jana-cisarova jana-cisarova komentáře u knih

Ranní rosa Ranní rosa Nada Al-Ahdal

Ranní rosa
Vždy mne dojímaly osudy žen a především nezletilých dívek v islámském světě. Příběh Nadi byl tím tragičtějším, že šlo o teprve jedenáctiletou dívku, která měla být násilně provdána za muže o třicet let staršího.
Knihu jsem četla už loni, ale dost si z ní ještě pamatuji. Hodnotím její napsaný příběh jako svědectví, co se děje ve světě, který je nám cizí. Nehodnotím text knihy slohově, nebo dle úrovně autorského talentu. Za mne 4 hvězdičky.

22.02.2023 4 z 5

Bublina Bublina Katarína Šajbanová

Kniha byla pro mne dost náročná na čtení. Děj se odehrával na více místech a figurovalo v ní mnoho osob, našich i cizích jmen. Těžké na zapamatování.
Edita byla dost problematická osobnost, od mládí fixovaná na svoji mladší sestru Viki. Obě sestry byly velmi rozdílných povah. Precizní Edita a lehkomyslná a svobodomyslná Viki. Když Edita zjistila, že její sestra zmizela neznámo kam, nasadila všechnu svou sílu a dovednost, aby ji našla a přivedla zpět rodičům, a hlavně sobě, neboť si nedovedla bez ní život představit.
Vzdala se zaměstnání, vzdala se dlouhodobého partnera a vydala se ji hledat do světa. Její stopa vedla nejdříve do Španělska, tam zjistila, jak hluboko její sestra klesla a do čeho se zamíchala. Další kroky ji zavedly až do Jihovýchodní Asie, do Thajska, kde hledala nejen ji, ale i původce jejího pádu.
Konec knihy mne dost překvapil a zaskočil, zpočátku jsem si těžko uvědomovala, kde je skutečnost a co jsou jen její paranoidní představy. Knihu jsem již kdysi před lety četla, víckrát ji už číst nebudu.

28.04.2024 3 z 5

Drž se blízko Drž se blízko Harlan Coben

Strhující kriminální příběh plný zvratů a napětí. Sleduje osudy tří lidí v současném životě a přitom se vrací se do jejich minulosti, do doby před sedmnácti lety. Megan, počestná žena, manželka a matka dvou dětí, Ray, bývalý špičkový fotograf, nyní fotograf na nejnižší úrovni jako paparazzi, a detektiv Broome, hledající pravdu, co se před sedmnácti lety stalo.
Každý z nich má svůj vlastní příběh z minulosti, který chrání jako své tajemství. Megan celé roky lhala svému muži o své minulosti a změnila si totožnost, Ray měl ničivé vidiny o záplavě krve, detektiv Broome se snažil vyřešit sedmnáct let staré záhady o mizejících mužích, které nikdo už nikdy neviděl, ale také se nenašly jejich mrtvoly. Všichni se ztratili o svátku Mardi Gras, který připadal na stěhující se datum kolem 18. února, kdy se ztratili dva muži, o kterých se v příběhu jedná nejčastěji.
Kniha byla napínavá, četla se sama, i když v některých místech se zdála zbytečně rozvleklá a popisující nedůležité okolnosti. Bylo nutné si zapamatovat jména mnoha osob, které v příběhu vystupovaly. Přesto jí dávám čtyři hvězdičky.

27.03.2024 4 z 5

Krev je voda Krev je voda Alena Jakoubková

Čtvrtý díl o sestrách dvojčatech, Kláře a Gábině, a tentokrát opět o jejich nevlastní sestře Kamile. Ani tady nejsou pozadu v pátrání po všem, co se v městečku stane, co rozšíří náhled na události z předchozích třech dílů.
Kdo čte tuto knihu jako první, aniž by měl přečtené předchozí tři díly, musí být zmatený z přemíry popisu osob, které v příběhu vystupují. O všem bylo psáno již v minulých dílech. Každý díl se specializoval na některé osoby, případně na některé rodiny. Spisovatelka se snaží v tomto díle všechny události dohnat, proto je popisová část značně rozvleklá.
Přesto hlavní roli zde hrají obě sestry, jejich partneři, a k nim se tentokrát přidá nevlastní sestra Kamila. Zapletla se do nějakých machinací mafiánského šéfa, se kterým podvádí současného přítele Matěje Skořepu, s nímž nějakou dobu žila a pomáhala se starat o jeho malou Aurinku. Kamila je lačná po penězích a nedojde jí, kam až může v této ničivé touze dojít. Naštěstí jsou tady Klára s Gábinou a jejich věrné protějšky, advokát Jaroslav, lékař Miloš a detektiv David Holzman, který o Kláru stále usiluje. Podaří se mu nakonec zlomit její počáteční odpor, a posléze už jen její nerozhodnost, který z mužů je pro ni ten pravý?

