Jana_Z Jana_Z komentáře u knih

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Rezistenci jsem přečetla v jednom tahu. To se u knížek vždycky cení. Na rozdíl od jiných, jsem byla ráda, že se vztah hlavních hrdinů vyvíjel právě takhle, protože jsem vůbec nebyla zvědavá na nějakou prvoplánovou romatiku. Celému příběhu by to vzalo atmosféru a rozbilo by to jeho napětí, které nás nutí číst tak rychle. A zběsile :)

24.04.2015 4 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Celou trilogii jsem přečetla během tří dnů (asi nejlépe strávené velikonoce za spoustu let) a pak jsem si pustila i film (Divergence). Knížka je samozřejmě lepší, ale i film byl docela dobrý až na ten nesmysl ke konci. Pokud se vám závěr filmového zpracování taky nezdál, nenechte se odradit od četby příběhu, kterému logická návaznost událostí rozhodně nechybí, má celkem slušný spád a, aslespoň pro mě - H.G. jsem ještě nečetla, neotřelé téma.

24.04.2015 4 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Ze začátku jsem si říkala, že to bude jedna z těch knih "o Popelce", ale pak se naštěstí příběh odvíjel trochu jiným směrem. Přečetla jsem knihu v jednom tahu, byla vcelku napínavá, ale nemyslím, že se k ní někdy vrátím.

24.04.2015 3 z 5

Molière (Bratrstvo svatoušků) / Poslední dny (Puškin) Molière (Bratrstvo svatoušků) / Poslední dny (Puškin) Michail Bulgakov

Divadelní hru je lepší zhlédnou v divadle. Proto dávám jen čtyři hvězdičky, i když se jedná o mého oblíbeného autora. Ani v jedné hře nechybí Bulgakovovo poznávací znamení - zelená lampa :)

13.03.2015 4 z 5

Sběratelé knih Sběratelé knih Jaroslav Pížl

Kniha se skvěle čte. Autor je básník a snad proto umí tak dobře pracovat s češtinou. Za to si zaslouží plný počet hvězdiček. Ale jiné musím ubrat pro nedotažení příběhu a některých postav.
Suma sumárum - tři hvězdičky.

27.02.2015 3 z 5

Má rodina a jiná zemětřesení Má rodina a jiná zemětřesení Ivan Kraus

Kniha je humorná přesně tím způsobem, který mám ráda. A souhalsím s Lucka_89 v jejím hodocení autorovy češtiny. Za mě dávám knížce plných pět hvězdiček.

26.02.2015 5 z 5

Eva nejen v ráji: Žena v Čechách od středověku do 19. století Eva nejen v ráji: Žena v Čechách od středověku do 19. století Milena Lenderová

Některé příspěvky byly čtivější než jiné, ale celkově se jedná o velmi zajímavou knihu. Inspirovala mě k vyhledání další literatury a to je vždycky pozitivní záležitost. Díky.

04.02.2015 4 z 5

Balada z hadrů Balada z hadrů Jan Werich

Asi je zbytečné dlouze se zde rozepisovat. Takže jen jedna z posledních replik, která je stále tak aktuální...

JEHAN (k publiku): Kdo je lump? Ten Villon, který kradl a loupil a nakonec musel vraždit, aby se bránil, nebo jsou lumpi ti, kteří ho donutili krást, loupit a vraždit jen proto, že chtěl víc, než směl, víc než panstvo dovolilo?

25.01.2015 5 z 5

Pět amerických prezidentů, česká babička a já Pět amerických prezidentů, česká babička a já Eliška Hašková-Coolidge

Malá knížka o životě velké osobnosti. Zjistila jsem, že stále existuje svět, který jsem si byla schopna představit nanejvýš jako součást filmu pro pamětníky nebo detektivky od Agathy Christie. Opravdu mě překvapilo, že v Americe stále žijí staré rody jako dříve v Evropě šlechta. A nejde jen o plesy a koktejly, ale hlavně o službu společnosti, charitu apod.

24.01.2015 4 z 5

Madeleine Madeleine Madeleine Albright

Naší politiku viděnou očima televizních novin vnímám jako něco poněkud nechutného. Mám pocit, že se "tam" jen hádají jako děti na písečku a výsledky jejich práce nevidět. Oč jiný je svět, který nám ve své knize ukazuje Madeleine Albright. Je to svět vskutku fascinující a jeden má zrovna chuť se do takového života zapojit. Ale čím to je? Je to způsobem vyprávění MA, nebo jsou USA tolik odlišné od toho našeho českého rybníčku? Nebo i u nás se dějí dobré věci, jen na ně nenarazíme v televizních novinách?

