Iki1 Iki1 komentáře u knih

Magor dětem Magor dětem Ivan Martin Jirous

Velmi mě zaujaly něžné poetické verše hezky dokumentující vztah otce ke svým dětem. Zvlášť, když si člověk uvědomí souvislosti jejich vzniku. Také vyprávěnky, i když trochu krkoloměji sepisované, jsou krásným vyznáním vzdělaného člověka vězněného komunisty za své politické názory. Knižní vydání motáků doplňují krásné obrázky Marty Veselé Jirousové. Celkové vyznění této knihy je hodně zdařilé, vychutnal jsem si ji.

20.04.2024 5 z 5

Strážce boleslavského mysteria Strážce boleslavského mysteria Vlastimil Vondruška

Tak tohle už byl přímo středověký thriller. Jak bývá u pana Vondrušky dobrým zvykem, je tu výborně přiblížený život za doby panování Přemysla Otakara II. Dějová linka je jasně vedená, sem tam s nějakým tím rozdvojením, ale vše jsem stíhal pojmout. Napětí tak akorát, konec předvídatelný. Za mě tedy příjemné počtení.

15.04.2024 5 z 5

Noční agent Noční agent Matthew Quirk

Kniha plní to, co na obálce slibuje. Thriller je čtivý, autorovi se daří stále posunovat děj, díky výbornému překladu ději napomáhají také použité jazykové prostředky. Co mě zklamalo, je konec, který je zbytečně rozvleklý, ufňukaný, v kontextu s typickými americkými happy endy.

14.04.2024 4 z 5

Milada Horáková: justiční vražda Milada Horáková: justiční vražda Miroslav Ivanov

Výborně zpracovaná kniha. Tohoto autora čtu rád, protože vím, že se vždy něco nového dozvím. Můžu se spolehnout, že to není jen sumář předešle vydaných článků či knih. V tomto vyprávění je kompletně zpracovaný proces komunistické justice, k tomu přidané ohlasy z jedné i druhé strany, zmapovaná tehdejší situace. Autor též přidává osobní život, myšlenky paní Horákové z jejích dopisů a drobně dalšího. I přes hrůzu, která se tu vyjevuje, je třeba tyto činy komunistických pohlavárů s ruskými poradci připomínat i mladé generaci.

05.04.2024 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Pěkný náhled do doby nedávno minulé. Líbilo se mi, že autorka zpracovala názory a pocity komunisty, který opravdu slepě věřil, i když měl později kolem sebe samé prospěcháře. Nakonec tlačen okolnostmi musel využít kontaktů soudruhů ve prospěch své dcery. Hezky zpracované jsou i rodinné vztahy, i když jsem z toho při čtení občas šílel. Pouze konec (cca 50 stránek) mi přišel hodně, až přehnaně emotivní (úlitba cílovce?). Zaujalo mě, že vyprávění bylo rozdělené do dvou rovin, ty autorka vzájemně propojovala stejnými posledními a prvními slovy.

02.04.2024 4 z 5

10 000 kroků 10 000 kroků Pavel Baroch

Na to, aby to byla opravdu motivační knížka, je fakt špatně napsaná. Tohle by bylo tak akorát na větší časopisecký článek. Autor si je toho nejspíš vědom, proto knížku doplnil vyprávěním o slavných chodcích a různými citáty týkajícími se pravidelné chůze. A tyto citáty jsou dle mého soudu jediné kloudné, co v knize najdeme. BTW, autorovi a jeho přátelům doporučím garminy. Ty asi nejlépe dokumentují pokroky nejen v chůzi a bez neustálého dívání se na hodinky poměrně přesně doměří počet kroků.

29.03.2024 1 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Hodně dobré čtení, které mě postupně pohlcovalo víc a víc, se postupně nabaluje dalšími událostmi. Popisovaný příběh končí happyendem - objevením se "ztracené" dcerky. To nejpodstatnější ovšem teprve následuje. Jakýsi epilog "po letech" přináší spoustu informací k zamyšlení a doplnění vzdělání o vlivu sociálních sítích. Autorčino zpracování tohoto tématu je skvělé, na problematiku nahlíží z různých stran, čtenář postupně chápe, že vydělaný balík peněz a "proslulost" hlavních protagonistů nejsou to hlavní, co ona angažovanost na síti přinese. Navíc zaťatost Mélanie je tu zpodobněna opravdu uvěřitelně. Odhaduji, že takovýchto insta matek je kolem nás spousta.