14.02.2024 4 z 5

Pod lampou není vždy tma Pod lampou není vždy tma Alena Jakoubková

Tentokrát sestry Klára a Gábina přijdou na stopu dávného zločinu, který zůstal dle policie nedořešený. Z dlouholetého pobytu ve vězení se vrátil František Kratina, muž, který byl odsouzený za vraždu své ženy, jejíž tělo nikdy nebylo nalezeno. Za nejasných okolností zároveň zmizel jeho syn Jirka. Klára a Gábina mají podezření, že tady něco nehraje, že všechno bylo jinak. Přes všechny překážky a domlouvání svých blízkých si nedají pokoj, aby nevypátraly, co se tenkrát před mnoha lety stalo.
Druhý případ, který si vzaly za své vyřešit, byli manželé Kropáčkovi. Žena po dlouhých letech se odhodlala k operaci očí, aby dobře viděla. Její muž jí kupoval květiny a moc si jí hleděl. Ne tak ona. Když nyní už dobře viděla jak vypadá, znelíbil se jí natolik, že hledala možnost, jak se ho zbavit. Našla takové řešení, které začalo bít do očí Kláru i Gábinu, neboť starý Kropáček jim před očima chřadl a scházel. Za pomoci kamarádky lékařky Hanky, ho dostali do nemocnice na vyšetření.
Tento díl vrcholí naplánovanou svatbou Gábiny a Jaroslava. Donekonečna se tomu kroku bránila a svatbu oddalovala. Nakonec byla nucena přijmout stanovené datum na září. Zato Miloš u Kláry zdaleka neuspěl. Prsten, který jí kdysi daroval k zásnubám, nikdy nenosila. Svatbě se stále bránila. I tento díl se dal velice dobře a lehce přečíst, jako odpočinková četba.

10.02.2024 5 z 5

Zmizení perníkové princezny Zmizení perníkové princezny Alena Jakoubková

(SPOILER) První kniha ze série o sestrách dvojčatech Kláře a Gábině z městečka Vlčice. Jsou v městečku známé tím, že žádná aféra, která se v městečku vyskytne, jim neunikne. Zajímají se o každého a o všechno, strkají svůj nos i do věcí, po kterých jim nic není. Klára je majitelkou květinářství, Gábina vede oblíbenou restauraci ve městě. Ze svých pracovních míst vidí všechno, co se na náměstí šustne.
Jednoho dne, nedlouho před Vánocemi, zjistí, že se ztratila jejich mladá dodavatelka výtečných perníčků. Klára je požádána, aby zajela do vesnice, kde Blanka bydlí. Už týdny Gábině nebrala telefon a ozývalo se hlášení, že byl odpojen. Na své pátrací misi se potká s mladým mužem, kterým je Radek, Blančin snoubenec. Ani on neví, kam mohla Blanka zmizet. Je to věc velice podivná, proto se sestry rozhodnou vzít pátrání po ní do vlastních rukou. Kromě nich po ní už pátrá soukromé očko, detektiv David Holzman, kterému se Klára líbí.
V knize se objevuje velká řada aktérů, kterými jsou většinou obyvatelé Vlčic, jednotlivci nebo manželské páry, s různými soukromými nebo veřejnými problémy. Zpočátku mi dalo velké úsilí si tolik různých ženských i mužských jmen a příjmení zapamatovat. Zápletky byly různého charakteru, od manželských nevěr, podvodných činností, obohacování se, až po kriminální činnost.
Až na nějaké nedostatky v psaném textu se mi kniha líbila, byla zajímavá a čtivá, a hned se pouštím do dalšího dílu, opatřila jsem si je všechny.

