Jája92 Jája92 komentáře u knih

Cesty osudu Cesty osudu Danielle Steel

Odpočinková četba, která mi ale přišla až moc rozvláčná a za srdce mě nikterak nechytila. Je to jedna z knih, na kterou asi nebudu vzpomínat se zasněným výrazem.

11.03.2023 3 z 5

Splněný sen Splněný sen Jane Green

Má první kniha od autorky a mile překvapila. Neoplývala jsem přílišným očekáváním, ale nakonec se z knihy vyklubalo romantické oddechové počtení.
Jemima J. je mladá holčina, která se živí novinařinou, mým druhým vysněným povoláním a trápí ji její váha. Je beznadějně zamilovaná do svého kolegy, který je obletovaný ze všech stran a má v podstatě nejlepší kamarádku Geraldine, která ji nejednou dodá sebevědomí a pomocnou ruku, na druhou stranu, ji naopak JJ pomáhá se psaním článků.
Vzhledem k roku, ve kterém ji autorka napsala (1995) je tu hlavní námětem objevování kouzelného, ale i zároveň zrádného světa jménem internet. S nostalgií jsem zavzpomínala na vlastní začátky a seznámení s internetem. To už dnešní generace nezná, neboť s tím vyrůstají odmala...
JJ jsem fandila a chápala její bezradnost a nízké hodnocení sebe samotné. V mnohém měla prostou pravdu, svět prostě dává přednost těm hezčím a dravějším. Autorka zajímavě vykreslila obtížnou pouť za vysněnou váhu JJ i strastiplnou cestu k nalezení té pravé lásky. A též, že nic nemusí být takové, jak se na první pohled může zdát.
Jen ubírám hvězdičku za konec, který mi už přišel už trochu překombinovaný a až moc dokonalý.

10.03.2023 4 z 5

Otcomilky Otcomilky Simona Monyová (p)

Příjemně strávené odpoledne čtením knihy, která se zabývá především vztahy mezi otcem a dcerou. I vztahovými peripetiemi mezi partnery.
I když jsem knihu četla již před lety, ráda jsem ji přečetla opětovně jedním dechem.
Mnohé popisované se dozajista běžně odehrává v tisících domácnostech.

05.03.2023 5 z 5

Střípky z ložnic Střípky z ložnic Simona Monyová (p)

Co si budeme povídat, mnozí se v knize dozajista najdou, ať už z ženského či mužského pohledu.
Jedná se v podstatě o knihu v knize, autorka si udělala reklamu na svou jinou knihu...
Povídání o knize, kterou manžel Jolany četl bylo o něco čtivější, než jejich samotný příběh, který poněkud zapadnul.
Nebude žádné překvapení, když se zmíním, že jsem si knihu vybrala především díky ČV 2023.
Ale myslím si, že tato kniha bez příkras ukazuje radosti i strasti mateřství a to i pozdějšího. Strastiplnou pouť mezi partnery, když jím do vztahu přibude malý človíček, ať už plánovaně či ne.
Nečekala jsem, že kniha bude vyprávěna z mužského pohledu.

04.03.2023 4 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Kdo by neznal Jane Austen?
Čtenáři, kteří jsou zmlsaní erotickými romány nabité spoustou sexu a nahých těl, si u čtení této knihy nejspíš uzoufají nudou.
Ale mě kniha Rozum a cit okouzlila, jak umně dokázala spisovatelka popsat dobu, ve které žila a nenápadně zkritizovat společnost.

02.03.2023 4 z 5

Malinkatý kretén Malinkatý kretén Zdena Frýbová

Má druhá kniha od autorky a s největší pravděpodobností i poslední. Očekávala jsem humornou knihu, u které si odpočinu, zasměji se.
Je tedy pravda, že již název se mi moc nezamlouval, copak by někdo nazval psa kreténem ??? Hlavní hrdinka Ela mi sympatická dvakrát nebyla. Jakoby ona byla ta nejdokonalejší pod sluncem a blahosklonně trpěla ty ostatní ve svém okolí. Aby do toho nebylo málo, ještě se tam nacpalo v nudném podaní téma politiky.
Zaujal mě až doslov samotné autorky, který koresponduje s dnešní dobou.

