IVANA0123 IVANA0123 komentáře u knih

Houpačky Houpačky Lucie Konečná

Knížka se mi líbila. Sice jsem se trochu sekla kolem strany sto, ale pak se děj opět rozběhl a druhou část jsem si užívala, i když to byla chvílemi ta méně radostná část. Celkově je to takové smutnoradostné vyprávění o boji, který sice nelze vyhrát, ale dá se hrát alespoň s hlavou vztyčenou - dokud síly stačí. A Jiřka se Zdenou to rozhodně vzdát nemíní. Nejde jinak než jim fandit, i když jsou to babky ztřeštěné... Hlavně, když na to člověk není sám. 90%
"A že spolu něco vyvedou? Že se opijou nebo zhulej? I kdyby je to mělo stát život, je to jejich život."

20.12.2023 5 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Vybrala jsem si ji kvůli názvu a obálce a známá mi řekla, že je skvělá. Je. Je skvěle napsaná. Tak že ji nedokážete přestat číst a nedokážete jít spát. Dostanete se do naprostého pekla a jenom si přejete, aby jste knihu už mohli zavřít. Ale když to uděláte, stejně ji zase otevřete, protože chcete vědět, že je konec a že se vše vyřeší. Na knihách je často poznat, když je z pera lidí, kteří jsou z oboru a ví o čem píší. Na druhou stranu je o to šílenější vědět, že i takové věci se dějí. Ke knize se vracet nebudu, obávám se, že se mi stejně nepodaří dostat ji ještě dlouho z hlavy, přesto ji hodnotím vysoko, protože autorka odvedla skvělou práci. 95%

15.12.2023 5 z 5

Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy Stanislav Rudolf

Dočteno a musím říct, že se mi dvojka líbila možná víc než jednička. Jitka už není tak nejistá, stojí nohama pevně na zemi, ale pořád si hledá své místo a lásku. Styl Stanislava Rudolfa mám moc ráda. Jeho hrdinky jsou normální holky, které mají své starosti a občas provádějí hlouposti, ale nejsou to žádné Nanynky, které se hroutí při prvním neúspěchu. A navíc jsou jeho knihy vtipné, což bývá u dívčích románů vzácné. Jeho knížky mě provázejí už dlouho a ráda se k nim vracím. A tato se mi líbila hodně. 90%

13.12.2023 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Vím, že je to horor, ale já jsem konec knihy probrečela. Strašné napětí, bezmoc a strach o Donnu a Tada.. To jediné jsem u knihy cítila. Ty ostatní linky mě spíše zdržovaly a měla jsem chuť je přeskakovat. Toto rozhodně nebyla kniha pro předvánoční čtení. A nejhorší byla ta reálnost příběhu. Psi miluju, ale Cuja jsem nenáviděla , i když za nic vlastně nemohl. Za mě 4* a vím, že ke knize se už nikdy nevrátím.

12.12.2023 4 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Úžasná knížka, řekla bych že letošní TOP z toho co jsem přečetla. Hlavní hrdinka, která si vždy stála za svým, je hodna velkého obdivu - to jak se znovu a znovu prala s nepřátelstvím a překážkami kolem sebe i ztrátami, které jí život připravil. I když je její příběh smyšlený, odkazuje jistě na mnoho jí podobných žen, které se nevzdaly a díky kterým můžeme být dnes, kde jsme. Elizabeth Zottovou si přidávám mezi nejúžasnější literární hrdinky, i když musím přiznat, že jednu postavu jsem si zamilovala ještě víc a tou je Mad. Úžasná, vtipná i smutná.... taková je kniha Lekce chemie a já dávám 98%

10.12.2023 5 z 5

Mortina a přízračný kamarád Mortina a přízračný kamarád Barbara Cantini

I tento díl se mi líbil, i když musím říct, že první a hlavně druhý díl byly za mě lepší dějově i celkově propracovanější. Přesto se i tady objevilo pár úsměvných detailů a ilustrace jsou opět naprosto skvělé. Celkově jsou knihy o Mortině nadprůměrné a snad se objeví i další díly. Doporučuji 4,5*