26.01.2024 4 z 5

Vila Adriana: sladkobolný příběh nenaplněné lásky Vila Adriana: sladkobolný příběh nenaplněné lásky Jana Císařová

Sladkobolný příběh nenaplněné lásky je napsán podle skutečné události. Hlavní hrdinové a někteří z dalších jsou osoby skutečné, nikoliv vymyšlené. Místo, kde se příběh odehrál je naopak vymyšlené. Internátní škola Vila Adriana, kde hlavní hrdinka Diana prožívala svoji nenaplněnou lásku, ve skutečnosti neexistovala. Částečně se děj vyvíjí v kamarádských vztazích mladých dívek na internátě, částečně v městečku, kde měla Diana trvalé bydliště.
Její příběh je z velké části pravdivý, jsou tam jen některé dodatečné události, které se odehrály jinak, než je popisováno. Byla jsem vtažena do děje, který prožívala Diana a její láska, o málo starší hoch Petr, která jí změnila život navždy. Jako všechny moje napsané a vydané knihy, i tuto miluji a mám ji znovu a znovu již po několikáté přečtenou.

11.01.2024 4 z 5

Divoké prázdniny Divoké prázdniny Jan Procházka

Hezký a dojemný prázdninový příběh dvanáctileté Lenky. Odehrává se v 60. letech minulého století, v době kolektivního hospodaření v socialistickém zřízení.
Lenka měla o prázdninách své povinnosti. Musela pomáhat mamince na statku ve slepičárně. V poledne nosila oběd a pivo s cigaretami otci do pískovny.
Její srdce bije pro hřebce Prima, kterému říkají Strakáč. Je to jankovitý kůň, nikdo ho nedokáže zkrotit. Jen Lenku poslouchá a je jí oddaný. Ona ví, proč je ke kočímu tak vzpurný. Je to zlý člověk, bije ho, trápí hladem a žízní a rád by ho poslal na porážku.
Lenka je citlivé děvče, velice oddané. I přes varování rodičů ke koni chodí, chrání ho a ošetřuje, dokonce mu zachrání život, aby nebyl poslán na jatka. Její odvaha a oddanost je nakonec oceněna rodiči i správcem statku. Strakáč se z lásky a oddanosti k ní uklidnil, a mohou si ho na statku nechat.

10.12.2023 4 z 5

Lařin příběh Lařin příběh Beate Hellmann

Obsáhlá kniha, která je náročná na zapamatování si všech postav hlavních hrdinů, kteří se zde vyskytují. Jelikož jsem nečetla první díl, „Dvě ženy“, musela jsem si postavu Lary formovat po částech, jak v jednotlivých úsecích knihy o sobě mluvila a celou svoji minulost prozrazovala. Mezitím se prolínaly příběhy dalších osob.
Michael si u mne zpočátku žádné sympatie nezískal. Jeho rodinný život byl pod úroveň. Se ženou Aileen jednal jako s onucí, jenže ani ona neoplývala sympatiemi. Její obětavá, ponejvíce však sobecká láska k němu, byla až stupidní.
Ve vztahu k Laře se mi Michael už zamlouval víc. Jeho životním přáním bylo najít ženu, která by se lišila nejen od jeho manželky, ale vlastně od všech ostatních žen. Takovou ženu našel v Laře.
Přes všechny překážky, které se jim stavěly do cesty, si svou lásku uhájili. Stálo jich to ale spoustu trápení a nejistot. Lara byla žena vrcholně nešťastná. Neměla štěstí na muže, první tři partneři ji opustili a po každém zbyla rána v srdci. Její těžká nemoc, kterou v mládí překonala, v ní zanechala obavu, že by se kdykoliv mohla vrátit. Projevila se jako žena neskutečně silná a bojující.
Zpočátku se mi kniha četla dost obtížně a postupovala jsem jen velmi pomalu. Až ve druhé části se to změnilo, děj byl stále zajímavější, a poslední kapitoly jsem přečetla už bez odložení knihy.

