Janadvorackova Janadvorackova komentáře u knih

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Policista je pověřen hoňkou na darebáka - vraha, hajzla, obchodníka s dobrotama. Ten se ale jen tak nedá a páchá v průběhu ještě jiné zákeřné a hnusné věci.
No a policistka, která zmetka málem dostala, se nachomýtla k takové nemilé události, která ale jí a její rodině obrátí životy naruby.
Také její hlucho slepé tetě Anně.

Autor je asi schopen napsat román na jakékoli téma.
Ostrov Lewis nic nepřekoná, ale jeho věci se dají číst.
I tahle... Ale jako by to nemělo šťávu.

13.06.2024 2 z 5

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Nikde to není větší masakr než na dočasném porodním oddělení nemocnice v době první světové a pandemie španělské chřipky.

09.06.2024 5 z 5

Po stopách Divokého západu Po stopách Divokého západu Joë Hamman (p)

Parádní shrnutí.

12.12.2023 4 z 5

Cena života a další povídky Cena života a další povídky * antologie

Povídky hororové, mystické, s náznakem tajemna, jak to kdo chce definovat.

07.01.2023 2 z 5

Zabij dítě, které se vrací Zabij dítě, které se vrací Francis Paul Wilson

Nezaujalo. Ďábel, který chodí po zemi a dělá bordel, je dneska už jen takovou hodně trapnou třešničkou na hnusně chutajícím dortu.

Jeden z hrdinů knihy - kněz - povídal, že nic jako Ďábel neexistuje. Že to je jen zlo v lidech. S tím souhlasím.

19.11.2022 1 z 5

Doktore, teď to chce klid! Doktore, teď to chce klid! Patrick Taylor

Důstojné pokračování.

11.10.2022 3 z 5

Vražda na vidličku Vražda na vidličku * antologie

Další zábavná porce detektivních příběhů a následných receptů, které v nich hrály role. Jídla (ne vždy) slouží jako prostředek k eliminaci například otravného manžela, či protivné manželky, případně jiných známých a příbuzných. Pokud do nich nepřidáte zmiňované jedy, prášky a driáky :), můžete si i pošmáknout.
Příběhy jsou kratší a nenáročné, jasné, vtipné...

28.03.2022 3 z 5

Nevěstinec na vlnách Nevěstinec na vlnách Siân Rees

Mimořádně zajímavé čtivo :).

13.02.2022 5 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Bylo to spíš k pláči, i když já se hlavně smála.
Pokud to měl být účel, kniha ho splnila.
Myšlenkové pochody některých aktérů mají fakt děsivý podtext...

11.11.2019 1 z 5

Prostopášný modlitební mlýnek Prostopášný modlitební mlýnek Arto Paasilinna

Nápad na použití koček (šelmička má kožíšek fungující jako kartáček) k čištění hlavní finských děl podle čínského vzoru -:)). Tam to dělají jiná zvířátka, (vis. zajímavosti). Zviřátko se šoupne do otvoru, na jehož konci čeká kus špeku, (aby se hnulo).
Kniha plná šíleností. Aby ne, když jeden z hrdinů je vynálezce :). Neuchvátí, neurazí.
Modlitební mlýnek odříkává bohoslužby, ale také hromadu prasáren, (pokud jeho majitel zajde do bordelu, kde mu jej odcizí prostitutky a nahrají do něj svoje toužebné vzlyky).
Super je též svítící záložka do knížky, multifunkční (jako švýcarský nůž :)).
To chce panáka.
Audio čte Kajetán Písařovic.

06.10.2019 3 z 5

Erich von Däniken: Životopis od W. Griedera Erich von Däniken: Životopis od W. Griedera Erich von Däniken

Všecky zde hodnocené Danikenovy knihy jsem četla někdy v patnácti. Jsou v podstatě o tomtéž: "každý si musí nějak vydělat," tak proč ne zrovna na zájmu veřejnosti o mimozemšťany.
Tehdy bylo hezké něčemu takovému věřit. Naštěstí člověk většinou dospěje a dokáže ocenit už jenom pěkné fotky a marketingový záměr.
A pak se najde chlápek, který vydělá i na životopisu :). Hodnotit životopisy je poměrně ošidné, protože nikdo za polovinu věcí, které v životě spáchá v podstatě nemůže :).

29.09.2019 2 z 5

Život a osud Život a osud Vasilij Grossman

Chronologický chaos. Strašlivě moc lidí se strašlivě nezapamatovatelnými jmény.
Příběhy silné, jak jinak. Prolínají se a pronásledují. Tak u poloviny jsem byla schopna je sledovat. Na druhý poslech to bude možná lepší.
Poslech ušel. Myslím rychlost a kvalita, ano.

