jan0223 jan0223 komentáře u knih

Už vím proč 2. Už vím proč 2. Eduard Škoda

Druhý díl doplňuje a pokračuje v úžasném vyprávění. Tahle knížka se opravdu povedla, nadčasová, propracovaná a jako kluk jsem ji přímo hltal. Dodneška si ji rád prolistuji a snažím se k tomu vést i děti.
Neznám nikoho komu by se nelíbila.

03.01.2022 5 z 5

Čaroděj z Ohňové hory Čaroděj z Ohňové hory Steve Jackson

Kultovní gamebook. Dostatečně propracovaný, přitom poměrně jednoduchý a zábavný. Dobře se to čte má to odpich a zbytečně to čtenáře nezdržuje sáhodlouhými kombinacemi při soubojích, rozhodnutích, takže děj jde rychle kupředu.
U mě se jedná o nostalgickou vzpomínku takže tento gamebook je součástí mého dětství.

01.01.2022 4 z 5

Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera Jaroslav Foglar

Kdo by neznal a nevyrůstal na Rychlých šípech a proto není divu, že kniha se tak rychle rozebrala. Když jsem ji přečetl tak jsem zjistil, že některé příběhy vůbec neznám a že je několik ilustrovaných variací.
Prostě nostalgie a jsem rád, že je v knihovně jako vzpomínka na časy mladí.

Mramorový ráj Mramorový ráj Sergej Kuzněcov

Jako fanda trilogie metro, jsem musel doplnit sbírku i o tuto knihu. Jsem z ní poněkud rozporuplný. Na jednu stranu je to čtivé, má to spád, jednoduchou příběhovou linku a jednotlivé pasáže nutí čtenáře pokračovat a popohání ho kupředu za dalším kouskem skládačky. Ovšem na druhou stranu je zde až příliš velká přímočarost, které se autor drží zuby nehty, některé úseky jsou až příliš rychle preskočeny, urychleny a celý potenciál který kniha nabízí je zadupán do země, proč nerozvinout příběh a prostředí více do hloubky, vždyť se to tam přímo nabízí. Každopádně i přes nedostatky je kniha čtivá, zaujme, pobaví a stejný zážitek nabídne i při opakovaném čtení, takže u mě dobrý a rozhodně lepší než m2035.

26.12.2021 3 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

A protože mě první díl metra nadchnul neodolal jsem a pořídil i díl druhý. Možná jsem čekal víc nebo alespoň vedeno ve stejném duchu jako 2033, ale celkově ta kniha je vlažná. Dá se ještě číst, není to úplně nejhorší. Zklamalo mě, že se hodně vytratila magie, temnota tunelů, najednou je cestování mezi stanicemi bezproblemů. Vše plyne hrozně rychle a vzniká spousta nezodpovězených otázek a prázdných míst. Myslím, že celé by se to dalo pojmout podstatně lépe. Každopádně celkově mě kniha bavila a dá se jí odpustit některé nedostatky. Škoda, že se autor do toho víc nepoložil a nedotahnul spoustu věcí a myšlenek do konce.

25.12.2021 3 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Kniha, která by se dala rozdělit na dvě části na část která super a čtenáře baví, je plná děje, zvratů, má to odpich, prostě skvělé. A potom je ta druhá část, která už je víceméně přeplácaná a je znát, že se autor snaží udržet nastavenou laťku za každou cenu. A místy se nachází zóny, které vyplňují prázdná místa aby tyto dvě části šli do sebe napasovat. A konec by jsem zařadil do pohádky o princovi na bílém koni, který všechny zachrání. Takže pokud to shrnu, tak za mě je to kniha na letní nudné okurkové dny někam k vodě nebo jako relaxační oddechová lehčí četba. Ale rád se k ní vracím a nechávám se strašit osobitým Kulhánkovským stylem proložený černým humorem.

24.12.2021 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Námět zajímavý, ale potenciál nebyl úplně využitý, ale spíše totálně pohřben. Ani se mi nechce věřit že je to zrovna od Kinga. Jeho jinak geniálně promyšlené knihy se nedají srovnávat s touhle rychlokvaškou. Sice jsem ji přečetl, ale už se k ní zřejmě nevrátím jsou lepší tituly. Každopádně zopakuji námět zajímavý, provedení hodně chatrné. Svého čtenáře si určitě najde, ale mě neoslovila.