22.11.2023 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Absurdní, bláznivé, chvílemi mimo tak, že mi to hlava nebrala a přesto jsem se bavila a kniha se mi líbila. A nejdůležitější info - až budu stopovat, tak ručník s sebou.. 4*

18.11.2023 4 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Jiřího Březinu si zařazuji mezi oblíbené autory. Neuvěřitelně napínavý příběh, který je vyprávěn ve dvou časových rovinách, nás přivádí do míst a doby, ke kterým se nikdo moc nevrací a o kterých nikdo rád nemluví. Příběh o odplatě a vině. Kdo má právo být soudce a zda je souzený ten, který si to po právu zaslouží... Právo bylo a je vždy na straně vítěze, ať už je to spravedlivé nebo ne. A v každém člověku je jistá míra zla, strachu i odvahy a nikdo neví, jak velká a jak by se sám zachoval v danou chvíli. Skvělá detektivka, která vzbuzuje otázky... 5*

06.11.2023 5 z 5

Mají v nebi skleničky? Mají v nebi skleničky? Martina Preissová

Milá kniha, možná zbytečně opomíjená. I já jsem na ni narazila jen náhodou. Celkově je to jen obyčejný příběh obyčejné rodiny, vyprávěný ovšem neobyčejným způsobem. Pohledem malé Marjánky. Svýma dětskýma očima vidí svět jinak než dospělí a každou událost, ať už rodinnou nebo společenskou komentuje a vysvětluje s dětskou naivitou, často s úsměvným a odlehčeným rozřešením. Je škoda, že my už ten dětský nezkažený pohled na svět nemáme. Svět by byl určitě kouzelnějším a hezčím místem.. Děkuji autorce za milou, odpočinkovou knihu. 5*

31.10.2023 5 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Styl Adler-Olsena mám moc ráda. Tyto povídky byly ale trochu jiné, i když nemůžu říct, že špatné. Možná mi nesedly tolik, protože mi postavy nebyly nijak sympatické a celé mi to přišlo takové zlé a ironické. Přesto musím ocenit, že náměty byly neotřelé a celkově se kniha četla rychle. První povídka byla trochu zdlouhavější 3*, ta druhá byla akční a živější a hodně nápaditá 4,5*. Celkově 3,5*

30.10.2023 4 z 5

Šepot v bouři Šepot v bouři Aleš Novotný

Chvílemi jsem měla pocit, že knihu napsali dva různí autoři. Jeden, který napsal hlavně první kapitoly, se neustále opakoval a utápěl se v mnohonásobných přirovnáních, kterých bylo v některých větách tolik, že jsem je přeskakovala a po třetí kapitole jsem byla rozhodnutá knihu odložit. Pak vzal naštěstí pero do ruky ten druhý a příběh dostal spád a začal se rozvíjet. Pod taktovkou toho druhého jsem už knihu neodložila a dočetla na jeden zátah. Takže za mě námět a zápletka za 5, ale styl tak za dvě hvězdičky, což mi dává 3,5*. Autora nezavrhuji, jen doufám, že v příštích knihách bude méně umělého balastu.

23.10.2023 3 z 5

Klementýnka, oranžová víla Klementýnka, oranžová víla Daisy Meadows

Víly, dvě kamarádky na prázdninách a pohádka o záchraně pohádkového světa. Dokonalá kombinace pro malé slečny. A ještě se u knížky můžou začít učit barvy. Moc pěkné 5*

20.10.2023 5 z 5

Krámek s fantazií Krámek s fantazií Tabitha Bird

(SPOILER) Krámek s fantazií je léčivé místo, které v našem světě chybí a přitom by ho bylo třeba. Ale stejně léčivá může být i tato knížka, když se do ní ponoříte a budete vnímat její poselství. Každý v životě někoho ztratil, přišel o svůj sen svojí nebo cizí vinou a každý se s tou ztrátou musel vypořádat. Jenže není vždy snadné tuto ztrátu překonat a přijmout ji a často zůstává uvnitř nás zasunutá a "zapomenutá" a nedovolí nám jít dál tak, jak bychom chtěli nebo mohli. A toto by nás krámek mohl naučit.. ale protože není, budeme muset sami najít slova odpuštění a omluvy.. a snad se pak dočkáme svého "objetí". Krásná kniha o životě jaký je, občas smutný a občas veselý a laskavý. 4.5*

