janinca

Poněkud zvláštní kůňPoněkud zvláštní kůňFrida Nilsson

Příběh Hedviky, která není ničím výjimečná-spíš úplně normální- lže, závidí, pere se a je pro ni velmi těžké se omluvit… V takové postavě se musí najít dítě jakéhokoli věku.
Bavilo nás to všechny -holky 5 a 10 let a mě taky!

23. listopadu

Včelka Meduška - Pohádky z včelího úluVčelka Meduška - Pohádky z včelího úluZdeňka Šiborová

Toto rozhodně nebyl můj šálek čaje… Po přečtení anotace jsem měla úplně jiná očekávání. Příběhy mi přišly nezáživné, na sílu napsané.

13. listopadu

Děvčátko s koťatyDěvčátko s koťatyN. Mauerová (pseudonym)

Tuto knihu si dcera vybrala v knihovně sama. Nevím jestli ji zaujala svým vzhledem, nebo jí vypadla z police při vytahování jiné knihy. Nicméně příběh je opravdu milý, laskavý i vtipný. Společně jsme si ji užily!

13. listopadu

Do průvanu za uši tatínci se nevěšíDo průvanu za uši tatínci se nevěšíAlena Čálková

Naši pětiletou to ohromně bavilo. Náprava tatínka ji zaujala i pobavila. Nejlepší podle ní bylo, že i dospělí někdy “zlobí” a potřebují napravit své chování.

01. listopadu

Pes nám spadlaPes nám spadlaMiloš Kratochvíl

Velmi vtipné a povedené dětské básničky. Některé už umíme zpaměti - z toho plyne, že jsme ji četli několikrát a určitě se k ni budeme dál vracet!

Zvěrolékař a psí historkyZvěrolékař a psí historkyJ. Herriot (pseudonym)

Herriot prostě nezklame!

Dobrodružství žabky KuňkyDobrodružství žabky KuňkyLudmila Loderová

Celkem pěkné vyprávění o žabkách, kamarádství, čestnosti i odvaze. Jen mi vadilo časté modlení k bohu a Ježíši Kristu. Ovšem pětiletá dcerka si ji oblíbila se vším všudy.

Tokyo StoryTokyo StoryTereza Macková

Nenáročné a předvídatelné čtivo, ale má na obálce srdce, takže se do výzvy počítá….

Mechová vílaMechová vílaDaniela Krolupperová

Tak nějak jsem z této knihy rozpačitá. Paní Krolupperová je jedna z mých oblíbených autorek dětské literatury, ale tato kniha tomu neodpovídá. Ilustrace převyšují příběh.

Honzíkova cestaHonzíkova cestaBohumil Říha

I po letech má své kouzlo! A to bylo ještě umocněno při četbě vlastním dětem.

Mami, típni to!Mami, típni to!Michaela Krýslová

Tahle kniha se u nás ocitla jaksi nedopatřením… Naše děti totiž v knihovně berou téměř všechny novinky…a já až doma zjistila, co to je!
Uf, no tohle se nás přece netýká, říkala jsem si. Nekuřácká rodina a toto si přineseme z knihovny??? Hned jsem si usmyslela, že to ani číst nebudem a obratem vrátíme.
Chyba lávky. Děti moooc dobře ví, kolik toho domů neseme. A dcera trvala na tom, že to prostě budeme číst… tak tedy jooo…
A ono to bylo fakt zábavný a čtivý! Takže už se těšíme na další pokračování.
Kniha určena 7 letým dětem, ale u nás si ji užila i předškolačka.

Pískový vrchPískový vrchJoanna Bator

Tato kniha byla na mém seznamu “knih k přečtení” již celkem dlouho. A musím říct, že mě úplně pohltila. Vrátila jsem se o několik desetiletí zpět ve svém životě a při čtení se mi vybavovaly nejen detailní obrazy, ale i vůně dětství.
Četba je náročnější, jazyk skvostný a příběh…jako by vám ho vyprávěla babička u kávy s bábovkou.

Báječná škola pana ScottaBáječná škola pana ScottaMiroslava Salajková

U nás tato kniha dost zabodovala! Po dočtení mi naše předškolačka říká, doufám, že to bude mít aspoň sto dalších dílů. Tak budeme čekat….
Mně jen malinko vadil rozdíl oslovování pana ředitele. V názvu je uvedeno Báječná škola pana Scotta, ale v knize je vždy psáno Mr. Scott…

Holky ze severuHolky ze severuŠeng Kche-i

Poslouchala jsem jako audioknihu (rozhlasové vysílání). Příběh víceméně potvrdil mě představy o životě v Číně.

Stela v zemi tučňákůStela v zemi tučňákůTereza Pařízková

Další dobrodružství Stely, které poodhalí postavu maminky a její práce.
Stejně jako muchomurka si nedokážu představit opustit své jediné dítě a manžela na tak dlouhou dobu.
Vůbec to není špatné čtení, ale huskyové se u nás líbili víc.

