Jeronym Jeronym komentáře u knih

Spad Spad František Kotleta (p)

Byl jsem skeptický - české sci-fi. Nakonec mě to ale velice mile překvapilo.
Násilné postapokalyptické putování po České republice, se svižným dějem a spoustou přestřelek, kdy mají postavy až nadliský um. No ale to se hodí, protože já tam byl s nima! A ani mi nevadila absence jejich bližšího popisu.
A vzniklá situace až nechutně možná.
Nechť je toto série odkládaná ne z nezájmu, ale šetření příjemného čtiva.

04.03.2019 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Chtěl jsem přijít na to, proč tolik lidí Nesba žere. Nestalo se.
Takový průměrný detektivní příběh, kdy během čtení podezíráte snad všechny postavy. Což možná čtenáře tohoto žánru uspokojí, já očekával ale víc.
Dalo se to číst, občas byl ale děj (záměrně?) zmatečný. Uvítal jsem informace o Austrálii, tamní kultuře, včetně místních mystických příběhů. Snad jim mohu věřit.
Také se objevily zajímavé zvraty. Jenže... A teď možná přijde malý !SPOILER!... Takže to jsou všechno dobří policisté, Harry snad i špička v oboru. Rozhodne se vyslat svoji milovanou jako návnadu sériovému vrahovi. Všechno je totálně posichrované, 3 auta v ulicích, odposlouchávací zařízení, policajt ve skříni... Ale nikoho nenapadne dohlédnout na ní po cestě z práce na místo setkání s vrahem? Vážně?!
To já nějak nemůžu překousnout.

09.01.2019 3 z 5

Kompletní průvodce půstem Kompletní průvodce půstem Jimmy Moore

Když už nic jiného, vím teď, že půst není sprosté slovo. Rád ho zkusím, ale nebudu nic lámat přes koleno. Kdo ví, třeba dám i víc dní.
Také teď budu vědět, že když pocítím hlad, nemusí to hned znamenat opravdu hlad. A že moje tělo nestrádá - naopak se čistí. Přeprogramovává.
Zaujaly mě zmínky nízkosacharidové (popř. paleo) diety v průběhu celé knihy a už v samotném úvodu. Tu já uznávám, vím jaké příznivé účinky na mě má. Proložit to byť jen pár hodinovým půstem mi připadá jako další úroveň.
Tyhle a mnoho dalších poznatků si zaslouží 5 hvězd.
Jen se nemusel text tak často opakovat a pro necukrovkáře i přes důležitost tam mohlo být o něco méně zmíněk obezita - inzulín - cukrovka 2. typu. Nebo byl záměr nacpat to lidem do hlavy?
A jako úplný začátečník bych uvítal přesnější vysvětlení jednotlivých stupňů půstu (jen o vodě, s kávou a vývarem, zeleninové a ovocné šťávy...) a jejich účinnost. Také by se hodilo přesnější doporučení doplňování chybějících látek při dlouhodobém půstu. Jaký multivitamín? Co ten fosfor? Hořčík? Kolik soli? Jiné látky? Na druhou stranu to dává individuální svobodu. Tak jde se experimentovat...

26.12.2018 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Tak jsem zkusil dalšího Kunderu. Žert se mi líbil víc. U této knihy jsem se zasekl déle, než jsem chtěl, častokrát jsme se musel ke čtení přinutit.
Štvaly mě především dost subjektivní filozofické pohledy psané jako jasná věc. Ale i tak s něčím souhlasím a příjemně jsem se zamyslel. Také mě nebavilo běžné láskyplné tlachání.
Na druhou stranu, je to přeci román. A někde celkem dojemný, cítím z něj ty emoce. Když k tomu přičtu surově popsanou danou dobu... víc hvězd ubrat nemohu.

05.12.2018 4 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Cože? Hlavnímu hrdinovi je 12 let? Z Harry Pottera už jsem teda vyrostl. To jsem si alespoň myslel.
Se skepsí jsem obrátil pár stránek, zjistil jsem, že se to čte velmi dobře. Přiučil jsem se něčemu z řecké mytologie a bylo to dokonce tak napínavé, že jsem to přelouskal za dva dny a to už u mě dávno není zvykem.
Úplně na vás dejchne ten mystický svět.
Takže jsem byl nakonec nejspíš uvrtán do celé pětidílné série a to ani nemluvím o severské mytologii.

