Jája92 Online Jája92 komentáře u knih

Satanské verše Satanské verše Salman Rushdie

Knihu jsem si vybrala aniž bych tušila, o čem děj bude pojednávat... A bohužel musím knihu zařadit do nedočtených.
První kapitola je ještě poměrně zajímavá, ale pak už knížka ztrácí naprosto smysl.
Musím zcela souhlasit s komentářem uživatele Laepus, lépe bych to nevyjádřila.

29.01.2023

O mužích O mužích Osho

Na autora jsem narazila úplnou náhodou. Zaujala mě anotace a z dámského pohledu i obálka:-D
Překvapivě se jedná o poutavé čtení s hlubokými myšlenkami. V mnohém jsem dala autorovi za pravdu, i když tu jsou v hlavní roli muži.
Doufám, že se mi povede sehnat povídání o ženském pokolení :-)

26.01.2023 4 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Nalákala mě knižní obálka. Obávám se však, že kniha byla pro mě zklamáním. A po přečtení knihy už ani netoužím, podívat se na film...
Přitom svým způsobem je kniha neotřelá a zajímavá, ale způsob, jakým je zpracovaná mě příliš nedokázal zaujmout.

22.01.2023 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Má první kniha od autora, o kterém jsem sice věděla, ale dlouho jsem otálela sáhnout po některém z jeho děl.
Alchymista je útlá až téměř pohádková kniha protkaná pavučinou nejrůznějších životních mouder a přirovnání.
Vypráví o předaleké cestě za životním poznáním.
Překvapilo mě však, že kniha je tak moc oblíbená...

21.01.2023

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Předně musím vychválit opět nádhernou obálku, která mi bude dozajista zkrášlovat mou knihovnu..
Když knihu otevřete, zjistíte, že stránky jsou graficky upravené v podobě starobylého policejního zápisu...a ještě jsou k tomu přidané po bocích stránek poznámky a vysvětlivky od Elisy a Jamieho. Přiznávám, že některé zmíněné vysvětlivky jsem nečetla..
Animant je tu pouze okrajově..
Nebudu lhát, kniha mě neokouzlila tolik jako Kroniky prachu. První třetina knihy mi nepřišla příliš zajímavá, ale postupně jsem se začetla. Postava Elisy je vykreslená jako odvážná, rozverná dívka ovšem s citlivým srdcem. Občas mi ale přišla až moc pyšná. Na druhou stranu se doplňovala s postavou Jamieho a majordoma Greena.
Překvapilo mě, že si autorka nechala prostor pro případný další díl.. Myslím si, že tímto by svět okolo série Kronik prachu měl skončit.

20.01.2023 4 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Měla jsem obavy, že mám k této dodatkové knize přílišná očekávání. Naštěstí po přečtení knížky mohu směle říct, že i tato útlá kniha pokračování světa Kroniky prachu je naprosto úžasná :-)
Dozvěděla jsem se mnoho zajímavých informací o vzniku samotné knihy, o jednotlivých postavách a pár bonusových libůstek.
Vzhledem k tomu, že se chystám na čtení Kufr z nebe, tak jsem si se zájmem početla o Elise, která mi je moc sympatická a těším se, co vše provede ve zmíněné knížce.
Rozhodně nesmím opomenout krásné ilustrace, které knihu krásně doplňují. A ke konci knihy je navíc Vánoční setkání rodiny Reedových, které příběh krásně završilo. Rozhodně nelituji, že jsem si knihu zakoupila.

18.01.2023 5 z 5

Čistá duše Čistá duše Sylvia Nasar

Velice hutně napsaná kniha o matematikovi. Dopodrobna popsaná jeho rodina, dětství, dospívání, boj s jeho nemocí a s ním samým.
Celkem těžké na čtení, přiznávám, že některé pasáže jsem přeskakovala.

17.01.2023 3 z 5

Guláš pro Masaryka Guláš pro Masaryka Milena Štráfeldová

Dle hodnocení jsem neočekávala nic závratného. Ale svým zvláštním způsobem mě kniha dokázala zaujmout.
Možná bych změnila název knihy. Příběhy obyčejných lidí na pozadí důležitých historických událostí naší země mě upoutaly. Ale musím se přiklonit k ostatním, že tato kniha měla být spíše rozdělena na dvě knihy nebo dvě samostatné části.
Příběh Poldinky, její mámy a posléze rodiny Poldinky mě chytl za srdce. Je pravda, že konec knihy mi přijde už uspěchaný a najednou se přeskočí x let jako nic.
Ale je tam tolik zajímavých informací...
I když jsem měla v úmyslu knihu poslat dál, nakonec si ji nechávám ve své knihovně, abych se opět časem mohla pohroužit do pohnuté historie.

17.01.2023 4 z 5

Poblouznění: Veronika bere extázi Poblouznění: Veronika bere extázi Marliese Arold

Průměrná kniha pro mládež, jak naprosto snadné je spadnout do pasti drog.

15.01.2023 3 z 5

Povedená Claire Povedená Claire Katherine Applegate

Román pro dívky se spletitou sítí vztahů.

15.01.2023 3 z 5

Lístky ve větru Lístky ve větru Virginia Cleo Andrews

Další pokračování rodinné ságy, které mě zaujalo stejně jako první díl.

