JezinkaJ JezinkaJ komentáře u knih

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

A jejda.
Příběh se opravdu dobře čte. Je zajímavý, napínavý ALE na můj vkus příliš brutální a těžko uvěřitelný. Nemohu zde polemizovat, protože bych musela zacházet příliš do děje a to nechci, abych neprozradila jak zápletku, tak konec všem, kteří si to, stejně jako já, chtějí dočíst sami. :)
Škoda, jinak by to bylo skvělé. Takhle je to "trochu moc americké". Což je úsloví mojí maminky, když se jí něco úplně nepovede. Nevím, má nás ta neuvěřitelná brutalita ohromit? Šokovat? Máme číst knihy se sevřeným žaludkem a mít z toho těžké sny?
To já snad radši brečím lítostí a ještě líp dojetím, než jsem šokovaná. :)
Stejně budu napjatě čekat na další díl a s radostí se na něj vrhnu. :)

02.05.2023 3 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Kde ony se berou? Ty fatální ženy, agentky, vyšetřovatelky. Jsou krásné, inteligentní, pozoruhodné, zcela osamělé, a téměř všichni muži je chtějí. Laurel dokonce, z nedostatku času na nákup vlastního, nosí maminčino oblečení a i v něm vypadá sexy. Naprosto neuvěřitelné. Tedy pro mě. I ta její, tolikrát zmíněná, jahodová vůně je pěkná blbost. Romantické vedlejší příběhy v krimi románech, to je mi tedy věc.
Jinak je kniha fajn. Opravdu dobře se čte. Krimi příběh je zajímavý, postavy nejsou ploché, skoro každá má drobný vlastní příběh. To se mi hodně líbilo. A občasné nesrovnalosti, jako že ona čeká s kávou na kolegu, autorka popisuje mrazivý slunný den a než dojedou k místnímu kostelu (cca 10-20 minut?) leje jako z konve, tak ty promíjím a beru jako cvičení pozornosti. :)
Dala bych tři a půl, ale že pes byl sympaťák tak čtyři *.

16.03.2023 4 z 5

Inkoust Inkoust Alison Belsham

Téma těžký, pribeh jakž takž, ale ten závěr??? Tam se hvězdičky točí do mínusů. Kdyby byla soutěž o nejhloupější závěr, tahle kniha musí vyhrát. Myslí si snad autorka, že je čtenář hlupák, který sežere všechno? Není.
Fakt musím říct, že při čtení závěru mi šla hlava kolem. Já, být šéfem jejich policie, vyhodim je všechny. :)
Nic proti, čte se to dobře, ale otázkou trochu zůstává, proč? :) Já se teď poohlidnu v jiných vodách.

18.01.2023 3 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Tohle je úplně jiná kniha než 151 dní Pacifickou hřebenovkou. Než mi to ovšem došlo, váhala jsem s komentářem, protože by nebyl až tak nadšený.
Jsou různé důvody, aby člověk šel. A dojít, je mimořádně obdivuhodné vždycky. Kniha je hodně osobní zpovědí. Na mě bylo rozebírání střevních potíží až moc. I když se snažím brát do úvahy to, že je to výpověď o míře trápení.
Můj velký obdiv má autorka, neboť prošla velikou část cesty sama. Myslím, že samotu na cestě bych nezvládla. Občas jo, ale ne den za dnem, pořád. Sdílení je posilující a samota zavazující a mnohem těžší. Myslím konkrétně tady v divočině, kde to není vždycky bezpečné a kde se trestá každá chyba, je lepší nebýt sám. Umět se tady o sebe starat den za dnem - za mě klobouk dolů.
Dneska jsem poslouchala podcast s autorkou a ten je vtipný a jiný než kniha. I proto jedna hvězda navíc.
Také jsem čekala víc detailních informací - třeba popis dne za dnem atd. Ale respektuju, že si každý může napsat knihu po svém. Je to jen má poznámka na závěr.
PS. Teď čtu Skvělá samota (Tim Voors) a tam seznam věcí, které autor měl, je.

31.05.2022 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Další díle ze série Jossie Quinn.
Napínavá detektivka, rozhodně ji vidím nad průměrem. Nudit se nebudete. Trošku mě překvapuje, jak moc autorka staví na osobním příběhu komisařky.
A že je to málo uvěřitelné? Kašlete na to, napínavý příběh je, dobře se čte a to je hlavní.

24.05.2022 4 z 5

Lovevole Lovevole Annazbrna (p)

Díky, náhodo!
Skvělé, osobni, hořce vtipné čtení. Dotklo se mě to, jsem dotčená, dojatá i ohromená.