16.09.2019 4 z 5

Oběť sekty Oběť sekty Rainer Bernfeld

Proč se inteligentní a zajištění lidé rozhodnou vstoupit do sekty, odevzdat jí peníze a pak spáchat sebevraždu, nebo zabíjet, jsem se nedozvěděla. Kniha vysvětlení nabízí, jenom mně přijde neuvěřitelné, (nikoli nemožné, já mu nevěřím).
Spíš by mě zajímalo, jak je možné, že takoví lidé věří, stejně jako sekta v knize, že skrze smrt odcestují k Siriu (hvězda Sirius, tam se touží dostat). Ano, vychází to z nějakých dávnověkých mytologických předpokladů o tom, že zrovna Sirius znamená blahobyt a super život. Nepobírám.

O to působivěji příběh vyzněl, protože vycházel ze skutečných událostí. Detektivní zápletka zaobírající se pátráním po identitě padouchů je zajímavá a dobře odsýpá.
Konec mi přišel přeslazený. Věřím, že u podobných příběhů šťastné konce neexistují. Ale proti gustu... nebylo to špatné a rozhodně nikomu neublíží, když si o tom přečte.

29.08.2019 4 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Vlk.kh to vystihl.
Tohle byla hrozná nuda.

Abych nebyla nespravedlivá, příběh to mělo. Půlka knihy mě i bavila. Detektivní zápletka zajímavá. Smrtka a její oběť, furt jsem čekala, "co dál."
Jenomže se to táhlo a nudilo... Časem mi začalo být jedno, jak to skončí.

27.08.2019 1 z 5

Bitva na Pekelných měsících Bitva na Pekelných měsících Graham Sharp Paul

Náhodou jsem si na tohle vzpomněla. Četla jsem asi před rokem. Série má asi čtyři díly a jsem hrozně ráda, že jsem si tehdy koupila jen první - na zkoušku.
A to mi military SF vůbec neva.
Tohle je ovšem strašná ptákovina.
Hrdinové se chovají hrdinsky jen na oko, což působí nemožně a oni sami jako retardované loutky.
Námět jde, ale všichni jsou strašně "jako by drsní," což ve výsledku nic neznamená.
Když se odehraje bitva, čtenáře to nebaví, protože by už dávno protagonisty sám vyhodil z přechodové komory.
A to by si zasloužil i autor.

Vtipná je i zdejší bazarová nabídka za tři stovky. Já měla problém střelit to za pade, ale naštěstí se stalo.

14.04.2019 odpad!

Pohled do tmy Pohled do tmy André Brink

Hlavní hrdina je herec černé pleti, který se, v době k tomu vrcholně nevhodné, zamiluje do bělošky. Svůj vztah tají, jak můžou. A on je nakonec odsouzen k smrti za její vraždu. Je jasné, jak to končí.

Příběh je syrový a na nic si nehraje. Zobrazuje postoje rasových skupin tak, jak fungovaly. Prostě smíšené vztahy se nepovolovaly a tečka.
Černé obyvatelstvo mělo postavení otroků, nižších forem života.
Bylo nemyslitelné, aby svého času chodili do škol, natož aby měli na cokoli nějaký rozumný názor. Představa rovnosti byla jako nemoc, kterou se běloši rozhodně nehodlali nakazit.

Vyprávění zahrnuje snad deset generací Josefových předků - trochu jako "Kořeny" v kostce. Na minulosti a osudech těch lidí se nejlépe ukáže důvod vývoje smýšlení a budování jakýchsi vzdorných postojů pozdějších generací.
Je to prostě příběh o marnosti a vzdoru, který funguje tak trochu jako náplast - jenom chvíli.

Nemůžu si pomoci, dnešní doba ukazuje, jak se tyhle postoje krutě mstí na rodinách, kde kulturní vyčůranost přistěhovalců okouzlila bílá děvčata. S jakou vehemencí se hrnou na Starý kontinent za prací a založením smíšených rodin, ovšem s představami o životě zcela na jiné úrovní (osobní zkušenost, ne jenom takový kecy).

27.01.2019 4 z 5

Království snů Království snů Cynthia Harrod-Eagles

Tento díl se víc než předchozí, zabývá podrobnostmi boje za volební právo žen. Je zde docela barvitě vykresleno i několik nechutných detailů přístupu policie a úřadů k protestujícím dámám. Podmínky ve vězení, nespravedlivé rozsudky, výsměch a metody násilného krmení, když se dámy dostaly až k tomu, že v base držely hladovku.
A na příkladu několika hrdinek i odevzdanost a vynalézavost, s jakou se snažily upozornit na tuhle nespravedlnost.
Teďka, když jsem to nevydržela a jukla na net, vím, že si chuděry budou muset počkat do roku 1918 (v ČR až o rok déle). Snad se toho dožijou všechny ty sympaťačky, které v příběhu vystupují :).
Beztak ta buzerace probíhá dodnes, si nemůžu pomoct. Asi si do kabelky šoupnu pár kamenů a běda, běda... všem -:))).