04.05.2018 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Do poloviny knihy jsem si říkal, že si tohle dílo více jak 3 hvězdy nezaslouží. Nudné a táhlé povídání o otylé a nevzhledné Štěpce, které se chlapi vyhýbají obloukem. Ó, pro pána, a ty autorovi průpovídky o nebohých občanech Jilemnice! Nechtělo se mi věřit, že je kniha tak známá a má tak vysoké hodnocení. Ledaže by šlo o matení čtenáře stylem "pěkně se tím prokousej a pořádně se vžij do příběhu"... A taky že jo. Někdy v půlce vstupuje na scénu zadlužený hejtman Pavel Malina, s cílem ukořistit nevěstu i s jejím věnem. Příjemné oživení. Příběh mě pomalu a nenápadně lapil. Z fádnosti podobné Babičky od Němcové se vyklubaly myšlenky, za které by se nemusel stydět snad ani Stephen King.

A okolo konce příběhu mi došlo (s gradující intenzitou čtení), že tohle je jedna z těch knih, které mi kladně poupravily pohled na svět. Toho si cením opravdu hodně!

Děj se navíc odehrává na přelomu 19. a 20. století a tak velice dobře splňuje jeden z hlavních účelů románů - ukázat nám, jak se tehdy žilo.

Na knihu z roku 1935 (1944?) úctyhodný výkon.

29.01.2021

Pán much Pán much William Golding

Světový věhlas této knihy mě přiměl k přečtení. Ale spíš mě zklamala. Takové povídání o dětech na opuštěném ostrově - ve stylu Robinsona Crusoea. Chování (a celková psychologie) dětí mi jaksi nesedla a chyběly mi postavy něžného pohlaví. Popis prostředí se mi nelíbil, je takový krkolomný (což tedy může být chyba překladu). Čekal jsem, že nezodpovězené otázky okolo "ztroskotání" jsou záměrné, či nepodstatné. Příběh nepůsobí reálným dojmem. Tedy jsem byl připraven na nějakou hlubší myšlenku. A ono úplně ne. Ano, poukázání na fakt, jak se dokáže šířit strach a co všechno dokáže, to je přínosné. I vyjádření toho, že ve světě bez civilizace v lidské podstatě stejně vede násilí. Ale v konečném součtu jsem se do knížky spíš nutil. To pro mě není znak dobré knihy.

06.12.2020 3 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Úspěšně jsem se vyhýbal masovému šílenství ze seriálu, s plánem přečíst si první část prvního dílu, abych alespoň věděl, jak autor píše...
Po dlouhé době mě nějaká kniha (a tedy nejspíš celá knížní série) opravdu chytla. Je to pěkně napsané a hlavně nezvykle napínavé a chytlavé. Martin děj zbytečně neprotahuje, ani neochuzuje. Sedne mi to. Děj je krásně nepředvídatelný, klaním se před jeho fantazií (či tajnou bránou do světa Sedmi království).
Asi jako většina, ze začátku jsem se ztrácel v množství postav, ale předpokládám, že to tak má být.
Takže, seriál netřeba, mám svůj vlastní.

25.07.2019 5 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Chvílemi celkem napínavé čtení. A někdy zas vtipné.
Hezky napsáno, řadím mezi takovou tu pěknou klasiku.
Opravdu by silné ženy u moci byly taky tak zlé?

21.05.2019 4 z 5

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření Radkin Honzák

O panu doktoru jsem se dozvěděl ve videu ze semináře o psychosomatice. Už tím, že se o toto téma zajímá, má mé sympatie. Přednáší s vtipem, pozitivním naladěním a má něco odžito, tak jsem se rozhodl od něj nějaký text přečíst.
Nejsem ani doktor, ani jeptiška ale holt tedy se mnou ten název nějak rezonoval. Svět je opravdu plný stresu a v zájmu zdraví stojí za to ubrat páru a zaměřit se na důležitější věci v životě.
Trošku mi v knize chybí nějaká návaznost nebo struktura, přesto se dobře čte a v pozadí jako kdyby si člověk sám odpovídal na nějaké otázky. Jak psychlogické... a nejen to - od ostatních lekařů "vědců" se autor zajímá i o duchovní stránku.

