Kolaps západní civilizace

Píše se rok 2393 a svět je zcela jiný, než byl na počátku třetího tisíciletí. Jasná varování před klimatickou katastrofou byla po desetiletí ponechána bez povšimnutí, což vedlo ke všeobecné ekologické, sociální, politické i kulturní katastrofě, která je známa jako Velký kolaps z roku 2093. Toho roku růst teploty, zvýšení hladiny moří, šíření sucha a nakonec rozpad západoantarktického ledového štítu dovršily krizi, jež vedla k masové migraci a naprosté proměně světového řádu. Historikové a esejisté Naomi Oreskesová a Eric M. Conway nám v tomto působivém a provokativním sci-fi příběhu a zároveň filosofujícím eseji představují svět zdevastovaný klimatickými změnami. Kniha dramatizuje vědu takovým způsobem, jakým to tradiční literatura faktu nedokáže, a jasně ukazuje důležitost vědců a jejich práce a současně odhaluje prospěchářské zájmy „uhlíkového komplexu“ (stoupenců ekonomiky založené na spalování fosilních paliv ap.), jehož představitelé vědeckou praxi v nejvyšší míře zpolitizovali. Tato kniha je založena na důkladném studiu a poskytuje čtenářům vítanou a originální inspiraci v otázkách klimatických změn a jejich politického (ne)řešení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314777/big_kolaps-zapadni-civilizace-jak-bude--nKY-314777.jpg 4.128
Fejetony, eseje, Sci-fi

Vydáno: , Práh

The Collapse of Western Civilization: A View from the Future, 2014

Kniha Kolaps západní civilizace

whack

(+ SPOILER) V kapitolách sa opakujú tie isté veci, text celkovo pôsobí neusporiadane. Zo záveru, ktorý končí po Veľkom kolapse, ktorý nastal v roku 2093, vyplýva, že ľudstvo prežilo a štáty sa obnovujú a teplota klesá vďaka novým opatreniam. Takto to ale naozaj nefunguje. Nielenže v takom stave sveta už sa nebude dať urobiť nič, aby teplota klesala, dokonca ani aby nestúpala, ľudstvo bude prežívať možno akurát tak niekde v krytoch pod zemou. Oceňujem myšlienku knihy, ale falošné nádeje, že všetko sa bude dať rozbehnúť odznova a napraviť, ako keby sa ani nič moc nedialo, sú nepravdivé a zmätočné. Odporúčam si k tomu prečítať napr Zmena alebo kolaps (Graeme Maxton).

Macheta
20.07.2020

V oddělení sci-fi v levných knihách jsem krom dalších sáhl i po téhle publikaci, ale čekal jsem něco úplně jiného. Jedná se o vědeckou esej, vizi budoucnosti, která není nikterak pozitivní. Jde o téma, které je v dnešní konzumní společnosti sprostým slovem. Honba za pěnezi (které si do hrobu nevezmeme a nedají se jíst) a konzumní způsob života jsou vlastně řezání větvě na níž sedíme. Velice, a tím myslím VELICE mě zaujalo potenciální řešení čínské vlády... Hodně zajímavé a paradoxní.
"Dnes se zdá nepochopitelné, jak mohl kdokoli ve dvacátém století vůbec chtít bránit vládě, aby chránila životní prostředí, na němž záviselo přežití celého lidstva."

pismenkovyJoe
26.01.2020

Při čtení mi až běhal mráz po zádech. Opravdu výstižné a originální dílko ukazující bezmeznou slepotu nebo bezohlednost, především ale hloupost naší společnosti honící se jen za ziskem a zábavou. Doufejme, že nedovolíme, aby taková kniha někdy vyšla znovu opravdu jako kniha historická.

PanKrbec
13.01.2020

Nápad je to super a text se mi libil, ale trochu mne zklamal rozsah a zpracování knihy. Jedná se vlastně jen o esej, která vyšla v časopise a pro knižní vydání byla autory trochu upravena a rozšířena. Knížka je menších rozměrů a má jen 127 stran, ale sama esej má jen necelých 54 těchto malých srtan. K tomu rozhovor s autory, tři mapky a taky dost zbytečných stránek. A pro mne byl i přebal jedním z kandidátů do čtenářské výzvy 2020 za obálku, která se mi nelíbí. Za přečtení a hlavně i za následné zamyšlení to rozhodně stojí a mohu to všem doporučit.

Akademik93
14.10.2019

Krátké a výstižné. Místy hodně depresivní pohled na svět budoucnosti, ale bohužel dosti reálný a aktuální. Kniha dokonale popisuje průběh globálního oteplování a s ním následnou proměnu globálního klimatu. Otázkou je jak se k tomuto problému nyní postavíme dokud máme ještě čas následny co nejvíce zmírnit, aby jsme si i za 300 let mohli s klidnou hlavou říct, že jsme tuto krizi spolu dokázali úspěšně překonat.

LordSnape
19.08.2017

Tak tohle je "parádní" kniha. Scénář víceméně hrozivý, ale přeci jen je podložený na reálných základech a směry, kterými se nyní ubíráme. Příběh jako s odstupem z budoucna tomu dodal takovou nadosobní rovinu, takže se čtenář může snáze vžít do kůže našich budoucích generací a je úplně jedno, zdali to budou Číňani, Rusové nebo Češi. Všichni jsme na stejné lodi. Na Zemi. A ničíme ji, devastujeme a podřezáváme si vlastní větev. Je smutné, že podobnou knihu musí dnes psát zrovna historici. Nedávno mě též dost oddělal i film Nebe a led o Claudu Loriusovi, který jako první vědecky spojil vliv člověka na tání ledovců a změnu klimatu. Otázka je, proč ho nikdo nezná? Je to smutné. :-(

FloretFiction
03.01.2017

Pro všechny, kteří si myslí, že tržní hospodářství a "neviditelná ruka trhu" vše vyřeší, aneb, proč se bát neomezeného podnikání lidí a o tom proč západ nezastaví potápění vlastní lodi.
PS: V této souvislosti doporučuji film a webové stránky:
Before the Flood

Boboking
30.12.2016

Skvěle koncipované dílko, které si jako by hrálo na sci-fi i historickou monografii najednou. Psané jako dílo čínského historika z roku 2393 o naší době a blízké budoucnosti, která bude více než temná, přímo děsivá. Oteplování, nedostatek vody, války, epidemie, vše co se nás nemine, když budeme hledat jen větší a rychlejší zisky. Doporučuji!