Jejda Jejda komentáře u knih

Bůh synergie Bůh synergie Jiří Šifrin

Strašlivý demagogický, probolševický blábol opěvující skutky jednoho z nejhorších tyranů, jaký kdy na světě žil.

18.11.2019 odpad!

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Jsem z této knihy velmi velmi rozpačitá a po tolika kladných recenzích i zklamaná. Věděla jsem sice do čeho jdu, ale toho týrání bylo na můj vkus trochu moc. Navíc nebylo nijak vysvětleno (SPOJLER) proč matka nesnáší a brutálně týrá pouze jednoho ze svých čtyř synů. Autor sebe popisuje, jako vzorné dítě a matku, jako blázna, který si zasedl právě jenom na něho. Možná se mýlím, ale jako matce čtyř dětí, mi to připadá z psychologického hlediska naprosto neuvěřitelné. I po literární stránce bylo pro mne čtení nakonec dost nezáživné, když autor popisuje v každé kapitole ploše a stereotypně pouze a jenom tisícero způsobů, jak ho matka (údajně zcela bezdůvodně) trápí hlady, otlouká, pálí na sporáku, bodá a jinak šikanuje.
Na jednu stranu je tedy určitě dobře, že autor otevřel problematiku týraných dětí a že třeba i díky této knize se začnou učitelé více všímat svých žáků nejen z hlediska výuky. Proč se ale nemohu, ani s odstupem pár dnů po dočtení knihy, zbavit pocitu, že si autor do značné míry svůj příběh vymyslel? Byl skutečně takto týraným dítětem, nebo si svůj životopis vymyslel, aby na sebe upoutal pozornost a vzbudil senzaci. Ať tak, či onak, každopádně nemám nejmenší chuť pouštět se do dalších dílů této trilogie.

21.10.2019 2 z 5

Domů ze slunečných stepí Domů ze slunečných stepí Uri Orlev (p)

Knížku jsem si nakonec přece jen koupila a přečetla a nelituji toho. Je skvělá!

24.02.2019 5 z 5

Čechoslováci v Gulagu II. Čechoslováci v Gulagu II. Jaroslav Formánek

Zapomínat na zvěrstva páchaná komunisty, by se rozhodně nemělo!
Knihu jsem si koupila, protože je v ní zařazena kapitola o mém dědečkovi Josefu Kličkovi. Celý příběh dědečka je podrobně popsán v mé knize Trosečník sibiřský:

06.01.2019 4 z 5

Řecká ruleta – Příběhy lidí v nejisté době Řecká ruleta – Příběhy lidí v nejisté době Pavla Smetanová

Žádná barvotisková oddechovka ze které by na vás dýchlo modravých dálek volání, ale autentická zpráva o skutečném nezidealizovaném Řecku. A ačkoli Řecko miluji a byla jsem tam mnohokrát, tak leckteré skutečnosti v knize popsané, mi doslova vyrazily dech.

28.09.2015 5 z 5

Příběh cesty na Sever I Příběh cesty na Sever I Jana Heffernanová

Když ono je to opravdu zřejmě hlavně o reklamě. Nechápu, že tuhle skvostnou knihu snů skoro nikdo nezná.

02.06.2015 5 z 5

Pampeliškové víno Pampeliškové víno Ray Bradbury (p)

Krásná knížka, která sice není tak docela Sci. fi., ale stále je to R. Bradbury

02.06.2015 5 z 5

Anděl západního okna Anděl západního okna Gustav Meyrink (p)

Mystická cesta člověka k sobě samému. Stojí za to přečíst vícekrát!

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Nejmilejší kniha mého mládí...Sahala jsem po ní stále znovu, hlavně když dorůstaly mé dcery.

02.06.2015 5 z 5

Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně Pavla Smetanová

Povinná četba pro všechny milovníky Řecka :-) Pavla píše opravdu krásně lehce vtipně a s nadhledem.

02.06.2015

Když jsem přečetla Hobita poprve za hluboké totality, zapůsobil na mě jako paprsek světla v temné sluji beznaděje.

Jaká je cena člověka Jaká je cena člověka Jevfrosinija Kersnovskaja

Vynikající kniha. Ze začátku jsem se bála její objemnosti, ale čte se sama a nemám důvod autorce nevěřit, že vše co popisuje, se událo tak jak popisuje. Bohužel není jediná, kdo podal podobné svědectví o této ukrutné absurdní době a o nelidských podmínkách, v jakých tehdy byli lidé nuceni žít...a umírat.

05.04.2015 5 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Krásné ilustrace, avšak příběh poněkud pokulhává. A ti tučňáci...achjoo! Přitom by stačila trocha redaktorské pozornosti a dílo by bylo dokonalé.

16.07.2019 3 z 5

Moje ruská babička a její americký vysavač Moje ruská babička a její americký vysavač Meir Šalev

Knížka mě zaujala svým názvem, ale nebyla jsem schopná ji dočíst. Jednu hvězdičku dávám za snahu zpracovat rodinnou historii.

12.04.2019 1 z 5

Ustláno na růžích a pod nebesy Ustláno na růžích a pod nebesy Jindřiška Smetanová

Jooo! Kdeže tahle Praha Jindřišky Smetanové je? :-(

Řek Zorbas Řek Zorbas Nikos Kazantzakis

Nádherná, drsná i něžná Kréta a stejně nádherný, drsný a zároveň něžný Zorbas. Jedna z nejmilejších knih, kterou bych si určitě vzala na pustý ostrov....Ale raději na Krétu ;-)

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Čistý nádherný Surrealizmus! Při čtení doporučuji popíjet piánoktejl!

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Naprosto geniálně napsaný text! :-D

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Nádherná kniha a neméně nádherný film.

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Tato kniha se nečte rozumem, ale srdcem. A ti kdo v ní vidí jen banální příběh (je to teď takový trend P.C. shazovat a kritizovat), ti nikdy nezažijí, aby se vesmír spojil...Já jsem to už zažila a fakt to funguje ;-)