janulka1310 janulka1310 komentáře u knih

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Příjemné čtení...nad něčím jsem se pousmála, nad něčím zamyslela...ovšem pasáž o courách a slušných ženách jsem četla asi 3x :D

27.04.2022 4 z 5

Jak vést (zdánlivě) nemožné rozhovory Jak vést (zdánlivě) nemožné rozhovory Peter Gregory Boghossian

Tuhle knihu napsali autoři v roce 2019... kniha vysvětluje jednotlivé postupy a techniky, jak se domluvit s lidmi, kteří mají diametrálně odlišné názory například na očkování, uprchlickou krizi, politiku, náboženství a další důležitá témata...
Základ celé knihy je o respektu a naslouchání druhé straně...nemám nic proti Jiráskovi, Máchovi či Nerudovi..ale tak nějak vnímám, že tahle kniha by v povinné četbě byla mnohem užitečnější...
Je sice náročnější, ale určitě doporučuji přečíst.

20.04.2022 4 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Knihu jsem si koupila v nějaké akci bez většího očekávání. Částečně proto, že jsem chtěla zkusit přečíst něco od Johna Greena a taky proto, že jsem si říkala, že zkusím nějakou lehčí četbu pro "mladší" ročníky...Ale byla jsem příjemně překvapena. Příběh byl zajímavý, nápaditý a samozřejmě nejzajímavější byla hlavní hrdinka. Jelikož sama trpím Tourettouvým syndromem (tiky a záškuby na těle a v obličeji), který bývá často přidružován s dalšími nemocemi, jako třeba OCD, byla mi Aza více než sympatická :D Ne že bych tedy zažívala tak vyhrocené situace, ale její myšlenky točící se do spirály mi přišly v podstatě "normální", rozhodně jsem měla pro ně pochopení, byť mnohdy to fakt musí být na palici... Vzhledem k mnoha citátům v knize a dalším úvahám bych rozhodně knihu už nazařadila do "lehčí" četby, ale byl to pro mě kvalitně zpracovaný příběh o vnitřním já jedné mladé holky.

11.04.2022 4 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Mně autorův styl psaní a i principy jeho "učení" vyhovují. Neříkám, že soouhlasím se vším, ale s většinou ano. Zdravý, jednoduchý názor na výchovu a role rodičů. Určitě doporučuji přečíst, člověk se zasměje i zamyslí.

04.04.2022 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Knihu jsem začala číst už v dříve. Vzhledem ke světovým událostem jsem musela však na chvíli přerušit a vzít si "lehčí" četbu. Ale byla jsem tak zvědavá, že jsem stejně musela dočíst. Kniha má zajímavý příběh, líbí se mi popisování stejných situací z různých pohledů. Životy jednotlivých postav jsou tak podrobně popsány, až mě to chvílemi děsí, jak jsou skutečné. Celkový styl psaní velmi oceňuji, protože se jednotlivé příběhy odkrývají postupně a nechávají tak čtenáře pořád v napětí. Díky knize jsem více nahlédla do naší historie a zjistila spoustu informací, o kterých jsem neměla vůbec tušení. Obdivuji autorčin podrobný a do detailu propracovaný popis historických událostí. I když zrovny nyní jsme v době, kdy východ zažívá válku, po přečtení knihy mám stále pocit, že žijeme v té nejlepší době, co jsme mohli... Nemusím se bát o holý život, o to, co kde řeknu nebo koho podpořím. Je vůbec k neuvěření, že se něco takového mohlo dít v podstatě před pár desítky let...je dobře, že to můžeme znát a doufám, že se z toho také poučíme...někdy...

28.03.2022 5 z 5

Jsi prostě borec: Přestaňte pochybovat, že jste skvělí, a začněte si úžasně žít Jsi prostě borec: Přestaňte pochybovat, že jste skvělí, a začněte si úžasně žít Jen Sincero

Kniha je na podobném principu jako většina těchto motivačních knih...nicméně, autorčin humor a styl psaní mi fakt sednul a docela jsem se i nasmála :) Autorka se s tím prostě příliš nemaže a takové ty hodně ezo doporučení bere velmi s nadhledem, což mi sedí.

