Mramorový ráj

Fantazie Dmitrije Gluchovského zrodila kultovní román Metro 2033 a inspirovala vznik literární školy jeho následovatelů zvané Univerzum 2033. Román Mramorový ráj Sergeje Kuzněcova patří k těm nejoceňovanějším… Sergej, jeho žena a syn a průvodce Max se musí dostat po postapokalyptické katastrofě po povrchu do Moskvy a metra. Jenže v metru ožívají jeho neuvěřitelné temné legendy… Na cestě čeká hrdiny mnoho nebezpečných dobrodružství, která zavedou čtenáře do prostředí, kterému se Gluchovskij vyhýbal – do radioaktivního okolí Moskvy, kde nečeká žádný spasitel metra, ale zato fascinující příběh obyčejných lidí, kteří poznávají své možnosti a hranice a přinášejí do tragického světa Metra 2033 překvapivý doušek optimismu... Příznivci ruské postapokalyptiky kladou tento román naroveň románu Metro 2034. Čtenářům Gluchovského se tak nabízí možnost vstoupit znovu do prostředí, které je oprávněně fascinovalo a po kterém se jim tolik stýská....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434621/big_mramorovy-raj-XWC-434621.jpg 443

Metro Universe 2033 6.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Мраморный рай (Mramornyj raj), 2010

Kniha Mramorový ráj

HockeyGirl
dnes

Metro 2033 a další díly jsem zatím nečetla, ale jelikož Mramorový ráj na ně nenavazuje, koupila jsem si ji samostatně. Postapokalyptické knížky mám ráda, není to ani moc složité a navíc si v tomto směru může spisovatel vymyslet jakoukoliv hrozbu, která zahubí lidstvo a zanechá nějaké mutanty. Mramorový ráj se mi četl sám, líbilo se mi, že knížka nebyla moc složitá na pochopení, byla tenká a zápletka napínavá. Kdo má rád fantasy a sci-fi, pak doporučuji Mramorový ráj.

stanislav0373
předevčírem

Velice vítaný návrat do světa Moskevského metra byl pro mě drobným zklamáním. Na druhou stranu nelze na dvou stovkách stran čekat složité dobrodružství celé kolonie s popisy světa tam nahoře...

Příběh i zápletka jsou jednoduché, místy okořeněné o nějaký ten zvrat, který však není nic, kvůli čemu bych lapal po dechu. Což by mě však až tak nevadilo. Co dle mě ale trpí je popis a atmosféra, některé pasáže autor v honbě za příběhem prostě zbytečně zjednodušuje přeskakuje, urychluje....

Nicméně, kniha má spád, je čtivá a jako nenáročné čtení pro chvíle oddechu je jako dělaná. Navíc je tam nemalé množství zajímavých myšlenek a citátů. Já si zapsal mimo jiné tento:

"V životě neexistuje lepší dar než kniha a není lepší způsob, jak trávit volný čas, než četba."

kokrokr

Malá skupinka přeživších, ze zaniklé kolonie na předměstí Moskvy, se pokouší dostat k nejbližší stanici Metra. Jde o zcela průměrný a jednoduchý příběh, který nedosahuje kvalit Gluchovského předlohy. Také autorův slovní projev není příliš zajímavý. Hodnocení: slabší průměr.

Miliarda

Neznaje původní trilogii jsem si postapokalyptické výjevy Ruska oblíbil a jedinečná, depresivní atmosféra na mě dýchala takřka na každé stránce. Přes rozvláčnější úvod nabral děj poměrně svižný spád, kdy vše vyvrcholilo v poměrně očekávanou, ale nikoliv špatnou pointu. Celkově mě však kniha navnadila na původní trilogii a těším se na další "putování" po jaderném výbuchu zničeném Rusku.

jan0223
26.12.2021

Jako fanda trilogie metro, jsem musel doplnit sbírku i o tuto knihu. Jsem z ní poněkud rozporuplný. Na jednu stranu je to čtivé, má to spád, jednoduchou příběhovou linku a jednotlivé pasáže nutí čtenáře pokračovat a popohání ho kupředu za dalším kouskem skládačky. Ovšem na druhou stranu je zde až příliš velká přímočarost, které se autor drží zuby nehty, některé úseky jsou až příliš rychle preskočeny, urychleny a celý potenciál který kniha nabízí je zadupán do země, proč nerozvinout příběh a prostředí více do hloubky, vždyť se to tam přímo nabízí. Každopádně i přes nedostatky je kniha čtivá, zaujme, pobaví a stejný zážitek nabídne i při opakovaném čtení, takže u mě dobrý a rozhodně lepší než m2035.