19.12.2021 2 z 5

Ohnivá poušť Ohnivá poušť Tom Sorcer

Tak tuhle knihu jsem dostal k narozeninám jako kluk, kolik mi bylo? 13 let. Pamatuji si, že jsem na obálku koukal dosti nedůvěřivě, ale zvědavost zvítězila a já se poprvé začetl do gamebooku. Do té doby pro mě naprosto neznámá věc, ale naprosto mě tenhle typ pohltil. Teď když ji otevřu tak vím, že styl není úplně bezvadný, obtížnost by také mohla být jiná a příběh je hodně jednoduchý, ale z pohledu 13-leteho kluka který čte první gamebook v životě, je to naprostá pecka. A do dneška si knihou prolistuji a vrátí se zpět ten třináctiletý kluk který v bezstarostné době dětství hledá správná rozhodnutí. Pro mě nostalgie a vím, že pohled na tuhle knihu je všechno jen né objektivní.

19.12.2021 4 z 5

Unesená Unesená Manuro (p)

Kniha která vás nemá ráda. ☺ Propracovaný příběh se zajímavým námětem. Příběh který vás vtáhne do děje. Stejně jako mnozí jsem ji na první pokus nedal, ale právě o tom to je, kniha nás má zabavit na delší chvíli než jen na pár minut a proto jsem rád, že je tak těžká protože po dosažení cíle by ztratila určité kouzlo nedostupnosti. Obrázky ilustrované do stejné barvy navozují temnou atmosféru a podchycují celý příběh. Rozhodně zajímavý nápad a vyplňuje mezeru na trhu a určitě na prvotinu dává laťku hodně vysoko. Doufám že bude inspirovat i ostatní aby se na trhu i tento styl trochu rozmohl. I přesto, že ne každý má rád tento styl tak jsem přesvědčen, že si svoje fanoušky najde a pár knihoven zaplní tímto ojedinělým stylem.

05.04.2019 4 z 5

Záchrana Záchrana Dmitry Glukhovsky

Druhý díl je o něco málo lepší než ten první, jsem zvědav na závěr. Vadí mě rychlé změny dějů bez jakéhokoli vysvětlení, místy mě to přišlo jak blaboleni a hraní o čas. Mělo to ale spád a dobře se to četlo. Konec víceméně vše vysvětlí, ale zase najednou jak blesk z čistého nebe a oala jakou náhodou se objeví lidi co to všechno ví a všechno si pamatuji a vše objasní. Zápletka hrozně moc rychlá, není to můj šálek čaje a četl jsem to spíše že zvědavosti a z účty k autorovi.

04.01.2024 3 z 5

Vampýři Vampýři Brian Lumley

Druhý díl úspěšně pokračuje v upírské sérii. Tak 70% mě bavilo, potom přišly agenti a kniha ztratila šmrnc. Každopádně vyvstali nové neodpovězené otázky takže předpokládám, že vysvětlení bude v dalších knihách. Jinak pěkné počtení neurazí ani nenadchne, ale zabaví a to je pro mě hlavní.

09.01.2022 4 z 5

Záhada hlavolamu / Stínadla se bouří (komiks) Záhada hlavolamu / Stínadla se bouří (komiks) Jaroslav Foglar

Foglar a jeho RYCHLÉ ŠÍPY to je legenda, kterou ani netřeba představovat. Tohle je kus dětství a ikdyž je kniha lepší, protože do komiksu všechno nedáte, tak toto jsem hltal s baterkou pod peřinou, komiks vedle toho kniha a už se četlo a četlo a u toho našpicované uši jestli nejdou rodiče. Samozřejmě šli a vždy mě načapali a baterku sebrali......., ale já měl vždy ještě jednu. Takže v tomhle je kus dětství a a to prostě musím mít ve své knihovně jako vzpomínku.

