Madeleine

Autorka se coby americká ministryně zahraničí během dvou prezidentských období Billa Clintona podílela na zásadních politických rozhodnutích své doby a účastnila se nejednoho dějinného dramatu, od mírových jednání na Blízkém Východě přes zásah NATO na Balkáně po politické střety s Iránem či Irákem. Pozoruhodný však byl i autorčin předchozí život - jakožto dcera českého diplomata se už v dětství pohybovala ve vysokých diplomatických kruzích; jakožto nadaná studentka, pocházející ovšem z komunistického Československa, se musela zorientovat v nové vlasti; jako uznávaná diplomatka musela sloučit náročnou kariéru a rodinný život…O tom všem Madeleine Albrightová dokáže vyprávět se svým příslovečným šarmem a jemným, inteligentním humorem - a výsledkem je "jeden z nejlepších politických memoárů posledních několika desetiletí"....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/173479/madeleine-173479.jpg 4.274
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Argo

Kniha Madeleine

bleska

Tento životopis je pro mě velkým překvapením. Už dlouho jsem se chystala na životopis této ženy, českého původu, která dokázala dosáhnout tak významné a uznávané pozice na mezinárodní politické scéně. Očekávala jsem nudné nezáživné a hlavně "korektní" texty.
Její popis své cesty k úspěchu mě znovu přesvědčil o tom, jak zjednodušenou a naivní představu většinou o takto úspěšných lidech máme. Jejich životní realita bývá velmi odlišná od představy příjemné a pohodlné cestičky, kterou si dotyčný umetal hlavně dostatkem financí.
Tato kniha je všechno, jen ne nudná, nezáživná a politicky korektní. Strhujícím způsobem dokázala Madeleine popsat celý svůj život s nebývalou otevřeností. Nevím, jestli bych dokázal já jít tak hodně "s kůží na trh".
Proto nemám o její pravdivosti nejmenší pochybnost. A co je největším přínosem a zřejmě i největším darem paní Madeleine je její obrovský smysl pro humor.

BarboraSalome
18.12.2017

Výborné politické paměti. Zvlášť se mi líbilo popisovaní dění v Československu/Česku. A nadhled M.Albright. Přiznání vlastních chyb.

hroneczek
24.10.2017

Kniha přináší osobní pohled na dění v Evropě i USA v minulém století. Ze začátku mě hodně bavila, ale postupem času spíše nudila. Některé pozdější události byly popsány možná až moc detailně a to knize ubírá na čtivosti.

swon
20.09.2017

Nejlepší politické paměti, co jsem kdy četla. A to z prostého důvodu: na každé druhé straně nečtete o tom, jak je Amerika skvělá země hájící zájmy celého světa. Madeleine Albright dokázala své zkušenosti a zážitky povyprávět s nadhledem. Čtenáři nic nenutí, snaží se vysvětlit, proč určité kroky ve funkci podnikla. Navíc, přidaná hodnota je určitě v tom, že kniha poskytuje dějiny konce tisíciletí v kostce.
A samozřejmě, jako Češku mě hřeje vědomí, že byla ministryní zahraničí nejmocnější země světa (byť si to jistě ne všichni myslí). Zase jsem jednou zalitovala, že svá vysokoškolská studia jsem neposunula dál a nedala se na diplomacii :-)

Kunki
29.07.2017

"Historie se žije dopředu, ale píše dozadu." Madeleine Albright

nativa
27.12.2016

Velice zajímavá ženská.
A zajímavý pohled na současné dějiny. Pár věcí je cítit vylepšením, ale rozhodně doporučuji.

raffi
04.12.2015

Táto autobiografia by ma zaujala viac, keby sa bol do nej pustil šikovný prekladateľ. Ale to množstvo chýb je otrasné a knihe hodne ubližuje. Napriek tomu je zaujímavé si prečítať životopis jednej z najlepších političiek vôbec.

Erilenne
01.03.2015

Šikovně sepsané paměti krajně nesympatické ženy. Nemohu hodnotit.