Přátelství navzdory Hitlerovi

Životní cesta mnoha tisíců židovských rodin z Československa skončila za druhé světové války. Stále ale existuje řada příběhů, které pokračují do současnosti. Někteří židé stihli opustit republiku ještě před vypuknutím války, jiní se úspěšně skrývali. Několika stům dětem pomohl Sir Nicolas Winton dostat se z Československa do Velké Británie. Nyní se ukazuje, že existovala i „dánská cesta“, díky níž se podařilo skupině asi 80 dětí na podzim roku 1939 uniknout z tehdejšího Protektorátu. Jaké byly jejich osudy, to vypátrala právě autorka knihy Judita Matyášová....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/174243/pratelstvi-navzdory-hitlerovi-kCa-174243.jpg 4.535
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Přátelství navzdory Hitlerovi

1casper
27.12.2018

Krásná kniha.
I díky fotografiím....nemám slov.

Jirinamac
09.04.2018

Jsem ráda, že jsem měla možnost se dovědět trochu víc o alíjá škole a dětech, co byly zachráněny díky odjezdu do Dánska. Škoda, že ta možnost setkání nenastala dřív, ale i tak je úžasné, co paní J. Matyášová vykonala a škoda, že kniha není obsáhlejší. I rozhovory na YouTube s autorkou jsou moc zajímavé.

Marčullkas
20.06.2017

Moc krásná knížka o smutných osudech.
Příběh stále pokračuje . . .

kalinka99
12.12.2016

Opravdu krásná kniha! Už za tu nádhernou vazbu. Silné příběhy, o kterých jsem slyšela poprvé oživené fotografiemi. Jen je škoda, že příběhy nebyly více rozvedené, ale i tak oceňuji snahu autorky za získané informace.

jana.hud
22.11.2016

Nádherná kniha!

Krásně zpracovaná a doplněna spoustou fotografiií které ještě více přiblíží příběhy židovských dětí, které museli nebo spíš měli to štěstí a mohli za války utéct do Dánska a tím si zachránili životy.

Autorka pátrání a knize musela věnovat nespočet hodin a já také doufám, jako jiní, co tuto knihu četli, že kniha bude mít pokračování a že se o osudech alespoň některých "dětí" dozvíme ještě více.

dee101
03.10.2016

Neobyčejná kniha, silné příběhy, posílám velký obdiv autorce. Avšak přidávám se k dalším komentářům, chyběly mi více rozvedené příběhy, kniha je spíše pojata tak, že popisuje autorčino pátrání po "dětech" a jejich osudech, ale i tak je to velice zajímavé a poutavé. Některé osoby jsou v knize zmíněny jem zkusmo a domnívám se, že by nebylo marné napsat nějakou další knihu i o jejich životních osudech, pokud by s tím ovšem oni nebo jejich příbuzní souhlasili. Myslím si, že je pořád možné tuto knihu rozvést a zdokonalit, protože příběhy stále žijí, a rozhodně se na něco takového budu v budoucnu těšit. Na konci knihy autorka uvádí, že její pátrání stále neskončilo a já jí fandím. Autorku opravdu velice obdivuji za to, co vše se jí podařilo vypátrat a také, co dokázala!

cecetka
27.04.2016

Hodně smutné příběhy. Autorka musela vyvinout spoustu energie, aby sehnala tolik materiálu a našla "děti", o kterých píše. Klobouk dolů.
Přesto nemohu dát 5*. Čekala jsem více rozpracované příběhy. Více emocí, více popisu jejich cesty do Dánska, Švédska, Palestiny ... Chybí mi popis cest, popis pobytu v pěstounských rodinách, popis rozvíjejících se vztahů. I emoce po zjištění, že ztratily celou rodinu. Příběhy jsou jen strohým popisem, což je škoda.
Ale i tak je to velice záslužné dílo. Jsou to skutečné příběhy a člověk si jen těžko dokáže představit, jak těžké to vše bylo a co musely děti a jejich rodiny prožít.

Paní Matyášová, děkuji.

zuzi1162
19.03.2015

Ani si neumím představit, kolik práce to muselo autorku stát. Klobouk domů. Kniha je navíc velice vkusně vytišněna a zpracována.