JanuldaN JanuldaN komentáře u knih

Zatracený Zatracený Rachel Van Dyken

Opět emočně silný příběh. Konec přitažen za vlasy - velice patetický. SPOILER: Autorka holt musí končit žádostí o ruku. Vždyť se, do háje, znají opravdu krátce! Každopádně těším se na Zlomenou.

03.05.2021 3 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Inspirativní životní cesta jedné obyčejné, tvrdě pracující ženy - z malého bytu v Chicagu, přes studium na prestižních školách, práci v právnické firmě a nemocnici až po Bílý dům. Biografie, která vydá za XY motivačních knih. Opravdu stojí za přečtení! Já osobně poslouchala v úžasné interpretaci Zuzany Stivínové. Zatím moje nejdelší audiokniha - zdolala jsem ji však překvapivě rychle :-)
4,5*

03.05.2021 5 z 5

Odveď mě domů Odveď mě domů Julie Kibler

Tohle bylo smutné, srdceryvné. Čím víc jsem se dostávala v knize dál, tím méně se mi chtělo číst, protože jsem věděla, že to nedopadne tak, jak bych si přála. Hluboce jímavý příběh o upřímné lásce milého, pracovitého, chytrého černého chlapce s bohatou, odvážnou bílou dívkou, příběh o rasové nesnášenlivosti, pokřivené morálce a velkých předsudcích. Moc, moc se mi to líbilo. Nechápu, že mohli být lidé tak krutí, jen kvůli odlišné barvě pleti.

29.04.2021 5 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Krásná romantická kniha plná emocí, která popisuje bohatství i v chudobě. Hvězdičku strhávám za vláčný rozjezd - začetla jsem se až kolem strany sto.

24.04.2021 4 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Složité téma, které je úžasně vykresleno. Silný a poutavý příběh plný emocí. Kniha, která mě vzala za srdce.

19.04.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Hořkosladké čtení - plno humoru, vtipu i řada vážných a smutných momentů. Dobře vystavěný děj. Je až neuvěřitelné, jak dokázal autor postavy mezi sebou proplést.

18.04.2021 5 z 5

Prudký vzlet Prudký vzlet Bianca Iosivoni

Přestože mne první díl moc nezaujal, byla jsem zvědavá, jak bude příběh Hailee a Chase pokračovat.
Ačkoliv se v tomto díle, na rozdíl od minulého, objevuje řada závažných témat - vyrovnání se se smrtí, deprese, sebevražda apod., ani tentokrát na mne paní spisovatelka nijak zvlášť nezapůsobila. Stále se jedná o jednoduchou romanci, jejíž děj plyne opravdu velmi pomalu. Obzvláště tento díl je protkán řadou dlouhých vnitřních monologů postav - obviňování, pochybnosti, smutek po zesnulých - bohužel se tyto myšlenky často opakují. Skoro každých pět stran nám postava sděluje stále to stejné, jako kolovrátek. To se potom začnete jednoduše nudit. Kniha trochu nabírá dech a spád kolem strany 200, za mne už je však pozdě.
Shrnuto - tentokrát se jedná o příběh bez větších dějových zvratů plný myšlenkových pochodů. Chápu, co chtěla autorka sdělit, ale nevím, zda se jí to povedlo...

18.04.2021 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Knihu jsem se pokoušela číst asi před čtyřmi lety, tehdy jsem to v půlce vzdala... Tentokrát jsem se rozhodla pro audio verzi načtenou Pavlem Rímským, tu už jsem úspěšně doposlouchala. Hurá!
Za mne se jedná o průměrnou severskou detektivku. Nedokázala jsem se smířit s tím, že se v polovině knihy vytratí původní zápletka i zločinec a najednou se zde objeví zcela jiný případ. Navíc se dle mého příběh v polovině knihy dost táhne - hlavně když se vracíme s Erikem do jeho minulosti. Dech potom nabere až ke konci, kde je ale zase zdárně vystupňované napětí. Zkrátka průměr. Každopádně v sérii budu pokračovat.
Oceňuji skvělou interpretaci Pavla Rímského.

