Malé ženy (zkrácené vydání)

Malé ženy (zkrácené vydání) https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102358/male-zeny-102358.jpg 4 507 112

Malé ženy série

Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Čtyři dívčí hrdinky, jež postupně dospívají, zakládají vlastní rodiny a poznávají velké lásky, velké smutky, všední strasti i nevšední krásy života. To jsou proslulé Malé ženy, které se již po generace zapisují do srdcí stále nových čtenářů nejen v Americe, kde si získaly status rodinné klasiky a věčného bestselleru. Tento nový překlad poprvé po více než sto letech představuje českým čtenářům Malé ženy v kompletní nezkrácené podobě včetně druhého dílu, jenž sleduje další osudy sester Marchových.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Antonín Dědourek

Little Women , 1868

Azala
Azala
25.09.2022 4 z 5

Poutavá knížka, krásný příběh během nelehké doby

lernami
lernami
16.06.2022 3 z 5

Dílo se mi líbilo. Oceňuji vykreslenost a stálost charakterů - i bez vědomí toho, kdo repliku pronesl, by se dalo snadno odhadnout, o koho se jedná.
Kniha má v sobě mnoho morálních ponaučení a místy na mě působila skoro jako dětská pohádka.
Ať už ale mluvíme o postavě Atticuse z Jako zabít ptáčka nebo o postavě maminky z Malých žen, tak stále platí - idealizované? Ano. Vadí to? Ne.
Tyto postavy naopak můžeme využít jako zdroj inspirace - snaha přiblížit se nadčasovým ideálům, jež nám tyto literární postavy předkládají, nebude nikdy od věci:)

zdenka7543
zdenka7543
23.12.2021 5 z 5

Klasika, sentiment, opravdové hodnoty, na kterých v životě záleží. Srdcová kniha.

Sjuzz
Sjuzz
09.01.2021 5 z 5

Klasika ktorá chytí za srdce.
Mrzí ma, že som najskôr videla film, teda videla asi 85 krát a až potom som sa dostala ku knihe.
Napriek tomu môžem prehlásiť, že kniha je lepšia než film????????

mulderka
mulderka
30.05.2020 5 z 5

Jak zjišťuji, můj koment z r. 2018 odsud záhadně zmizel, takže tady ho máte zpátky:

Vůbec se nedivím, že se Malé ženy staly před těmi cca 140 lety takovým bestsellerem. A dodnes o moc nezestárly. O kolika ve stejné době vydaných dílech se to dá v současnosti říct?
Za první, pro děti přepracovanou část, kterou jsem si kdysi nosila z knihovny pečená vařená, jasných 5 hvězd. Už jen za to, že v úpravě - myslím- Jindřišky Smetanové se četla o moc líp než kompletní vydání pro dospělé. Tam mi, kromě toho, že jisté náznaky se nesplnily a vše dopadlo tak trochu jinak, lehce vadila i jistá "mravoličnost"... ale dobové souvislosti jsou dobové souvislosti, to se nedá nic dělat.
Tomuto úplnému vydání bych, z výše uvedených a zcela subjektivních důvodů, jednu hvězdu strhla. Tedy aritmeticky zprůměrováno - za 4 a půl :-)
Milé sestřičky Marchovy, díky za to, že jste se mi před těmi X lety staly zábavnými společnicemi. A své místo v mé knihovně i srdci budete mít navždy. :-)
8 09.02.2018

Atanone
Atanone
30.05.2020 5 z 5

Malé ženy mě nadchly svou velikostí

ImGinny
ImGinny
19.05.2020 5 z 5

Malé ženy miluju.
Nevím jistě, zda je to zrovna tohle vydání, ale to počeštění jmen (Markéta, Líza, TADEÁŠ) bylo opravdu strašné XD.

animovanej medv
animovanej medv
10.04.2020

Na knize bylo vidět, že autorka byla dohána k tomu, aby všechny dcery provdala, občas to v příběhu vadilo a přišlo mi to jako křeč.

Jinak nádherná a pozoruhodná kniha. Nevadily mi tam ani ty mravoučné promluvy :)

GyttaOggová
GyttaOggová
12.03.2020

Je to v podstatě naivní blbost, ale roztomilá blbost. Zavzpomínala jsem si na dětská léta, když jsem hltala Annu ze Zeleného domu. Ty mladé naivky, pilně se snažící o to, aby byly co nejšlechetnější, mi dokonce trochu přirostly k srdci.

