Život a osud

Románovou kroniku Vasilije Grossmana Život a osud, která v široce rozvětveném příběhu zachycuje klíčové události druhé světové války v sovětském Rusku, stihl rok po jejím vzniku (1960) úděl všech knih, jež se svým obsahem znelíbily - autorův nemilosrdně kritický pohled na způsob, jak se Stalinův vládnoucí režim vypořádal s průběhem a dopadem války bez ohledu na nikoho a na nic kromě vlastních mocenských cílů, odsoudil tuto knihu k tomu, že ji KGB zabavila Grossmanovi při domovní prohlídce a že vyšla poprvé až o dvacet let později v Lausanne. Od tohoto okamžiku se stala celosvětovým bestsellerem.
Historická epopej líčí na pozadí "velkých dějin" životy a osudy několika desítek postav úzce či volněji spjatých s rodinou Alexandry Vladimirovny Šapošnikovové a zavádí nás do Moskvy, Stalingradu či do Kazaně, k ruskému stíhacímu leteckému pluku i k tankovému sboru na Urale, do židovského ghetta, německého koncentračního tábora či do nechvalně proslulé věznice Lubjanka. Šíří záběru i stylem vyprávění si toto dílo poprávu vysloužilo označení Vojna a mír 20. století. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/1332/zivot-a-osud-oAo-1332.jpg 3.919
Vydáno:

mygel
30.05.2016

Súhlasím s Flipperom, kniha mohla byť rozdelená na viac častí a nie takto poprehadzovane, hoci Grossman občas dáva na začiatku pokračovania indície o ktorý príbeh sa jedná. Čo mi vadilo: klasický neduh ruskej literatúry-chaos v menách (patronymá..atď) plus okato včlenený židovský aspekt do v podstate rýdzo ruskej tragédie s klasickými ruskými prvkami. Koniec nemastný neslaný. Oveľa viac som si užil Turgenevove "ľudové" diela. Nakoniec si ale zaslúži obdiv, že si niekto v Rusku dovolil niečo také napísať. 89 percent

technik1965
01.06.2013

Presne opísané boje sovietskeho vojaka v 2 svetovej vojne.

Flipper
28.11.2012

Neviem či kniha "volne navazuje" na predchádzajúci, alebo sa len čitateľ rýchlo stráca v zmesi mien a dejov. Grossman bol isto skvelý vojak a jeho štýl je niekedy príliš vojenský. Napríklad on je vo vojenskej hierarchií ako ryba vo vode, pričom bežný čitateľ sa stráca. Niektoré deje (moskovskij a koncent. tábor, obliehanie domu 6/1) sú skvele napísané a nebyť iných rozvláčnych dejov )ako Krymov a jeho patálie, postup vosjk k Uralu, pochovávanie synov), román by bol niekde inde. Dej fyzika Šturma a niektoré kapitoly sú popretkávané úvahami o vojne, antisemitizme, filozofií o otázkach dobra a fyziky, no rovnako striedanie dejov je tu skôr na škodu. Práve takéto "zhubnňe úvahy" boli tŕňom v oku niekdajšieho červeného režimu, lebo tam sa pochybnosti nenostia. Každopádne isto nie kniha pre každého.