Jiitush Jiitush komentáře u knih

Labyrint Swěta a Lusthauz Srdce Labyrint Swěta a Lusthauz Srdce Jan Amos Komenský

On by ten příběh možná nebyl až tak špatný, jen kdyby to někdo přeložil do češtiny :/ :D

02.08.2012 2 z 5

Měsíc zapadá Měsíc zapadá John Steinbeck

Mě se to náhodou líbilo. Příběh o obyvatelích vesnice a jejich tiché a nenásilné vzpouře proti okupantům, která je dovede až k šílenství. Zajímavý námět podtrhnutý Steinbeckovým stylem - co víc si přát? :)

14.01.2012 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Geniálně promyšlené drama, které vás napíná až do konce! No a ten konec? Paráda!

14.01.2012 5 z 5

Dotek minulosti Dotek minulosti Jitka Ludvíková

(SPOILER) Detektivka to byla průměrná, ale co mě na knize iritovalo úplně nejvíc bylo naivní a dětinské chování spisovatelky Moniky. Kolik že jí bylo? Přes třicet? Protože se chovala jako bláhová a nezkušená patnáctka a ne jako dospělá žena, kterou ještě navíc dost poznamenal násilnický bývalý přítel.

Bezhlavě si začne užívat románek s bývalým milencem (brr, tohle je hrozné slovo) a vůbec jí nevadí, že je to manžel její dobré kamarádky. Od ní se dozvídá detaily z jejich manželství, Magda jí popisuje jeho temné stránky, říká, jak ji psychicky i fyzicky ubližoval, dokonce ji i několikrát znásilnil, a Monika co? Nic, prostě to vypustí z hlavy, nebere v potaz, on určitě takový ve skutečnosti není a bůhví jak to bylo s tím znásilněním. Promiňte ale jako cože? Kdyby mi tohle řekla moje dobrá kamarádka, rozhodně budu stát při ní a už vůbec bych si s jejím manželem nezačala, ale ještě spíš bych od něj zařadila hodně rychle zpátečku. A co udělala Monika, vyspělá žena, přeživší domácího násilí a nejúspěšnější spisovatelka Česka? I nadále si s ním užívá obrovské množství sexu, venku i vevnitř, a na kámošku a její rady zvysoka dlabe.

No nevím, většinou s vrahy nesouhlasím, ale neubránila jsem se úsměvu, když o Monice prohlásil: "Jsi coura! Miluješ každého, kdo se na tebe usměje." Myslím, že lepší charakteristiku hlavní postavy už nedostaneme.

Tohle byla moje první kniha ze série i od autorky a do dalších se už asi ani pouštět nebudu.

07.12.2023 2 z 5

Dáma a tučňáci Dáma a tučňáci Hazel Prior

Pěkný odpočinkový příběh, který mně - jako milovníkovi tučňáků - nemohl utéct. Plný počet hvězd nedávám kvůli uvěřitelnosti. Četla jsem ho v létě, když byly venku třicítky a pasáže o tučňácích a Antarktidě mě alespoň trochu ochladily :D

26.08.2023 4 z 5

Klejinčino tajemství Klejinčino tajemství Zdenka Hamerová

Kniha má 320 stran. Do nějaké 260 strany jsem se pořád sama sebe ptala: "Co to jako je? Tohle má být jako detektivka? To se snad úplně minuli žánrem ne? Vždyť to je nějaký horovo-psychologický příběh." Všechno to do sebe zapadlo až na konci a ano, teď už to vnímám jako detektivku. Ale byla jsem naštvaná, že mě anotace nalákala na detektivku a tu jsem dostala v hodně zvláštní podobě.

Upřímně, číst tuto knihu pro mě bylo utrpení. Několikrát jsem ji chtěla odložit, protože jsem si chtěla přečíst detektivku a ne příběh, u kterého jsem stále čekala, kdy se rozjede. V knize je spousta zbytečných pasáží, bez kterých by se příběh v pohodě obešel (třeba popisy snů!). Někdy jsem měla pocit, jako by rukopis ani neprošel rukou editora nebo aspoň korektora, zbytečně se opakující slova ve větách za sebou a styl žáka základní školy kazil dojem ze čtení. Nechápu, jak může mít kniha tak vysoké hodnocení.