27.03.2019 4 z 5

Jak sbalit ženu 2.0 Jak sbalit ženu 2.0 Tomáš Baránek

Jako momentálně svobodný a ještě k tomu zvědavý člověk, jsem se přeci jen rozhodl knihu přečíst. Sám autor radí, že z muže nemá být cítit zoufalství a kniha dostane takový název a o obálce se ani zmiňovat nebudu. Začtěte se pak třeba v MHD...
Přesto překvapila. Není jen o tom, co při sbližování s opačným pohlavím dělat, říkat (a to i někdy vysvětleno skoro až vědecky s diagramy), ale je to celkem i psychologické dílo a to já můžu. Obsahuje i kapitolu pro ženy, což krásně podtrhuje, že kniha není určena jen pro nadržené mužské bestie. Účel knihy je tedy velice různorodý.
Nemohu se ale zbavit dojmu, že to celé jde proti přirozenosti. Já zůstanu já.
Některé myšlenky si přesto vezmu k srdci. Například, že muž by měl překonávat strach. A že když se člověk podívá na oslovení cizí ženy jako na situaci, kdy v nejhorším případě pobaví trapností sám sebe, je to vlastně docela sranda... I při čtení jsem se nejednou upřímně zasmál.

10.03.2019 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Plusy? Přečetl jsem si něco od dalšího klasika a má výborné vypravěčské schopnosti. A jeho duchařské historky mají své kouzlo, zvlášť vzhledem k jeho době. Také mě oválo pozitivní naladění v tuhle vánoční dobu.
Nicméně mi nepřišel příběh nijak extra hluboký a od začátku celkem předvídatelný. Nedočkal jsme se žádného "wau".
Možná je určená spíše pro lidi Skružovi podobným...

22.12.2018 3 z 5

Psychopatův průvodce na cestě k úspěchu Psychopatův průvodce na cestě k úspěchu Andy McNab (p)

Nadneseně: vypraví o tom, jak se novodobý hrdina Andy láduje žrádlem, přičemž mu Kevin vypráví různé zajímavosti z oblasti psychologie. Andy přidává příběhy z armády a své psychopatické názory. Za mě doposud top z těch "realizačních".
Psychopatie není "0" nebo "1", ale jaksi leze po stupnici, takže kniha obsahuje spoustu užitečných rad do života.
Za mě na špici z těch doposud přečtených "realizačních" knih. Pobaví, zaujme, namotivuje, posune limity.Tak snad pomůže jen těm "hodným psychopatům"...

06.07.2018 5 z 5

Je to hustý Je to hustý Věra Nosková

Na začátku jsem se tak nějak těšil, až napíšu nějaký hanlivý komentář. "Knížka pro těhotný ženský", "jako když mi někdo něco vypráví u piva", "to by zvládl každý".
Postupným čtením kraťoučkých povídek jsem ale zjistil, že paní autorka je inteligentní žena, s hezkým smyslem pro humor a tak nějak nad věcí. To cením.
Někdy se objeví i filozofická otázka.
Nejsem povídkový typ, ale tyhle odsejpaly nějak samy a byly tak chytlavé a někdy k zamyšlení, až jsem měl chuť si je šetřit - abych měl čas se nad nimi zamyslet.

09.05.2018 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Pěkné. Na "českou" knížku s ohledem na české "dějiny". Není to můj šálek, kniha mi byla vnucena a původně byla předem odsouzena. Spletl jsem se. Propadl jsem do jejího světa, vžil se do příběhu hlavních postav, zamýšlel se i mimo obálku a zamýšlet se ještě chvilku budu.
Pěkně napsané, až na nějaké trošku nudnější chvilky.
Ale znám i lepší knížky a abych zachoval smysl systému hodnocení, dávám 4 z 5.
Kolik po světě asi běhá hrdinů z románů... :)

27.04.2018 4 z 5

Průša se nevrací aneb Hrál jsem ve Třech sestrách Průša se nevrací aneb Hrál jsem ve Třech sestrách František Sahula