23.02.2023 3 z 5

Paridovo jablko Paridovo jablko František Josef Čečetka

Ačkoliv byla kniha napsána již před mnoha a mnoha lety, vůbec to na ní není znát. Četla jsem ji se zaujetím pro dávnou historii o velmi dobře známé panovnici Marie Terezii.
Autor se snažil čtenářovi přiblížit panovnické období této ženy, matky šestnácti děti.
Snad se mi povede sehnat zbývající díly.

19.02.2023 4 z 5

Stalo se mi všechno Stalo se mi všechno Eva Urbaníková

U prvního dílu jsem byla dost zklamaná, druhý jsem nečetla a nyní se mi naskytla možnost si přečíst tento.
Upřímně úplně nechápu ty negativní komentáře. Takových 50 odstínů šedi je naprostý balast různých nesmyslů a přesto se najde tisíce žen, které vzdychají touhou u knihy.
Ano, i když se mi po přečtení knihy zdá, že autorka přece jen nakombinovala mnoho věcí, na druhou stranu, je to opravdu tak nereálné?
První kapitola jasně nastíní, jak příběh dopadne a v dalších kapitolách hrdinka vysvětluje, proč se k tomu kroku rozhodla. Je tam mnoho vět, které mě donutily se zamyslet nad spoustu věcí..
Katarina rozhodně není typickou hrdinkou, nad mnoha zvraty v ději zoufale vrtíte hlavou, proč je proboha tak naivní nebo hloupá a nad jejím konečným rozhodnutím zůstane rozum stát, ale kniha se mi četla dobře.

18.02.2023 4 z 5

Fejetony do kabelky Fejetony do kabelky Petr Vydra

Ideální čtivo do vlaku, autobusu či do čekárny u lékaře.
Knížka obsahuje krátké fejetony na různá témata od známých i neznámých autorů, alespoň pro mě.
Nad některými jsem se pobavila, jiné mě až tak nezaujaly, ale zcela jistě se jednalo o odpočinkové čtení.
Na konci knížky je uveden přehled autorů popř. výpis jejich dalších děl.
Navíc se mi líbí pěkné zpracování obálky.

16.02.2023 4 z 5

Znamení démona Znamení démona Sarah Rees Brennan

Nejprve jsem byla zmatená, protože hned u první kapitoly jsem měla pocit, jako bych vstoupila doprostřed příběhu a netušila, oč kráčí. Pár kapitol mi trvalo, než jsem se zorientovala, jak to funguje s mágy a s démony.
Zhruba od poloviny knihy nabral příběh na dramatičnosti a konec mi vyrazil dech, vůbec jsem jej takový neočekávala.
Ačkoliv kniha není určená pro mou věkovou kategorii, příběh mě dokázal zaujmout a nakonec se jednalo o poutavé čtení.

15.02.2023 4 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek Julie Caplin

Na kratičkém, vánočním příběhu autorka potvrdila, že umí bezesporu vytvářet kouzelná romantická díla.
Čekala jsem, že sešitkem rychle prolistuji, ale příběh mě zahřál u srdce a já na konci litovala, že nemá aspoň o 200 stránek navíc. Krásná vánoční atmosféra v Londýně se sympatickou hrdinkou Avril z knihy Kavárna v Kodani.
Jsem moc ráda, že se mi tato povídka dostala do rukou :-)

15.02.2023 5 z 5

Chovejte se jako kočka 2 Chovejte se jako kočka 2 Stéphane Garnier

Přiznávám, že jsem první díl nečetla, rovnou se mi do ruky dostal druhý díl, který mě zaujal pěkně vykreslenou obálkou.
Ze začátku mě nudilo neustálé omílání prvního dílu.
Kniha se četla rychle, důležité části jsou zvýrazněné.
Není to ani tak o kočičím chování, jako spíše o názory samotného autora, který je převedl do myšlenek kocoura Ziggyho.
S některými myšlenkami jsem se ztotožnila, s některými ne.
Ale jinak se jednalo o odpočinkové čtení. A chvíli jsem záviděla, že nemůžu být kočka, která je svobodná, vyhřívající se na sluníčku.

12.02.2023 4 z 5

Otcem i matkou proti své vůli Otcem i matkou proti své vůli Zdena Frýbová

Pro mě byla kniha průměrná. Nemůžu říct, že by mě kniha vyloženě bavila. Kniha je rozdělená na dvě části. První část pojednává o dvou rozmazlených spratcích Hytulovi a Batulovi, jeden horší než druhý. V dnešní době by je nejspíš označili za ADHD dětičky. Se strýčkem Rudolfem jsem soucítila.
V druhé části, která se odehrává o rok později, jsou opět v hlavní roli Hytul a Batul a jejich nezvedené vylomeniny.
V doslovu se čtenář dozví, že se jedná o jakýsi remake od spisovatele Johna Habbertona s totožnými jmény.