17.05.2021 2 z 5

První, která zemře První, která zemře Victoria Jenkins

(SPOILER) Proč nakladatelé na obálce knihy slibují něco, co se potom nestane? "Thriller, který neodložíte," to je docela troufalé tvrzení.

Celé je to vlastně o rozplétání tajemství zhýčkaných studentů, kteří jsou za vodou buď díky rodičům nebo prodeji drog. Postavy mi byly dost ukradené a ještě víc ukradenější mi bylo, kdo je vlastně vrah. Ale na druhou stranu musím přiznat, že zápletka byla dost originální, k vrahovi vede řetězec logických náznaků, tudíž rozuzlení působí dosti uvěřitelně.

Dvě hlavní vyšetřovatelky mi k srdci zrovna nepřirostly, štve mě, jak v tomto žánru musí mít každý vyšetřovatel nějaké temné trauma z minulosti a v průběhu série se s ním postupně vypořádává. Proč, je to opravdu tak nutné?

Skvělé je členění na krátké kapitoly, které čtenáře nutí číst dál. Jen bych neřekla, že to byla kniha, kterou jsem neodložila, protože byla tak napínavá. Další ze série asi vynechám.

03.04.2021 3 z 5

Diana – Její pravdivý příběh Diana – Její pravdivý příběh Andrew Morton

Kniha obsahuje zajímavé informace, otázkou však je, nakolik jsou pravdivé. Vadí mi celkové jednostranné vyznění knihy, autor nadržuje Dianě, všechny zveřejněné historky očerňují Charlese a královskou rodinu, Dianiny aférky jsou zde zmíněné pouze jako "přátelské vztahy".
Literárně kniha není žádný skvost, chtělo by to lepší chronologii, lepší členění odstavců, kapitol, klidně kratší kapitoly, ale logičtěji rozdělené, ne takový slovní a myšlenkový guláš, jaký nám autor předložil. Překlad z angličtiny do češtiny by taky potřeboval stylisticky upravit.

29.12.2020 2 z 5

Léto v Paříži Léto v Paříži Sarah Morgan

Tyhle románky pro ženy normálně nečítám a pravděpodobně bych hodnotila míň, ale jako knížka na pláž se mi přesně trefila do nálady. Příjemný příběh, sympatická Grace (Audrey mi zas až tak sympatická nepřišla), lehce se to četlo, vykreslená atmosféra super. Sice dost naivní, místy dost nereálné a není to knížka, ke které se vrátím, ale i tak je to ideální a nenáročné čtení na léto.

16.08.2020 4 z 5

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

Taková zvláštní kniha. Nejdřív mě příběh chytl, bavilo mě číst, co zažívala Sophie a Grace, bylo to napsané tak lehce. Jenže pak mi došlo, že je příběh strašně rozvleklý a že je vlastně tak docela o ničem. Tak jsem tedy popřeskakovala až na konec, abych odhalila tajemství ostrova počmáraných blahovičníků.
V textu mě zarážely některé překladatelské perly jako například "Záhada Murloových děťátka" (taky taky vám to zní tak divně?)

11.08.2020 2 z 5

S hlavou v oblacích (pejru) S hlavou v oblacích (pejru) Kateřina Petrusová

Možná nejsem úplně cílová skupina... Bylo to nereálně, hodně přitažené za vlasy, ani nijak vtipné a hlavně s nesympatickou hlavní hrdinkou, kterou bych často nejraději pořádně zatřásla, aby se vzpamatovala ...

23.09.2019 1 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Tohle podle mě není detektivka, když se prvních padesát stran jen popisují vztahy a charakteristiky postav v malé vesničce a vražda nikde ... Bohužel mě to nezaujalo a knihu jsem odložila...

