ImGinny ImGinny komentáře u knih

Polibek Polibek Anna Todd

Co udělá dvanáctiletá holka, když uvidí velice dobře hodnocenou knihu se štítkem "literatura pro děti a mládež"?
Tušíte správně... Přečte si ji.
A já týhle holky, co to udělá, fakt lituju.

Můžete mi někdo vysvětlit, kdo sakra tuhle knihu vydal? Nemám nic proti knihám z Wattpadu, ale tohle už bylo příliš. Fakt příliš.

Lituju, že jsem si knihu nekoupila v paperbacku. Velice ráda bych totiž koukala, jak kniha hoří někde... Na hranici.

Tak si to shrneme: Nelogická kniha, hlavní hrdina rádoby badboy, ale vlastně úplnej kretén.
Naivní holka, co si nechala všechno líbit. No, s tou jsem zas tak velkej problém neměla.

A teď: co se tam děje? Vlastně nic. Hádky, sexuální scény, "udobřování", zrady, a všechno tohle si vynásobte pětkrát, protože se to všechno točí dokolečka.

A ten konečnej zvrat! No prostě klišoidní nádhera.

Nechápu, kdo tohle může hodnotit dobře, protože tahle kniha je jedna velká katastrofa.

0/5*

22.03.2021 odpad!

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Kdo by neslyšel o Zaklínači, že ano. A tak jsem se do toho pustila - a nelituju. Zaklínač se mi líbil, a co považuju za zajímavé, jsou předělané pohádky; Kráska a Zvíře, kde kráska je zrádné stvoření, Sněhurka a sedm trpaslíků, kde Sněhurčin život končí v kaluži krve, i pohádka, jíž neumím pojmenovat, snad jen Hra osudu - v původní verzi pro děti se nezabíjí, ale konec příběhu se od původní verze moc neliší. Celý příběh mi však přijde poněkud zmatený, ve vyprávění se přeskakuje. Ale jinak moc doporučuju knihu i seriál :))

31.07.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ.
Kdo by neznal Malého prince.
Tak na téhle knize jsem se učila písmenka.
Vzpomínám si, že když jsem si jí přečetla, totálně jsem nechápala, co na tom je.
Teď, po mnoha a mnoha letech (tohle mi nevěřte) jsem si to přečetla znovu.
...a nechápu to furt.

19.05.2020

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Tak. Myslím, že jsem dosud nečetla lepší styl romantiky. Knížka byla neuvěřitelně čtivá, krásná a... Co si budem povídat, mírně depresivní. I když Juliet byla hooodně citlivá, byla fajn, stejně jako zranitelný drsňák Declan. Ale dlouho jsem se na ni těšila a rozhodně nelituju, bylo to skvělé.

06.04.2020

(SPOILER) Po legendární sérii Harryho Pottera je to katastrofa. Děj byl zamotaný tak, že se dal sotva rozmotat.
• Hermiona vejde bez zaťukání do kabinetu McGonagallové. Hermiona.
• Albus a Scorpius (tedy jediná normální postava) bez rozmýšlení cestují časem, jenom aby zachránili někoho, kdo umřel před dvaceti lety jen proto, že Albus vyslechl rozhovor jeho otce a pomátlého starého Diggoryho.
• Voldemortova dcera. Ano. Totální kravina.

20.10.2019 odpad!

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Tahle knížka obletěla český bookstagram. Ne proto, že by byla nějak skvělá, ne proto, že by byla originální. Bylo to proto, že autorka je členka HumbookTeamu a tato kniha vznikla v appce Storki.

Vzpomínám si, když měl tenhle příběh s názvem "Jsem tu a mám čokoládu" v appce teprv pár srdíček. Netrvalo dlouho a stal se z toho nejčtenější a nejlajkovanější příběh v aplikaci.

Mám-li se vyjádřit ke knize: nebyla špatná a rozhodně bych ji neubránila čtivost - tu předně. Jenže z romantického příběhu se vyvinulo klišé v podobě instalove a hatelove, a vlastně tak trochu postrádá logiku: Mei je roky zamilovaná do svýho nej kámoše Travise, ale když se konečně daj dohromady, vlastně zjistí, že to není ono a Mei se skoro "přes noc" zamiluje do svýho úhlavního nepřítele Liama. A právě touhle nelogičností chtěla autorka docílit zvratu. Na druhou stranu, měla jsem chvílemi pocit, že si autorka dělá z klišé trochu srandu a dala ho tam záměrně.

Přiznám se, že na slaďárny moc nejsem a vlastně jsem si ani knížku zpočátku nechtěla přečíst, ale narážky na Harryho Pottera a Zaklínače (a sem tam i Star Wars) mě nakonec přesvědčily. (A Henry Cavill samozřejmě taky).

Taky mi přišlo, že první část knihy je Jsem tu a mám čokoládu a druhá část je dost inspirovaná příběhem Soused od Martiny Kraus.

Takže abych to shrnula: ani samotná romantická linka, ani tři hlavní hrdinové za moc nestojí (ale Ava je nej!), ale pokud chcete originální a neuvěřitelně čtivý styl psaní, s narážky na filmy a seriály, pusťte se do Navždycky. I přes to všechno nelituju, že jsem si knížku koupila.

