dílo a osud Diesel - osobnost, dílo a osud Eugen Diesel

Pro mě osobně zklamání. čekal jsem něco ve stylu knihy Gottlieb Daimler, tedy široký odborný pohled v souvislostech na dobu vzniku spalovacích motorů a automobilů, místo toho skutečně jen popis života Rudolfa Diesela, ze kterého si nic moc dnešní čtenář neodnese. V této knize se nedozvíte prakticky nic o technických aspektech vývoje vznětových motorů, to už je více informací v knize Hugo Junkers

14.06.2017 2 z 5

Čas je ta nejjednodušší věc Čas je ta nejjednodušší věc Clifford D. Simak

Tentokrát jsem se Simakovým příběhem nesžil, i když jeho sonda do psychologie davu je velmi zajímavá.

08.06.2017 3 z 5

Co je a k čemu je vyšší matematika Co je a k čemu je vyšší matematika Karel Rektorys

Skvělá je hlavně ta část o řešení diferenciálních rovnic.

05.06.2017 4 z 5

Přestupní stanice Přestupní stanice Clifford D. Simak

Na Sci-fi je to skutečně krásný příběh, ale ten konec vzhledem k ostatním částem knihy, mohl být rozepsanější.

13.05.2017 4 z 5

Křižník Artemis Křižník Artemis Cecil Louis Troughton Smith

Skvělý popis života na válečné lodi uprostřed bitvy.

29.04.2017 5 z 5

812 dnů v ledovém proudu 812 dnů v ledovém proudu Viktor Bujnickij

Mnohem věrohodnější popis událostí než nabízí Badiginova kniha Tři roky v Arktidě. Jedná se sice jen o deníkový zápis především vědeckých pozorování, ale je bez sovětské propagandy. Dokonce autor upozorňuje i na chyby ve vedení jak některých institucí, výpravy tak i samotného kapitána, který byl právě Badigin. V první části knihy naznačuje i vztah mezi posádkou, ale v druhé části jako by to měl zakázáno. V knize je fotografie jejich lodi po třech letech uvězněné v ledu focená uprostřed polární noci v okamžiku, kdy k ní připlouval ledoborec Stalin (je to ta fotografie, která je i na titulní straně zde uvedené). Ta fotografie je úžasná mluví za vše.

14.04.2017 4 z 5

100 let parních turbín v Brně 100 let parních turbín v Brně kolektiv autorů

Současně i stručný přehled problémů spojených s vývojem parních turbín. Moc pěkně udělaná kniha s různými zajímavostmi.

05.04.2017 5 z 5

Tři roky v Arktidě Tři roky v Arktidě Konstantin Sergejevič Badigin

Kniha je přitažlivá tím, že se odehrává v říši ticha a chladu, ale je citově plochá, prostě se jedná o popis událostí byť dobře napsaný. Je to asi tím v jaké době a jací lidé ji psali. Druhou hvězdu strhávám za propagandu. Do první části knihy je to docela snesitelné, ale v druhé části, když už se blíží drift ke konci, tak se propaganda rozjíždí naplno, neuvěřitelně nudně - člověk by se tomu zasmál, kdyby to nebyla pravda (připomínám, že se jedná o naprosto nepravdivý popis politických událostí 1938-1940 a neustálé vyznávání lásky Stalinovi za jeho dobrotu či chvála "průměrnému" sovětskému člověku, který je lepší než nejlepší Norové...). Ta kniha patří prostě k době kdy vznikla, ale vzhledem k tomu jakou událost a dobu popisuje, ji stojí za to přečíst. Navíc, tak či tak je posádka sympatická, tím jak se upřímně snaží nejen přežít, ale skutečně si vyrobit i různé vědecké přístroje, aby jejich drift nebyl jen o záchraně lodi. V roce 1946 vyšla kniha 812 dní v ledovém proudu od Bujnického, který byl členem této výpravy, ale předpokládám, že ta bude v podobném stylu. DODATEK: Poslední větu beru zpět. Právě jsem dočetl knihu 812... je bez politických hesel a propagandy, nebojí se kritiky, dokonce tam autor odkrývá diletantství kapitána (Badigin) nebo uvádí takové kapitánovy rozkazy , o kterých se Badigin v knize nezmiňuje jako zákaz tykání v přítomnosti důstojnického sboru po roce a půl v úplné izolaci...tak to k sovětské družnosti a rovnosti...edice Svět sovětů je skutečně hlavně o propagandě a zničili tím několik skvělých příběhů.

22.03.2017 3 z 5

Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Brad Stone

Kniha se velmi dobře čte. Pro člověka co neví jak funguje marketing na internetu je to myslím velmi dobré seznámení s tímto tématem. Co se týká pocitů, tak je to přesně jak v úvodu odhaduje sám autor. Buď na konci čtení budete Amazon obdivovat nebo nenávidět. V tomto případě sám nevím jaký pocit ve mně zvítězí. Virtuální svět je pro mě natolik nový, že nedokáži rozhodně rozhodnout co je v něm dobře a co špatně. Pro ty co si tuto knihu chtějí přečíst, aby se dozvěděli i o aktivitách společnosti Blue origin tj. Bezos rakeťák: v této knize je o ni zmínka cca na 1 stranu, ze které se nedozvíte nic nového, jen to že je.

01.01.2017 5 z 5

Antifragilita – Jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu Antifragilita – Jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu Nassim Nicholas Taleb

Přísloví "Co tě nezabije, to tě posílí." rozvedeno do těžko stravitelných několika set stran. S tímto příslovím má snad každý vlastní zkušenost, ale autor nám předkládá ty své objevitelským stylem optikou úspěšného, slavného a bohatého američana pohybující se v prostředí Wall streetu. Definice nových pojmů jsou podle mě zbytečné a nepřehledné, protože se dostáváme od obecné roviny mezi těžko popsatelné mantinely.

19.12.2016 2 z 5

Co se děje se světem? Co se děje se světem? Václav Cílek

Ze začátku mi trvalo než jsem si zvykl na autorův styl vyprávění. Rád jsem se dozvěděl spoustu informací o zahrádkách, i když nesouhlasím s představou radostného masivního návratu k zahradničení. Dost mi to připomínalo podobné představy Jacka Londona o velkém návratu lidí k půdě ze začátku dvacátého století, jako reakci na stoupající nezaměstnanost dělníků ve městech.

18.12.2016 5 z 5