Janadvorackova Janadvorackova komentáře u knih

Smrt zrozená v Praze Smrt zrozená v Praze Miroslav Žamboch

Bavilo mě to celé. Hrdinové sympatičtí, akce tak akorát. Vtipné byly některé zmínky o známých autorech české fantastiky. Objevila jsem tam minimálně dvě známé autorky, o panu Rulhánkovi nemluvě :). No a samozřejmě jedno místo, které se tváří jako knihkupectví a kavárna a ono je tam toho víc :). Též jsem tam chodívala.
Knihy jsem nečetla, ale slyšela. V poslední době ujíždím na audiu. Hlavně mi se sluchátky utíká čas v práci, což je důležité, protože co jiného by měl čas v práci jako dělat, že? K tomu se výborně hodí něco takového do ouška. Navíc kolegové vědí, jakou literaturu poslouchám, tak moc neprudí, protože se bojí (lidé se bojí toho, co nechápou - známá pravda) :).

01.04.2017 4 z 5

Nadace na hranicích Nadace na hranicích Isaac Asimov

Pro mě to nemá chybu. Všechny ty kličky, náznaky a zdánlivě nespojitelné souvislosti :). A konečně také skupiny akčnějších hrdinů (ve smyslu celkového projevu a působení v příběhu), i když akce tam je také dost.

25.03.2017 5 z 5

Nadace a Říše Nadace a Říše Isaac Asimov

Barvitější, než první díl. Opět jsem poslouchala audio a tentokrát se dostalo i na jednotlivé postavy a jejich místo v krátkém úseku Seldonova plánu, který se mi líbí čím dál víc :). Hlavně fakt, že se také našly věci, s nimiž nepočítal, což do celku určitě vnese spoustu nečekaných překvapení.

11.03.2017 4 z 5

Armagedony Armagedony Gardner Dozois

Jak už název napovídá, půjde o postapokalypticky laděnou sbírku. Jelikož mám tenhle žánr ráda, knihu jsem si užívala. V každé povídce totiž zažijete jeden možný, nebo i na první pohled nemožný konec světa. Vlivem jaderné války, biologického zamoření, špatných rozhodnutí, nebo fikaného způsobu, jak zlikvidovat lidstvo během pár let, který představila autorka "Racoona Sheldon." Její povídka se mi líbila nejvíc.

07.03.2017 4 z 5

Zabíjení Zabíjení Štěpán Kopřiva

Bavilo mě to tak do poloviny. Hezky to odsýpalo, hlášky mi sedly, představivost pracovala a celé to navozovalo spíš pocit odpočinku.
Vlastně docela divný postřeh, když tolik lidí umřelo -:))).

06.03.2017 3 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

O sérii vím už mnoho let, ale dostala jsem se k ní až po třicítce. Navíc jsem se dostala k audioverzi, která značně prohloubila vnímání příběhu. Námět je hodný zamyšlení i v kontextu naší doby. Opravdu by mě zajímal názor nějakého současníka na vývoj života na Zemi a osud lidí tisíce let dopředu, na základě nějakého relevantního výzkumu.
Jak už tu někdo psal, postavy moc nevynikly. Asi bych měla problém příběh vnímat, kdybych jej četla. Jenomže z poslechu vzniká takový trochu jiný druh zážitku a za ten jsem vděčná. Dnes ráno jsem "nakousla" díl druhý :).

05.03.2017 4 z 5

Přístav u řeky Styx Přístav u řeky Styx Pavel Fritz

Takhle nějak by mohl vypadat druhý díl „Zprávy o Europě“ (Europa report), na jejíž dabovanou verzi jsem v průběhu čtení narazila. Ani jsem ji nehledala, nejspíš zvířecí instinkt :). O ty jde v knize hodně – o instinkty :). Pár stránek po začtení mi bylo zhruba jasné, jak by mohl příběh pokračovat. A ačkoli se předpoklad více méně vyplnil, vůbec mě nezklamal. Naopak. Když se posádka na základně pod ledem rozkouká, začne to odsýpat. A sype se to slušně. Chvílemi jsem nevěděla, který ze známých hororů, pardon sci-fi hororů, to vlastně sleduji, ale bylo to dobré. Bylo to moc dobré. Hrdiny jsem si oblíbila, hrdiny jsem nemusela. Pár prima charakterů se našlo, na druhou stranu i skupinka lidí, jejichž osud byl jasný :). Místy se mi na rukou vytvořila husina tak poctivá, že bych na ní mohla nastrouhat okurku :). Představy opravdu znepokojivých kontaktů v uzavřeném prostředí, fuj :). Ale přesně takové příběhy mám ráda.

23.02.2017 5 z 5

Archivář Archivář Jaroslav Mostecký

Má to boží atmosféru, určitě jedna z knih, které si přečtu znovu, prostě ještě párkrát.