27.11.2023 4 z 5

V příboji osudu V příboji osudu Hedwig Courths-Mahler

Rosmarie cestuje se svým otcem z Japonska, kde působil z pověření své firmy. Zároveň s nimi cestuje jeho mladý kolega doktor, který se velmi dobře zapracoval a měl jeho sympatie. Rosmarie s Heinzem našli v sobě zalíbení. Její otec se bohužel musel podrobit operaci, kterou nešlo odložit, a rozhodl se absolvovat ji v jednom sanatoriu v Honolulu, kde parník končil cestu, a ostatní cestující pokračovali jinou lodí.
Mladí lidé byli nešťastní, že se musí rozloučit. Heinz jí věnoval jako talisman prsten, který dostal od matky na smrtelné posteli. Oba mladí lidé to pokládali za tajné zasnoubení.
Na lodi byla mladá žena, která se do Heinze zamilovala a usilovala o něho. Uchýlila se k podvodu. Jméno Rosmarie mohlo být zneuctěno a hrozilo, že se mladí snoubenci k sobě nedostanou.
Příběh z doby začátku minulého století se mi líbil, dávám mu čtyři hvězdičky.

08.11.2023 4 z 5

Sršeň Sršeň Vita Jamborová

Detektivní román, který se odehrává na malé vesnici na Slovensku. Bývalý policista Peter se stane svědkem nálezu mrtvého těla svého kamaráda, který zemřel na alergický šok po útoku sršňů. Aspoň tak byla smrt mladého podnikatele Martina prezentována.
Peter má však od samého začátku pochybnosti, že muž zemřel následkem útoku sršňů. Pouští se do pátrání, aby dokázal, že šlo o naplánovanou vraždu. Ve svém pátrání nachází hodně starých skrytých tajemství, která se dotýkají nejen jeho známých a sousedských vztahů, ale dokonce i jeho rodiny.
Román se dobře četl, děj byl napínavý. Knihu jsem na dlouho nemohla odložit, dokud jsem ji nedočetla do konce.

22.09.2023 5 z 5

Papoušek v aspiku Papoušek v aspiku Eva Brabcová

Papoušekv aspiku je další humornou knihou od Evy Brabcové. Je volným pokračováním knihy "Papoušek na smetaně".
Vilma má nového partnera. Je jím veterinář Vladimír. Odstěhuje se s ním na venkov do chalupy, která má k normálnímu obydlí hodně daleko. Je to polorozpoadlá bouda. Vladimír plánuje rekonstrukci, ale náhle přichází se zprávou, že musí odjet na roční stáž do Londýna.
Vilma je z toho vyděšená, ale Vladimír jí vše dopředu naplánoval. Jeho kolegyni zvěrolékařku, která ji děsí svým drsným přístupem k životu, nakonec se stane její přítelkyní. Domluví jí řemeslníka na položení kachhliček do předsíně, kde je pouze udusaná zem. Jeho představa kachliček původem z nemocnice ji vytočí. Shání si je sama a nakonec přijde i o řemeslníka, který si při práci zlomí nohu. Květa jí zařídí jiného pracovníka, který práci odvede dobře.
Aby toho nebylo málo, přijíždí za ní její tatínek, který je velmi nepraktický a jen přivolává další problémy. Právě ve chvíli, kdy jim chalupa doslova padá na hlavu, vrací se domů Vladimír, který předčasně ukončil stáž v Londýně.
Kniha velmi humorná, moc se mi líbila.

14.09.2023 4 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Děj se zpočátku odehrává na prehistorické planetě Zemi, kam se Arthur Dent a jeho přítel Ford dostali. Bylo to údajně před dvěma miliony let, než vznikl život na zemi.
Arthur žil osaměle pět let v jeskyni. Pak se jednoho zářivého dne našel s přítelem Fordem.
Dalším sledem událostí byli vyhozeni na nějaké kriketové hřiště, kde bylo hodně lidí. Octli se v Anglii 80. let dvacátého století. Do zničení planety Země chybělo už jen málo času.
Potkali starce, který je vzal na kosmickou loď, která je měla přenést do jiné části vesmíru. Stihli odletět na poslední chvíli, kdy zasáhl Zemi zničující úder.
Překonali obrovskou mezihvězdnou vzdálenost a octli se někde v místě, které vypadalo jako velká výpočetní stanice.
Celá kniha vypráví neskutečné příběhy, které jen stěží dokážu popisovat. Třetí díl už zřejmě číst nebudu.

