Jeninas Jeninas komentáře u knih

Bouřňákův ostrov Bouřňákův ostrov Catherine Doyle

Tipuji, že kniha je určena žákovi páté až osmé třídy základní školy, ale mě velmi bavila. Doyleová psát umí. Pohádkový příběh je barvitý, zaplněný zajímavými postavami, protkaný trefnými dialogy. Fionn jako strašpytel hašteřící se s pubertální sestrou mi rychle přirostl k srdci. Skvělý je i ztřeštěný dědeček, přestože mi dělalo problém uvěřit v hloubku pouta, které s vnukem navázal teprve před dvěma týdny. Ostrov je krásné a zároveň nepřívětivé místo, kam chcete i nechcete zavítat. Akorát jsem nepochopila, co měl být ten grepový meloun?

10.08.2022 5 z 5

Nebeská řeka Nebeská řeka Adriana River (p)

Při upgradované četbě tohoto příběhu mě překvapilo, že nezmizely některé pravopisné chyby a špatně používaná slova, např. "Adamovo strhané(!) vzezření dnes prorokovalo(!), že buď přišel z nucených prací...". Rušily mě zkrácené části - autorka je smazala, ale nedokázala se jich vzdát úplně (zmínka o uctění památky rodičů, o Jamiem). Proč byla zničena ta úžasná hláška o schodech do nebe?! Napínavým kapitolám chybí napětí (zejména demolice kostela se fakt dala napsat lépe), ale v tom hodnota téhle knihy netkví. Hlavní je myšlenka nejít s davem, změnit svět. Četlo se mi dobře. Jednak už jsem věděla, proč je Adam ztrhaný a dokázala jsem tedy ocenit hromadu náznaků linoucích se dějem, jednak knize některé změny prospěly. Elaine je pořád holka, která přišla o iluze a zoufale je postrádá. Adam je stále citlivý kluk, který kolem sebe zoufale kope. Zato Kassiel je zpočátku naštvaný a nevrhá se na svoji svěřenkyni tolik ochotně, což dává mnohem větší smysl! Takže za mě je Nebeská řeka v mnohém lepší, ale nakladatelství mě zklamalo tím, že autorce ještě trochu víc nepomohlo.

/// Má recenze na Sedmé nebe:
"Ten kopec je horší než šlapat schody do nebe. Nahoře je stejně úplný hovno." Adriana Michálková má velký talent. Dokázala mi to na straně 120, kdy jsem očekáváním nemohla dýchat a za poslední tečkou se usmívala jako idiot. V tu chvíli jsem byla vtažena dovnitř a věděla jsem, že už nemůžu couvnout. Uvěřila jsem všemu a věřila jsem ve všechny. A teď chci poznat Kassiela tak nějak víc, protože nevěřím, že stejně jako Adam nemá v hlavě pěknou řádku osobních démonů. Potřebuji zjistit, zda je má teorie o Ellie správná a moc se těším na další porci Adamových trefných hlášek! Knihu se snažím chápat jako přípravu na TO hlavní. Snad tím skutečně je, protože zejména úvodní pasáže jsou neúnosně zdlouhavé. Ačkoliv se mi líbilo, že jsem Adama poznala dříve než Kassiela, doporučila bych úvod nemilosrdně proškrtat. Knize by celkově prospěla úprava dynamiky děje a samozřejmě pořádná korektura - jak stylistická, tak gramatická (nejvíce mě rušilo nesprávné skloňování). Chybí hromada redakční péče, která dělá knihu jako celek, proto nemůžu dát víc než 4 hvězdy. Na druhou stranu, vločky teď znamenají víc než hvězdy...

05.08.2022 4 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

Byl styl Maasové vždycky tolik rozvláčný? Po hodině četby jsem pravidelně docházela k závěru, že se skoro nic nestalo... Kniha obdobně jako v druhém díle Dvorů popisuje Nestino uzdravování, na kterém má zásluhu především Cassian. Nevím, proč mě flirtování u Feyre a Rhyse tolik bavilo a v tomto případě vůbec. Snad to příliš připomínalo košilaté románky, které si Nesta oblíbila. Až v půlce knihy jsem se dočkala akce, ale dlouho to netrvalo a zase jsem se příšerně nudila a koulela očima nad dvojsmyslnými narážkami na úrovni střední školy. Pokud na tohle nemáte náladu, začněte pro udržení dějové linie až třetí částí. Cvičení a meditace - OK. Líbilo se mi, jak Nesta komunikovala s Domem, hlavně jak poznala jeho temnotu. Ale třeba to, jak si oblékla bojový oblek chlapa jak hora a superhrdinsky zdolala každého protivníka? Wtf... Pro mě to je hrozně předvídatelný příběh plný moderních stereotypů. Dle Poděkování si ho autorka potřebovala napsat. Já si ho ale asi nepotřebovala přečíst.