24.03.2022 3 z 5

Povídky a jedna báseň Povídky a jedna báseň Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák patří mezi lidi, jehož tvorbu mohu nasávat kdykoliv...ale v těchto dnech bych jeho knihy, filmy a divadla doporučila víc, než kdy jindy... Nádherná čeština, krásné příběhy a dokonalý humor pohladí a potěší na duši...a to dnes potřebujeme. Povídky a jedna báseň jsou opět jasným důkazem toho, že Zdeněk Svěrák je Pan Spisovatel. U každé povídky si přeji, ať ještě nekončí. A když skončí, vždy se přistihnu, že se usmívám...

10.03.2022 5 z 5

Miluj svůj život Miluj svůj život Louise L. Hay

Knihu máme doma v knihovně už léta a častoktrát jsem v ní listovala, když jsem si chtěla dohledat některé příčiny nemocí...Teď nadešel čas, kdy jsem si ji přečetla celou. Je psaná velmi jednoduchým jazykem, poselství je jasné. Je zřejmé, že kniha bude mít své obdivovatele i své odpůrce...Principy jsou mi blízké, praxe je však horší ;-)

07.03.2022 3 z 5

A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) Viktor Emil Frankl

Původně jsem tuto knihu měla rozečtenou již týden...po ruské invazi na Ukrajinu jsem si řekla, že to teď nemám zapotřebí číst..tak jsem na chvíli odložila..nicméně mi to nedalo a dočetla jsem ji včera jedním dechem. A dobře jsem udělala... tak nadčasové myšlenky, až z toho mrazí... a dnes platí více, než kdy jindy...a i přesto, že kniha podává děsivé svědectví o životě v koncetračním táboře, byla pro mě jakýmsi jemným pohlazením, možná pochopením a smířením... a asi to je také důvod, proč autor přežil...protože zřejmě pochopil hodnotu a smysl utrpení... Myslím, že jsem nečetla naposledy...

28.02.2022 5 z 5

Jednadvacet Shermanových zákonů řečnictví Jednadvacet Shermanových zákonů řečnictví Rob Sherman

Viděla bych to jako povinnou příručku pro všechny řečníky, nejvíce však pro vysokoškolské profesory. V knize jsou praktické informace i pro běžného člověka, který chce promluvit například na rodinné akci či vystoupit s nějakým proslovem. Akorát je vtipná kapitola o pomůckách, ta by potřebovala aktualizovat. Počítám, že zpětný monitor či diapozitivy už dnes nikdo nepoužívá. :) Ostatní informace jsou stále aktuální.

21.02.2022 4 z 5

Tajemství Tajemství Rhonda Byrne

Myslím, že jsem snad tohle ještě nikdy nenapsala, ale film se mi líbil více jak kniha. Je to ale asi pochopitelné, protože kniha je v podstatě "přepsaný" filmový scénář. To samozřejmě nemění nic na obsahu, který skrývá důležité poselství...

11.02.2022 3 z 5

Bylo nebylo: velká kniha českých pohádek Bylo nebylo: velká kniha českých pohádek Ivana Pilařová

Tyto české pohádky se mi velmi líbily, protože byly napsány moc hezky, česky. :) Většinu z nich znám spíše jako filmovou verzi, o to milejší mi bylo je číst a zjistit, jaká byla vlastně předloha. Pohádky jsem četla dětem (4,5 a 3), ale pro ně byly bohužel ještě příliš těžké. Určitě zkusím třeba za rok znovu.

