jirimatejka jirimatejka komentáře u knih

Tma Tma Ondřej Neff

(SPOILER) Postapo tématiku celkem můžu, tak jsem byl zvědav na knihu z českého prostředí. Tma bohužel přinesla dost zklamání. Celkově mi to přišlo jak slušná práce ovšem tak na středoškolské úrovni.

Přeměna alkoholika a pobudy Jindry Hřivnáče na brilantního vojevůdce hovořícího plynule anglicky byla opravdu těžko uvěřitelná. Stejně komicky působily popisy bojůvek mezi Krásnou a Českou Lípou. Ostatně i deklarovaná bezradnost všech přeživších vědců co mohlo způsobit "elektrickou smrt" byla dost zvláštní. Ono už ve druhé polovině devadesátek, kdy kniha vznikala, byl dobře znám účinek elektromagnetického pulsu, který by se projevil úplně stejně a nepochybně by to někoho napadlo. Ostatně EMP jsem očekával část knihy očekával jako příčinu elektrické smrti.

Následné krkolomné zakomponování mimozemšťanů do příběhu srazilo knihu na úroveň brakových paperbacků o superzáhadách, které u nás vycházely v první polovině devadesátek. Celkový dojem tedy dost slabý.

09.02.2021 2 z 5

Nomád Nomád James Swallow

(SPOILER) Trochu zklamání, nechal jsem se navnadit tím, že se to prý blíží románu Já, poutník (který je skvělý), ale to fakt ani náhodou. Hlavní hrdina je zdánlivě šikovný analytik, ale žádný agent, nicméně v celém románu přežije s neuvěřitelným štěstím úplně všechno jako superhrdina. Trochu obtížně uvěřitelné a hlavní hrdina ani není moc sympatický.

Navíc tam má autor dost nesrovnalosti, např. Marc musí zlikvidovat dvě auta s rušičkou signálu, reálně zlikviduje jedno a hurá může odeslat signál k deaktivaci bomby a druhé auto jaksi najednou řešit nemusí. Nebo s k němu blíží dron s raketami Hellfire, které dle autora zlikvidují vše v okruhu několika set metrů a když trefí auto, vedle kterého stojí, tak je jen trochu otřesen.

Dočetl jsem, ale další knihy autora vyhledávat nebudu.

28.12.2020 3 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Celkem slušné, jako obvykle trochu přepálené příběhy postav, ale určitě lepší než Okamžiky štěstí.

17.11.2020 4 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Dobře napsané, napínavý děj, technologické detaily zmáknuté, i když trochu přehnané. Každopádně doporučuji.

31.12.2018 4 z 5

Případ prezident Případ prezident Marc Elsberg (p)

(SPOILER) Zajímavé téma, dobře zpracované, zjevně namířené proti Trumpovi :) Trochu chybí jasné vysvětlení, kdo stál za únosem/vysvobozením.

14.08.2023 4 z 5

Království kostí Království kostí James Rollins (p)

Romány se Sigmou nikdy nezklamou, drží si svou kvalitu. Komu se líbila Amazonie od stejného autora, tak bude spokojen, tématem i zpracováním se to trochu blíží. Těším se na další pokračování.

18.02.2023 5 z 5

Poslední světlo Poslední světlo Alex Scarrow

Postapo mám rád, tohle je velmi dobře napsané, děj má napětí a spád. Hlavní zápletka je ovšem trochu přehnaná, zejm. částečné vysvětlení na konci mě trochu zklamalo. Ale i tak doporučuji.

03.07.2022 4 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Velmi dobré, zajímavý námět, místy malinko rozvleklé, celkem dobře zvládnutý konec.

03.07.2022 4 z 5

Pchjongjangská akvária Pchjongjangská akvária Čchol-hwan Kang

Zajímavý příběh jako většina ze Severní Koreje. Kniha by potřebovala trochu "učesat" a doladit profesionálním autorem. Takhle mi to přišlo jak rychlé vyprávění vzpomínek. Sice zajímavé, ale autor často zabíhal mimo děj, řada věcí by zasloužila lepší vysvětlení apod.

22.01.2022 3 z 5

Pandemie a začalo to jako chřipka.. Pandemie a začalo to jako chřipka.. Daniel Kalla

Docela fajn čtení, i když víc než o pandemii to bylo o teroristech. Místy je to trochu prvoplánové a odhadnutelné. Postavy sympatické, uvěřitelné a celkový dojem dobrý.

15.01.2022 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Velmi dobré, netradiční prostředí, hlavní hrdinka sympatická. Nepříliš uvěřitelná byla skutečnost, že v městě na Měsící vládne napůl anarchie místo striktního režimu. O chlup horší než Spasitel, kterého jsem četl dříve, ale to bude většina knih :)

31.12.2021 4 z 5

Anglická dívka Anglická dívka Daniel Silva

Kniha je rozdělena v podstatě do dvou téměř oddělených příběhů, což mi v začátku druhé části trochu vadilo, ale jako celek dobré. Děj má spád, přiměřené napětí. Podle recenzí jsem čekal větší pecku, ale splnilo účel.

29.12.2021 4 z 5

7 klíčů 7 klíčů Asa Schwarz

Pěkně napsaný thriller, zajímavá myšlenka, i když v řadě technologických detailů značně přehnaná.

13.11.2021 5 z 5

Pandemie Pandemie A.G. Riddle

Velmi dobré čtení, poměrně hodně postav, člověk se v tom lehce ztrácí pokud nečte velké úseky najednou. Příběh je propracovaný a postupně se vyvíjí, líbílo se mi propojení současnosti s minulostí hrdinů. Lehce mě zklamal závěr, který byl hodně překombinvaný a hlavně ne úplně dokončený. Chápu, že si autor nechal otevřená dvířka na další pokračování, ale i tak preferuji nějaké jasné vyústění děje.

06.05.2021 4 z 5

Chamtivost Chamtivost Marc Elsberg (p)

Celkem fajn čtení, Blackout a Helix byli o něco lepší, ale pořád dobré. Přišlo mi, že ekonomické teorie kolem kterých se to točí a změna paradigmatu, na které příběh stojí byla trochu přepálená. Ale asi to bylo potřeba k zápletce. Celkově dobrý dojem.

03.03.2021 4 z 5

Ocejchovaná Ocejchovaná Anna Ekberg

Celkem fajn, první dojem byl, že to bude nějaká silně proimigrantská kniha, nicméně z toho nakonec vylezl střízlivý, pravdivý román.

05.02.2021 4 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

Skvěle napsané, zajímavé téma, dobře zpracované. Z Elsbergových knih zatím nejlepší.

12.12.2019 5 z 5

Tisíc sluncí Tisíc sluncí Alex Scarrow

Fajn námět, příběh dostává spád postupně, začátek je trochu vlažnější, konec plus mínus předvídatelný. Jako celek dobré, napínavé. Můžu doporučit.

24.11.2019 4 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Velmi dobré, napínavé, i když asi trochu přehnané.

25.06.2019 4 z 5

Počátek zkázy Počátek zkázy James Rollins (p)

Skvělé, klasický Rollins, místý možná až moc přímočaré jak jim všechno vycházelo, ale nevadí. Napínavé od začátku do konce, hlavní hrdinové sympatičtí.

18.03.2019 5 z 5