13.07.2022 2 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

"Když jde všechno do háje, jediná cesta vede vpřed."
Líbil se mi znatelný rozdíl v uvažování a stylu hrdinů, jejichž pohledy se umně střídají. Juliet se utápí v dokonalosti své mrtvé matky, kdežto Declana nedokonalost té jeho už dávno utopila. Spojuje je datum 25. května. Je to trochu gothic/emo? Kniha by mě asi víc bavila, když jsem byla mladší, na střední určitě. Ale vydržela jsem, protože jsem ji četla během kojení, kdy nechci číst nic bůhvíjak napínavého a rozhodně ne nic zábavného. A nakonec to hodnotím jako fajn příběh o tom, že všechno nemusí být tak, jak to na první pohled vypadá. Vytkla bych asi jen to, že o otci Juliet se nedozvíme nic, ani jeho povolání. Na druhou stranu to odráží, jak šedě ho vnímá, takže to možná bylo záměrné.

23.06.2022 4 z 5

Když jsme to tajili Když jsme to tajili Sarina Bowen

Mám tuhle knihu ráda, protože nepřistupuje k homosexualitě vyloženě sluníčkářsky. Grahama si kvůli tomu nemusí zamilovat každý, ovšem podle mě je úžasné, jakou ušel cestu, jak se popral se svými démony. Rikker je zase důkazem, že na svou druhou polovinu má cenu si počkat. Skippy a Bella jakožto vedlejší postavy jsou také skvělí. Plno čtenářů si stěžuje na rychlý konec, ale pozor, existuje navazující novela asi o 5 kapitolách, která vyšla v závěrečné povídkové knize k sérii! Škoda, že ji nakladatelství nezařadilo na konec jakožto epilog.

21.06.2022 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Na třetí díl jsem čekala věčnost, a pak ho četla celé věky. Začátek byl dost nechutný. To si autorka léčila depresi z karantény, nebo co? Pokračování v Omstaklandu nic moc, jen další otázky bez odpovědí... A další... Ani Ilan nevěděla, co dělá, a ničila tím kdekoho. Záhy se naplno rozjela sklenařská numerologie, kterou jsem vůbec nepobrala. Trochu mě dění začalo zajímat kolem strany 300. Buni byl fajn. Pěkně se četl rozhovor s Ernem. Ano, ke konci jsem se chytla, ale není to pozdě? A uspokojila mě ta superhrdinská proměna, nebo už po dalším dílu nesáhnu?

25.02.2022 3 z 5

S pozdravem Carter S pozdravem Carter Whitney G. (p)

Styl psaní Whitney G. má v sobě švih a šťávu, proto se k ní pravidelně vracím. Tohle byla zpočátku dost nuda. Náhlá změna vztahu mezi Cartrem a Arizonou působila divně... Odfláknutě. V půlce se mi začalo líbit, jak pozorně se k ní Carter choval. Říkala jsem si: jaktože do toho nepraštili už dávno? Sami neměli ponětí. Ke konci byla Ari dost zabedněná a její pobyt ve Francii velmi nepropracovaný. Jako oddechovka dobrý, víc nečekejte.

20.01.2022 3 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Aristokratka je vážně ve varu. Neopouští Kostku plnou bláznů, což zákonitě vede k ponorce. Neuskutečněná setkání bohužel nenaplňují potenciál knihy, proto tentokrát ubírám hvězdu. Přesto je to pořád skvělé vtipné příležitostné čtení a těším se na pokračování.

27.12.2021 4 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Milá, nápaditě napsaná kniha ze zajímavého prostředí, která mě hodně chytla. Henry je uzavřený, roztomilý a krásně zamilovaný, Alex pak cílevědomý, nadmíru idealistický, leč spontánní kluk. Celkem se mi k sobě jakožto protiklady hodili. Přesto mám pár výhrad. Všemožných pohlaví, orientací a ras je tu statisticky až moc pohromadě (v bílém domě narazíte na jediného heterosexuálního bělocha. Plní povinnosti první dámy ;-D). Vedlejší postavy skutečně nejsou nic moc, třeba Nora mohla klidně splynout s June. Příběh sledujete ve třetí osobě, což zpomalí počáteční začtení, navíc z pohledu Alexe, takže anglických prvků se téměř nedočkáte. Stará dobrá Anglie se navíc podrobuje příliš snadno. Vidím to na lepší 4 hvězdičky.