27.03.2024 5 z 5

Kráska a zvíře Kráska a zvíře Dominik Dán

Jedná se o vcelku slušné odpočinkové počtení. Partička detektivů je opět v dobrém rozmaru (autor velmi dobře pracuje s dialogy, a to i vnitřními). Tentokrát tu dvě dvojice vyšetřovatelů objasňují dva případy, které se v knize proplétají, ale každý z nich běží víceméně po vlastní linii. Oba dva spěly ke konci spíše samospádem, jejich "pachatele" nebylo zas až tak těžké odhadnout. Knihu jsem četl s chutí, nechybí v ní humor. Detektivové při práci totiž nezapomínají na legrácky, neváhají i posedět a popít něco ostřejšího. Autor jim vložil do úst lidovou mluvu, není nouze ani o slovíčka neslušná. To vše zvyšuje čtivost.

22.03.2024 5 z 5

Striptease Chicago Striptease Chicago Jan Novák

Krásný jazyk, který nám navzájem proplétá povídky, je to, co nejvíc hodnotím na této knize. K tomu nepříliš korektní humor solený čížkovskou americkou angličtinou. A nesmím zapomenout na barvitě podané postavy, tu méně, tu více vystupující na povrch tehdejšího Chicaga. Jejich charaktery jsou fakt výživné, prostě Čecha lze poznati nejspíš úplně na celém světě. Není divu, že kniha byla ponejprv tehdejšími vrchnostenskými exulantskými kruhy tvrdě sepsuta.

19.03.2024 4 z 5

Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

Asi do poloviny knihy jsem se hodně pobavil. Líbila se mi forma autorových "vědeckých odpovědí". Poté mi přišly čtenářské otázky dost uhozené (a to nemluvím o těch, které sám autor zařadil mezi divné a znepokojivé do zvláštního oddílu). No, je tedy s podivem, co všechno se lidem honí hlavou, a kde asi byli, když se v základce snažili jejich učitelé fyziky a chemie. Aspoň že autorovy odpovědi doprovázejí jeho komiksy, ty to dost zachraňují. Takže jako oddechovka třeba před spaním je tahle knížka tak akorát.

14.03.2024 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Kniha se mi nečetla lehce, protože moje matka pochází z českoněmecké rodiny, kterou potkal podobný osud. A bohužel matka se mnou o tomto tématu do smrti nedokázala promluvit. Autorce děkuji, že vyhnání takto velmi precizně zpracovala. Přinesla zde pohledy nejen na vlastní vyhnání a děje kolem něj, ale též na další osudy německé menšiny v dalších letech především v období komunistické diktatury (pěkně, i když jen náznakově jsou tu zpracované i padesátky).

11.03.2024 5 z 5

Fontána strachu Fontána strachu * antologie

Jedná se o antologii, což je soubor povídek různých autorů. U takovéto knihy je většinou polovina povídek čtivých a ta druhá část spíše slabší. V této knize se mi s výjimkou dvou povídek všechny ostatní líbily. Jejich výhodou bylo, že se jednalo o sevřený tvar, kdy se autor díky dané délce musel vypořádat s dějovou linkou a v závěru přinést alespoň malý překvapivý zvrat. Navíc je kniha doplněna pěknými ilustracemi. Je ale fakt, že kniha je určena spíš jako ochutnávka pro čtenáře, kteří se jinak o tento žánr příliš nezajímají.

05.03.2024 4 z 5

Někdy není pozdě Někdy není pozdě Aleš Procházka

Při čtení knihy jsem si bohužel legrace příliš neužil. Přitom námět (manželské a rodinné vztahy) i prostředí (penzion mezi lesy pro hádající se páry) by mohlo být pro humor dobrým zdrojem. Také autorův jazyk a jeho obraty mi přišly jaksi těžkopádné. Možná by stálo za to příběh dovolenkového pobytu rozkošatit, přidat další dějové linie z pohledu dalších účastníků či školitelů a přednašečů onoho správného pohledu na manželské soužití. Tam by autor mohl hledat humor.

