jirijanovotny jirijanovotny komentáře u knih

Obraz Doriana Graye (grafický román) Obraz Doriana Graye (grafický román) Amálie Kovářová

Poklona před ilustrací! Ta byla opravdu povedená a dodala čtení to správné kouzlo. To tajemno by se dalo krájet.
Jen od konce jsem čekal trochu více. Ale to už nejspíše není kritika komiksu, ale jeho předlohy. Kdo ví, ještě jsem originál nečetl.

28.12.2023 4 z 5

Za 15 minut filozofem Za 15 minut filozofem Anne Rooney

Nevěřte názvu! Rozhodně tu knihu nepřečtete za 15 minut. Ale určitě knihu po 15 minutách neodložíte.

Kniha má 27 kapitol (zhruba 15minutových), které probírají různá filosofická témata od existence čehokoliv (včetně boha / bohů), přes otázky jazyka a každodenního rozhodování, až po smysl života a smrti.

Být tato kniha vydána o pár let dříve, tak se s ní spokojím a nejdu filosofie studovat :D

Rozhodně zajímavé shrnutí, které se nezajímá o historii filosofie, ale shlukuje jednotlivé myšlenky a filosofy do kapitol a nechává je promluvit ke čtenáři.
Může dost dobře sloužit jako úvod do filosofie, tak i jako kniha pro každodenní zamyšlení.

28.12.2023 4 z 5

Drákula Drákula Roy Thomas

Z kresby jsem nebyl ani nadšený, ani zklamaný. To samé platí i o ději. Prostě to ani neurazilo, ani nějak zvlášť nenadchlo. Ale ani se mi na to nechce psát pořádný komentář.

18.12.2023 3 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Asimov bez Robotů a bez Nadace je taky velice čitelný.

Na druhé části knihy se autor doslova vyřádil. Děj se odehrává v paralelním vesmíru, který má jiné zákonitosti, než ten náš. Je to taková sci-fi verze Platóna. Asimov tam vlastně popisuje tři složky duše podobně, jako to dělá Platón v dialogu Faidros. Způsob, jakým to prezentuje čtenáři je ale čtivější, než u velkého řeckého myslitele.

16.12.2023 5 z 5

BRSRKR: Kniha druhá BRSRKR: Kniha druhá Matt Kindt

Opět líbivá kresba. Je to fajn odpočinek odběhnout na chvíli od japonské kresby k něčemu, co se více blíží realitě. Svým způsobem.

Jen ten děj je fakt nic moc. Keanu, toto se ti moc nepovedlo. Zůstaň u akčních filmů (jen ne prosím u Džona Vika, toho už bylo až trapně moc).

09.12.2023 3 z 5

BRSRKR: Kniha první BRSRKR: Kniha první Matt Kindt

Nádherná kresba, to je u komiksů a mangy na prvním místě.
Přeci jen, člověk čte obrázky a ty se musí líbit.

Dějově je to tak průměr, ale co bychom pro Keanu nevytrpěli, že jo :)

Jediné, co mu nemůžu odpustit je papírová mapa a velké město z kamene před 80 tisíci lety

09.12.2023 4 z 5

Myslete jako Steve Jobs Myslete jako Steve Jobs Daniel Smith

Takových technologických podnikatelů jsou mraky a já nevidím příliš důvod takto glorifikovat toto technopako. Jako šéfa bych ho poslal hodně rychle někam a změnil práci, případně se sním rovnou soudil.

Na charitu by nedal ani pětník, hlavně že cestoval po Indii za poznáním a moudrostí. Nalezls prd jak je vidět.
A taky dělat z obyčejné technologie náboženství proto se asi ty ajfóny šíří více u amíků, než u nás oni se tam nechají zblbnout kdejakým kultem.

Co se týče autorova psaní - nic moc. Jestli ještě někdy zatoužím po čtení něčeho o tomto technopaku, tak zvolím někoho, kdo mu nepoleze do zadku.

01.05.2023 2 z 5

Berserk 1 Berserk 1 Kentaró Miura

Berserk je velmi kontroverzní. Svým způsobem ukázal směr, jak dělat brutální mangu, která má hloubku. První díl nastavuje silný ton pro celý příběh a pokud se čtenáři nelíbí, tak už nemá cenu sahat po dalším dílu.

Kresba využívá stínu a světla, čímž vytváří dramatickou atmosféru. Vypravěčský styl je svižný a přímočarý.

Pozor! Tato manga rozhodně není pro každého. Obsahuje hodně násilí a drsných scén, takže pokud jste náchylní k těmto tématům, možná byste se měli raději držet příběhů o Prasátku Pepině nebo Hello Kitty.

12.02.2023 5 z 5

První tisíc německých slov První tisíc německých slov Heather Amery

Tomu říkám vykročení do roku 2023 – hledat kachničku a bavit se předlouhými německými slovy v dětské knížce :)

12.01.2023 5 z 5

Pozitronový muž Pozitronový muž Isaac Asimov

U sci-fi dřívějšího data vydání si často říkám: jak to, že autora nenapadlo to xxx.
U čtení Pozitronového muže jsem to měl podobně, ale Asimov (a Silverberg) vždy překvapil a za pár stránek přišel přesně s tou myšlenkou, na kterou jsem myslel taky :)

Spojení sil dvou věhlasných autorů jde znát. Kniha je skvost s nádherným, hořkosladkým koncem.

