Janek Janek komentáře u knih

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Čtivá kniha s originální procházkou po nedávné historii. Velká škoda, že nadpisy kratičkých kapitol prozrazují, co se bude na nadcházejících řádkách dít. Čtenář je ochuzen o jakékoli překvapení,

28.11.2022 4 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Proč srovnávat se Saturninem? Není to Saturnin. Pobaví a rozesměje, co víc si čtenář může přát.

23.11.2022 5 z 5

Každá věc ať dospěje na své místo Každá věc ať dospěje na své místo Sylvie Richterová

Pozoruhodná kniha, která by neměla uniknout vaší pozornosti.

23.11.2022 5 z 5

Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte Zdeněk Matějček

Užitečná, přehledná a inspirativní kniha nejen pro prvorodiče.

23.11.2022 5 z 5

Na konci světa. Úvahy a glosy o povaze naší současnosti Na konci světa. Úvahy a glosy o povaze naší současnosti Jiří Pehe

I když to není příjemné čtení, Jiří Pehe umí psát a uhodit hřebík na hlavičku. Jeho texty lze jen doporučit.

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Příběh P. Josefa Toufara je pozoruhodný a silný, o tom snad nelze pochybovat. Popularita knihy dle mého názoru svědčí o tom, že silné životní příběhy přitahují, a je také oceněním poctivé práce M. Doležala, který předkládá na jednom místě obrovské množství informací o životě člověka i kněze Toufara. Ale kde končí historie a začíná legenda? P. Josef Toufar je občas prezentován jako světec, který už nepáchne člověčinou. A kniha na některých místech je spíše kronikou než čtivým ("popularizačním") textem.

19.11.2022 4 z 5

Nejšťastnější batole v okolí Nejšťastnější batole v okolí Harvey Karp

Dobrý, přehledný a čtivý návod zejména pro prvorodiče. I když si myslím, že není tak jednoduché uvést všechny rady do praxe.

23.09.2022 4 z 5

Chrám i tvrz Chrám i tvrz Pavel Eisner

Must have pro všechny milovníky češtiny.

22.07.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Bdolezalka mi svým komentářem docela mluví z duše.
Největší problém s Bílou Vodou mám hlavně proto, že lze jen velmi těžko rozeznat, kde končí historická fakta a začíná fikce. (Něco málo autorka osvětluje v závěru knihy, ale to už je pro mě pozdě.) Téma románu je jistě zajímavé a přitažlivé. (Kdo jsi bez viny, hoď po (katolické) církvi kamenem.) Ale v příběhu je zamotáno tolik postav - tolik tragických lidských osudů, že lze jen těžko uvěřit tomu, že by se něco takového mohlo opravdu stát.
Text není čtenářsky přívětivý, neuškodilo by mu, kdyby byl o 200 stránek kratší.
Tolik ke kritice, měla jsem evidentně až moc velká očekávání.
Na druhou stranu je třeba dodat, že mnohé pasáže knížky byly skutečně čtivé a ponoukaly k přemýšlení. Nicméně příběh - který jsem postupně skládala jako puzzle - mě ve svém celku nechával docela chladnou.

01.06.2022 3 z 5

Osud tažných ptáků Osud tažných ptáků Maarten Hart

Kniha plná melancholie a úzkosti. Některé recenze kritizují míšení archaického a moderního jazyka (jako nedokonalost v překladu), ale pro mě právě toto balancování mezi dvěma jazykovými rovinami dodávalo knize/překladu specifické (byť možná nechtěné) kouzlo.

02.05.2022 5 z 5

Když Nietzsche plakal Když Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Senzační propojení filozofie, psychologie a života každého z nás.

02.05.2022 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Skvěle gradující příběh od mistra hororu. I ty, milý čtenáři, se budeš bát, protože i ty chceš být nesmrtelný a obáváš se smrti a ztráty svých blízkých.

29.04.2022 5 z 5

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Roztomilá, originální jednohubka.

29.04.2022 4 z 5

Svátost smíření ve světle Ducha svatého Svátost smíření ve světle Ducha svatého Josef Prokeš

Inspirativní, škoda, že tak moc stručné.

27.04.2022 4 z 5

Chuďásek Boží: Život sv. Františka Chuďásek Boží: Život sv. Františka Nikos Kazantzakis

Mystická, hluboká kniha o síle víry, odvahy i odhodlání. Jistě, František z Assisi nám může připadat jako šílenec. Proč se neobleče? Proč se nenají?... Ale ruku na srdce - nejsou takové postavy, které jdou odhodlaně za svým cílem, tolik třeba i pro náš současný svět? A dokážeme se dnes i my sami nadchnout pro jakoukoli ideu? Dokážeme jí obětovat svou pověst, své bezpečí, své pohodlí? František z Assisi nám může být každý den velkou inspirací.

27.04.2022 5 z 5

Literárně to není žádný skvost, text by potřeboval značně proškrtat. Ale informačně je kniha nabitá až po okraj, a proto stojí za přečtení. Jestli se chcete dozvědět o životě v Číně z první ruky, určitě sáhněte po této knížce Tomáše Etzlera.

27.04.2022 5 z 5

Jsem v tom! Těhotenský manuál českých maminek Jsem v tom! Těhotenský manuál českých maminek Kateřina Komárková

Stručně, jasně a s nadhledem.

26.04.2022 4 z 5

Hora duše Hora duše Gao Xíngjiàn (p)

Velmi náročný text, který bych se zdráhala komukoli doporučit, ale jsem ráda, že jsem ho dočetla.

26.04.2022 3 z 5

Nahá žena na střeše Nahá žena na střeše Prokop Remeš

Výborná, inspirativní kniha, otevírající nové pohledy na biblické texty i na naše nitro.

07.04.2022 5 z 5

Blázny živí Bůh Blázny živí Bůh František Kožík

Jazykově vytříbený historický román o odvaze i oddanosti nejen divadlu.

06.04.2022 5 z 5