Svatba :
Bez obřadu
bez veselí
budeme mít nad postelí
smyčku lana s nápisem,
že ani smrt nás nerozdělí

23.02.2022 5 z 5

Žádná chvíle není poslední Žádná chvíle není poslední Petr Heteša

Nejvtipnější Heteša kterého jsem zatím četla. Hrdina marloowsky typek. Pije whisky od rána, kouří camelky, líbí se mu ženy, zda se, že všechny a pronasi sexisticke poznámky. Poněvadž netrpím komplexy ani feminismem, velmi jsem se bavila. Humor prostě jistou míru nadsázky snese.
Konec jsem četla třikrát a hledala ten doopravdicky konec. Chvíli mi trvalo, než si všechno sedlo a došlo mi, že tady je místo pro mou fantazii a domyslela jsem si svůj.

Citace: "Ale mně jsi to řekl. Taky sis u ní vymínil výjimku?" "Ne," přiznal jsem. "Ale byl to slib ženské. U nich to tolik nehrotim."

06.06.2021 4 z 5

Skrytá rizika kvantové démonologie Skrytá rizika kvantové démonologie Petr Heteša

Jsem nadšená. Bylo to kvantově parádní. Zábavné, vtipné, velkorysé, lidské a plné fantazie.
Díky, Tervo, za postrceni do tohohle světa. Mám se. :)
Díky, pane Hetešo, psaní vám jde náramně.

25.04.2021 5 z 5

Slunečnice Slunečnice Simon Wiesenthal

Vina, trest, odpuštění. Bože, jak jsem ráda, že nemusím být vystavená takovéhle konfrontaci. Že si řeším jen ty svoje nevinné viny. Co já vím, jak bych se zachovala. Strašná doba, strašné zážitky. Máme se tak skvěle. A je dobře, to vědět.
I tak se mi ale chce brečet. Strašná doba. Obecně vůbec nelze pochopit, jak se tohle mohlo stát. Jak se lidé mohli takhle chovat k jiným lidem. Proč???

Jsem tak ráda, že jsme ušli kus cesty jinam.

24.07.2020 5 z 5

Třetí vlna Třetí vlna Tomáš Dušek

Pozoruhodné!
Neradostné čtení o světě, kterému jsme se teď (ještě?) vyhnuli. První část knihy jsem četla se vzrůstající tíhou, krom čtení, jsem totiž příběh žila. Dokonce jsem přemýšlela o příručce a o slepicích.
Čtivý postapokalyptický příběh, který přesně zapadl do mé nálady a momentálního rozpoložení. A potvrzení toho, že odvaha, vytrvalost, štěstí a dobří přátelé jsou nám potřeba, stejně jako jakákoliv znalost a dovednost. Jako mnozí přede mnou oceňuji české reálie a nezabývám se drobnými nesoulady. Příběh na nich nestojí.
Metlo, moc ti děkuju, tu knihu jsi mi objevila ty. Já sci-fi obcházím obloukem. Teď se mi zdá, že rozšíření obzorů stojí za to!
No, a já jdu na Myšáka. Předbíhá všechny knihy v mém pořadníku. :) Protože jsem zvědavá.

30.04.2020 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Jaké je to štěstí, že detektivky čteme pro zábavu a ne pro získávání nových znalostí, které bychom snad mohli uplatňovat ve svých životech. V tomto případě fakt klika. :-)
Kate Marshallová nezačala špatně. Čeká nás nejspíš další zábavná serie. Uznávám, že kniha byla, díky násilným scénám, místy až dechberoucí, ale přes to se většina čtenářů snadno přenese. Mně se líbí, jak jsou karty rozdány. Četla jsem si, nenudila se a ani jsem moc nezlobila. Jsem zvědavá na další díl.
Za mě klasika, čtyři hvězdičky. Tu čtvrtou potvrzuje celkem milé, až oskarové, děkování. Dobře si Robert naklonil čtenáře. A tajně doufám, že Eriku úplně neopustil.

09.12.2019 4 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

To byl ale nápad, umístit děj do prostředí Michellinem ohvězdičkované restaurace. Jak k tomu asi my, mimořádně mlsní čtenáři, přijdeme?? Inu, trpěla jsem strašlivě jak nad rozborem jídla (kromě žabích stehýnek i když myšlenka, že-by se mihla), tak i nad rozborem vína a občas jsem měla velkou touhu ochutnat. Tedy díky, Petere Mayi.
Knížka se moc dobře čte, rodinné historie mě vždycky zajímají a baví. Příběh byl zajímavý a zamotaný tak akorát a jsem ráda, že nikdo z hrdinů není výrazně kladnou postavou. To úplně nemusím.
Už teď jsem noc zvědavá, kam se Enzo vrtne příště a doufám, že až všechny záhady vyřeší, najdou se zase další. :-)
Doufám, že Peter May nemá v úmyslu napsat rovnou kuchařku.

