ivca7818 ivca7818 komentáře u knih

Cesta do nekonečna: Můj život se Stephenem Cesta do nekonečna: Můj život se Stephenem Jane Hawking

Neuvěřitelný příběh o nesmírné odvaze, trpělivosti a oddanosti manželky geniálního vědce, která stála vždy v pozadí, a přitom jí by se měla udělit minimálně nějaká cena za odvahu, oddanost a nesmírnou trpělivost, kterou projevovala během péče o svého nemocného manžela. Už to, že se za něj rozhodla provdat, ačkoli tušila, co ji čeká a jemu lékaři dávali maximálně pár let života, svědčí o hluboké lásce, bezedné víře a odhodlání, že zvládne vše, co ji život přichystá.
Autorka nemohla jejich společné soužití popsat lépe, kniha je o to vzácnější, že poskytuje široké veřejnosti možnost proniknout a nahlédnout do soukromí jednoho z největších vědců své doby.

11.09.2015 5 z 5

Tři životy Tři životy Natasha Lester

Velmi slabé, asi nejslabší kniha autorky. Dej předvídatelný, zbytečně rozvláčný a bohužel velmi těžko uvěřitelný. Hlavní hrdinka mi přišla nesympatická, ukňourana, a pak z ní dělali strašně statečnou odbojarku, která de facto dokázala hýbat veškerým válečným denim. A ta milostná linka byla taky otravná, za mě tři hvězdy.

22.01.2024 3 z 5

Za časů odvahy Za časů odvahy Suzanne Kelman

Nadšení ostatních čtenářů z tohoto románu nejspíš sdílet nebudu, což je také dáno šablonovitosti příběhu - dvě časové roviny a jistou dávkou klišé, které celou knihou prostupuje, a také tím, že o druhé světové válce mám celkově dost načteno, ať již odborné, memoárové, military a fikcni literatury. A právě tento příběh se tolik podobal těm, které jsem již přečetla, a proto si na něj za pár měsíců už ani nevzpomenu. Proto tak nízké hodnocení.

06.12.2022 3 z 5

Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny Omid Scobie

Toto kontroverzní a párem veřejně neautorizovane dílo vzniklo evidentně na zakázku s jasným cílem pospinit britskou monarchii a obvinit ji z uzkoprsosti. Knihu doprovázelo mohutné PR obou novinářů a četné rozhovory a neni pochyb o tom, že bylo neverejne posvěceno párem. Britská monarchie stejně jako Britové je prostě studená a lehce zastaralá instituce, to ví každý. Princezna Diana v 90. letech vylepšila její mediální obraz a ukázala monarchii s lidskou tváří. A to, že byla monarchii zneužita jako mladá panenská nevěsta s rodokmenem a že s ní jednali jako s kusem hadru taky ví každý. Byla to fascinující krásná žena s hlubokým soucitem a empatii, která se nebála ani vstoupit do minoveho pole, byla otevřená a lidská. Ovšem přirovnávat Meghan Markle k Diane na mne bylo trochu moc. Tato kniha má pouze oslavovat Meghan jako svetici bez kazu, které ublížila britská média a královská rodina. Přitom ona sama musela vědět, do čeho s princem Harrym jde a nepochybně asi šla za svým cílem klofnout jednoho z nejžádanějších mládencu světa. Je také velmi ambiciózní a nepochybně je to právě ona, kdo drží otěže, potažmo Harryho pevně v rukou. A že to nebude asi až taková světice se ukazuje nejen že článku bulváru, ale i jiných médií a tato kniha ji má vylepšit image, udělat z ní hotovou svetici a feministky, přičemž poslední označení mi přišlo v knize poněkud úsměvné. Od knihy jsem očekávala leccos, ale tohle asi ne. Meghan si moje sympatie nikdy nezískala a ani nezíská a tato kniha je důkazem. Za mě tři hvězdy.

05.09.2020 3 z 5

999: Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi 999: Příběh žen z prvního transportu do Osvětimi Heather Dune Macadam

Silné a nosné svědectví od žen, které byly v prvním transportu v rámci Tisovy vyhlazování akce Židů do Osvětimi, a proto nechápu níže nikterak neoduvodnene nízké hodnocení, které s prominutím vyznívá jako hrubá neucta vůči přeživším. Jistě, autorka zvolila lehce beletrizujici formu vyprávění, ale opírá se o svědectví žen a rozsáhlý poznámkový aparát na konci knihy. Dalším pozitivem je, že na knize spolupracovala s jednou z mála doposud žijících žen, které si prošly osvetimskym peklem. Příspěvek je to rozsáhlý, ale byl napsán s citem a pokorou. Za mě plny počet hvězd.