07.09.2019

Dělám si to sám Dělám si to sám Martin Váša

Knihu jsem ani nedočetla, došla jsem do třetiny a zjistila, že děj vůbec nikam nevede. Jako jo, místy tam padne nějaký vtip, ale není to tak žhavý, že bych se musela zbytkem knihy prokousávat s otázkou: Má to vůbec nějakou hlavní dějovou linku?

17.09.2018 2 z 5

Deset největších hloupostí, jimiž si ženy komplikují život Deset největších hloupostí, jimiž si ženy komplikují život Laura Schlessinger

Kniha, která ukazuje, jak je ženské pokolení hloupé a co všechno jsou ženy ochotné podstoupit proto, aby měly chlapa a okolí se na ně nedívalo jako na chudinky bez chlapa...
Celkem dost mi to dalo, donutí vás to přemýšlet a dovíte se, co vlastně děláte špatně.

05.11.2017 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Mně se to líbilo, do příběhu jsem se lehce začetla. Později mě sice přestaly bavit ty pasáže s věčnými dohady a domněnkami, ale i přesto mě to nutilo číst dál. Myslím, že zápletka je hodně povedená a kniha mohla skončit předposlední kapitolou.

06.08.2017 4 z 5

Silná zpověď a dobře napsaný příběh. Iva si neskutečně moc vytrpěla, tolikrát jsem při čtení kroutila hlavou, jak mohla vydržet tak dlouho ! Ja už bych si dávno sbalila saky paky, uz tehdy, kdyz mu oznamila, ze je těhotná. Jeho tehdejší reakce byla předzvěstí toho, co přijde a jaký se z něj vyklube tyran.

30.07.2017 4 z 5

Hra o manželství Hra o manželství Jeffrey Eugenides

V Americe se zřejmě výše inteligence člověka hodnotí podle toho, kolik a jakých knih má v knihovničce, kolik jich přečetl a jak obratně o nich dokáže mluvit. A je úplně jedno, jestli tomu člověku někdo rozumí nebo ne. Vy jste přece četli Fragmenty milostného diskurzu, vy tudíž máte právo nudit ostatní pseudointelektuálními kecy o ničem.
Pro mě další literární zklamání, zajímavé však je, že tentokrát mi nebyly nesympatické jen postavy, kterým chyběly jakékoliv city, ale i samotný autor, jenž se čtenáře pořád pokoušel masírovat intelektuálními řečmi, které vám po určité hranici přečtených stránek začnou lézt na nervy a znechutí vám celou knihu.

11.07.2017 2 z 5

Milovnice Milovnice Elfriede Jelinek

Vztahy mezi mužem a ženou popsané až na dřeň.
V rámci zachování pozitivních představ o světě a lidech se čtenář celou dobu snaží chlácholit tím, že hlavní hrdinky jsou úplné nány a takhle ty mezilidské vztahy přece ve skutečnosti vůbec nefungujou. Jenže stejně mu na mysl pořád vyplouvá myšlenka: "A co když to přesně takhle fakt je?".
A to je na tom to nejvíc mrazivé.

28.04.2017 4 z 5

Okna do pokoje Okna do pokoje Eva Tvrdá

Nejvíc mě bavil prostřední příběh, za ten bych dala klidně i pět hvězdiček, ostatní dva mi přišly takové nemastné, neslané, nezajímavé ... Problémem Evy Tvrdé je, že její knihy jsou si natolik podobné, že člověk má pocit, že čte pořád dokola jednu a tu stejnou knihu ...

20.04.2017 3 z 5

Ztracené Ztracené Eva Urbaníková

Kniha, na kterou tři měsíce čekáte v pořadníku v knihovně a kterou přečtete za jeden den. Skvěle se to čte, příběhy jsou čtivé, ale při čtvrtém, pátém už kroutíte hlavou a nechápete ženskou hloupost. Všechny jsou skoro identické, proto už vás ty poslední ani moc nešokují.

21.03.2017 5 z 5