12.04.2021 3 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

O lidských vztazích, o partnerství, o rozpolcenosti, o hledání sama sebe v současném světě... Za mne jednoduchý styl vyprávění s přesahem. Kniha se mi líbila více než oceňovanější Normální lidi. Zejména vykreslení hlavní hrdinky mě zaujalo - Rooneyová skvěle popsala pocity a myšlenky neukotvené mladé holky, která už není teenager, ale necítí se ani jako dospělá; na venek silná žena, kterou jen tak něco nerozhodí versus nejistá dívka, která si vůbec nevěří.
V knize se toho zásadně nic moc neděje, ale je radost trávit čas s těmito obtížnými, inteligentními a někdy nepříjemnými lidmi.
"No a co znamená, že vztah "dopadne"?"
"Měla bys jí to říct. Stejně nemůžeš uhlídat všechno, co si o tobě myslí."
4,5*

11.04.2021 5 z 5

Nebezpečná láska Nebezpečná láska Kateřina Petrusová

3,5* Za mne super oddechové čtení. Dokonce jsem se u příběhu i od srdce zasmála. Je pravda, že jsem od knihy čekala něco jiného - zvláště, když se děj odehrává v prostředí mafie - každopádně alespoň jsem byla překvapena. Od půlky mi ale bylo jasné, jak vše dopadne. SPOILER: té nečekané smrti jsem vůbec nevěřila, pořád jsem čekala, kdy se ten kluk ušatá objeví :-)

07.04.2021 4 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Přesně jak píše be.zuz - film na mne zapůsobil o mnoho víc... Ale i kniha je výborná - vybízí k mnoha otázkám. Jelikož u mne však vítězí film (což se skoro vůbec nestává), nemohu knihu ohodnotit pěti hvězdičkami.

04.04.2021 4 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Laura Kneidl

Já tuhle duologii miluju! Hlavně její hlavní postavy - Lucu a Sage. Oba sympatičtí, perspektivní a rozumní studenti mezi nimiž je velká chemie. Po přečtení prvního dílu jsem se okamžitě musela pustit i do druhého - jako němčinářka jsem tedy nečekala na překlad a přečetla text v originále. Nevím proč, ale v němčině se mi kniha líbila víc. Teď, při čtení překladu, jsem měla pocit, že se děj trošičku táhne - prvních 300 stran se docela dost opakovaly jednotlivé situace, vyřešení "hlavního problému" se zvládlo na necelých 100 stránkách. Stejně ale za mne pět hvězd.
Autorka píše dobře - souhlasím s označením "pro milovnice Mony Kasten". Je to čtivé jako blázen :-D Těším se na další její knihy!

03.04.2021 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Útlá knížka skrývající velmi silný příběh. Donutí k zamyšlení.

30.03.2021 4 z 5

Bez závazků Bez závazků Vi Keeland

Vtipná, romantická, a oddechová kniha obsahující spalující vášeň, ale i závažné téma. Když se pouštím do příběhů Vi Keeland, přesně vím, co mám čekat - za to jsem vděčná.

28.03.2021 3 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Co k této knize napsat... Když jsem asi před půl rokem začala toto dílo číst, po necelých 50 stránkách jsem ho odložila - příběh mi přišel dobře napsaný, ale rozvleklý, plný popisů - stále jen seznamování s dalšími a dalšími postavami, ve kterých jsem se ztrácela. Ke knize jsem se znovu vrátila až teď. A možná i tím, že jsem prvních 50 stran četla znova, jsem se v postavách lépe orientovala. Pořád jsem ovšem měla problém s tím se začíst - to nastalo až kolem strany 180. Poté to byla jízda. Už se mi párkrát stalo, že jsem u knihy brečela (asi 2x), ale jen chvíli. Po dočtení jsem se vždycky rychle vzpamatovala. Sice jsem dle různých čtenářských názorů čekala, že budu brečet i nyní, co se se mnou ovšem stalo, když přišla strana 547? Najednou mě to úplně smetlo a já ne že brečela, já vzlykala. A to jsem se do této stránky držela.
Kniha ve mne vyvolala rozporuplné pocity a velké emoce - den po přečtení stále cítím takové těžko na prsou.
Příběh obsahoval řadu náhod a hodně fyzického násilí - vše schválně přehnané, až jsem v jednu chvíli přestala věřit v reálnost. Právě kvůli té nadsazenosti/extrémnosti mě Judova minulost až tak nezasáhla, ač se o ní nečetlo snadno, podstatné a děsivé pro mne byly její následky - jak moc lze lidskou duši zničit v dětství. Brečela jsem při pasážích, kde se odehrávala lidská dramata - když ubližujeme milovaným lidem, aniž bychom to tak chtěli a v tu chvíli mysleli; když ztratíme milovaného člověka; jak stravující může být lidská bezmocnost - když chceme pomoct, ale milovaný člověk ji odmítá; jak dokáže lidskou mysl doslova převálcovat zlo; jaká je naše odpovědnost za život člověka, kterého si pustíme do svého života... Kniha obsahovala opravdu velké množství zajímavých, někdy i kontroverzních myšlenek.
Když jsem byla v půlce knížky, říkala jsem si, že jí dám čtyři hvězdy - krásně napsaná, silný příběh, ale v některých částech rozvleklá, trošičku zmatečná (přeskakování v čase; na začátku odstavce někdy nevíme, z náhledu které postavy je příběh vyprávěn atp.). Ale teprve když jsem knihu přečetla, jsem ji "uchopila" jako celek a mám za to, že i toto zmatečné vyprávění mělo svůj smysl - bylo funkční, a kniha tak došla k dokonalému zacyklení - vše do sebe nádherně zapadlo.
Za sebe vůbec nevím, zda budu knihu třeba svým kamarádům doporučovat - nejspíše ano, ale s velkým vykřičníkem, protože si myslím, že tato kniha opravdu není pro každého.