12.09.2023 2 z 5

Šest žen Jindřicha VIII. Šest žen Jindřicha VIII. Paul Rival

Kdybych se nepustila do čtení této knihy v rámci čtenářské výzvy, byla bych ji odložila. Jednak historické knihy nemám příliš v oblibě, snad jen takové, které mají romantický děj. Kniha se navíc špatně četla. Příliš malé písmo a na těsno nahuštěné řádky, proto jsem měla co dělat, abych každý den přečetla víc než deset stránek.
Nakonec jsem knihu dočetla, i když jsem musela nějaké zdlouhavé popisy politických událostí přeskakovat. Velmi negativně na mne působily zrůdné úklady, vraždy a mučení, kterých se král Jindřich dopouštěl ve velkém množství, nejen na svých nepřátelích, ale později i na těch, kteří byli dříve jeho přátelé. To, že dvě z jeho prvních žen, Kateřina Aragonská a Anna Boleynová, byly popraveny, když se staly králi nepohodlné a neporodily mu dědice, mne nanejvýš znechutilo. Být královou manželkou v té době byla cesta ke smrti v mladém věku.
Přesto jsem se dozvěděla něco z historie anglických králů a z jejich života, tedy přečtené knize dávám tři hvězdičky.

07.07.2023 3 z 5

Záhadné vody Záhadné vody Arthur Ransome

Sourozenci Walkerovi se dočkali příjezdu tatínka, komodora Walkera, který má nastoupit místo v Shortly. Rodiče věřili, že bude mít aspoň týden dovolené, tak naplánovali výpravu pro celou rodinu do neznámých míst, které jim doporučil Jim Brading a půjčil jim na výzkumy svoji loď. Vzápětí přichází rána v podobě příkazu prvního lorda z admirality, aby se tatínek okamžitě dostavil do Shortly. Ukázalo se, že plánovaná cesta odpadá, neboť na celý další týden mají rodiče hromadu práce a zařizování.
Rodiče moc mrzí, jak jsou děti zklamané, tak jim zajistí odvoz na Hastrmanovi do neznámých Záhadných vod, kde se utáboří na jednom ostrově, v krajině uprostřed bažin, ostrůvků a zálivů, které se mění několikrát za den s přílivem a odlivem. Děti mají za úkol zmapovat ostrovy, pevninu a okolí záhadných vod, než pro ně rodiče přijedou. To ještě netuší, že maminka pozvala na tuto výpravu i Nancy a Peggy Blackettovy.
Spřátelí se s místním hochem, který patří k divochům, kteří si říkají Úhoři, mají tajná hesla a totemy. Děti se pak skamarádí i s ostatními divochy, kteří jim pomáhají s mapováním a výzkumem Záhadných vod. Nejmladší sestřička Bridget je nadšená, když si ji vyberou za lidskou oběť na jejich divošské slavnosti. Užijí si i Amazonky, hlavně Nancy, kterou válčení baví víc než mapování.
Děti zažijí hodně dobrodružství. S mapováním terénu musí pospíchat, nevědí ve který den pro ně rodiče přijedou se záchrannou lodí. Dokážou toho víc, než si mysleli, za to ale vděčí svým novým přátelům.
Kniha je velmi zajímavá, čtivá. Líbí se mi přístup rodičů k dětem, jak rozumí jejich hrám a dokážou se vžít do jakékoliv situace a hry, jakou si děti vymyslí.

21.04.2023 5 z 5

Útěk z afrického pekla Útěk z afrického pekla Barbora Koudelková

Kniha byla od začátku čtivá. Zda je autorka dobrá spisovatelka, nehodnotím, zda se dá kniha číst, to ano, dá. Od samého začátku jsem ji litovala. Pro její naivitu a hloupost, to už tady ale bylo od mnohých. Chápu, že mladá holka se může rázem zamilovat a spřádat krásné sny, ale... Pokud je tím vysněným princem někdo z daleké cizí země, navíc z rovníkové Afriky, seznámení a odjezd za milým je zprostředkován podivným nedůvěryhodným cizincem, Němcem, který jak se zdá, se skutečně vyzná, už to jí mělo něco napovědět.
Obrovská odvaha byla odletět za někým, koho v životě neviděla, dokonce ani na fotce, jak vyšlo najevo, když ho poprvé spatřila. Důvěřovat, že je chudák, kterému upírají dědictví a chtějí po něm další a další desetisíce, či statisíce dolarů, jako daň, a podobné poplatky, na to bych těžko naletěla.
Nakonec on si nežil špatně, chudák nebyl, to musela poznat. Odkud pak asi své peníze bral? Ta jeho změna chování, z něžného milence rány, brutální útoky, divím se, že se ještě po prvním odletu domů vracela, dokud neměla děti. Pak už ji chápu, bylo to pro ni těžší a těžší.
Příběh smutný, drsný, škoda, že si svůj život sama svou naivitou tak zničila. Druhý díl si určitě také přečtu.

