Mlhovina v Andromedě

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Děj je situován do vzdálené budoucnosti, kdy na Zemi již dlouho existuje komunistická společnost. Jefremov se snažil popsat formy lidských vztahů v beztřídní společnosti i nově vzniklé etické, právní a estetické normy jejich života. Jde o román utopický, anticipační, filosofický, sociálně-psychologický i SF zároveň, který znamenal ve vývoji sovětské SF kvalitativní skok....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44530/mlhovina-v-andromede-LZ0-44530.jpg 3.958
Žánr
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

Tumannosť Andromedy, 1956

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Kniha Mlhovina v Andromedě

Přidat komentář
Inutihar
20.11.2020

Absolutní utopie. Nejvíc mě fascinovala ta nebetyčná epičnost jednotlivých postav, kdy každé jejich slovo, každý čin působily, jako by se v nich rozhodovalo o budoucnosti lidské civilizace. Chvílemi to bavilo, chvílemi to nudilo, chvílemi to bylo absurdní. Bohužel to ale zbavovalo postavy jakékoliv lidskosti a uvěřitelnosti.

Pablo70
21.10.2020

Ve scifinách bývají utopické prvky. Podoba utopie je pak dána dobou a společností, v které autor žil. Asimov psal první díly Nadace v 50.letech a Mlhovina vyšla roku 1957 v dobách tvrdého komunismu. Slyšel jsem ji také v rozhlase a pak si ji přečetl na studiích. Na str. 256 jsem si zatrhl: "...podívejme se na čin Muena Mase a Rena Boze z hlediska štěstí lidstva. Dříve lidé často nedovedli zvážit reálnou hodnotu svých skutků a konfrontovat ji se stinnou stránkou, kterou má bezesporu každý čin, každé opatření. Od toho jsme se už dávno oprostili a dokážeme mluvit jen o skutečném významu činů."
Pochopit skutečný význam našich činů - to by byla opravdu jedna z nejpokrokovějších věcí v dějinách lidstva. Stále na ni čekáme, že?


penthyn4419
01.03.2020

Tahle knížka bylo jedno velké zklamání.
Na začátku autor čtenáře nadchl příběhem posádky lodi, jež se vrací z daleké pouti a kvůli docházející zásobě paliva to musí vzít zkratkou, která je nakonec málem stála život. I přes fakt, že jsem už tady narazil na spoustu logických nesmyslů, bral jsem je vzhledem ke stáří knížky a tehdejšímu komunistickému režimu s rezervou. Jenže pak se děj začal promíchávat s jinou dějovou linkou, která mi přišla nudná už od začátku, natož pak uprostřed, kdy se stala srdcem knížky. Je to škoda, protože kdyby byla knížkou pouze ta kratší linka, tedy ta ve vesmíru, knížce bych dal určitě plný počet bodů, ale takhle mě to stálo příliš mnoho úsilí se skrz ni prokousat.

sarka0168
22.05.2019

Proste nostalgicky návrat do doby, kdy sci-fi ještě bylo opravdové sci- fi a ne nějaké podivné fantasy...

ufak
23.11.2017

Mlhovina v Andromedě a Hodina býka jsou pro mě i po letech super knížky. Samozřejmě je znát období a kontext, kdy jsou psané. Jediné, co se mi nelíbilo, že děti žijou v internátě. Líbila se mi vážnost učitelského povolání - dneska .... (radši nebudu psát).

medvedice3
22.06.2017

Nejen hloubka vesmíru, i hloubka času od napsání knihy a současné reálie a poznatky...

Janadvorackova
12.02.2017

Asi nejstarší kniha, kterou mám. Zrovna jsem ji našla při úklidu knihovny. Před asi dvaceti lety, kdy jsem ji koupila od kamarádky, která neměla na cigára a prodávala knihy svého otce - a mě to bylo jedno, protože to bylo sci-fi - jsem ji četla s nadšením. Teď nevím, budu muset vyzkoušet :). Pamatuji, že působila "trochu divně," ale to ruští autoři asi působí většinou, tedy aniž bych tím myslela něco špatného :).

hanak_v_exilu
26.12.2016

Teorie krajní meze zakazovala sovětským spisovatelům rozvíjet příliš futuristická témata, ale Ivan Antonovič Jefremov měl proti ní zřejmě imunitu. Psal o dobrodružstvích mnohokrát propíraných v americké sci-fi zlatého věku, jen v reáliích mu vlastních. Proto je Mlhovina v Andromedě tak unikátní. Snoubí dobrodružnou space operu a naivní idealistickou vizi komunistické utopie, rozšířenou po celé Mléčné dráze. Kniha je bohužel trochu nevyvážená, protože pasáže odehrávající se ve vesmíru jsou mnohem zajímavější a napínavější, než cokoliv co se stalo na Zemi. Atmosféra a jedinečnost ovšem všechny nedostatky přebíjí.

1