20.03.2021 3 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Před pár lety, když končilo období "všichni žereme Hru o Trůny" jsem tak nějak zaznamenala, že tahle kniha existuje.
Pustila jsem se do ní ale až vloni v červnu, kdy jsem za jedno odpoledne přečetla půl knížky - a následně to vzdala se slovy "na tohle fakt nemám". Pak mě ale začaly štvát YA romantické klišoidní příběhy a mně došlo, že potřebuju starý dobrý fantasy příběh. A sáhla jsem tedy po nedočtené Hře o trůny.
...a zamilovala se do toho. Mám ráda bitvy a svět téhle knihy mi přijde geniální. Mám samozřejmě problém vyznat se v postavách, ale to je asi to nejmenší, co bych mohla vyčítat. Líbilo se mi, jak se v knize protínají různé příběhy. A asi už chápu, proč to všichni tak zbožňují.

27.02.2021 5 z 5

Kletba vítězů Kletba vítězů Marie Rutkoski

(SPOILER) Knížku jsem kupovala se slovy "má to na obálce meč, to bude skvělý." :D

No, docela jízda to byla. Do knížky jsem šla s očekáváním, že hlavní hrdinka Kestrel bude tvrdá, ostrá bojovnice (protože holka, jejíž jméno znamená poštolka, musí bejt přece taková, že jo).
Ejha. Místo toho jsem se dočkala citlivé, křehké a naivní holky, kterou bych chvílemi nejradši profackovala. Ale v průběhu knihy se postupně mění, "dospívá" a - přestože jsem pár věcem nerozuměla - nedělá jen prapodivná neodůvodněná rozhodnutí (mezi které počítám i koupě Arina).
Když už jsme u Arina - tohle byla docela fajn postava. Rozhodně jsem nečekala, že je špionem, a už vůbec ne, co v knize poté nastane.

Co mě neskutečně vytáčelo na knize, byly chyby v textu, přeházená slova a podobně.

Pokud si chcete přečíst průměrnou fantasy, nakoukněte do Kletby vítězů.

11.03.2021 3 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

(SPOILER) Jako romantika a příběh celkově příjemný. Jenže... Všechno (teda skoro všechno, abych nepřeháněla), co se v tý knížce děje, máte v anotaci (odjezd do Londýna, práce v knihovně, poté láska k mrzutému knihovníkovi...) Oceňuju, že Animant není taková ta klasická hrdinka v knize žánr romantika (miloučká, sladká a podobně), ale je jízlivá, sarkastická a mazaná (a oproti jiným hrdinkám logicky uvažuje) - stejně jako knihovník - a kniha jako taková není žádná přeslazená slaďárna. A konec rozesměje a rozněžní. Neurazí, ale zase tak šíleně nenadchne.

07.07.2020 4 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

(SPOILER) Extrémně čtivá, šíleně děsivá, dobře napsaná. Takhle asi by se mohla definovat kniha Zmizení Sáry Lindertové. Po celou dobu čtení jsem byla příjemně napjatá, občas mi přeběhl mráz po zádech. Vůbec jsem nečekala takový horor - nejsem žádný strašpytel, ale tenhle příběh měl opravdu děsivou atmosféru. Fajn, přestože jsem celou dobu předpokládala, že Sára už se nevrátí, docela jsem měla chuť zatřást pořádně autorkou, když se zpod suti vynořila popelavá ruka (což samozřejmě ani nebyla Sára). Líbilo se mi, že v knize jsou židovské symboliky, líbilo se mi, že kniha není postavená na jednom zvratu, ale že po dobu čtení lapáte po dechu mnohokrát. Strhla bych hvězdičku za smrt Adama, ale na to nemám srdce. A co na to říct?
Piš dál, Kateřino Šardická!

22.06.2020 5 z 5

Malé ženy (zkrácené vydání) Malé ženy (zkrácené vydání) Louisa May Alcott

Malé ženy miluju.
Nevím jistě, zda je to zrovna tohle vydání, ale to počeštění jmen (Markéta, Líza, TADEÁŠ) bylo opravdu strašné XD.

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

(SPOILER) Krásné, skvělé, úžasné. Začínám tuhle autorku zbožňovat.

A teď trocha kritiky.

Kazi a Jase. Lia a Rafe. Velice, velice podobné postavy. Což ale není úplně kritika, jen takový postřeh.

Během čtení jsem si značila (byla to e-kniha, takže klid) některé části, čímž naznačuji, jak moc předvídatelný děj byl. Hrozně, hrozně moc.
Též zaměňování kordu a meče.
Vytáhl kord, sekl a vrátil zakrvavený meč do pouzdra? Eh.

Navzdory tomu všemu převažují plusy, takže nezbývá nic jiného, než dát 5/5.