17.10.2023 5 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Kniha se mi líbila. Vyšetřování celkem svižně plynulo a myslím, že se vše hodně blížilo realitě. Hlavně systém, kdo vše odpracoval a kdo slíznul smetanu. Dvojice byla možná nesourodá, ale mně sympatická. A četla se mi díky krátkým kapitolám dobře. Za mě 4*

06.10.2023 4 z 5

Nezralá, Hruška, k tabuli! Nezralá, Hruška, k tabuli! Zuzana Pospíšilová

Milý, humorný příběh a hodně povedené ilustrace. Ideální příběh pro prvňáčky, kteří si užívají začátek školy. Krátké kapitolky. Můžu pro děti jen doporučit. 5*

04.10.2023 5 z 5

Třetí světlo Třetí světlo Claire Keegan

(SPOILER) Kratičká povídka vyvolá plno emocí. Mnoho věcí se zde objevuje spíše v náznacích a dohadech, v myšlenkách hlavní hrdinky. Původní nejistota se mění v lásku, objevují se nové pocity, do té doby nepoznané. A konec stejně jako u předešlé knihy zůstává zastřený.. ne každé odloučení je smutné a návraty nemusí být nutně šťastné.. Krásně napsáno. Těším se na další knihy autorky 5*

28.09.2023 5 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

(SPOILER) Tato kniha je neuvěřitelná. Je v ní tolik lásky a zároveň tolik smutku, že člověka naprosto zahltí. Už dlouhou mi u knihy nebylo tak dobře a zároveň jsem necítila tak velkou beznaděj. Pro mě měla dvě roviny, ta jedna mírná a plynoucí u Violetty v kuchyni, na zahrádce, v oddělení cedrů... Ta druhá smutná a temná a já jsem ji kolikrát chtěla přeskočit... ale takový je lidský život den a noc, radost a smutek. Je mnoho části, které bych z knihy vypsala, ale nejde je vypsat všechny. Možná je lepší si v knize najít ty své. Budu se vracet a hledat další knihy autorky. 5*
(9/23)

"Je lepší tě oplakávat než tě vůbec nepoznat"

" S těžkým srdcem zavřu Irenin deník. Jako zavíráme román, do něhož jsme se zamilovali. Román přítel, s nímž se těžko loučíme, protože chceme, aby s námi zůstal na dosah ruky."

27.09.2023 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Musím se připojit ke čtenářům, kteří byli z knihy nadšení. I když nejsem odpovídající věková skupina a tento žánr mě spíše zatím míjel, nemohla jsem se ke konci od knihy odtrhnout. Místo, které stvořila Leigh Bardugo, je tvrdé a neúprosné. Hlavní hrdinové, kterým tento svět nedal nic zadarmo a už dávno nejsou nevinné děti, jsou stejní. Drsní a zatvrzelí, a když dostanou možnost své životy změnit, vydávají se splnit nemožný úkol.. Skvělý styl, neuvěřitelné napětí a hrdinové, kteří člověku přirostou k srdci. Dokonalá kombinace a já se chystám na další díl. 5*

13.09.2023 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Celkově se mi autorčin styl líbil a kniha mě bavila. Pohádky jsou hodně neobvyklé a hodně napínavé a vždy v sobě nesou nějaké poznání a ponaučení, jak už to v pohádkách bývá, i když sdělené poměrně drsným způsobem. Trochu jsem si musela zvykat, rozhodně pro malé děti by byly podle mě noční můrou... Pohádky jsem hodnotila i každou zvlášť, nejvíce se mi líbila Ayma s netvorem a pohádka o lišákovi. Celkově 4,5*

11.09.2023 4 z 5

S hlavou v oblacích (pejru) S hlavou v oblacích (pejru) Kateřina Petrusová

Mírně potrhlá letní kniha. Sice úplně mimo žánry, které běžně čtu, ale občas je fajn udělat změnu. A i když i po přečtení své priority nezměním a i když skončila přesně podle očekávání, nevadí. Bylo to milé, odlehčené, místy vtipné a občas vážně trhlé... 4*

04.09.2023 4 z 5