Ústřední příběh se odehrává na Marsu v době, kdy to se Zemí nevypadá moc pěkně. Ostatní příběhy jsou dílem vyprávění hrdinů martské linky a jsou tak odlišné, až celek vytvoří perfektně držící slepenec vzpomínek na místa, která... a neřeknu :).

12.02.2017 5 z 5

Mlhovina v Andromedě Mlhovina v Andromedě Ivan Antonovič Jefremov

Asi nejstarší kniha, kterou mám. Zrovna jsem ji našla při úklidu knihovny. Před asi dvaceti lety, kdy jsem ji koupila od kamarádky, která neměla na cigára a prodávala knihy svého otce - a mě to bylo jedno, protože to bylo sci-fi - jsem ji četla s nadšením. Teď nevím, budu muset vyzkoušet :). Pamatuji, že působila "trochu divně," ale to ruští autoři asi působí většinou, tedy aniž bych tím myslela něco špatného :).

12.02.2017

3001: Poslední vesmírná odysea 3001: Poslední vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Všechny čtyři jsem četla kdysi a nemělo to chybu. Teď jsem se dala do poslechu audia, abych si příběhy opět připomněla. Bohužel tento díl trpí v namluvené verzi takovými nedostatky, že doposlouchávám už jenom z povinosti. Dobře, jde o starý záznam, ale tady nejde o kvalitu zvuku, spíš o přednes. Ten trpí problematikou výslovnosti anglických výrazů, jmen a názvů, jakož i častými přeřeky ve slovech ryze českých. Navíc předčitatel někdy napolyká mnoho vzduchu a pak si do záznamu lehce ukrkne - a to už je moc. Normálně slyšíte škrundání a únik vzduchu. K tomu čte strašně pomalu, hrozně. Všechno tohle příšerně kazí zážitek z příběhu, který byl vlastně v mých "nácti" letech u zrodu zájmu o sci-fi.
Tuto knihu tedy raději číst.
Předchozí díly ve zvukové podobně docela jdou, i když malé, zde zmíněné nedostatky, mají také.

12.02.2017 3 z 5

Smrtící zrození Smrtící zrození J. D. Robb (p)

Příběh mě moc neuchvátil. Žánry sice můžu v kombinaci i odděleně, ale tohle se moc nepovedlo. Knihu mi vybrali náhodně v KTN a půjčili poštou, jinak bych se k téhle autorce asi ani nedostala. Mnohadílné série ve mně nevzbuzují důvěru. Sci-fi prvky zahrnovaly dobu, v níž se příběh odehrával, nějaké ty vymoženosti technického rázu využívané v domácnosti a fakt, že se tam párkrát zmínili o možnosti cestovat mimo Zemi a o nápravném zařízení tamtéž. Spíše šlo o kriminálku. Vyšetřování vražd probíhá tak… jako by poklidně (prima byl až konec). Hlavní hrdinka je mi ale silně nesympatická, cynycká a vůbec mi nesedí. A nevím, jestli za můj dojem nemůže i přednes paní Benešové, která knihu četla sice hlasem příjemným, ale tak trochu jako by četla poezii. Ale vzhledem k tomu, že fyzicky bych se ke knize nedostala a nepřečetla si ji, vděčím audioverzi za možnost zabrousit i do nekonečných seriálů kombinovaných žán­rů.
Jiné knihy autorky neznám. Možná se zase zaměřím spíš na audio.

10.02.2017 2 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Jé, i na tohle jsem kdysi natrefila. Hvězdu za zajímavě popsané erotické scény, protože nic jiného mě tam vlastně nezaujalo.
Možná by bylo lepší, kdyby hlavní hrdinové měli alespoň nějakou osobnost, pak by bylo jejich "trápení" určitě uvěřitelnější :). Takhle jsem se trápila jenom já.

05.02.2017 1 z 5

2010: Druhá vesmírná odysea 2010: Druhá vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Poprvé jsem knihu četla před třiadvaceti lety. Byla to vlastně moje úplně první sci-fi kniha. Napsala jsem na ni referát na hodinu češtiny, ale učitelka sci-fi asi moc nemusela, protože jsem dostala dvojku a bylo mi doporučeno, abych si zvolila "literaturu vhodnou pro dívky." Takže od té doby čtu skoro výhradně jen sci-fi a jsem furt dívka :).
Nedávno jsem slyšela audiopodobu knihy. Příběh za léta nezklamal, ale tak nějak zastaral způsob vyprávění. Děj je úžasný, o to nic :).
A v audiu se sonda Voyager čte jako voyaer (šmírák) :), což tedy ty sondy byly, ale v kontextu to znamená úplně něco jiného :).

03.02.2017 5 z 5

Zamrzlý vesmír Zamrzlý vesmír Martin Gilar

Život na Jupiteru už krásně popsal A. C. Clarke. Oběma autorům se povedl na můj vkus fantastický výkon - a tím nehodnotím žánr, ten je jasný :). Knihu jsem četla v létě 2015 (v době zhruba měsíčních odporných veder). Bohužel ani Zamrzlý vesmír nepřispěl k ochlazení, ale maximálně mi ten čas zpříjemnil.