15.12.2021 4 z 5

Kniha o mateřství Kniha o mateřství Markéta Behinová

Nijak převratný průvodce prvorodičky. Obsahuje pasáže psané odborníky (porodníky). Snaží se navazovat na moderní trendy - zmiňuje např. nošení v šátku, úvazy tam ovšem nenajdete. Zbytečně moc místa zabírá aromaterapie (mám doma hodně esenciálních olejů, ale tolik tedy rozhodně ne). Musela jsem ignorovat četné části o homeopatii, kterou považuji za podvod a tvrzení, že doporučovaný lék můžou brát i lidé náchylní na průvan, mě v tom jen utvrdilo. Kniha naopak nebere v úvahu ekologii a odrazujícím a dokonce nepravdivým způsobem informuje o látkování... Jasně, všem se do chuti netrefíte, a tak řekněme, že se jedná o moderní příručku (bez zbytečných reklam!), kde načerpáte spíše základ, který pak můžete dále rozšiřovat hledáním toho, co je vám blízké.

27.11.2021 2 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Chtěla jsem si projednou přečíst něco hodnotného. O panu nepochybně otitulovaném Němcovi jsem neslyšela do jeho autorského čtení v Prachaticích, po kterém si šel s novou přítelkyní zatrsat na fesťák. Zpočátku jsem měla zato, že knihu napsal, protože se rád vytahuje. Kolik toho vystudoval, koho potkal apod. Neohromil mě. Taky jsem chodila na latinu a pracuji v muzeu s pány doktory. Kdybych se o nich rozhodla napsat, měli by vás zaujmout, což ovšem tenhle autor vůbec neumí. Když se na scéně objevila Nina, působila jako nÁna, kterou si následně během pohřbu představoval... ehm ehm. Ale stále mě ničím neokouzlila, stejně jako celý vykreslený vztah. Takže o jakých možnostech tu měla být řeč, ptá se pravidelná čtenářka milostných románů? Ukončila jsem tu nudu krátce za stranou 100, kde jsem uznala, že zrzavá Eva byla Němcovou nejzajímavější láskou a ničeho lepšího už se pravděpodobně nedočkám. Hvězdičku přidávám za nápaditou grafickou úpravu knihy.

14.11.2021 3 z 5

Cesta z těsta - České pečení pro celý rok Cesta z těsta - České pečení pro celý rok Petra Burianová

Páni, tahle kuchařka překypuje láskou! Recepty čerpají z tradic, takže nejsou náročné na suroviny. Skvělé je i doplňkové čtení o osobních vazbách autorky a o folklóru. Atmosféru dovršují krásné fotografie. Knihu jsem koupila mamce k Vánocům, určitě bude stejně nadšená jako já.

14.11.2021 5 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kelly Oram

Za mě NE. Sebezničující Elliny myšlenky se střídaly s bezduchým tlacháním v obchoďáku a dokonalým Brianovým chováním. Hnus, trapno a nuda. Přečtu kdeco, knihu jsem nechala uležet a... Ani tak jsem nedokázala pokračovat :(

15.09.2021 1 z 5

Pátá minuta je o nás Pátá minuta je o nás Eva Pospíšilová

Od počátku mě zaujal velmi poutavý sloh. Byl jako ti dva - mladistvý a přirozený, ne vždy sympatický. Kai je míň v pohodě, než si zbytek světa myslí. Ethan to má v hlavě srovnaný, přestože to od něj nikdo nečeká. Odžijete si s nimi jejich strachy, radosti i pády. Minimálně jejich první pusa za to stojí! Půl hvězdičky strhávám za to, že vlastně nevím, proč se Ethan do Kaie zakoukal a jak se v něm upevnilo přesvědčení, že ho miluje. Snad jsem postrádala nějaké další detaily, ze kterých by šílel, než jen barvu vlasů a očí. Další půlhvězdičku srážím za nedotažený konec, který byl v mnoha ohledech moc hrr. Přitom je kniha s ohledem na žánr celkem objemná. Nicméně mě mile překvapila a těším se na další!

25.08.2021 4 z 5

Když jsme se skrývali Když jsme se skrývali Sarina Bowen

Nečekala jsem, že se mi tato kniha bude tolik líbit. Okamžitě jsem sympatizovala s oběma postavami, které tolik zklamaly jejich rodiny. Oba mají tajemství, a proto si rozumí. Vztah mezi Scarlett a Bridgerem se vyvíjí pomalu a něžně. Některé pasáže bych klidně rozepsala a strávila tak s oběma víc času. Jen bych oželela Scarletino závěrečné zjištění o jejích rodičích - to mi zavánělo až zbytečnou touhou po idyle.