Stela a 16 huskyůStela a 16 huskyůTereza Pařízková

Kniha u nás sklidila velký úspěch. Desetiletá ji přečetla během jednoho odpoledne, přesto pozorně poslouchala při předčítání pětileté. Ilustrace skvěle doplňují text. Otázky samozřejmě vyvstaly, hlavně co se týče maminky...
Já sama mám stejné dotazy/nejasnosti jako Broskev28... , ale my nejsme cílová skupina, že??? Doufám, že se leccos vyjasní v dalším díle.

Autobus sebevrahůAutobus sebevrahůArto Paasilinna

Knihu mi přinesla kamarádka s tím, že by se mi to mohlo líbit. No nevím, ten název mě spíš odrazuje...
Asi po roce jsem se do ni s jistou nechutí pustila a konalo se velké překvapení. Knížka byla vtipná a zábavná a já ji doslova zhltla!
Díky Jaruš!

Kouzelná hmyzí školaKouzelná hmyzí školaRadomír Socha

Za mě teda nic zajímavého... skřítek, který navštěvuje třídy s různým hmyzem. Až na jednu se mu všude dějí nějaká příkoří, učitel viníky trestá... Nevím, jaký byl záměr autora, ale já jsem čekala alespoň nějaké zajímavosti ze světa hmyzu, což se mi nesplnilo

Katka a klokan ze šuplíkuKatka a klokan ze šuplíkuLenka Rožnovská

Ilustrace paní Popprové jsou u našich dětí velmi oblíbené, takže v knihovně to byla jasná volba!
A příběh Kačenky a Švestkulína je prostě skvělý, vtipný a zábavný. Moc se nám všem líbila neobvyklá pojmenování, i když musím uznat, že začínajícím čtenářům mohou dělat potíže.

Safíroví ledňáčci a GlutamanSafíroví ledňáčci a GlutamanBogdan Trojak

Pecka! Jsem nadšená a okouzlená!
Pod obálkou, která fakt připomíná holčičí četbu (Dadulina), se však skrývá dobrodružný příběh s prvky fantasy.
Příběh velmi čtivý a zábavný.

Medovníček detektivemMedovníček detektivemJan Lebeda

Uf, už se mi Medovníček přejídá... Několikátá kniha o Medovníčkovi v řadě-příběhy se opakují, některé si přímo protiřečí... i pětileťák to odhalil. Ale jinak se dětem k mé nelibosti líbí....
Myslím, že jedna kniha fakt stačí...

Půlnoční pohádkyPůlnoční pohádkySára Saudková

Jsem velice mile překvapena!
Vtipná kniha bavila předškolačku, desetiletou i mne. Každou na trošku jiné úrovni, ale všechny skvěle.

Šikmý kostel 2Šikmý kostel 2Karin Lednická

Skvělá kniha!
Vše už bylo napsáno níže....
I pro mne byla o kapku lepší než první díl a už teď se těším na ten poslední.

Terezka a ušáčekTerezka a ušáčekVěra Hudáčková Barochová

Taková laskavá a milá knížka. Ideální na postýlkové předčítání.

Za snyZa snyKarin Krajčo Babinská

Ze začátku mi to přišlo jako prvoplánovaný románek. Nicméně musím přiznat, že měl něco do sebe.
Už tři dny mi nejde z hlavy myšlenka, že něco velkého/milovaného musím ztatit, abych našla něco dalšího velkého/milovaného.

Nejkrásnější místo na světěNejkrásnější místo na světěPetr Horáček

Petr Horáček opět nezklamal. ????

Bez souduBez souduPavel Sekyrka

Pro mě byla tato kniha zajímavou exkurzí do nitra muže potažmo faráře.
V první části jsem měla pocit, že čtu ženský román s lehce předvídatelným dějem i koncem. Druhá a třetí část mne tohoto pocitu rychle zbavily. Lidskou krutost jsem těžce rozdýchávala...

05.09.2020

Tři mocné ženyTři mocné ženyMarie NDiaye

Celkem mě zaráží tak nízké hodnocení. Knihu jsem si přinesla z knihovny a popravdě zas až tak moc se mi do ní nechtělo (díky hodnocení).
Ale teď jsem ráda, že jsem ji přečetla.
Příběhy sice nemají strhující děj, ale vnitřní svět hlavních hrdinů strhující je!
Jak shrnula sama autorka: "Ty ženy nejsou mocné, protože měly ve světě nějakou moc, protože by byly důležitými, vlivnými osobami; jsou obyčejné, ale mají moc měnit svět, skutečnost okolo sebe."

07.08.2020

StromyStromyPiotr Socha

Nádherné ilustrace doplněny zajímavým textem. Rozhodně jsem si rozšířila obzory. Dle ilustrací jsem soudila, že je určena pro mladší děti, ale opak je pravdou. Doporučuji dětem školního věku.

04.06.2020

Mapa kostíMapa kostíJane Yolen

Má očekávání dramaticky klesla, když jsem si tady přečetla, že se jedná o smyšlený příběh. Nakonec jsem to přečetla, ale některé pasáže mi přišly dost přitažené za vlasy. Není to úplně špatný příběh, to ne. Ale jsou i lepší.

04.06.2020