PéťaH.
PéťaH.
23.02.2020 5 z 5

Po shlédnutí filmu, mě lákalo přečíst si knihu. A stálo to opravdu za to. Neuvěřitelně čtivě napsané a popsané dospívání sester a jejich kamaráda ze sousedství. Rozebírají se zde povahy, pocity a popis jejich vnitřního světa. Autorka neuvěřitelně čtivě líčí příběh, který vás doslova vtáhne a vše prožíváte s hrdinkami... Knihu jsem četla jedním dechem a určitě se k ní vrátím.

kape97
kape97
20.02.2020

Kniha mě nadchla. Byla velmi vtipná a zároveň smutná. Určitě se podívám na filmové zpracování, i když kniha je určitě lepší :D Ráda se ke knize budu vracet znovu.

AlbionFoxyFox
AlbionFoxyFox
16.02.2020 4 z 5

Milé, příjemné víkendové čtení. :)

Manyna
Manyna
12.02.2020 5 z 5

Knížka s dějem probíhajícím volným tempem, kde se odehrává běžný osud běžné rodiny. Žádná dramata, naopak je to v lecčem takové malé okno do duše každé z nás. To jsem přesně v tomto období potřebovala.

ComposeAdela
ComposeAdela
12.02.2020

Klasika, která se dobře čte, tvrdí obal. A mně nezbývá než souhlasit.

barca9312
barca9312
05.02.2020 5 z 5

Jednoduchý a odpočinkový pribeh

Eorin
Eorin
03.02.2020 4 z 5

Kniha patří mezi americkou klasiku - nedivím se tomu, ovšem dokážu pochopit i to, že se v dnešní době nemusí tolik líbit, či být chápána. Sama o sobě není tolik nadčasová jako knihy Jane Austenové, nicméně nadčasové prvky se tam také dají najít - prvky, ne celá kniha, bohužel. Je to příjemné a milé čtivo pro náctileté dívky, které rády sní a rády hledají samy sebe v hrdinkách daných knih. Tady se najdeme snad každá :) Líbí se mi, jakým způsobem se snaží i samy hrdinky rozvíjet, pracovat na sobě a svých "chybách" a zde je to poměrně polopaticky vysvětleno, téměř až návodně. Ale myslím si, že pro náctiletou čtenářku je právě tohle to pravé ořechové a potřebné, obzvlášť, když je právě tohle cílová skupina.
Pro nás starší je to přeci jen poněkud naivnější a místy úsměvné, ale pořád si říkám - proč ne :) Z těchto důvodů nemohu dát plný počet, ačkoliv ve mě kniha zanechala svou stopu a ráda si ji někdy přečtu znovu. Není to zkrátka mému srdci bližší Austenka..

_Gretchen_
_Gretchen_
02.02.2020

♥ m.i.l.u.j.u. ♥

ferdada
ferdada
31.01.2020 4 z 5

Hodnotím docela vysoko. Kniha traká na mou romantickou strunu a spouští snivou náladu. Snad právě proto, že už nikdy nebude to, co jsme žili. A až zoufale se mi stýská po dětství, které bylo v bezpečí.

Leusee
Leusee
06.01.2020 3 z 5

Knížka se příjemně četla, postavy jsem si brzo oblíbila, ale bohužel po dočtení ve mně nezanechala žádný pocit. Konec mě trošku zklamal, přece jen jsem čekala že z malých žen se stanou velké ženy, které si splní své sny a neskončí jen doma s dětmi a za plotnou. Takže jak jsem řekla, příběh neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne.

Maevie
Maevie
06.12.2019 3 z 5

Milá knížka pro ženy z 19. století o tom, jak být lepší. Styl psaní je z pohledu dnešní doby samozřejmě trochu jednoduchý a místy naivní, ale hlavní hodnoty jako skromnost, pracovitost a pokora zůstávají stále aktuální.

Amerika

Louisa May Alcott
americká, 1832 - 1888
2009  83%Malé ženy
2000  88%Dobré manželky
2000  75%Malí muži
2002  82%Veľkí muži
1947  83%Malé ženy (zkrácené vydání)

Kniha Malé ženy (zkrácené vydání) je v