11.02.2022 5 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Kniha je napsána velmi srozumitelnou formou, tudíž je opravdu vhodná pro každého, kdo si chce najít správný denní režim jídla, fyzické aktivity a spánku. Cirkadiánními hodinami se řídím od začátku roku a zatím vnímám jen klady ;-)

07.02.2022 4 z 5

Pět znaků láskyplné rodiny Pět znaků láskyplné rodiny Gary Chapman

Knihy od Garyho Chapmana mám velmi ráda. Píše je lehkou a nenásilnou formou a přesto má v nich vždy krásné poselství. Mezi jeho nejznámější knihy patří Pět jazyků lásky. Od této knihy se podle mě všechno odvíjí a jeho styl psaní je zřejmý ve všech jeho dalších dílech. V knize Pět znaků láskyplné rodiny se autor zaměřuje zejména na důležitost rodiny jako celku a považuje ji za základní jednotku společnosti. S tímto názorem velmi souzním a jsem přesvědčena, že čím více rodičů bude pracovat na tom, aby rodiny byly funkční a "plnohodnotné", tím více bude naše společnost růst. I přesto, že je autor pastor a v knize se často objevují odkazy k Bibli, myslím, že je kniha vhodná pro všechny rodiče, ať už nábožensky založené, či nikoliv.

31.01.2022 4 z 5

Inspirace Baťa Inspirace Baťa Gabriela Culík Končitíková

Knihu jsem začala číst před týdnem a dnes dočetla...Je až neuvěřitelné, jak nadčasový byl tento podnikatel. Tato kniha by se opravdu mohla dávat jako povinná četba. Ať už se bavíme o fyzickém těle, mysli nebo duchu, Baťova doporučení jsou velmi smysluplná, jasná a prostě pravdivá.
Kniha se čte se velmi dobře, je krásně graficky zpracovaná, kapitoly jsou přehledné a hlavně...hlavně ty myšlenky jsou prostě dokonalé a plně se s nimi ztotožňuji
Je krásné vědět, že i Češi dovedou být myšlením "velcí" a ovlivňovat své okolí ve prospěch ostatních lidí. Díky panu Baťovi a jemu podobným lidem jsme hrdá na to, že patřím k českému národu.

23.01.2022 5 z 5

Vysílejte živě Vysílejte živě Jeffrey Gitomer

Téma knihy je ideální pro online podnikatelé, oceňuji tipy na tvorbu obsahu na sítě a autorův humor ohledně své plešky. ;-) V knize je spousta odkazů na zajímavé knihy, které ale bohužel v Čechách zatím nevyšly.

15.01.2022 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Řadím mezi top české romány a hlavně Karin Lednickou mezi top české autorky. Kniha je tak autentická, že má člověk pocit, jako kdyby příběh opravdu prožíval. Styl psaní, jazyk, hovorové výrazy, historické osoby a události...to vše dokresluje tu pravdivost. Oceňuji to neskutečné množství práce, které za tím musí být.

13.01.2022 5 z 5

Franklinova létající knihovna Franklinova létající knihovna Jen Campbell

Krásná kniha, dokonalý příběh...pro malé děti ovšem příliš složitý...myslím, že knihu více ocení, až budou starší.

13.01.2022 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Představa totalitního režimu a s ním spojených "pravidel" je pro mě velmi děsivá. Věděla jsem, o čem kniha je, protože jsem slyšela vyprávění o seriálu. Radši jsem sáhla nejdříve po knize, protože vykreslování některých otřesných situací je pro mě snazší číst, než se na ně dívat. Přečetla jsem velmi rychle, na mě kniha nebyla rozvleklá, rozhodně jsem neměla potřebu přeskakovat, bavilo mě to a byla jsem zvědavá, jak to skončí. Upřímně ale váhám, zda kouknout na seriál či nikoliv.

26.12.2021 3 z 5

Biologie víry Biologie víry Bruce H. Lipton

Podobných knížek jsem četla už více, ale tato mi dala opravdu zabrat...velmi těžko se mi četla, nemohla jsem se začít, chvílemi to bylo jak učebnice biologie a to není nic pro mě...myšlenka a poselství super, ale forma pro mě dost těžko uchopitelná...ale asi to jednodušeji nejde :)

14.12.2021 3 z 5