24.03.2023 4 z 5

Rodina Rodina Jana Císařová

Druhý díl z cyklu "Zahradnice z předměstí" začíná svatbou třicetileté Lorky a devatenáctiletého Petra, kteří jsou rodiči šestnáctiměsíčního Petříka. V tomto díle jsme svědky, jak se Lorčina a Petrova rodina rozrůstala. Brali se v roce 1971 a v roce 1975 měli už čtyři děti.
Petr byl stále studentem. Dokončil dvouletou nástavbu a po maturitě a nastoupil práci j leteckého mechanika. Pak ho čekala vojna. Jako otec dvou dětí, a třetí bylo na cestě, ji měl zkrácenou.
Na vojně se začala plnit jeho touha po zaměstnání pilota. Zařadili ho do výcviku letců na vojenských vrtulnících. Před koncem vojny si podal přihlášku na dálkové studium vysoké školy leteckého inženýrství. Studoval při zaměstnání na letišti v Tuřanech a prošel tam všemi pozicemi, od mechanika až po práci na věži v řízení letového provozu. Teprve po šesti letech byl promován a stal se z něho pilot civilních letadel.
V té době poznali, že na cestě je páté dítě, když Lorce chybělo už jen málo do čtyřicítky. Stále to byla krásná a mladě vypadající žena. Petr jí nyní mohl splatit vše, co do něho od počátku jejich vztahu a během devítiletého manželství investovala, s čím vším mu pomohla.
Tento díl vypráví o jejich všedních radostech i starostech a hlavně o velké a silné lásce, která dokázala během let všechno překonat a oba je i jejich povahy zocelila.

23.03.2023 3 z 5

Osudová setkání Osudová setkání Jana Císařová

(SPOILER) Vrátím se opět ke svým vlastním knihám, které jsem ještě neokomentovala. Dlužím první a druhý díl z cyklu rodinné ságy Zahradnice z předměstí. Je to příběh jedné rodiny. Začíná v roce 1967 a končí v počátečních letech 21. století.
O čem pojednává? Zamýšlela jsem se nad tím, zda v dnešní době ještě existují manželství, kde jsou si dva lidé po celý život věrní, ani jednou se žádný z nich nedopustil nevěry. Jeden pokládá toho druhého za důležitější osobu než je sám. V případě situace, kdy je potřeba se pro druhého obětovat, něco slevit ze svých přání, tužeb, nebo pohodlí, udělá to z lásky ke svému partnerovi.
V mém románu jde o manželství, které se vymyká normálu, kde žena je téměř o jedenáct let starší než muž. Seznámili se v druhé části prvního dílu, když on byl ještě mladý chlapec, student, a oba měli svá trápení a tužby, které nešly naplnit. Lorka, na svoji dobu dosti bohatá žena, žila deset let jako jeptiška. Zůstávala věrná svému zemřelému snoubenci, který tragicky zahynul tři dny před jejich svatbou. Dala mu nad hrobem slib, že se nikdy za nikoho jiného neprovdá. Obětovala mu deset let svého nejkrásnějšího mládí.
Pak přišly do jejího života tři osoby, které značně ovlivnily její osud. Poznala dívku Lénu, která v dětství ztratila po nějakém těžkém úrazu paměť. Pomohla jí najít její identitu a zjistit, kým je. Z dívenky Lény se stala Elsa Müllerová, která našla ze svého příbuzenstva jen svého bratra.
Rok nato se seznámila s mladou svobodnou maminkou, které pomohla v nouzi. Zatoužila po vlastním dítěti. Nechtěla se vdát, chtěla dítě jen pro sebe. O další rok později poznala mladého hocha, studenta, který byl rovněž na dně. Také toužil. Na rozdíl od ní po věcech, na které nemohl dosáhnout, které měli jeho spolužáci a rodiče mu je nemohli obstarat. Cítil se odstrčený a zamindrákovaný. Nabídla mu vzájemnou pomoc. Splní si své touhy, a jakmile sliby a závazky jeden vůči druhému naplní, rozejdou se jako přátelé. Ona bude svobodnou matkou a on si půjde svou cestou.
Jenže se v něm přepočítala. Byl jiný než kluci jeho věku. Daleko citlivější, svědomitější a odpovědnější. Navíc se do ní hned při prvním sblížení hluboce zamiloval, neboť byla skutečně krásná a vypadala o moc let mladší než byla. Kromě toho byla milá, laskavá, něžná a nápomocná druhým. Když se s ním chtěla rozejít a dát mu volnost, nechtěl ani slyšet. Bojoval o ni všemi prostředky. Nakonec si ji vybojoval, neboť ani ona už nemohla déle odolávat. Zamilovala se do něho hned v ten první den, kdy se poznali. Začala mu věřit. Přestala se bát, že ji a dítě opustí, zkomplikuje jim život a zanechá ránu v srdci. Tímto končí první díl a druhý díl začíná jejich svatbou.