E.lisabeth
10.12.2021

Nebylo to spatne, naopak to bylo asi i dost dobre, jen ten konec.... Proste nejak by se mi k tomuhle hodilo neco trochu temnejsiho a nehappyendovskeho

AndulinaU
08.10.2021

Za mě je to asi tak stejně dobrá knížka jako metro 2033 (2034 ještě docela dobrý, 2035 za mě katastrofa). Mám ráda post-apo, do toho sci-fi, takže jsem zklamaná nebyla. Děj nebyl nijak složitý, ale stejně jako u Metro 2033 se mi líbilo poznávat různé kultury, které vznikly po katastrofě a mutanty

Sidonka3
06.07.2021

„… Těžko se tohle dvacetileté přežívání v podzemí dalo označit jako život, spíše šlo o existenci. Snášeli to jen kvůli lásce, netečnosti a naději, že jednoho dne se zase vrátí na povrch. Obyvatelé se léta modlili o to, aby ten den nastal co nejdřív. A modlí se dodnes.“

Akční postkatastrofická sci-fi, kde se to hemží zmutovanými nestvůrami a statečnými muži na cestě, kteří se s ničím moc nepářou. Ve zničeném světě přežívají zbytky lidí, různá dosud ještě vcelku nezdegenerovaná lidská společenství žijící v podzemí nebo třeba i na bývalých stožárech vysokého napětí. Kromě nich se v jiném světě rodí nové živé bytosti, rozliční zvířecí a ostatní agresivní mutanti (například kanibalové), kteří se živí všelijak, nejraději masem jiných.
Hlavními postavami je malá rodina Sergeje, sociálního pracovníka, jehož jediný syn Denis má lečitelské a jiné nadpřirozené schopnosti. Rodina sní o tom, že se jednou dostane z chřadnoucí kolonie v dosluhující budově. Potřebují se dostat ze zničeného městečka do moskevského metra, kde žije lékař, který by mohl rodičům podat lék proti rakovině. Po zničujícím útoku masožravých čmeláků se společně se záhadným silákem Maxem vydávají na nebezpečnou výpravu po zpustošené zemi, kde se to hemží všelijakou havětí. O dobrodružství není nouze. Představuje se nám pestré panoptikum různých lidských tlup (třeba komunita Amazonek, co se touží rozmnožovat :-)). O mutanty všeho druhu taky není nouze. Jsou vězněni a zajímáni, bojují, nabírají a ztrácejí spojence. Jdou dál a dál… A metro je dlouho v nedohlednu… Dojdou do cíle a jak se jim tam povede?
Ve sci-fi nemám moc načteno, takže můžu těžko nějak moc srovnávat a hodnotit originalitu, ale asi úplně superoriginální námět toto nebude. Zpracování je fajn, čte se to dobře, řekla bych, že je to kvalitativně lepší béčko, které mi vcelku zaujalo. Taková sci-fi jednohubka na dva sváteční dny (čteno 5. a 6.7.). Souhlasím s tím, že to sice mohlo být rozvedeno ještě lépe, mohlo to ovšem dopadnout i hůř.

„Stvořitel neumožnil lidem cestovat do minulosti, aby tam mohli napravit své chyby. Jak obrovskému utrpení by se dalo zabránit, kdyby jen dovolil zrevidovat alespoň ty největší přehmaty! I kdyby měl člověk za celý život pouze jednu jedinou šanci znovu udělat něco jinak, opravil by alespoň to, co je v jeho očích nejdůležitější…
... Kdybychom tak mohli nahlédnout do budoucnosti! (Vědět, k čemu náš postoj povede, přidat tuto schopnost ještě dodatečně k vlastnostem jako schopnosti analyzovat a na základě správného rozboru přijímat rozhodnutí)…“ Jo, taky si říkám. Nebyl by i ten náš současný svět mnohem lepší?