jackketch jackketch komentáře u knih

Kolaps západní civilizace Kolaps západní civilizace Eric M. Conway

Jedna z nejhloupějších a zároveň nejděsivějších knížek, co jsem četl. Tváří se to jako obhajoba vědců a odhalení a kritika jakéhosi komplotu "uhlíkového komplexu". Je to ale jen malthusiánské strašení a propagace kolektivismu a sociálního inženýrství toho nejhoršího druhu - čínského komunismu.. Zřízení, které je vražednější, nez jakákoliv klimatická změna.
Děsivé na tom je, že knížka reprezentuje u západních intelektuálů dost mainstreamový pohled na svět a k tomu čínskému zřízení máme nakročeno...

13.01.2024 odpad!

Moudrost davů Moudrost davů Joe Abercrombie

Skvělé zakončení skvělé trilogie. Abercrombie se pomalu stává nejzásadnějším autorem fantasy své generace.. Jen doufám, že Joe nemá Dlouhé oko ale jeho příběhy jsou jen fikce a ne podobenství toho, kam náš vlastní věk šílenství spěje

16.03.2023 5 z 5

Poslední úkol pro Gwendy Poslední úkol pro Gwendy Stephen King

Je to stejně uvědomělé a napínavé jako Neználek na Měsíci. Politická agitka a trochu křečovitá snaha propojit knihu s ostatními Kingovými romány kazí jinak celkem pěkný příběh

16.03.2023 2 z 5

Nedosažitelné prvenství: Od ohně k ledu - sám napříč Antarktidou Nedosažitelné prvenství: Od ohně k ledu - sám napříč Antarktidou Colin O'Brady

Pokud čekáte, že se v knize dozvíte něco o Antarktidě, o velehorách, o tom, co si vzít na dvouměsíční polární vandr nebo třeba o jiných borcích, než je Colin O'Brady, tak čekáte zbytečně. Autor to patrně myslel dobře a snažil se napsat knihu o meditaci a duševní proměně, která ho na jeho osamělém putování potkala, ale kniha bohužel poněkud působí dojmem, že jí napsal sebestředný jedinec, kterého nic jiného než on sám nezajímá.

15.04.2022 3 z 5

Potíže s mírem Potíže s mírem Joe Abercrombie

Abercrombie je mistr vypravěč. Neobtěžuje se s popisy, mapami ani převyprávěním historie a přesto je jeho svět skvěle propracovaný a živý. Autor dovede pár větami vytvořit postavu, představit jí a zabít, popsat bitvu pohledem dvaceti různých lidí a své hlavní postavy vystavit smršti životních zvratů, které jim poněkud změní perpektivu.
Kniha je od začátku do konce svěle čtivá a napínavá s řádným překvapením na závěr. A taky v mnoha ohledech mrazivě aktuální

12.12.2021 5 z 5

Sherlock Holmes a Boží dech Sherlock Holmes a Boží dech Guy Adams

Vtipná kniha s mnoha postavami vypůjčenými z jiných knih. Zápletka není tak propracovaná, jak jsme zvyklí z původních Homesovských příběhů, ale knize to nijak neubírá na napínavosti.
Docela by mě zajímalo, jestli bylo v roce 1899 opravdu možné dojet z Lonýna do Inverness vlakem za půl dne. Zároveň bych rád autora upozornil na skutečnost, že v roce 1899 nikdo netušil, co je černá díra...

22.07.2021 4 z 5

Nestvůrné dámy na cestách Nestvůrné dámy na cestách Theodora Goss

(SPOILER) Mutantka, zombice, chiméra, puberťačka a stará pana se vydají přes půl evropy zachránit upírku. Během záchranné výpravy, během popíjení kafíčka a ochutnávání zákusků se setkávají s agentkami a zlými, nebo hloupými muži a konstatují, že viktoriánská Anglie je zaostalý západákov.
Možná jsem měl smůlu, že jsem souběžně s touto knihou četl dceři před spaním Hobita, ale měl jsem pokaždé problém se přinutit, abych s Nestvůrami neskocoval předčasně. Ať žije Bilbo Pytlík!

28.05.2021 1 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Izolace je svoboda, masky jsou tváře, sdružování je zločin, objetí je vražda, pochybnosti jsou popírání, sledování lidí je normální...
Ta kniha je v některých ohledech až příliš aktuální

28.04.2021 5 z 5

Půl války Půl války Joe Abercrombie

Jako vždy skvělé. Abercrombieho styl vyprávění je nezaměnitelný a jeho humor mi z nějakého důvodu trochu připomína Douglase Adamse. Autor si umí skvěle pohrát s postavami i se světem, kde se odehrává příběh. Ze sympaťáka udělá padoucha, z paducha dobráka a po převratných událostech, které obrátí svět vzhůru nohama se toho zase tak moc nezmění...
Na to, že se jedná o oddychový žánr má kniha překvapivě mnoho úrovní a témat k zamyšlení

17.03.2021 5 z 5

Volání vlka Volání vlka Anthony Ryan

Nevím, jestli to je překladem, nebo autorovým stylem psaní, ale nějak mě to nechytlo. Kniha má dobře promyšlený příběh ale postavy působí poněkud prkenně, potácejí se dějem a dá práci jim fandit, nebo přát nezdar. Strategie slovutných vojevůdců při obraně města byla zoufalá a útočníci se nepředvedli o nic lépe