26.03.2021 5 z 5

Pravidla dohazovačů Pravidla dohazovačů Rachel Van Dyken

Lehká četba sloužící k odreagování. Za mne jedno velké plus, kniha je napsána z pohledu hlavního mužského hrdiny - to mám ráda. Jinak klasická romance - neurazí / nenadchne, ale potěší.

20.03.2021 3 z 5

Pravidla touhy Pravidla touhy Rachel Van Dyken

Oceňuji, že druhý díl Dohazovačů s.r.o. je sepsán z pohledu obou hlavních hrdinů. Klasická oddechová knížka - na mnoha místech vtipná, klišoidní, samozřejmě se šťastným koncem. Autorka ve svých dílech využívá stále stejný princip - hlavní hrdinka, která je panna, "napraví" notorického záletníka.
Opět jsem se dostala do stádia, kdy ale nemohu číst nic vážnějšího. Vše ostatní na mne momentálně působí depresivně. Musím to překonat! :-D

20.03.2021 3 z 5

Zničená Zničená Rachel Van Dyken

Příjemná romantická knížka, která ve čtenáři probudí celou škálu emocí (alespoň v mém případě se tak stalo). Slovo POHÁDKOVÉ ji dle mne absolutně vystihuje. Jinak je dílo čtivé, milé, oddechové! Některé dějové linky nedořešeny, velké množství náhod a nadsázky - v rámci žánru to ale až tak nevadí.
Špatně žánrově zařazena. Kniha rozhodně není žádná erotika, ale čistá romantika. Neplést si to!

17.03.2021 3 z 5

Snít znovu Snít znovu Mona Kasten

Série "Znovu" je moje srdeční záležitost. Mám ráda každý jeden díl. Určitě si všechny knihy v budoucnu ještě jednou přečtu. Jsou to přesně ty příběhy, při kterých si člověk odpočine a přestane myslet na všechny problémy. Vykouzlí vám úsměv na tváři. Mona Kasten má zkrátka dar vyprávění a je jedno, že je příběh neoriginální s řadou klišé. Prostě se čte skvěle!
Vrátit se do Woodshillu je pro mě jako vrátit se do svých vysokoškolských let a setkat se s partou dobrých přátel. Za mne stále nejlepší díly Cítit znovu a Věřit znovu.
Bylo by skvělé, kdyby Mona zkusila napsat LGBT romanci - zajímal by mne příběh Ezry a Scotta :-D
Už teď se ale těším na další připravovanou sérii – Save Me, Save You a Save Us

14.03.2021 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Skvěle vytvořený svět - zaujalo mne, na jakém principu fungoval. Oceňuji, že autor do knihy zařadil řadu velice zajímavých myšlenek týkajících se lidstva, jeho žití. Strhávám jednu hvězdu, protože příběh dle mne na několika místech stagnoval - měla jsem tendence knihu pořád odkládat, v určitých pasážích se prostě nic nedělo. V půlce knihy jsem se dokonce sekla úplně a týden ji nevzala do rukou (místo toho jsem jsem přečetla tři jiné). Posledních 100 stran konečně napínavých a akčních. Jsem zvědavá, co přinese poslední díl.

11.03.2021 4 z 5