05.12.2018 4 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Skvělé.
Bylo to poučné i napínavé a napsané tak, že se kniha v podstatě čte lehce a sama. Rozhodně to neměl mladší bratr Karla IV. Jan Jindřich lehké a přesto obstál jako muž i jako moravský markrabě. Život na středověkém dvoře, ve středověkém městě i za jeho hradbami, je moc dobře popsaný. Někdo měl štěstí a někdo ne. Na někoho světské právo dosáhlo a jiný mu, třeba načas, unikl. Všechny ty čachry kvůli dědictví a prospěchu, ach bože, je to tak stejné, proto a nebo protože jsme i my pořád stejní.
Knížka se mi hodně líbila ačkoliv historické romány nemusím a koupila jsem si ji jenom kvůli Výzvě a tomu, že jsem tu četla dobrá hodnocení.

15.11.2018 5 z 5

Na smrť I. Na smrť I. Jozef Karika

Čekala jsem, že to bude neveselé, pár knih jsem už přečetla, ALE bylo to děsivé.
Tak nějak vím, že ne přehnané. Že právě to, že touha po árijské čistotě za každou cenu je myšlenka tak absurdní, že jejímu uskutečňování Evropa nevěřila. A to byla chyba. A tu už podruhé neudělám.
Velmi realistické a velmi uvěřitelné. Líbilo se mi i zobrazení toho, jak se zlo vepsalo do tváří i do životů jeho nositelům. Neb výčitka svědomí je alespoň maličkým trestem za zločiny na nevinných.
Jdu číst druhý díl a je mi jasné, že pak bude následovat pár obvyklých pralinek a alespoň kousek Bridget Jones na vyrovnání tíhy duše.

16.08.2018 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Pro mě zatím nejlepší díl celé série a mimořádně dobře napsaná detektivka. Hra únosce je fakt vypointovaná bez chybičky. Postavit rodiče proti sobě, to se Angele Marsons povedlo. My, na výkon orientovaná společnost, přesně takhle fungujeme. Hodně jsem přemýšlela nad tím, co bych dělala já. Kde by byla lidskost, čest, soucit a důstojnost....
Čtení mě hodně bavilo. Jen ten konec, ten byl trochu slabší...

23.05.2018 4 z 5

Nemesis Nemesis Agatha Christie

Myslím, že Nemesis je více románem nežli detektivkou. A mně se líbilo krůček za krůčkem postupovat příběhem. Líbilo se mi, seznamovat se s účastníky zájezdu a třemi sestrami a všemi dalšími figurkami pohybujícími se v ději.
Nemám nadhled, mám totiž Agathu už od rané dospělosti moc ráda. A její Vlastní životopis je naprosto skvělá výpověď doby.

04.04.2018 4 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Skvělá a neuvěřitelně dobrá prvotina? Bylo mi těžko i líto a pořád jsem musela číst dál.
Adopce je silné téma a v této knize naplněné. Jaký život by Ina, Jaromír a jejich synové žili, kdyby... ?
Doporučuji k přečtení, ale jen odolnějším náturám.

06.10.2017 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Harry - uznej, že už máš komplikací s rodinou a vším ostatním, trochu moc. Všeho je tak trochu moc. Nemohl bys jít na půlku, abych ti věřila? :-) My přece víme, že dáš vždycky přednost práci, dokud budeš Joa bavit, a pak tě nechá zastřelit. :-) A my, čtenáři, budeme mít utrum.
I tak jsem knihu přečetla ráda.

21.09.2017 4 z 5

Kniha o Baltimorských Kniha o Baltimorských Joël Dicker

Ty jo, to zase bylo.
Zdánlivě banální příběh, sem tam až moc míjení a nedorozumění, ale copak je to v životě jinak? Kdoví, koho všeho míjíme, nechápeme a vidíme přes optiku růžových brýlí a nebo zase naopak až moc kriticky.
Jsem ten příběhář a rodinné ságy prostě miluju. Užila jsem si každou stránku. Moc mě mrzí, že je kniha už za mnou. Lituju, že jsem nečetla pomaleji.
Určitě doporučuji k přečtení!

11.06.2017 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Příběh sám o sobě bezva, napínavě vystavěný, čtení mě bavilo. Nechtělo se mi ani přemýšlet, kdo je hlavní zloduch, hezky jsem si ho vyčetla.
ALE co se týká postav, fakt jsem si chvílemi přála, aby už si to Mia Krügerová vyřešila a z příběhů zmizla. To její naříkání a hroucení mi vážně leze na nervy.
Stejně se už těším na další díl.

20.03.2017 4 z 5