11.02.2023 3 z 5

50 odstínů vášně 50 odstínů vášně Laura Elias

Kniha přečtená do třiceti minut. Samozřejmě je nad slunce jasné, že je to alá 50 odstínů šedi. Knížečka obsahuje 50 kapitol ( spíše zápisků), obrázků a tipů, jak si zpestřit sexuální život.

Já si to přečetla pro pobavení. O hlavních hrdinech se nedozvíme vůbec nic, krom toho, že chlapík má evidentně letadlo a je velký Dom a v půlce je z něj náhle oddaný subik.
Téměř jakýkoliv sexuální praktika, která vás napadne, se v knize objeví.
Já oceňuji, že hlavní hrdinka nekoulela neustále očima a hlavní hrdina nebyl v dětství týraný chlapeček, pokud to tam teda autorka nezapomněla napsat :-D

09.02.2023 2 z 5

Doba ledová: Ledová dobrodružství 2 Doba ledová: Ledová dobrodružství 2 Braden Lamb

První díl jsem nečetla, ale myslím, že to ničemu nevadí.
Doba ledová byla má oblíbená pohádka, a proto, když se mi do rukou dostalo komiksové zpracování s nádechem vánoční atmosféry, neodolala jsem...
Vtipné texty, pěkné obrázky a nezapomenutelná veverka :-)

07.02.2023 5 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Již po první kapitole jsem zapochybovala, jestli pro mě kniha bude to pravé. Bohužel pokračování ve čtení mé pochyby potvrdilo. Nepřišla jsem na chuť autorově stylu psaní a moc humorných scén jsem nenalezla.
Kniha bohužel nebyla pro mě tím pravým ořechovým, ale věřím, že pro jiné čtenáře to bude naopak.

07.02.2023 3 z 5

Červená Karkulka / Alenka v říši divů Červená Karkulka / Alenka v říši divů kolektiv autorů

Na knize mě zaujala obálka a barevné provedení stránek. Moc ráda jsem se vrátila do dětství pomocí dvou pohádek O Červené Karkulce a o Alence.

07.02.2023 5 z 5

Pokušení Pokušení Colleen McCullough

Kniha mě dokázala zaujmout od prvních stránek. Je rozdělená na sedm částí. Vypráví o oddělení X v tropické nemocnici, druhá světová válka skončila a sestra Honour L. se stará o poslední mužské pacienty, které mají šrámy především na duši.
Autorka dokázala zajímavě vykreslit charakteristiky všech postav. Byla jsem připravená, že dám knize plné hodnocení, ale musela jsem hvězdičku ubrat za téma homosexuality. Prostě mi přijde, že autorka to už na konci knihy trochu překombinovala a měla trochu ubrat na plynu, aby to byl uvěřitelný příběh. Též dramatické vyústění některých postav mě rozesmutnilo.
Přesto se, že kniha má pouhých cca 220 stran, jednalo se o náročné čtení.

06.02.2023 4 z 5

Hon na střízlíka Hon na střízlíka Mary Watson

Knihu jsem si zakoupila za pouhých 9 kč v knihkupectví Dobrovský, zaujala mě obálka a anotace, i když nejsem fanouškem fantasy.
Jsem ráda, že jsem u této knihy udělala výjimku, neboť se mi dostalo odpočinkového a nesmírně poutavého čtení. Wren jsem si okamžitě oblíbila, i když mi chvíli trvalo, než jsem pochopila svět augurů a soudců, tento svět má něco do sebe. Kapitoly se četly velmi snadno, líbily se mi názvy jednotlivých kapitol.
Jen mě velice mrzí, že u nás nejspíš nevyjde pokračování, v angličtině se další díl jmenuje The Wickerlight.

01.02.2023 5 z 5

Satanské verše Satanské verše Salman Rushdie

Knihu jsem si vybrala aniž bych tušila, o čem děj bude pojednávat... A bohužel musím knihu zařadit do nedočtených.
První kapitola je ještě poměrně zajímavá, ale pak už knížka ztrácí naprosto smysl.
Musím zcela souhlasit s komentářem uživatele Laepus, lépe bych to nevyjádřila.

29.01.2023