16.08.2020 5 z 5

Najdi Rebeccu Najdi Rebeccu Eoin Dempsey

Po přečtení autorovy knihy Růže bílá, černý les, která u nás vyšla jako první, jsem se z obálky knihy dozvěděla, že Najdi Rebeccu je autorův první román. Jelikož databáze knih neumožňuje dávat půl hvězdy, dávám nakonec tři, ačkoli bych přidala ještě půl hvězdy navíc. V případě jeho druhé knihy jsem totiž rovněž dala tři hvězdy, nicméně tento příběh byl čtivější a o něco více uvěřitelnější a realističtější než autorova druhá kniha. Přesto mám pocit, že nálepku světového bestselleru dostávají téměř pokaždé všechny knihy, které mají nějakou spojitost s druhou světovou válkou a je jedno, jak moc jsou dobré, čtivé, jak dobře dokáží autoři pracovat s literaturou a dostupnými prameny na toto téma, jakou látku si z tohoto období vyberou a podobně. A takový pocit mám z obou knih Eoina Dempseyho. Prostě jako by je psal na objednávku nebo jenom s tím, že si řekl, druhá světová válka prodává, tak obě své knihy zasadím do období druhé světové války, přidám trochu červené knihovny a mám zajištěn úspěch i nálepku světového bestselleru. Přesto se domnívám, že s ohledem na to, nakolik je druhoválečná tematika již ohraná v populární kultuře, zaslouží si její románové zpracování punc větší uvěřitelnosti. A tomuto autorovi prostě uvěřit jeho knihy nedokážu. Za mě tři hvězdy.

07.07.2020 3 z 5

Milostný dopis Milostný dopis Lucinda Riley

Na rozdíl od níže uvedených pochvalných komentářů byla pro mne kniha spíše zklamáním a poměrně dlouho jsem ji měla rozečtenou na stolku a mezitím jsem přečetla i jiné tituly. Děj měl příliš komplikovanou a zamotanou zápletku, byl rozvláčný, a ačkoli toto nepovažuji za nějaký nedostatek a ani by mi to tolik nevadilo, co mi vadilo rozhodně, byla ta dějová rozvláčnost. Celý příběh byl hrozně natažený, a pokud by k rozuzlení došlo o něco dříve a děj měl spád, dala bych aspoň čtyři hvězdy. Ale přišlo mi, že čtu takovou knižní instantní polévku s nudlemi nastavenou jíškou z mouky. Chyběl tomu spád na správném místě, akce a napětí na správném místě a ubrat na počtu stran. A nakonec ono vrcholné finále s rozuzlením mi přišlo hrozně neuvěřitelné a přitažené za vlasy. Takže za mě tři hvězdy.

27.02.2020 3 z 5

Uchopit sen Uchopit sen Beatrice Colin

Kniha mne velmi příjemně překvapila. Byla čtivá, oddechová a autorce se podařilo zdařile vykreslit prostředí dekadentní Paříže na sklonku 19. století. Samozřejmě, že v popředí příběhu je milostná zápletka, proto od románu nemůžeme očekávat, že naplní veškerá očekávání týkající se fakticity, nic takového ale nejspíš autorka ani neměla v úmyslu a kniha proto nezklamala.

18.03.2018 5 z 5

Dívky z Montmartru Dívky z Montmartru Cathy Marie Buchanan

"Baletky i pradleny, modelky i kokety, milenky i oběti...tím vším byly tanečnice ze slavných Degasových obrazů."
Kniha mě uchvátila. Francie druhé poloviny 19. století nám v příběhu nastavuje odvrácenou tvář společnosti - tvář chudoby a bídy, z níž není úniku, a která vypovídá o tom, že je možné tvrdou a poctivou prací vystoupat vzhůru, ale musíme na to mít dost sil. Marie má našlápnuto na dráhu úspěšné baletky, ale následuje tvrdý pád, s nímž se těžko srovnává. Antoinette se zaplete s pochybným Émilem, který je později odsouzen za vraždu. Je pro ni jako droga, která jí stahuje dolů. Nejmladší Charlotte se v celé knize objevuje jen minimálně, leč také s velkými sny o úspěšné dráze baletky, zda se jí její sny splní zde nebudu prozrazovat =o).