15.01.2023 5 z 5

Květy z půdy Květy z půdy Virginia Cleo Andrews

Květy z půdy jsem četla kdysi, tuším zhruba v 15ti a dodnes si pamatuji, jak mě zasáhla a jak jsem s úžasem sledovala s napětím celý příběh. Na knihu se rozhodně nedá zapomenout.

15.01.2023 5 z 5

Upálená zaživa Upálená zaživa Souad

Neuvěřitelná kniha plná bolesti a utrpení. Nepochopení, že se něco takového opravdu děje a nikdo tomu, nedokáže zabránit. Nejsem schopná si představit, jakou hrůzu musela Souad prožívat.

15.01.2023 4 z 5

Šepot vzdálených chvil Šepot vzdálených chvil Kate Morton

Knihu jsem četla poprvé v roce 2016 a vzhledem k ČV 2023 (téma 11), jsem se k ní dostala náhodou podruhé a řekla jsem si, proč si ji tedy nepřečíst znovu.
Opět jsem se bez problémů pohroužila do tajemného čtení a sledovala Edie, která vykonává mé vysněné povolání, jak odkrývá tajemství své matky a zámku Milderhurst, který obývají tři sestry. Hlavní hrdinka se mi jevila velice sympaticky.
Příběh krásně plyne, byla to odpočinková i napínavá četba, která mi nedovolila knihu odložit a četla jsem ji až do samotného, poněkud hořkého konce.

15.01.2023 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Je až neuvěřitelné, že mě tolik let tato kniha míjela a přitom mě její čtení neskutečně zasáhlo.
Nebudu se tu rozepisovat o čem kniha je, neboť z předchozích komentářů si již každý čtenář udělá obrázek sám.
Přesto, že má kniha přes 400 stránek, nemohla jsem se od ní odtrhnout, abych se dověděla, jak celý příběh dopadne.
Při čtení jsem zažívala celou škálu emocí od hořkosti, smíchu a neskutečného vzteku. Kniha se odehrává v 60.letech a to opravdu není příliš dlouho. I když se odehrává v Jaksonu a pojednává o bohatých lidech, kteří zaměstnávají černé hospodyně ve svých domácnostech, měla jsem neustále pocit, že i když se ocitáme v roce 2023 mnohé se vůbec nezměnilo.
Ano, možná nemáme otroky, ale neustále žijeme s vlastními předsudky. Vždycky se najde sorta lidí, kteří se povyšují nad ostatními, poslední roky nám jasně ukázaly, jak málo stačí k tomu, aby se rozkmotřila vlastní rodina, přátelé, kolegové...
Kniha je vyprávěna ze tří pohledů. U některých pasáží jsem se smála, u jiných dojímala, u jiných mě třímal nekonečný smutek. Ano, kniha není dokonalá, to nepopírám, ale donutila mě zamyslet se opět nad naši společností, nad lidmi, zanechává ve mně stopu.
I když je mi jasné, že i ty hospodyně nebyly tak dokonalé a vroucné. Trochu mě roztrpčil víceméně otevřený konec, některé záležitosti nebyly dotáhnuté do konce, ale určitě je to kniha, kterou chci mít ve své knihovně.

14.01.2023 5 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Musím se přiznat, že jsem od této knihy mnoho neočekávala, neboť jsem kdysi četla Bábovky, a to byla pro mě hrozná slátanina.
Knihu jsem přečetla za jediný den, protože mě zajímalo, jak se to celé rozuzlí s Hankou, Alešem, Věrou a dalšími hrdiny z této knihy. Mimochodem název knihy, který mi byl celou dobu velkou neznámou je vysvětlen téměř ke konci příběhu.
Žádná z postav to neměla jednoduché a ke svému chování měla svůj určitý důvod. Osudy hrdinů se do sebe postupně navzájem proplétaly.
Přiznávám, že ke konci knihy mi to přišlo už poněkud přehnané a někdy už dosti nereálné. Též mi vadily časové odskoky zničehonic a nerozdělení kapitol.
Ale celkově se jednalo překvapivě o zajímavé čtení s postavami, které mají své chyby a obavy.

12.01.2023 4 z 5

Intimita a duše ženy Intimita a duše ženy Paula Rinehart

Zajímavé povídání o ženské sexualitě z různých úhlů od terapeutky.
Jediné, co mi tam vadilo, že neustále zmiňovala Boha a křesťanství.

12.01.2023 4 z 5

Nejdelší den Nejdelší den Cornelius Ryan

Kniha je napsaná poutavým způsobem, která popisuje osudové vylodění v Normandii. Autor dokázal do detailu popsat tehdejší situaci do nejmenších detailů.
Po přečtení knihy to už rozhodně není jen datum v "učebnici".

08.01.2023 5 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Čekala jsem od knihy poněkud více. Trochu mrazí v zádech při pomyšlení, jak se autorovi povedlo vystihnout dobu, kterou jsme každý prožili na vlastní kůži a jejíž následky si poneseme bohužel ještě dlouhou dobu.
Začátek čtení mě bavil, ale přiznávám, že zhruba v polovině knihy mě už čtení tak moc nebralo...

05.01.2023 3 z 5

Kuře k večeři Kuře k večeři Emma Lathen

Bohužel se musím přidat k ostatním slabým hodnocením. Rozhodně je námět zajímavý, ale jeho provedení už dosti pokulhává. Ztrácela jsem se v množství postav a občas se nutila dál ke čtení, protože jsem chvílemi u čtení zjišťovala, že se nudím.
Pobavily mě alespoň názvy kapitol...

01.01.2023 3 z 5