01.03.2024 1 z 5

Tuhle knihu jsem moc užil. Velmi příjemný rozhovor s velmi vzdělaným pánem a na druhé straně stolu s poučeným novinářem, který se umí správně zeptat. Dost informací o divadle bylo pro mě nových, leccos poučného i hodně inteligentního jsem s radostí absorboval. A také vysoce hodnotím páně Čepelkovu skromnost.

28.02.2024 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Kniha se mi nečetla lehce. Asi je to způsobeno tím, že autor je příliš skvělý vypravěč a ze stránek na mě padaly barvy i vůně (spíš mrtvolné smrady), šířil se pocit marné snahy změnit nezměnitelné. Prostě mám nejspíš příliš rozvinutou představivost (a snad i proto nejsem pro horory tou správnou cílovou skupinou). Nicméně kniha je řemeslně naprosto perfektně odvedená, snad mi tu chybí pořádný tah na branku, rychlejší tempo, překvapení a dějový zvrat. Spíš je akcentováno pomalé vyprávění, při kterém je předem jasné, jaký konec nejspíš nastane.

28.02.2024 4 z 5

Kožené srdce Kožené srdce Dominik Dán

Autor stvořil hodně povedenou partičku a výtečně s nimi literárně pracuje. Vyprávění plné humoru a pohody odsýpá a plyne, tito vyšetřovatelé se sem tam taky pustí do skutečného vyšetřování, aby ho posléze jen tak mimochodem dovedli ke zdárnému závěru. Snad i proto, že jejich vztahy jsou skutečně skvělé a charakterově spolu interagují i vzájemnými špílci. Pan Dán přispívá humoru také mimoděčným vykreslením jejich soukromí. V této knize zdárnému vyšetřování napomohla značná řada náhod, ale nijak to nenarušilo mou čtenářskou pohodu.

20.02.2024 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Precizně a čtivě sepsaný úvod do buddhismu pro nás laiky, kteří o tomto tématu mnoho relevantních informací nemáme. Po přečtení a popřemýšlení teď jen zbývá hodně nelehká cesta k tomu stát se opravdu lepším člověkem. Tak začněme třeba tím, že zkusíme každý den někomu udělat radost.

17.02.2024 5 z 5

Krakonošova družina Krakonošova družina Jan Pohunek

Autor odvedl slušnou sběratelskou práci podpořenou studiem všemožných pramenů. Výhodou knihy je, že přináší jakýsi sumář magických bytostí z našich hor spolu s odkazy, kde je možné pátrat dál. Fajn je, že autor doplnil knihu fotografiemi, které ilustrují jeho myšlenky. Protože se jedná o vědeckou publikaci, je určena spíše k výběrovému čtení v případě potřeby.

08.02.2024 3 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Dobrý nápad, který je zručně řemeslně dovedený k dokonalosti. Alternativní historie přímo vybízí k napsání podobného příběhu na pomezí detektivky a vztahového románu. Autor je velmi zdatný vypravěč, takže kniha se dobře čte, byť se jedná spíš o oddychovku, tím spíš mě zaujala. Role novináře jako hlavního hrdiny je hyperbolována spíš do komiksového superhrdiny. Vše řeší za pochodu s cigárem v puse, potuluje se krajem, mnozí mu nezištně pomáhají, což trochu zabíhá do pohádkového vyprávění. Dobře je popsána krajina i vztahy mezi lidmi, což přispívá k autentičnosti knihy. A k tomu německé dialogy, tak jsem si byl nucen tuto řeč malinko oprášit.

08.02.2024 4 z 5

Šimek, Grossmann a spol.: Návrat nejen ve fotografiích Šimek, Grossmann a spol.: Návrat nejen ve fotografiích Milan Wágner

Hezké vzpomínky zpracované blízkým kamarádem dvojice výborných komiků a zároveň jejich dvorním fotografem. Autor píše opravdu zasvěceně, vyprávění doplňuje citáty tak, jak si je pamatuje. A díky množství fotografií může čtenář zavzpomínat na oba, ale nejen na ně, opravdu důvěrně. A protože pamětníků už mnoho nezbývá, je tohle jedna z mála takovýchto relevantních knih.

03.02.2024 5 z 5