17.03.2021 3 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Jednu hvězdičku dávám za ilustrace a jednu za to, že se kniha líbí mé čtyřleté dceři. Mě ne. Příběh nemá hlavu ani patu

01.12.2020 1 z 5

Trocha zlé krve Trocha zlé krve Joe Abercrombie

V nastupujícím věku šílenství se Abercrobieho svět jeví až překvapivě normální. Občas jsem si při čtení kladl otázku, jestli by zhýralý floutek Orso nebyl ve skutečnosti lepší vládce, než leckdo z těch, co nám vládnou a jesli by bezohledný parchant Bayaz, který tahá za nitky ze zákulisí byl v reálném světě horší, než parchanti, co se snaží tahat za nitky ve skutečnosti...

Kniha je jako všechny autorovy knihy zábavná, napínavá, plná povedených postav a zvratů. moc se teším na pokračování

22.08.2020 5 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

Abercrobie má vzácný dar. Několika větami vykouzlí postavu, která ihned začne žít vlastním životem a není to jen figurína, co se plácá příběhem jak se často stává mnohým zavedeným autorům.
Že je knina zaměřena na mladší publikum mi vůbec nevadí. Skvěle jsem se bavil a těším se na třetí díl.
Mimochodem: autor se vrací do světa svých původních románů. Pokud mu vydrží forma, máme se na co těšit

26.02.2020 5 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Knihu jsem četl po deseti letech při čelovce stanu v kamerunském deštném pralese. V zemi, která se propadala do občanské války a je plná lidí s osudem stejně hrozným jako byl ten Túrinův měla četba o marné snaze čelit osudu zvláštní naléhavost.
Tolkien skvěle ukázal nicotnost lidské pýchy a pocitu vlastní vyjímečnosti při konfrontaci se silami, které nás přesahují a zároveň důležitost toho, nikdy to nevzdat.

11.02.2020 5 z 5

Alláh není povinen Alláh není povinen Ahmadou Kourouma

V západní Africe jsem strávil dost času na to, abych věděl, že kniha v ničem nepřehání. Politici a warlordi zmiňovaní v knize jsou skuteční a doopravdy jsou to takoví parchanti, jak Korouma popisuje.
Koroumovo vyprávění je skvělé jako román i jako dokument

11.02.2020 5 z 5

Tři hvězdy dávám jenom proto, že mám rád sci-fi a autorka se snažila alespoň vytvořit nějaký věrohodný vesmír.
Jinak je kniha stejně prolezlá politickou korektností a nějakou multikulti ideologií, jako byly budovatelské romány za totality prolezlé komunistickou propagandou. Všechny kladné postavy jsou zádadně ženy, nebo transsexuálové (mimozemští); jediní kladní muži jsou dva tatínci jedné hrdinky a kapitán, co je tam jen do počtu. Sex se provozuje zásadně mezidruhový. Původ všeho zla je korporace. Země je samozřejmě téměř neobyvatelná. Galaktický mír chce zničit mimozemský xenofobní samec, co neposlouchá svou matku...
Leckdo to nespíš přehlédne, nebo se přes to přenese, mě ale taková poplatnost módní ideoologii prudí

03.09.2019 3 z 5

Stroj nekonečna Stroj nekonečna Neal Asher

Ke konci druhého dílu jsem se trochu bál, jestli se autor do toho množství postav a dějových odboček nezamotal, ale všechno do sebe skutečně zapadlo a zanechalo náměty na několik dalších knih
Neal Asher je podle mě nejnápaditější autor space opery současnosti a vytvořil naprosto uvěřitelný i když trochu trhlý svět budoucnosti

03.09.2019 5 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

Poslední dobou mám skoro strach číst moderní americkou sci - fi. Možná mám smůlu, ale až moc často narížím na kusy tak prolezlé politickou korektností a až mi to připomíná leckteré čtení za komunismu. Vzestup a pád agentury DODO ale rozhodně není ten případ. Je to napínavá, vtipná, potrhlá a ironická kniha s hromadou povedených postav, která přesto že má sedm set stran, tak je příliš krátká

14.08.2019 5 z 5

Válečná továrna Válečná továrna Neal Asher

Další Asherova skvělá knížka, která začíná tam, kde skončila Temná inteligence. Někdy je trochu těžké se orientovat v množství postav a dějových linek ale Penny Royal nehraje jednoduché hry a všechny postavy jsou jen figurky nějaké obří hry kterou Penny Royal hraje. S kým? Těším se na odpovědi v dalším díle

04.10.2018 5 z 5

Černé křídlo Černé křídlo Ed McDonald

Je to knížka pro každého, koho moc nebaví hra o trůny. Svěží krvavá fantasy bez map, historických odboček a receptů na středověké rauty. Hlavní hrdina, otlučený veterán co má problémy s chlastem sice zachrání zemi, ale nakonec zjistí, že to je trochu jinak. V příběhu se vyskytuje pár vedlejších postav, které se nabízejí pro další díly série

04.10.2018 4 z 5