Líbilo se mi autorčino propojení se skutečnými historickými událostmi - sestry van Goethemovy jsou reálné postavy a Marie skutečně stála modelem Edgaru Degasovi.. Knihu mohu vřele doporučit, obzvlášť těm, kteří milují příběhy staré Francie.

30.08.2014 5 z 5

Je to svěží a vtipné čtení, perfektní na léto. U knihy jsem se náramně bavila, zatím je první, kterou jsem od tohoto autora přečetla, takže nemohu soudit, zda je "horší" než Stoletý stařík, jak mnozí naznačují. Hranice mezi vtipnou, absurdní a nesmyslnou scénou podle mne zvládl bravurně. Vždyť kniha nemá být nějakou "nudnou, vážnou a smysluplnou věcí", ale rošťáckým nesmyslem, což autor dle mého názoru zvládl bravurně :)

22.08.2014 5 z 5

Volání srdce Volání srdce Janette Oke

Na knižní podobu svého oblíbeného kanadského seriálu, pojmenovaného podle prvního dílu své předlohy, When Calls the Heart, jsem se těšila a kniha mne nezklamala. Musím však upozornit ty, kteří by se chtěli na seriál podívat, že se od knižní předlohy značně liší. Hlavní hrdinka se i v seriálu jmenuje Elizabeth Tatcherova, která jede učit do venkovské školy na západě, ale v seriálu je to takové trdlo nemající potuchy o skutečném životě a děti, které má na starosti, jsou potomky zdejších horníků. Knižní předloha byla taková milá, příjemná a oddechová jednohubka, kterou rozhodně doporučuji :)

31.10.2022 5 z 5

Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Laura Baldini (p)

Knížka byla nesmírně zajímavá, byť se dotkla pouze raného mládí Marie Montessori. Tím však může být zároveň pro všechny, kteří se o tuto ženu a její metodu zajímají, podnětná a obohacující. Postupně totiž sledujeme Mariinu proměnu z lékařky na reformní pedagožku, která chce poskytnout rovnocenné vzdělání i mentálně postiženým a retardovanym dětem, pro které svojí metodu učení primárně vymyslela a rozvinula. Za mě plný počet hvězd.

28.08.2021 5 z 5

Světlo po válce Světlo po válce Anita Abriel

Nechápu níže uvedená hodnocení čtenářů, podle kterých kniha nesplnila jejich očekávání a domnívali se, že bude o válce, vždyť u v anotaci se můžete dočíst, že se děj věnuje poválečnému období 40. let. Mě tedy kniha rozhodně nezklamala a dostala jsem od ní vše, co jsem očekávala. Ba naopak, byl to jeden z reálných příběhů o naději a lásce a dvou dívkách, které přišly o všechno a všechny své milované za války, přesto se ale dokázaly vzchopit a jít dál. V knize naleznete i spoustu tzv. flashbacku hlavní hrdinky Very, ve kterých vzpomíná na život v předválečném i válečném Maďarsku a dozvíte se , za jakých okolností dívky přežily. Líbila se mi dobre vykreslena atmosféra míst, kde Věra s Editou pobývaly - at už to byla zářivá a přátelská Neapol nebo horkém rozpálená a konzervativní Venezuela. Nejde i příběh z období druhé světové války, a pokud máte taková očekávání, pak knihu raději ani nectete, abyste nebyli zklamaní. Za mě plný počet hvězd.

12.07.2021 5 z 5

Katka Katka Michael Třeštík

Útlá knížka je takovým shrnutím ze života mladé narkomanky Katky, která vychází ze stejnojmenného časosběrného dokumentu. Pamatuju si, že nám tehdy pouštěli část toho dokumentu v rámci Rodinné výchovy, když jsme probírali drogy a všechny nás to totálně sebralo. Daleko víc než knížka My děti ze stanice ZOO, která už byla starší. Viděli jsme na začátku mladou hezkou holku, která mohla mít úplně všechno a kterou drogy postupně změnily v úplnou trosku. Zároveň to byl i jakýsi exkurz do české drogové scény na přelomu 90. a nultých let. Tuhle holku prostě musíte nutně obdivovat a pohrdat jí zároveň. Za to, že to její tělo ještě vůbec vydrželo a za to, že má sílu ještě pořád jít dál, i když už jí nic nezůstalo.