Paráda!
Sahula je pro mě jeden z nejlepších hudebníků na české scéně. Jsem rád, že mi kniha pomohla nakouknout trochu více do jeho života. Písničky mi teď dávají o něco větší smysl.
Při čtení se člověk dost pobaví, tohle punkáčské složení opravdu umělo žít. Chápu varování na zadní části obálky - měl jsem po dočtení chuť se řádně opít. Od alkoholismu mě ale odradilo hned následující ráno...
Takže Sahula nebyl jen skvělej muzikant, Průša, ale i výborný vypravěč. Knihu jsem zhltl, děj je zábavný, rychle úbíhá - dlouho mě takhle knížka nepolapila.
Dost mě mrzí, že i on lemtá pivo a práská do strun v rockovým nebi. Ale... "život je takovej".

29.01.2018 5 z 5

Jste na mizině? Vaše chyba Jste na mizině? Vaše chyba Larry Winget

Rozhodně 5/5.
Oproti třeba Tajemství, které dokonce i autor zmiňuje, této knize nechybí reálnost.
Takže pokud jste na mizině, chytáte se za hlavu, říkáte si "co jsem za to blbce" (a hůř).
Vlastně jako bych objevil něco skrytého - nemluví o ničem co bych nevěděl, či neznal, vlastně ani nejsem negramotný, jen jako bych něco přehlížel...
Důležité je, že mám teď obrovskou motivaci být lepší, vzdělávat se, šetřit. Což je pěkný výsledek za dva dny lehkého čtení.
Tak snad mi to nějaký čas vydrží.

06.04.2017 5 z 5

Základní kniha o čakrách Základní kniha o čakrách Shalila Sharamon

Chtěl jsem se dozvědět něco o tom, co ty čakry vlastně jsou. Nedokážu si představit lepší zdroj informací. Ucelené, obsáhlé a stručné zároveň. Četlo se to samo. Nemám autorům co vyčíst. Místy zvláštní čtení, ale co byste jiného čekali od "ezoteriky".

Hodí se přečíst. Nemusíte být mystik nebo spirituální věřící. Ve spoustě věcí lze využít i prostých vizualizací či asociací. Příklad: kápnete do aromalampy trochu cedru, jehož vůni si spojíte s pocitem bezpečí naší matky Země. Není vám pak hned o něco lépe?

O existenci či neexistenci čaker se můžeme jen přít. Ale pokud mám mluvit za sebe, po dočtení této knihy je mi zas o něco lépe. Náhoda?

P.S. Trochu lituji, že jsem si tento titul pořídil v elektronické podobě. Je to zrovna ten typ knihy, ve kterém se hodí čas od času zalistovat (a ušetřil bych rukám od psaní poznámek).

20.01.2021

Kniha – přítel člověka, člověk – přítel knihy Kniha – přítel člověka, člověk – přítel knihy Mirko Ryvola

Zaujal mě název, obálka a hned po té zjištění, že dal knihu do kupy písničkář tramp Miki Ryvola. Ale čekal jsem něco trochu jiného.
Občas jsem se mírně pobavil, místy se dozvěděl i něco nového chytrého (a záhy to zapomněl). Tahounem (kromě tedy vzdání holdu autorovi) byly pěkné tématické ilustrace. Celkově jsem se k četbě spíše nutil, když už docházely síly zachránil to finální SMÍCH SLAVNÝCH.
Dýchla na mě doba dopisů a uctivého chování.

02.09.2019 2 z 5

Střet králů 2 Střet králů 2 George R. R. Martin

Začala se probouzet magie a mně došlo, že nečtu fiktivní historický román, ale fantasy.
Nejednou jsem se musel vrátit o pár stran zpět, jestli jsem četl dobře, ale zas jsem se jen nechal nachytat autorovo matením a tedy i překvapující napínavostí. S magií je tu totiž mnohem více možností.
Počáteční zmatek se o něco objasnil a boje vítaně zjednodušili (to bohužel i proto, že se záhadně mlčí o Robbově tažení).
Děj je čím dál víc ponurý a Tyrion čím dál obludnější. Už jsem malinkatou chvíli zvažoval, že bych se do dalšího dílu nepouštěl, jenže kvalita příběhu klesla jen nepatrně a v hlavě mám nějaké nezodpovězené otázky. Za Zimohrad!

07.08.2019 5 z 5