24.01.2015

Tak trochu úžasní Tak trochu úžasní Dawn French

Nejdřív jsem myslela, že tuhle knížku číst nebudu. Vadila mi ta spousta vulgárních slov, které adresovala dcera matce. Ale dala jsem jim šanci a na konci jsem je všechny milovala. A líbilo se mi, jak se střídali vypravěči jednotlivých kapitol.

30.12.2014 4 z 5

Drahá Silvie Drahá Silvie Dawn French

Nevěděla jsem, do čeho jdu a tak mě Silvie v kómatu překvapila. Z titulu knihy jsem usoudila, že Silvie bude hlavní hrdinkou, jenže takhle se nemohla moc projevit. Ale pak se mi knížka líbila. Opravdu. Z předchozích komentářů cítím, že většina čtenářů potřebuje v knihách děj, nejlépe napínavý, a tohle je vlastně jen o vztazích... Určitě jste se nezasmáli ani na straně 160 - 164?

30.12.2014 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Naprosto úžasná knížka. Podání příběhu samotnou Smrtí je jedinečné, nepodobá se proto jiným knihám a tím zůstane nezapomenuta. Díky, Markusi.

30.12.2014 5 z 5

Přátelství navzdory Hitlerovi Přátelství navzdory Hitlerovi Judita Matyášová

Připojuji se k předešlým komentářům. Je prostě skvělé, že Judita Matyášová tuhle knihu dala dohromady. Věřím, že její práce měla smysl.

22.12.2014 5 z 5

Čínská studie Čínská studie Colin Campbell

Kniha má zbytečně moc stran. Informace v ní obsažené jsou rozhodně zajímavé, ať už jsou správně interpretovány nebo ne, ale často se opakují a to postupně začne nudit. Také není tištěna na běžný papír, ale na "čtvrtku", takže vypadá mnohem obsáhlejší, než ve skutečnosti je. Co tím chtěli autoři sdělit? Jinak se kniha četla dobře. Ještě jedno malé zamyšlení - pokud přečtete Čínskou studii a pak Život bez pšenice, zbyde vůbec něco, čím bychom mohli zahnat hlad? (A to jsou jed dvě knihy - vemte si, kolik jich dnes o výživě máme k dispozici a co z toho může vyplynout.)

22.12.2014 4 z 5

Kedrigern a spletitá výprava Kedrigern a spletitá výprava John Morressy

Své zklamání jsem už vypsala do komentáře Kedrigerna a hlasu pro Princeznu. Tady musím ještě dodat, že vydání Spetité výpravy, které se mi dostalo do rukou bylo řemeslně velmi špatné. Část věty na konci jedné strany se na začátku druhé buď opakovala, nebo její konec chyběl.

22.12.2014 2 z 5

Kedrigern a hlas pro Princeznu Kedrigern a hlas pro Princeznu John Morressy

Kedrigernovy příběhy jsem kdysi četla všechny, ale vlastně si je moc nepamatuji. Zůstal jen pocit, že to bylo dobré čtení. Jenže teď už to tak necítím. Myslím, že autor má pár originálních nápadů, ale způsob jeho psaní je takový amatérský. Může to být i překladem. Za uši tahá třeba "přišel tady" místo "přišel sem".

22.12.2014 2 z 5

Garou aneb Ovce znovu vyšetřují Garou aneb Ovce znovu vyšetřují Leonie Swann

Myslím, že vše podstatné již bylo řečeno níže. Takže za mě jen - Jděte do toho!

22.11.2014 5 z 5

Paní Curieová Paní Curieová Ève Curie

Knížka se čte opravdu pěkně, i když spíš než životopis působí jako červená knihovna. Asi to je tím, že autorkou je dcera Marie Curie - Sklodowské a tak prostě píše o mamince jenom pozitivně. Na druhou stranu já rozhodně netoužím po zbytečně dramatickém čtivu a tak jsem byla spokojená. Je to skvělá příležitost, jak se zábavnou formou dozvědět něco o nositelce Nobelovy ceny a pro většinu lidí tak nezáživné fyzice.

22.11.2014 4 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Vlastní dobrodružný příběh zná v nějaké podobě asi každý (já si pamatuji na komiks v abc). A protože to je klasika, nadejde doba, kdy si budete chtít přečíst celou knihu. Čekáte, že v ní bude víc než v tom komiksu. Čekáte spíš více dobrodružství, ale Melville vás vlastně vzdělává proti vaší vůli ve velrybí etologii a fyziologii apod. Někomu takové vsuvky vadí - i já musím uznat, že nepřispívají k plynulému čtení - ale zase jsem se dozvěděla některé opravdu zajímavé věci. Třeba z čeho jsou parfémy. A ještě jedna zajímavost - velryba prý nemá hlas. A co se dnes tedy pouští miminkům na dobrou noc? (Švagrová má opravdu takové to houpací lehátko, které přehrává mimo jiné i velrybí zpěv.)

22.11.2014 4 z 5