23.01.2021 5 z 5

Moja spoveď Moja spoveď Demi Moore

Přečteno doslova jedním dechem. Biografii Demi Moore jsem dychtivě očekávala po její propagaci v amerických médiích, a protože jsem věděla, že jejího překladu do češtiny se jen tak nedočkám, na anglický originál jsem si příliš nevěřila, tak jsem zhltla překlad slovenský a musím říct, že jsem se od knihy nedokázala odlepit na takřka dva dny. Demi Moore znám pouze jako herečku z filmů svého dětství jako je Duch, Striptýz nebo Šarlatové písmeno a vždycky jsem v ní viděla spíš takovou nafoukanou hezkou hollywoodskou panenku, kterou jsem poté začala více vnímat jako náctiletá, kdy se mi dostala do povědomí vztahem s o tolik mladším Ashtonem Kutcherem, který se nám náctiletým holkám líbil a přišlo mi to jako trochu úlet. Ale o tom, jaký měla život předtím, než se stala herečkou, jsem neměla ani tušení. Fakt, že vyrůstala v chudých a neutěšených poměrech, oba její rodiče byli alkoholici s psychickými problémy, kteří využívali své děti jako rukojmí a ona sama se o sebe musela postarat už jako teenager mne přiměly nahlížet na ni z jiné perspektivy. Zjištění, že se dokázala vypracovat sama a bez pomoci z nuly mezi top hvězdy, ačkoli se na začátku kariéry musela poprat se svými vnitřními démony, s nimiž se vyrovnávala za pomoci alkoholu a drog, je v mnohém poučný. Určitě doporučuji přečíst všem skalním fanouškům Demi, ale i těm, kteří ji vždycky vnímali jen jako tu hollywoodskou princeznu, která měla všechno. Ona měla všechno, ale také přišla o všechno, aby to pak znovu našla, stejně jako smíření se sebou samou. Za mě pět hvězd.

06.06.2020 5 z 5

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

Musím se připojit k výše uvedeným komentářům. Nevadila mě ani tak retrospektiva příběhu, kdy se čtenáři na konci knihy poskládají všechny dílky skládačky dohromady, jako spíše kontroverzní téma, které mne prostě neoslovilo. Z úcty k autorce jsem knihu dočetla, ale považuji ji za nejslabší.

29.12.2019 3 z 5

Marie Terezie: Miluj a panuj Marie Terezie: Miluj a panuj Miroslava Zlatníková

Ač jsem k podobnému druhu literatury skeptická a autorka není ani historička, ani spisovatelka, nýbrž televizní scénáristka, přistupovala jsem zpočátku ke knize velmi opatrně. Ostatně, jedná se o románovou fikci zpracovanou na základě událostí, k nimž skutečně došlo, přesto se autorka rozhodla románově zpracovat mládí nejvýznamnější české panovnice atraktivním způsobem. Není pochyb, že autorka mířila k široké veřejnosti, a proto historickou látku podala tak, jak podala. Určitě na Marii Terezii bude čtenář nahlížet jinou optikou, než doposud a utkví mu hlavě víc než jen to, že zavedla povinnou školní docházku. A slova na závěr: "Rybář se nechá zmáčet mořem, aby získal rybičku. Dobrý panovník se nechá zmáčet plivnutím, aby získal velrybu." Za mne plný počet hvězd.