S autorkou jsem ještě neskončila.
...Pokud teda neskončila ona :)

Navždy s láskou, Lara Jean Navždy s láskou, Lara Jean Jenny Han

(SPOILER) Pane. Bože.
Ale ne, ale ne, ale ne.
Rozhodně bych neřekla, že Lara Jean je ,,bláznivě zamilovaná" do Petera, jak je to v anotaci.
Mimochodem - vysvětlete mi někdo, o co v tý knížce vážně jde.

Lara Jean se chce s Peterem rozejít kvůli té úžasné radě její matky, na které už ztroskotali Margo a Josh. A trvalo skoro tři sta stránek, než Peter řekl, že na tom nesejde. Jako cože? Tak to jsme nemuseli vůbec číst.

Tenhle díl byl docela zbytečný. Ona se ho snaží odstrčit, i když je do něj ,,bláznivě zamilovaná - no tak mi to teda rozhodně nepřišlo, bylo to, jako by se ho snažila zbavit a on ne a ne odejít z jejího života.
S Hanovou se touto knihou loučím.

1,5/5

19.05.2020 1 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

(SPOILER) Páni. Tohle byl ten typ knížky, u který umíráte napětím. Dan Brown umí napsat knihu tak, aby jste v hlavě měli pořádný guláš a nevěděli, jaké věci pochází z jeho hlavy a které jsou naopak faktem. Mám-li knihu srovnávat s filmem, (a to jaksi musím udělat, protože jsem jako první viděla film), přijde mi poněkud divné, že v knize poslední kardinál umírá, kdežto ve filmu ho Langdon zachrání. Ale bavilo mě to, opravdu, proto nemůžu nic víc než doporučit.

20.04.2020 5 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Nádherná kniha, nádherný retelling velmi známé Popelky. Je to hra s osudem, snaha překreslit mapu života, víra v smrtelníky i boj o život. Za mě nejlepší kniha 2019. Doporučuji.

03.01.2020 5 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

(SPOILER) Na začátku jsme byli padouši všichni.“

Touhle větou začíná kniha o superhrdinech. O světě, ve kterém vládnou Renegáti. Jenže v temných koutech města ještě přežívají Anarchisté, kteří touží po obnovení anarchie...

Všude samý pozitivní recenze - tak proč se do tý knížky nepustit, že jo. To, že to má přes sedm set stránek jsem zjistila až po dočtení, samozřejmě XD

Kdyby to ale nebylo tak fajn, vůbec bych nepokračovala dál.
Nova i Adrian jsou dvě dobré, vykreslené postavy, do kterých se dá vžít, chápat je a fandit jim. Vždyť romantická linka je zrovna v týhle knížce vychvalovaná do nebes.

Ale vážně, ten zvrat s Acem nebyl zrovna nečekanej - aspoň tedy já jsem čekala, kdy se vynoří.

Měsíční Kroniky jsem nečetla a ani to neplánuju, ale Renegáty můžu vřele doporučit.

27.02.2021 4 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

(SPOILER) Jelikož jsem se do Kronik Pozůstalých pustila až po Zlodějské duologii, poznávala jsem některé postavy (lapání po dechu při jméně Kaden :D) a tudíž už věděla, jak to s nimi dopadne (a že mám chuť si nafackovat!). Postavy vážně fajn (což je... fajn :D) Docela nepředvídatelné, až na některé části (Waltherův bandalír? Ne, vážně?), plné zvratů.

Naprosto se líbilo.

5/5

Má chudinka Jane Má chudinka Jane Cynthia Hand

Dle mého názoru... To bylo o dost slabší než Má Lady Jane od stejných autorek. Děj byl hrozně nabitý, jeden zvrat za druhým, na můj vkus možná až moc. Hvězdičku za to, že jsou tu ,,útržky" z Harryho Pottera a Pána prstenů :D

,,Obávám se, že Le Livre de l'esprit errance je nemožné získat, mon chéri." Paní Rochesterová sklopila oči. ,,Wellington ji má ukrytou v podzemní komnatě, jejíž vchod střeží tříhlavý pes, následuje pád do smrtících šlahounů ovíjivé rostliny, pak obří šachovnice s figurami v životní velikosti, kde se hraje na život a na smrt, a odtud projdete do zamčené místnosti, kde poletují stovky okřídlených klíčů, a nakonec je tam zrcadlo..."

,,Je můj. Je to můj prsten," opáčil král. ,,Můj milášek!"

:D :D :D

14.04.2020 4 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Anglické dějiny s kapkou šílenství? Jo, přesně to splňuje tahle knížka. Super oddechovka, nic vtipnějšího jsem dlouho nečetla. (Jestli vůbec někdy něco četla.) Tohle byla bomba.

13.04.2020 5 z 5

Pozorovatelka Pozorovatelka Anna Bright

Jestli se mi něco na týhle knížce líbilo, tím myslím něco netradičního - byly to stánky, na kterých bylo... Citáty? Úryvky z pohádek? Jo. Přesně to myslím. Autorčin styl psaní mi sedl. Postavy mi sedly. Fakt fajn knížka. A ještě víc fajn fantasy.

Ale připomeňte mi... V jakém že století se to odehrává? Na to jsem dosud nepřišla :D

06.04.2020 4 z 5