22.03.2023 4 z 5

Ideální manžel z nebe nespadne Ideální manžel z nebe nespadne Alena Jakoubková

Jakkoliv mám ráda knihy od Aleny Jakoubkové, přečetla jsem jich už hodně, tento román mne tolik nenadchl. Je to vidět už z faktu, že knihu jsem četla 6 dní, zatímco ty předchozí jsem měla přečtené za několik hodin, většinou během dvou dní.
Začátek byl zdlouhavý a vlastně o ničem, nevydržela jsem u čtení moc dlouho. A pak, všechno dopadalo nadmíru ideálně. Patriciin nápadník, cizinec, hned po pár dnech od seznámení ji požádal o ruku. Ona neváhala, byla zamilovaná od prvního okamžiku. Neřešila jiné závažné věci: staré rodiče doma v Česku, rodinný podnik knihkupectví, vazby na svoji vlast
Děj probíhal až příliš idealisticky, všechno jí padalo do klína. Projevila neskutečné nadání v malbě obrazů, prodávala je s pomocí nových známých, hodně vydělávala. Už před svatbou pro ně Frederick koupil nový krásný dům, do kterého se mohli ihned nastěhovat. Rodiče se smířili s dcerou provdanou do Francie, přijeli za nimi se seznámit s jeho rodinou.
Jen pár stránek před koncem knihy jsem začala registrovat, že děj postoupil rychle o několik roků dál a pak ještě dál, až z toho bylo víc než patnáct let, a Patricii chybělo jen málo do čtyřicítky.
Kdyby nebylo jednoho zádrhelu před koncem knihy, byl by to román jako z červené knihovny z 20. století. Ale i tady nakonec všechno krásně a šťastně dopadlo, s překvapením na konci knihy. Hodnotím asi tak na 50%.

22.03.2023 3 z 5

Vysněná cesta do oblak Vysněná cesta do oblak Jana Císařová

Je pokračováním 4. dílu Životní cesty dětí Bachmanových. Kniha začíná posledními čtyřmi kapitolami předcházejícího dílu, kdy Lori nastoupí své místo po nástavbovém studiu cestovního ruchu na Ruzyni. Při práci si udělá kurz pro palubní průvodčí.
Nastává její tříleté období práce ve vzduchu. Navštíví celou řadu evropských a později i mimoevropských destinací. Některé lety létá se svým otcem, kapitánem Bachmanem, většinou dálkové lety. Poznává jejich nového kapitána Čechoangličana Johna Silvera, který se do ní zamiluje a cit je to oboustranný. Lori svěřuje sestře Elise, že kvůli Johnovi by se možná mohla na krátkou dobu vzdát létání, aby si mohla pořídit rodinu. Jenže John má s ní jiné záměry. Když pozná, jak si to její snoubenec představuje, sestaví si řebříček hodnot a ze svazku zavčas vycouvá.
Tento díl pojednává i o ostatních sourozencích a celé rodině. Na konci tříletého závazku práce pro ČSA se setkává na Ruzyni s emirátským šejkem Amirem Al Fazghim, který coby personální manažer jejich nově vzniklé letecké společnosti přijel do Evropy hledat vhodné dívky na práci palubních průvodčích do AbúDhabi Air.

06.03.2023