04.12.2018 5 z 5

Špecialistka Špecialistka Stephenie Meyer

V případě autorčiny novinky Specialistka, která vychází takřka deset let od poslední knihy Hostitel, jsem zpočátku váhala mezi hodnocením 3-4 hvězdy. Nakonec uděluji z několika důvodů pouze tři. Předně proto, že Meyerová se autorsky nikam neposunula. Specialistka se tváří jako špionážní thriller pro dospělé s napínavou zápletkou, přitom se však jedná o lehce čtivou a předvídatelnou prózu pro ženy s nádechem červené knihovny, kterou by žádný muž jen tak nevzal do ruky, natož aby ji třeba dočetl. Meyerové trvalo takřka deset let, než napsala novou knihu, přičemž bylo jasné, že upírská tematika již není v kurzu a je dávno pasé a pokračování Hostitele skončilo u ledu. Zatímco v případě ságy Stmívání, kterou jsem jako teenagerka milovala a na níž jsem vyrostla, se jedná o fantasy pro dívky, s Hostitelem se Meyerová posunula trochu dál k sci-fi žánru se špetkou psychologie, který jí seděl. Skutečně byl mezi ságou Stmívání a Hostitelem znát jistý posun správným směrem. Proč se rozhodla v sérii Hostitele již nepokračovat, můžeme spekulovat, nicméně si dopřála dlouhou pauzu, než napsala Specialistku tvářící se jako vyzrálý román pro dospělé. Zdání však bohužel klame. Pro všechny romány autorky je příznačná jistá šablonovitost - v popředí je vždy silná hlavní hrdinka odolávající nástrahám okolí, ostražitá a odhodlaná mladá žena proti celému světu, která je ve své podstatě výjimečná, všichni to vědí, ale ona nikoli, a proto si libuje v pocitech méněcennosti. Tato hrdinka se zamiluje do komplikovaného muže a aby toho nebylo málo, jejich vztah se zamotá, když se na scéně objeví ještě další muž, ať už jeho bratr, kamarád nebo soused a ona se do něj zamiluje taky. To je typický případ červené knihovny. Zbytek se už odvíjí od nějaké zápletky a nějakých kulis a je úplně jedno, jestli se pohybujeme ve světě upírů, mimozemšťanů nebo vládních agentů. Jakoby ta Bella Swanová jen zestárla o deset let, ale její problémy s muži a okolím zůstaly stejné.
Pasáže milostných scén v knize jsou naprosto patetické a připomínají romány pro teenagery - přesně tak bych se je pokusila konstruovat, kdyby mi bylo osmnáct let. Dále mi na knize vadilo, že všechno bylo naprosto předvídatelné a prostředí špionáže působilo uměle a těžko uvěřitelně. Netuším, zda si autorka ke knize dělala aspoň nějaké rešerše, než se pustila do psaní něčeho, s čím doposud neměla žádnou zkušenost, ale soudě podle poděkování na konci knihy nejspíš ano, nicméně se to na příběhu příliš neprojevilo. Těšila jsem se na autorčinu novinku, ale bohužel mě poněkud zklamala, proto uděluji tři hvězdy za průměr a doporučuji knihu jako odpočinkové čtení, které po přečtení nezanechá ve čtenáři velký dojem.

17.07.2018 3 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Přiznám se, že knihu jsem přečetla s velkými obtížemi a až po značné době, kdy jsem váhala, zda ji nakonec nedočtenou neodložit, což bylo pro mne překvapení, neboť předchozí dva tituly, které jsem od autorky četla (Dům u jezera a Zapomenutá zahrada), patří bezesporu k velmi vydařeným. První polovina knihy byla zbytečně zdlouhavá a složitá, chvílemi jsem se v příběhu ztrácela a ani mě nijak zvlášť nebavil. Druhá polovina knihy byla o poznání lepší, nicméně nápad a dějová zápletka mě zas až tak neoslovily, rozuzlení bylo jako u všech knih Mortonové, opět velmi překvapivé. Za mě tři hvězdy.

03.05.2018 3 z 5

Van Goghova hvězdná noc Van Goghova hvězdná noc Michael Bird

Kniha je velmi příjemným překvapením na poli populárně naučné literatury o dějinách umění a je unikátní v tom, že se pokouší přiblížit zdánlivě náročné umělecké pole dětským čtenářům. Ačkoli existuje řada děl, která se snaží vylíčit slavné malíře a sochaře tak, aby se zalíbila i dětem, knihu Michaela Birda se mohou přečíst i dospělí, jež se o umění zajímají. Poskytuje základní přehled a srozumitelný úvod do dějin umění a vypráví příběhy uměleckých děl poutavou a velmi čtivou formou. Můžeme tak konečně říci, že je tu konečně něco, co na knižním trhu dlouho chybělo - dějiny umění (ne)jen pro děti.

10.03.2018 5 z 5