Jinak jsem zaznamenala teď docela dlouho zanedbávaný autorčin nešvar - smilstvo. Už zase. No neřeknu kdo, ale nečekala jsem to, i když tedy chápu, že byla nešťastná, no.
Asi záleží na "druhu bratrance." Dnešní poďobaní a dobou poznamenaní týpci by asi neobstáli. Holt autorka všechny líčí strašně fešácky a sto let je sto let :).

Sympaticky působí pokrok, kterého lidé dosáhli na poli vědy a techniky. Vzmáhá se letectví a je jasné, že minimálně jeden z hrdinů do něj fušuje.

Na Morlandu se zase chovají koně, hodně pro armádu a koně honební a různí pracovní. Zaznamenala jsem též ovečky, které sice nedávno, chuděry, vymřely, ale tradice strýce "Teddyho" neopustila a ten se snaží dát vše do pořádku a do stavu, v němž panství bylo, než to jeho darebný bratr celé zvrtal.
V domě samozřejmě zase žije spousta lidí. Hrozně se mi líbí takové ty rodinné sešlosti, hlavně o Vánocích, kdy se slezou úplně všichni, v domě je narváno a sloužící se tetelí blahem, protože návštěvníci přivezou sice nejen spoustu práce, ale především spoustu drbů :).

A strýc "Teddy" investoval do Titanicu, tedy do zařízení lodi textilním zbožím, jaksi. Má přádelny, daří se mu. No ale už víme, kdo popluje, takže je celkem jasné, jak to dopadne.
A... do pytle.

11.07.2018 4 z 5

Sbohem, Viktorie! Sbohem, Viktorie! Cynthia Harrod-Eagles

No teda, tenhle díl mi fakt zapadl. Krom dějinných válečných zvratů v Jižní Africe, za účasti některých hrdinů a rozvoje průmyslu, také ve smyslu toho, že i strýček "Teddy" Morland si pořídil auto :), mohla jsem tuto knihu klidně přeskočit. No ale to bych pak nemohla tvrdit, že "jsem byla u všeho." Třeba u boje některých žen za práva a nutnosti i strávit kvůli tomu nějaký ten čásek v chládku :).

Samozřejmě rodina blízká i vzdálenější se dala dokupy, dějiny si plynou, jak jsme zvyklí a autorka opět fascinuje nejrůznějšími detaily.
Nechybí ani nadšení tehdejších puberťaček ohledně plesů :) a takové ty holčičí problémy typu "do koho se tam asi zamiluju." No, jsou to sedmnáctileté trubky, ta Henriettina Jasmína a Venetiina Violet.

No... a zemřela královna Viktorie, což je teda podle názvu i docela jasné -:))).

27.06.2018 4 z 5

Nečekané dědictví Nečekané dědictví Cynthia Harrod-Eagles

Ale prdlajs, milá anotace, Jemmy přeci prohlásí, že Mary nemusí. A když ta to slyší, což on neví, v okamžiku, kdy by mu i víc, než jen dala... se stáhne do sebe a držkuje, kudy chodí.

O jakobitském spiknutí a vůbec bitvách, které v těch letech probíhaly, je tu jen tak letmo zmíněno, i když s odkazem na ty, kdo tam padli. Nicméně nikterak silný příběh, jak by třeba mohl být. Větší prostor zaujímají problémy obyvatel panství a jejich pohnuté osudy, v tomto díle spíš smutnější.

Naprosto nejvíc mě pobavila boží hláška. Totiž jsem zrovna hrdou držitelkou neschopenky a dnes ráno, když ostatní moji kolegové dřeli jak mourovatí, já si vyslechla poznámku, že manufaktury jsou na prd, protože lidé lépe dělají, když si můžou práci sami rozvrhnout a vstávat, kdy se jim chce, nebo kdy jim zdraví dovolí. To bylo Jemmyho poučení k jeho dceři, když jí seznamoval s jejím budoucím údělem paní na Morlandu.
No a za mým oknem sněžilo, já upíjela čajík, hověla si v pelechu a dala s úšklebkem a smíchem pánovi za pravdu.
Jenom já tedy nespřádám vlnu, bohužel totiž člověk od středověku vynalezl i horší věci -:))).

19.01.2018 4 z 5

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

Sympatické detektivní čtivo s nádechem mystiky.

03.01.2018 4 z 5