01.01.2023 5 z 5

Práce: Dějiny toho, jak trávíme čas Práce: Dějiny toho, jak trávíme čas James Suzman

Kniha pojednává o tom, jak se vyvíjela práce v lidských dějinách a taky o tom, jak to s "prací" funguje ve zvířecí říši.

Jde o opačný pohled na svět, než který předkládají knihy, které jsem v poslední době četl. Atomové návyky (dej tomu o trochu více, makej na sobě), Kam se poděl můj sýr (jdi si za svým snem, makej) a další hromady knih o marketingu…

Autor se zaměřuje na to, kolik času trávíme prací, kolik času trávili naši nedávní předci a kolik času trávili naši dávní předci, kteří se živili lovem a sběrem. Sice jsme na tom lépe, než dělníci rozjíždějící průmyslovou revoluci, o pohodičce lovecko-sběračských komunit si ale zatím můžeme nechat jen zdát.

Takže si to shrneme: Lidi, spěte (kniha: Proč spíme) a nedřete tolik (kniha: Práce)! Obě knihy jsou dobrou inspirací a svým způsobem i návodem na to, jak si uchovat duševní zdraví v dnešní uspěchané době.

12.12.2022 5 z 5

Džudo: Průvodce bojovým uměním Džudo: Průvodce bojovým uměním Alex Butcher

Kniha je to zajímavá, je v ní povídání o historii juda, co judo je, jak se rozehřát, jak padat… to vše je super a pro začátečníky ideální.
Pak ale najednou skočí na škrcení, páčení a úniky z držení, což mi přijde jako docela skok s vynecháním pár mezistupňů.

Něco jako běhat kilák hned poté, co se naučíte chodit.

Nejsem si tedy jist, jestli je vhodná pro začátečníky.
Vlastně ani pro pokročilé. Nějak mi není jasné, pro koho je kniha primárně určena.

17.08.2022 3 z 5

Gwent - Výtvarné umění zaklínačské karetní hry Gwent - Výtvarné umění zaklínačské karetní hry Marcin Batylda

Hezké prohlížení a trocha komentářů od autorů kreseb na karty. Hezký kousek na vystavení v knihovničce, ale taky dobrý lapač prachu.

24.07.2022 3 z 5

Nářek čarodějnice Nářek čarodějnice Bartosz Sztybor

Zajímavá kresba, ale příběh celkem o ničem. Podobně jako pátý díl komixu i tento je dost slabota.

24.07.2022 3 z 5

Radosti zimy Radosti zimy Jeff Kinney (p)

Čtení pro děti je to zajímavé. Četl jsem to na táboře před dětem před spaním a kniha se líbila všem.

21.07.2022 4 z 5

Městské legendy Městské legendy Jiří Linhart

Zajímavá kresba pro mě byla hlavním důvodem, proč jsem po této knize vůbec sáhl.

Být mi tak 13 let, tak si to určitě vychutnám více. Takto to bohužel moc neocením.

08.06.2022 2 z 5

1984 (komiks) 1984 (komiks) Xavier Coste

Pěkné obrázky, ale když to člověk srovná s tím druhým komiksem (kniha od: Matyáš Namai), tak hodně pokulhává.
Spousta děje prostě chyběla, spousta byla odfláknutá… ale dá se to přečíst rychle, to zase ne že ne.

23.05.2022 3 z 5

Bitcoin: Odluka peněz od státu Bitcoin: Odluka peněz od státu Josef Tětek

Peníze jsou mrtvé! Ať žijí peníze!
Aneb o emancipaci peněz a proč potřebujeme nestátní peníze.

Autor popisuje běžnou praxi státních krádeží za bílého dne pomocí státních peněz a tichého lupiče se jménem inflace. Toto téma je v roce 2022 zvlášť podstatné. Nyní se totiž začíná projevovat, jak moc nás ovlivní lockdowny a Hrabišovo rozhazování.

Doporučená literatura pro všechny spořivé lidi, protože spořit ve státních penězích není schůdná (ani svůdná) cesta.

26.03.2022 5 z 5

Vynález jménem Bitcoin Vynález jménem Bitcoin Yan Pritzker

Čekal jsem leccos… jen asi ne, že to bude jednoduché, snadno pochopitelné a docela i zábavné.

Tuto knihu mohu doporučit opravdu každému, protože díky ní pochopí fungování Bitcoinu 14letý kluk, se kterým právě tříská puberta, stejně tak i bývalý svářeč, který ve svých šedesáti dělá nočního hlídače.

03.02.2022 5 z 5

V moci temnoty V moci temnoty Eliška Kvapilová

Zajímavý a docela chytlavý příběh o boji světla s temnotou. Stále mi tam ale něco chybělo; nějaká ta hloubka; poznání postav; větší ponoření se do děje.
Krátké knihy dokáží být "hluboké". Mnohdy i více, než ty dlouhé. Toto ale není ten případ

Chápu, že jde o autorčin první (a doposud zároveň i poslední) počin, jen si u čtení stále připadám, jako bych četl Bibli.

Knihu jsem objevil náhodou pri procházení se v knihovně. Zaujala mě obálkou a především svými rozměry. Je to totiž kniha akorát do kapsy či do dlaně.
Má to nezpochybnitelné výhody, především když stále bojujete s nedostatkem času.

07.08.2021 3 z 5