28.01.2017 5 z 5

Mariňáci Mariňáci Robert Fabian

Zrovna jsem doposlechla audioknihu. Jediné, co jsem postrádala na zpracování bylo, že "Matku" nemluvil ženský hlas, jak je psáno v knize. Bylo docela vtipné poslouchat mužský a vzápětí se dozvědět, "...řekl počítač měkkým ženským hlasem." Ale to byl tak jediný mínus a vlastně to spíš byla perlička, nesypu se z toho.
No, konec by si zasloužil samostatnou knihu :).
Vítala jsem kupu hlášek, které děj provázely. "Nemaluj shnilé mrtvoly na zeď" -:))).
Hm, hrdinů ubývalo a většinou ti, u nichž jsem si myslela, že neumřou, tak umřeli.
Hlavní hrdinka mi nesedla, ale vzhledem ke konci - dobře jí tak :).

07.01.2017 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Což o to, mně se to líbilo. Příběh super, kocour i hrdina sympaťáci, ale jedna věc mi přišla vtipně nadčasová :). Když kniha vznikla, patrně nikomu by nepřišlo divné, že třicetiletý muž říká jedenáctileté žabce, ať se uloží do stáze, probudí se o něco dřív a dospěje pro něj :), že by si ji pak rád vzal. Dneska už se tomu říká krapet jinak :), ale v kontextu žánru a mé zálibě v něm, mě to nijak neznechucuje. Spíš mi tak jako s postupem doby připadá naše společnost čím dál zvláštnější, uzavřenější vůči myšlenkám, které ze sci-fi minulosti dělaly ty nejkrásnější představy o budoucnosti, která ale dopadla zcela jinak :).

03.01.2017 5 z 5

Když ještě žili lidé Když ještě žili lidé Clifford D. Simak

Nemám, prostě nemám ráda psy. Nikdy jsem k nim nepřilnula, vadí mi jejich uslintané tlamy, smrad a hluk. Ta nechutná potřeba olizovat obličeje, brr.
Naopak mám ráda sci-fi a tuhle knihu jsem četla dávno, pradávno. Příběh mě dostal. Jak tu někdo psal, působí smutně, trochu definitivně. Psí původ legend mi vůbec nepřišel divný, možná bych nenašla vhodnějšího vypravěče, než odvěkého průvodce člověka :). Jenom kdyby si psi pamatovali, že kdysi měli pány, mrchy :).

13.11.2016 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Jizi: Mám naprosto stejný dojem. Také jsem poslouchala a neubránila jsem se nečekaným projevům, pro okolí nepochopitelného pobavení. Ale kašlala jsem na to, kniha byla bombastická.
Takové to očekávání: "Dobrý, je v pohodě, ale něco se..., něco se, né! Posralo se to :), určitě umře."
Nebo spíš, co udělá, aby neumřel :).
Musím si víc vážit tmelu a lepící pásky :).

Trošičku jiný druh sci-fi, který je ale svým způsobem osvěžující. Až interaktivní, protože nevím jak kdo, ale já si připadala chvílemi jako člen expedice :).
Určitě dám časem znovu.
A film také splnil očekávání.

13.11.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Knihu jsem nečetla, ale slyšela. Načteno je to velmi vkusně, jako by jednotlivé hlasy patřily konkrétním postavám. Sedělo to. Místy to na mě působilo fakt až depresivně, asi tak, jak mělo (vzhledem k tomu, že Rachel byla alkoholička, Megan s temným tajemstvím z minulosti a Ann nesympatická) - krom konce, kde se vše skvěle vyjasnilo. Vraha jsem objevila ve dvou třetinách textu z různých náznaků, ale otázka je, jestli by se tak stalo, kdybych knihu četla, a ne poslouchala, co mi předkládají druzí. Přeci jen jde o jiný druh potřeby se soustředit. Vtipné je, že když jsem do práce ještě jezdila, také jsem pravidelně vídaným tvářím tvořila imaginární životy :). Je to zábavné, ale nikdy nevíte, co se z toho může vyklubat :).
Jenom jedna věc je na tom divná: v textu na začátku a pak v průběhu, je zmínka o oblečení u trati. Nějaký kus látky, neidentifikovatelný náznak něčeho, co Rachel zpozoruje v trávě a pak zmínka, že podobnou věc měla na sobě jedna z postav. Jenomže se to nevysvětlilo, nebo jsem si toho nevšimla?

13.11.2016 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Sakra, to byla jízda :). Pro mě opět v audio podobě, ale o to lepší. Pan Vondráček to četl, jak to říct, věrně žánru. Chodila jsem po bytě se sluchátky v uších a nešlo to odložit, protože to bylo tak sugestivní, až se mi zdálo, že o něco přijdu, když to udělám :).

23.10.2016 5 z 5