21.07.2021 5 z 5

16-03-20 16-03-20 Veronika Pekárková

Forma knihy je pro mě veledůležitá. Když jsem poprvé uviděla 16-03-20, pomyslela jsem si: sakra, ta je hezká! Neotřelá, nevtíravá - klobouk dolů před grafikem. Jenže... chyb v textu je škoda, vůbec mám pocit, že korektoři v naší zemi vymřeli. Rovněž nelogičností je dost (voda je na příděl, ale klidně živíme domácí mazlíčky?!). Nastavený systém snad měl působit absurdně, ale na to ty nesmysly nejsou dostatečně bláznivé (Stopařova průvodce připomíná jediná narážka v textu). Posun ve vztahu v 6. kapitole mě poněkud zmátl. Postavy mizí (Edwardina máma, Wasp na začátku nezavře pusu, pak na několik kapitol úplně ztichne). Nechci být nespravedlivá - kniha je z Pointy, s péčí běžného nakladatelství to nelze srovnávat. Námět je dobrý. Text místy vtipný. Stylistika celkem fajn. Zajímavý pokus z českých luhů a hájů - škoda, že nedotažený. Knihu jsem prozatím nedočetla a tuším, že se to nezmění.

04.07.2021 3 z 5

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

Čekala jsem klišoidní variaci na Popelku a dostala klišoidní YA romanci, která má s Popelkou společný jen název a jednu protivnou sestru. Je to podobné knize Něco skutečného, která mi sedla líp. Naprosto mimo byly první reakce okolí na Ellin zdravotní stav, to mě dost vyděsilo. Náhle se vše otočilo, což mě vyděsilo ještě víc. Prostě z extrému do extrému. Rob tam snad ani nemusel být... Ale tanečky s Cinderem byly fajn, náctileté se uvzdychají. Líbilo se mi, jak se seznámili, dokonce bych uvítala nějaký prolog. "Řekni auto..." Ha! :-D

24.05.2021 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Sakra, tohle je vtipná kniha. Na začátku jsem se nemohla přestat smát-zdrogovaná Carevna mi do očí až vehnala slzy. Po příjezdu na zámek se to naštěstí trochu zklidnilo, protože to by moje břišní svaly nedaly. Obvykle tento žánr nečtu, ale ve spojitosti s důvěrnou znalostí "zámecké" historie to funguje i na holku, která knihy bez výrazné romantické linky obvykle neuznává. Až budete chtít zapomenout na všemožné strasti, tohle je jasná volba!

01.04.2021 5 z 5

Přísně tajné Přísně tajné Elle Kennedy

"Panebože, to nemůžeš být prostě jenom gay? Musí z tebe být ještě 'akademik'? Ty mi snad chceš zlomit srdce."
"Má vůbec smysl bojovat o někoho, kdo vás nechce milovat?"
Top Secret jsem už před rokem slupla v angličtině. Tehdy mě nebavilo prostředí prachatých pařmenů, taky bych potřebovala jinak rozložit děj, zejména prodloužit 'Dny krůtího sendviče'. V češtině lépe vyniká klučičí atmosféra a Lukův osobitý přístup k diametrálním rozdílům jeho a Keatonova života. Styl autorek je svižný a hravý, scéna po 'volbě' prezidenta opravdu TOP, takových mohlo být klidně víc. Líbil se mi Keatův zápal pro vědu a soucítila jsem s Lukem, když si uvědomil, že nechal svoji rodinu zničit mu vztah s jediným člověkem, který mu kdy projevil lásku. Přesto si mě hlavní hrdinové tak úplně nezískali. Na plný počet hvězdiček bych je oba potřebovala víc... řekněme všední. I tak knihu doporučuji a vkládám na poličku, protože tuším, že tam bude zrát jako víno.

28.03.2021 4 z 5

Když jsme se poznali Když jsme se poznali Sarina Bowen

"Zapadla do svého pokoje, aby si protrpěla módní krizi."
"Všechno děláme pozpátku, Callahanová."
Zbožňuji Sarinu! Série je na půli cesty mezi young a new adult. Na první díl jsem se těšila díky třetímu, kde je Hartley moc fajn a má to v hlavě srovnaný. Na počátku své knihy je vtipný, kamarádský a k pomilování. Po návratu Stacii se projeví jistá vnitřní krize, která ho drží zpátky, to už mu ovšem držíte palce, aby se tomu postavil a rozhodl se správně. Operaci OZANAH jsem mu přála. Corey si občas zoufá, ale je to bojovnice, i jí jistě budete fandit, aby to úmorné čekání stálo za to, a nakonec se spokojeně usmívat. Přečtěte si to. Alespoň na chvíli si uvědomíte, že každý má ohromné štěstí v něčem jiném. Někdo v tom, že má dvě zdravé nohy. Někdo zase v tom, že má vedle sebe člověka, který ho má bezvýhradně rád. Alespoň malý kousek štěstí ale máme všichni.

07.03.2021 5 z 5