Putování s oslem Putování s oslem Josef Fousek

Tak tohle je odpočinkové, pohodové čtení. Musím říci, že jsem se opravdu pobavil. Ten začátek chce vytrpět a užít si část na vandru s oslem, oslí reportáže už by tam ani nemuseli být, ty mě moc neba. Ale stejně jsem knihu přečetl 2x za sebou.

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Pro mě nejhorší kniha z celé trilogie. Největší zklamání. Veškeré tajemno se vytratilo, nestvůry, temnota, tajemství vše se vytratilo a zůstal pouze mocenský a politický boj. Jsou pasáže kde to začne nabírat obrátky a čtenáře to vtáhne, ale najednou jako kdyby se kolo zastavilo a celé to spadne do obyčejné šedi a nudy. Knihu mám pouze pro kompletaci trilogie, ale už se jí nějak neodvažuji otevřít. Škoda dalo se z toho vyždímat hodně, místo toho to celé vzniklo z hodně rychle jedoucího vlaku, zřejmě proto aby se kulo železo dokud bylo žhavé.

25.12.2021 2 z 5

Tomíkovy objevy Tomíkovy objevy Gerard Grée

Tuto knihu jsem v dětství hltal, nádherné ilustrace a zpracování. Dal by jsem ji jako povinnou četbu, až z této knihy jsem spoustu věcí pochopil a objevil.

20.12.2021 4 z 5

Zápisník malého zálesáka Zápisník malého zálesáka Zdeněk Chval

Tak to jsem si prostě musel pořídit. Mám tyhle knížky rád, rád si je prohlížím a potom vše učím a ukazuji svým dětem.

19.12.2021 5 z 5

Prales leopardů Prales leopardů Ladislav Mikeš Pařízek

Když jsem jí vyhrabal z tátovy knihovny tak hodně dlouho trvalo než jsem ji otevřel a přečetl. Odrazovala mě obálka a říkal jsem si "To bude blbost.". Ale,..... jakmile ji člověk otevře tak ji prostě dočte. Proletěl jsem pralesem a ani se neohlídnul, prožíval jsem strasti a úspěchy výpravy a na konci litoval, že už je konec. Škoda, že ta cesta není více rozvitá a je hodně useknutá. Ale čtení nejen pro mládež je to pěkné, i teď když už mám svoje děti si ji rád odpočinkově přečtu a znovu prožiji dobrodružství v pralese.

19.12.2021 4 z 5

Zálesácká kuchyně Zálesácká kuchyně František Alexander Elstner

Já mám ještě tu starou malou zelenou knížečku, ze které se stal salát jen se na ni člověk podíval. Přečetl jsem si ji jen tak a i tak mě jako kluka bavila a baví do dneška. Líbí se mi zpracování a je to skvělý pomocník do kapsy. Postupně z ní zasvěcuji moje děti a učím je nejen vaření, ale i k lásce přírodě a správným a férovým zásadám.

19.12.2021 5 z 5

Oživovateľ Oživovateľ Seth Patrick

Kniha se zajímavým námětem, ale bohužel mám pocit že se autor mnohdy zbytečně snaží příliš vystihnout prostředí, pocity a emoce a uniká mu čtivost a vtáhnutí čtenáře do komplexního děje a přípravy na děj budoucí, zbytečně se ale musí čtenář prokousávat nudnými pasážemi, které mohli být využity jinak a podpořit celkový děj a dojem. Ale jinak přes některé drobné nedostatky má kniha přímý děj směřující k překvapivému rozuzlení. Pro mě je to takový typ knihy který nenadchne ale ani neurazí a svého čtenáře si určitě najde. Rád jsem si ji přečetl, není to kniha ke které by jsem vrátil, leda až po hodně dlouhé době.
HA-RY

31.01.2017 3 z 5

Budujme stát - pro 40,000.000 lidí Budujme stát - pro 40,000.000 lidí Jan Antonín Baťa

Vizionářslá kniha s nadčasovým pohledem od člověka, který měl hlavu pěkně srovnanou. Některé pasáže jsem rychle přelétl jinek mě zaujali více. Nicméně zajímavá, geniální kniha.

09.01.2022 4 z 5