Přátelství navzdory Hitlerovi

Životní cesta mnoha tisíců židovských rodin z Československa skončila za druhé světové války. Stále ale existuje řada příběhů, které pokračují do současnosti. Někteří židé stihli opustit republiku ještě před vypuknutím války, jiní se úspěšně skrývali. Několika stům dětem pomohl Sir Nicolas Winton dostat se z Československa do Velké Británie. Nyní se ukazuje, že existovala i „dánská cesta“, díky níž se podařilo skupině asi 80 dětí na podzim roku 1939 uniknout z tehdejšího Protektorátu. Jaké byly jejich osudy, to vypátrala právě autorka knihy Judita Matyášová....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174243/pratelstvi-navzdory-hitlerovi-kCa-174243.jpg 4.543
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Přátelství navzdory Hitlerovi

d.oliee

Čekala jsem trochu více informací při tolika hodinách rozhovorů a hledání. Mám v plánu podívat se ještě na dokument Na sever.

martineden
14.11.2020

Naprosto autentická kniha, novinářka Judita Matyášová má cit pro příběh, vytrvalost v hledání a dobré srdce. I film je moc pěkný. Bravo!

Malunka
22.07.2020

Ráda jsem se dočetla o dalších příbězích válečné doby. Rozhodně bych se ráda o "dětech" dozvěděla víc. O době, kdy z Dánska museli Židé uprchnout, vypráví film Ptáci nad průlivem, moc doporučuji. A o začátku války v Dánsku zase film 9. duben, kdyby se někdo chtěl podívat na další podrobnosti.

Anna27
11.02.2020

Zajímavé zpracování, čtivé, krásné fotografie a námět. O druhé světové válce mám načteno hodně, ale s takovým příběhem, jako je tady v knize jsem se ještě nesetkala. Bylo zajímavé číst, jak jsou příběhy tolika rodin propojeny a jak je prožívaly děti, které měly šanci před Holocaustem odjet. Určitě doporučuji přečíst. :)

1casper
27.12.2018

Krásná kniha.
I díky fotografiím....nemám slov.

Jirinamac
09.04.2018

Jsem ráda, že jsem měla možnost se dovědět trochu víc o alíjá škole a dětech, co byly zachráněny díky odjezdu do Dánska. Škoda, že ta možnost setkání nenastala dřív, ale i tak je úžasné, co paní J. Matyášová vykonala a škoda, že kniha není obsáhlejší. I rozhovory na YouTube s autorkou jsou moc zajímavé.

Marčullkas
20.06.2017

Moc krásná knížka o smutných osudech.
Příběh stále pokračuje . . .

kalinka99
12.12.2016

Opravdu krásná kniha! Už za tu nádhernou vazbu. Silné příběhy, o kterých jsem slyšela poprvé oživené fotografiemi. Jen je škoda, že příběhy nebyly více rozvedené, ale i tak oceňuji snahu autorky za získané informace.